Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Op AXEL, 20 Maart 1914. De oude straatkeien, circa 70,000 ■tuks, die uit de thans verbeterde stra ten zyn gekomen, en waarmede men blykbaar niets anders kon doen, dan er zich op de voordeeligste manier van af maken, zijn by inschrijving verkocht voor de som van j 700 in massa aan den heer D. Temmerman, landbouwer alhier. Tot agent van politie te Neuzen is benoemd de heer A. E. Rendink van Middelburg. Maandag 16 Maart was het tien jaar geleden dat het Ter Neuzensch Zieken huis was opgericht. Dit teit werd eenigs- zins teestelijk herdacht door eenigont haal aan de verpleegden, op het oogen- blik negen in getal. Enkele bestuurs leden waren hierbij tegenwoordig, zij brachten hulde aan de directrice Faivre en de beide pleegzusters voor haren degelyken arbeid. Herdacht werden verschillende per sonen, die zich voor het Ziekenhuis verdienstelijk gemaakt hebben, maar die thans overleden zyn, de oude heer Heyblom, de heeren Jac's Harte, T. van Borssum Waalkes, M. Verbrugge en J. van de Ree Sr., zoomede de ver trokkenen, zooals de heer Speetjens en J. van de Ree Jz. Van de oprichters zijn nog in 't belang der inrichting werkzaam de heeren J. van Rompu, M. Eijke en J. C. Heijblom. Heel veel steun heeft het Ziekenhuis voortdurend van het bekende Dames comité, in welks samenstelling ook nog al verandering gekomen is. Geconstateerd kan worden, dat het Ziekenhuis, niet alleen voor Ter Neuzen, maar voor de geheele streek van groot nut is. Tem. Vbld. In de Dinsdag gehouden raads vergadering te Hulst, werd besloten aan het bekende adres van den raad der gemeente Velsen, in zake ouder domsrente, adhaesie te betuigen. Daar in de vorige vergadering de ■temmen staakten over het voorstel van het D. B. om de pensioensbijdragen der onderwyzers niet voor rekening der gemeente te nemen, wordt over dit voorstel opnieuw gestemd met het ge volg, dat dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het registratiegebouw te verhuren aan den nieuwbenoemden ontvanger der registratie en in verband daarmede enkele opknappingswerken aldaar te doen uitvoeren. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten de veror dening op de straatpolitie aan te vullen in dier voege, dat het verboden zal zyn vermomd of op eenigerlei wijze on kenbaar gemaakt in het openbaar te verschijnen. Op verzoek worden de bezoldiging van den onderhouder der torenuur werken en van den gemeente-opzichter verhoogd en in verband daarmede ook de pensioensgrondslag van laatstge noemde nader vastgesteld. Op het viervoudig request van Vrien denkring wordt besloten le. om de premiën voor de wekelijk- •che veemarkt te behouden en geene jaar-veemarkt in te stellen 2e. om den marktdag op afgestelde feestdagen niet weder in te stellen, doch deze te behouden op den volgenden dag 3e. om een onderzoek naar betere urinoirs in de gemeente in te stellen 4e. om dit gedeelte voor kennisge ving aan te nemen, als zijnde dit reeds beslist. Na nog enkele begrotingswijzigingen wordt de vergadering vervolgens ge sloten. M. Crt. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur werden de aanpalende landbouwschu- ren van Ed. de Clerck en C. Laheyne te Overslag in de asch gelegd. De brand is ontstaan in de schuur van eerstgenoemde. In het gebouw bevonden zich vijf stuks hoornvee, die een prooi der vlammen werden. Het vee van Laheyne werd gered door de gebroeders Bonne van hier, die daarbij met overleg en kordaatheid te werk gingen. De oorzaak van den brand is onbekend. Tem. Crt. Voor het in April te Middelburg te houden acte-examen L. O. zijn de volgende deskundigen aangewezen voor Ned. taal en lezen W. H. Has- selbach te Middelburg, C. de Kok' te Oosterland, G. L. J. Waanders en C. Weeda, beiden te Middelburg; voor rekenenH. Jongepier en R. van der Welle, beiden te Middelburg; voor teekenen en schry ven J. Vree ken, en J. H. Wattez, beiden te Mid delburg voor aardrijkskundeC. Hack te Middelburg en J. de Hoogh re Goes voor geschiedenis: mej. M. M. Jun- gius en P. W. van Milaan, beiden te Middelburg voor kennis der natuurD. H. Co- cheret te Rotterdam, F. Maijs te Wil- helminadorp en J. de Meijer te Schoon- dijke voor onderwijs en opvoedingJ. G. Nijk te Middelburg en J. E. van der Slikke te Vlissingen voor zangA. Coenen te Vlissingen en A. Lysen te Middelburg; voor vak jmej. A. S. Beugel en W. de Graaf, beiden le Middelburg; voor vak k: mej. J. de Graat te Goes en mej. M. J. de Haan te Middelburg. