i* m bU 29e Jaar". No. 100. Woensdag 25 Maart 1914. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. Binnenland. COURANT. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De strafkamer heeft zich in een itting, die den geheelen dag geduurd eeft, bezig gehouden met een aantal evallen van aanranding van militairen oor burgera. Het meerendeel van die evallen zijn feiten, die geheel op zich elf staan. Men heeft volstrekt niet te oen met vijandige betoogingen van urgers tegen het militaire element, ïaar met onbeteekenende opstootjes, ie in elk garnizoen kunnen voorkomen, .lleen een zaak was van meer belang. )eze gold een botsing, die op Vasten vond voorgekomen was tusschen offi- ieren, die uit een bierhuis kwamen, n eenige lieden op straat. Ongetwijfeld eeft dit geval de Duitsche pers aan- siding gegeven om de gebeurtenissen Straatsburg valsch voor te stellen, ie strafkamer heeft in deze zaak een ublieke vrouw, die onder politie-toe- icht stond schuldig bevonden en tot rie weken gevangenisstraf veroordeeld. N. B. Crt. FRANKRIJK. Bij de plechtige begrafenis van Cal- nette op het kerkhof van Batignolles jraren Vrydag tal van vooraanstaande politici, letterkundigen en kunstenaars Bgenwoordig, van de eersten o. a. de lud presidenten Pallières en Loubet, Iriand, Barthou, Millerand, Etienne, ïibot en Pichon. In den stoet liepen luizenden personen. Voor den lijkwagen lit reden nog vier rijtuigen, overladen pet kransen. Op verlangen der familie |rerd aan het graf niet gesproken. Alles verliep ordelyk, maar op den irugweg zijn er toch nog hevige op- lootjes voorgevallen. Op de Avenue Clichy werd bij het voorbijkomen an een groot aantal leden der „Action rangaise" door iemand uit het publiek Leve Caillauxgeroepen. Hij werd aarop door de camelots du roy aan- evallen, mishandeld en met een revol- arschot gewond. Politie kwam tus- tthenbeideu en sloeg er met de sabel ieen gevecht volgde, waarby tal |an betoogers en ook twee inspecteurs jmstig gewond werden; 14 betoogers werden ingerekend. Daarop trok de lende, aangevoerd door Léon Daudet, aar de Place de la République en andaar naar de „Action PranQaise", raat zij uiteen gingen. Het revolverschot is gelost door een ispecteur van den centralen veilig- eidsdienst, toen de betoogers hem om- ingelden en ranselden. Avp. ENGELAND. Minister McKenna heeft aan het agerhuis meegedeeld, dat er in 1913 i Engeland 163 vrouwen wegens een iesrechtmisdrijf in de gevangenis zijn ekomen en in 1914 23. Krachtens de kat- en muis-wet zijn er tot 16 lezer in het geheel 42 tijdelijk vrijge- Itten. Een van deze vrouwen heeft even misdryven gepleegd en is vyf laai vrijgelaten. Zij zit nu gevangen. Als de kalveren op het ys dansen, eggen wij, als de varkens gaan vliegen, de Engelschen. Dat spreek woord is waarheid geworden. Mevr. Hart Davis heeft Vrydag te Hendon, met een big onder eiken arm, een vlucht gedaan in een eendekker, bestuurd door Hamel. Honden en katten heeft Hamel al vroeger mee gehad. N.' R. Crt. Naar men te Londen verneemt, be waken 800 vrijwilligers te Belf at de woningen der leiders van Ulster, die Vrijdag een langdurige conferentie heb ben gehouden. De militaire autoriteiten beraadslaagden Vrydag te Dublin. De schildwachten in het groote kamp van Curragh (graafschap Kildare) zijn verdubbeld200 man infanterie zijn onverwachts te Newry aangekomen en twee oorlogsschepen hebben in de baai van Dublin het anker uitgeworpen. Carson heeft in een manifest een beroep op zijn volgelingen gedaan om een vreedzame en waardige houding aan te nemen. De Iersche nationalisten (voorstanders van Home Rule,/ deelen mee, dat over hun vrijwilligers te Londonderry een wapenschouw is gehouden. De schild wachten bij de opslagplaatsen te New bridge zijn goedgewapend. Te Dublin wordt de spanning dagelijks grooter. Avp. ALBANIË. In de Times treffen wij een telegram aan over den ontwikkelingsgang der jongste gebeurtenissen te Durazzo. Over de leden van het nieuwe Kabinet wordt het volgende gemeldPrenk Zib Doda is het hoofd van den stam der katholieke Mirdieten. Tartulli en Adamitis behooren tot de orthodoxe kerk; beiden zyn geneesheeren die in het buitenland praktyk uitoefenen. De overige ministers zijn mohammedanen. Het Kabinet wordt thans reeds door de nationalistische party veroordeeld ais „Turksch gezind" en „reactionnair". Echter is dat verwijt onbillijk, want de mohammedanen vormen in Albanië nu eenmaal de meerderheid. Op een totale bevolking van 1.000.000 komen 260.000 orthodoxen en 140.000 katholieken. Het wordt in Durazzo waarschijnlijk geacht aldus de Times man dat in het Kabinet de persoon van Essad pasja zal domineeren. Het plan bestaat, zoo spoedig als mogelijk zal zijn, een Senaat in te stellen. Chef van het particulier Kabinet van den Mbret is Ehrem beyde beide andere leden zijn de Oostenrijker Buch- berger en de Italiaansche kapitein Castoldi. Binnenkort zullen gezanten van Al banië worden benoemd in Weenen, Rome, Parijs en Londen N. R. Crt. BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld, dat in Bul garije een voortdurende stroom vluchte lingen uit de aan Griekenland en Servië toegekende deelen vaD Macedonië blijft aankomen. Vluchtelingen uit het district Kratowo verhalen, dat daar een algemeeue ont wapening van de bevolking door de I Servische autoriteiten plahts vindt. Het optreden van die Serviërs is nog geweld dadiger en hardhandiger dan indertijd dat van de Turken. In de dorpen wordt van alles opgecommandeerd De in woners worden geranseld om hen te dwingen te bekennen, waar zij hun wapenen hebben verborgeD. Alleen reeds in dat district Kratowo waren 420 'personen in hechtenis genomen of mishandeld. Tien hunner zijn aan de gevolgen der mishandeling overleden. Deze Servische autoriteiten met hun troepen hebben thans Kratowo verlaten om Koemanowo te gaan ontwapenen. N. R. Crt. SERVIE. Servië heeft, naar uit Parijs aan de Köln. Ztg. wordt gemeld, in de laatste dagen getracht om voor ettelijke milli- oenen schatkistbiljetten, aflosbaar in 1915, te Parijs te plaatsen. De opbrengst ervan is bestemd voor aanschaffing van projectielen voor de artillerie en bespanningen. Die pogingen zijn echter mislukt. Men heeft zich te Parijs verwonderd, dat deze uitgifte wordt beproefd zoo kort na de nieuwe leening, waarvan trouwens nog 75 mil- lioen in handen van de bankgroepen is. De nieuwe toerustingen van Servië worden daarom in verband gebracht met aansporingen van Russischen kant. N. R. Crt. CHINA. De militaire gouverneur van de pro vincie Sjensi is met een groote krijgs macht uitgerukt om de rooverbenden van den Witten Wolf, die de provincie waren binnengedrongen, aan te vallen. Te Sianfoe, vanwaar deze tijding komt, is het thans nog kalm, maar er heerscht groote ongerustheid. ZUID AFRIKA. De Johannesburgsche correspondent van de Times spreekt van de verbijste rende overwinning van de arbeiders in Transvaal. In den Uitvoerenden Raad zullen nu twee unionisten door arbei- derspartijders vervangen worden ook zullen de arbeiders den ondervoorzitter van den Provincialen Raad kunnen