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Zondag 22 Maart 1914. Ned. Herv. Kerk. 97« ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtï. (Bidstond voor 'tgewasj. ereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. 9 ure Ds. Van 'tSant. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. 9 ure Ds. Chr. Bruins. 2 ure Ds. Van 't Sant. Gereformeerde Gemeente. 9 ure Leeskerk. 2 ure Lee«-kprk Bij bevelschrift der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen P. E. v. O., 21 jaren, veldarbeider, ge boren te Stekene, wonende te Koewacht, verdacht van diefstal. Na door den Rechter commissaris voor strafzaken te Middelburg te zijn gehoord is J. V., 39 jaren, landbouwer, wonende te Clinge, verdacht van mein eed voor het kantongerecht te Hulst, naar het Hui* van Bewaring over gebracht. Woensdag deed het Gerechtshof te '8-Gravenhage uitspraak tegen de gebroeders W. en F. V., winkeliers te Zaamslag. Zooals bekend waren deze door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, wegens het opzettelijk verkorten van de rechten hunner schuldeischers, nadat zij op 10 October in staat van faillissement waren verklaard. Van dit vonnis waren zij in hooger beroep gekomen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage weigerde echter invrijheidstelling van de gebr. V. Bij de inventarisatie bleek, volgens L. et E. dat zij kort voor hun failliet verklaring nog voor 2700 aan goede ren gezonden hadden aan hun filiaal houder te Rotterdam. F. V. bekende dat er wel 18000 gld. schuld was en weinig goederen aanwezig. De filiaal houder te Rotterdam was 11.000 gld. schuldig aan gebr. V. De curator in bet faillissement voor het Hof te 's-Gravenhage verklaarde dat behalve de goederen, gevonden bij de filiaalhouders nog tot den boedel behoorden f 1200 in deposito bij de Dordtsche Bank en 15 a 16 honderd gulden te innen van Debiteuren. Naar zijne meening bedroegen de schulden van bekl. 23 a 24 duizend gld. en zou hoogstens 20 a 25 pCt. kunnen worden uitgekeerd. De advocaat generaal bij genoemd Gerechtshof requireerde de vorige week wegens vormgebrek vernietiging van het vonnis en veroordeeling van bekl.' ieder tot 1 jaar gevang., mede omdat de straf, door de rechtbank te Middel burg opgelegd (9 maanden), niet in overeenstemming was met den ernst van het gepleegde misdrijf. De vérdediger bepleitte vrijspraak. Bij de uitspraak vernietigde het Hof het vonnis der rechtbank te Middelburg en veroordeelde beklaagden elk tot één jaar en zes m anden gevang. Maandagavond circa 9 uur werden de omwonende te Vlalie opgeschrikt door hulpgeroep en „brand". By nader onderzoek bleek, dat brand was ontstaan in de roef van het schip „Marretje", schipper J. G. van Rossum uit Vrees wijk, welk schip aldaar aan de Noord zijde van de spoorbrug lag gemeerd. Door spoedige hulp van het brug- en .stations personeel kon de brand nog in den aanvang worden gestuit. Door het slingeren van het schip tengevolge van den storm was een bran dende petroleumlamp van de zoldering gevallen, waardoor de brand was ont staan. De schade is niet zeer groot. M. Crt Gisterenmiddag begaven zich drie personen uit Boxtel in een bootje op de Dommel. Door de hooge waterstand was de stroom zeer sterk en sloeg het bootje om, zoodat twee der inzittenden zijn verdronken. De derde, W. v. d. Langenberg, kon zich aan een der pijlers van de Zwaansche brug vast houden en zich zoodoende redden. De namen der omgekomenen zyn J. van Giers- bergen, een bejaard arbeider en Muse laars, een 12 jarige jongen. Het lijk van Giersbergen is opgevischt, dat van Muselaars is met den stroom meege dreven. N. R. Crt. Dinsdagmiddag te kwart na drie werd, zoo meldt de Haagsche Crt. een achtjarige knaap, de Bont geheeten, op de Vaillantlaan in Den Haag overreden door een auto uit Loosduinen. Hij over leed spoedig. Te Delft zag een echtpaar, nau welijks één maand getrouwd, reeds na verloop van dien korten tyd de liefde door het venster gaan. De man liefhebber van een borrel verkocht, gedurende de afwezigheid van zijn vrouw, den geheelen inboedel aan een uitdrager voor 115 en ver liet, met de contanten in'den zak, de woning. De koopman zou juist beginnen het huisraad weg te halen, toen de vrouw thuis kwam, die zich daai tegen met hand en tand verzette. Terwyl de koopman en de vrouw de politie om raad vroegen, loste de familie van de vrouw de quaestie op door den boel weg te halen. Het gevolg is dat de koopman een leelijken strop heeft. De man, die het huisraad verkocht, is later door zijn vrouw zóó afgerost, dat hy voorloopig niet kan werken. Avp. Een brutale snuiter. Men meldt uit Utrecht aan de Tel Enkele maanden geleden werd van 'n aannemer, wonende in de Vogelen- buurt, op een van zijn bouwwerken zijn fiets ontstolen. In de fietstasch had hy, als gewoonlijk zyn sleutels, w.o. die van zyn huisdeur, geborgen. De fiets kwam niet terug en van den dief werd geen spoor ontdekt. Zaterdagnacht hoorde de aannemer gestommel aan de voordeur en toen hij aanstalten maakte om te gaan kijken, wat dat leven beteekende, vond hij de voordeur geopend en in de portiek van het huis een stevig stuk hout staan. De dochter, die in het sousterrain slaapt, zag den man op een fiets weg rijden. Zondagavond, toen de aannemer niet thuis was, schijnt 't zelfde heerschap opnieuw teruggekomen te zijn. De vrouw des huizes hoorde ook nu weer eenig leven aan de deur. Vermoedende' dat haar man thuis kwam, riep zij hem toe,, doch kreeg geen antwoord en in de gang was niets te zien. Eenigen tyd daarna kwam de heer des huizes thuis en vond de voordeur geopend. In het slot stak een sleutelzijn eigen sleutel uit de fietstasch, die met de fiets eenige maanden geleden gestolen was. De dief inbreker had blijkbaar het maar veiliger gevonden, toen de vrouw het leven gemerkt had, er vandoor te gaan. De justitie stelt een onderzoekin naar de verregaande baldadigheid, waar van de heer mr. P. H. A. T. te Tiel en zyn chauffeur bijna de slachtoffers wa ren geworden, meldt de Tel. Vrijdagavond keerde genoemde heer van een te Tiel gehouden vergadering' van het dijkbestuur naar zijn woonplaats Tiel, toen de auto op de kromming van den dijk te Varik, waar men zeer slecht vooruit zien kon, in volle vaart op takkebossen reed, aldaar moedwillig neergelegd. Gelukkig bleef de auto staan, anders waren er bij dit ongeval zeker dooden te betreuren. Eén der zijportieren werd met een grooten steen ingeworpen. Op bedoeld punt moeten meermalen dergelijke dingen zijn uitgehaald. Avp. De buren van den landbouwer C. V., in Oud Bodegraven, hoorden in diens stal Zaterdagmorgen om een uur of acht de koeien voortdurend loeien. Zij be grepen, dat de beesten op dit late uur nog niet gemolken en gevoederd waren en vreesden het ergste. Zij verschaften zich daarom toegang tot de woning en vonden in de kamer den boer, zijn vrouw en kind bewusteloos, tengevolge van kolendamp uit een vulkachel. De frissche buitenlucht bracht gelukkig de drie bewusteloozen weder by. Tel. Juweelmdieven. Te Amsterdam en Parijs zijn juweelen ter waarde van 180.000 in beslag genomen, afkomstig van den grooten diefstal, verleden jaar bij den Amerik. millionair Hanau te Warroganset Pier. Twee Amerikanen, die naar Zuid-Amerika waren gegaan, zijn bij het aan wal stappen gearres teerd. Ze behooren tot een internatio nale bende, welke speciaal in de fashio nable badplaatsen, Newport, Palm Beach c.d. optreedt. Avp. Te Ulestraten had een droevig ongeluk plaats. Zekere Jonkhout, 17 jaar in dienst bij den heer Visschers, was een paard aan het uitspannen. Eensklaps trok het paard toen het nog maar met een kling vast was, aan en de kar kanteldehierdoor raakte J. tusschen de kar en den muur bekneld, hij kreeg zulke ernstige kneuzingen, dat hij na een paar uren overleed. L. K. De sneltrein Londen Berlijn, over Oostende en Luik, die Dinsdagavond te 8 uur 24 uit Luik naar Duitschland was vertrokken, is in het station te Dolhain dwars aangereden door een goederentrein. Van de reizigers zyn verscheidene licht gewond. Een Duitsch spoorwegambtenaar is gedood en een remmer zwaar gewond. De stoffelijke schade is aanzienlijk. Wegens het opiuimen van het verbry- zeld materieel is de dieast der treinen verscheidene uren belemmerd geweest. N. R. Crt Ai de E en f j-. j Koe\ mint Ge Mees ter. en beth Corn dale: nelis d. Vi en S Adri Janr Wilt van Oi van (ovei naar van Woll co ut j., w fert. Brus Di Axe: gade legd des huiz 1. 2. 3. 4. 5. 6. Bi Gen tege heid lage kinc 19 U hebl O hun bare te i stele aan£ dage 12 i Bi vacc

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2