kiezen, drie bezoldigde posten. Maar met behulp van den administrateur, het hoofd van de provincie en voorzitter van den Uitvoerenden Raad, zullen de nationalisten (en unionisten volgens den correspondent, in het bestuur de meerderheid kunnen hebben. De correspondent schrijft den uitslag toe aan de wijdverspreide ontstemming over de verbanning van de negen, zonder dat er een vorm van proces aan was voorafgegaan. Te Pretoria, gelooft men, hebben de meeste ambte naren voor de arbeiders gestemd, uit ontevredenheid over de behandeling die zij van de zijde der regeering onder vinden. N. R. Cl. AMERIKA. George Westinghoilse, de uitvinder en groot industrieel, heefteen vermogen van 85 millioen gulden nagelaten. De weduwe krijgt tw ederaen van de na latenschap, de zoon de rest, na aftrek van eenige legaten. N. R. Ct. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin is Zaterdagmiddag in open rijtuig met H. K. H. de Prinses naar het Holl. spoorstation in Den Haag gereden, (waar veel menschengeschaard stonden), om met den gewonen trein van 12 u. 12 m., waaraan als voorge deelte de koninklijke «alonrytuigen wer den verbonden, naar Amsterdam te ver trekken. De Koningin gebruikte met het Prin sesje het middagontbijt in den trein. Te kwart over één is H. M. de Koningin aan het Centraalstation aan gekomen. Op het eerste perron was de burgemeester jhr. mr. dr. A. Roëll, ter verwelkoming aanwezig. H. M. droeg een grys mantelpak. Prinses Juliana was in het wit gekleed. Vóór het stationsgebouw, langs het Damrak en op den Dam wachtte een talrijke menschenmenigte de komst van H. M. en Prinses Juliana af. In een open landauer, waar Prinses Juliana tegenover haar moeder had plaats ge nomen, werd naar het Koninklijke paleis op den Dam gereden, terwijl uit het publiek een hartelijk gejuich opging. Onmiddellijk nadat Zij aan het paleis afgestapt waren, werd daarop de Konink lijke standaard geheschen, en kort daarna verschenen moeder en dochter een oogenblik op het balcon, geestdriftig door de groote menschenmenigte op den Dam toegejuicht. Kort na aankomst heeft H. M., een bezoek gebracht aan het R. K. gesticht van liefdadigheid aan de Heerengracht. 's Middags werden door H. M. de Koningin enkele heeren ten paleize ont vangen. De Koningin is Zondagochtend om kwart over negen met Prinses Juliana naar „Artis" gereden. Het Prinsesje bleet daar en de Koningin keerde terug om in de Amstelkerk de godsdienst oefening bij te wonen, waarin ds. Lam- merts van Bueren voorging. 's Middags werd door de Vorstin met haar dochtertje een rit gemaakt, waarbij ook de Willemstraat werd bezocht tot groote voldoening van de bewoners. Om 3.40 was de Koningin in het paleis terug, en reed onmiddellijk, thans zonder haar dochtertje, weer uit om een bezoek te brengen aan een paar krotwoningen. De Koningin stapte, begeleid door mevr. v. d. PekWent, lid der gezond heidscommissie, al deze krotjes binnen, bezichtigde ze nauwkeurig en ging met de bewoonsters gemoedelijk aan tafel zitten praten. Na eenigen tijd hoorden dezen dan met de grootste verbazing, dat daar de Koningin zat. Overal werd hartelijk afscheid ge nomen van de bewoners en de Vorstin heeft bij dat krotjesbezoek ten minste een indruk gekregen vau de wijze waarop sommige harer onderdanen zijn gehuisvest. Maandag heeft H. M. de Koningin het aangekondigde bezoek gebracht aan het nieuwe Beursgebouw van de „Ver. voor den Effectenhandel" aan het Damrak. Reeds vóór de Koningin uitreed hadden

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1