No. 96. Woensdag ff Maori 1914. 49'' Jaarg* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAV Buitenland. FEUILLETON. De dochter van den Spion. AXELSCHE! CÜI KAM. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De gezondheidstoestand van het marinepersoneel te Brest is slecht. Het marine-hospitaal is er overvol. Van 3000 matrozen zyn er ongeveer 400 aangetast door mazelen, griep, roodvonk of pleuritis. In twee dagen zijn er zes sterfgevallen voorgekomen. Minister Caillaux heett zich gehaast aan de commissie uit den Senaat voor de inkomstenbelasting den tekst van een artikel te zenden, dat omtrent 's ministers bedoelingen ten opzichte van het belasten der Pransche staats- rente niet de minste onduidelijkheid meer overlaat. Het artikel luidtDe titularissen of houders van rente-titels, obligaties of andere effecten, die door den Pranschen staat uitgegeven zyn, moeten, wanneer zy in Frankryk wonen, belasting betalen op de inkomsten, welke zij uit die renten, obligaties of andere effecten trekken. Van deze belasting zyn verschillende instellingen vrijgesteld en eveneens zij, wier inkomen uit Pransche rente niet meer dan 625 frank en wier geheele inkomen niet meer dan 1250 frank bedraagt. Te Cherbourg is een Duitsche vrouw in hechtenis genomen, Eva Orneter ge- heeten, die een spion bleek te zijn. Zij heett bekend, dat zij te Cherbourg gekomen was om zich van ontwerpen voor onderzeesche booten meester te Roman van E. von Wald—Zbdwitz. {Nadruk verboden.) »Myn plicht roept mij bij de zieke barones, want zij is de echtgenoote van myu armen vader,* zeide zij zonder klank in hare stem. Mevrouw Hessenstein en Frans zwegen. Zy gevoelden dat zij gelijk had. Marie Esther vervolgde »Leef wel, genadige vrouw leef wel, mijnheer von Hessenstein, wij zullen elkander in dit leven wel niet meer ontmoeten, voor de dochter van een spion is geen plaats in het huis der moeder van een keizerlijken officier.* De tranen liepen over Frans' oogen, hij wilde spreken, doch 't snikken maakte hem dit onmogelijk. Mevrouw Hessen stein omarmde haar geliefd pleegkind en drukte een lange, hartelijke kus op hare lippen. Frans liet zich in zijne kamer brengen en zette zich aan 't schrijven, een uur later verliet Petrovac met een dienstbrief het huis; mevrouw Hessenstein vroeg hem waar hij heen moest. >Petrovac haast, cito cittisimo.* Weg was hij. Mevrouw Hessenstein begaf zich naar de kamer van haar pleegkind. maken. Men vermoedt, dat zij behoort tot een spionnen bende, die in verschil lende gedeelten van Frankrijk optreedt. Eva Orneter is te Cherbourg eerst dienst bode geweest in gezinnen van zee officieren en heeft zich later veel met torpedisten opgehouden. N. R. Crt. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan den pachter van een hoeve schade vergoeding wordt toegekend, in geval hij wegens verkoop van de plaats weg moet. De verklaring, waarvoor Lord Mil- ner, Lord Roberts, Lord Halifax (de leider van de Hoog-kerkelijken in de Engelsche Kerk), Lord Lovat, Lord Balfour of Burleigh, de hertog van Portland, Sir William Ramsay, prof. Dicey, prof. Goudy, Kipling enz. in stemming van hun landgenooten in roepen, luidt als volgt „Diep overtuigd, dat het voornemen van de regeering om de Home-Rule wet door te zetten zonder haar aan het oordeel van het land te onderwerpen in strijd is met den geest van onze grondwet, verklaar ik hierbij plech- tiglijk, dat ik, indien die wet zoo wordt aangenomen, mij gerechtigd acht elke daad te doen of te steunen die kan strekken om te beletten, dat de wet wordt toegepast, en in het bizonder om te beletten, dat de gewapende macht der kroon wordt gebruikt om de be volking van Ulster te berooven van haar rechten als burgers van het Ver- eenigde Koninkrijk". »Laat mij, laat mij alleen riep het ongelukkige meisje smeekend. »Wij zijn van uwe onschuld overtuigd, laten anderen zeggen wat zij willen. Schept niet de liefde een wereld voor zich zelve!* Marie Esther keek haar treurig aan. »De liefde!* zuchtte zij. De stilte des doods heerschte in het vertrek van Marie Esther. Weeneade zaten de beide vrou wen naast elkaar, buiten staat een besluit te nemen. Gedurende dezen tijd lag Frans met halfgesloten oogen in zijn leunstoel. »Wat zou Petrovac voor een spoedbrief te bezorgen hebben dacht mevrouw von Hessenstein en begaf zich naar harea zoon, tea einde dezen daaromtrent ophel dering te vragen. »Ik- heb mijn ontslag ingediend, moeder 1* Een droeve trek viel op zijn gelaat te bespeureu, een heete traan drong tusschen de wimpers door, als 't ware treurende keek hij naar den grauw groenen, fraaien jagerrok, de sjerp en de sabel, die hij God wist het zoo vele jaren met eere gedragen had. Hij viel terug in de kussens van zijn stoel en sloot de oogen Marie Esthers liefelijk beeld dook voor zijnen geest op, maar desniettemin viel een traan over zijne wangen. Mevrouw Hessenstein kuste deze met moederlijke teederheid weg, zij wist hoe zwaar het haren zoon Als men bedenkt, hoe dikwijls de gewapende macht van de kroon ge bruikt is om een opstand van het ove rige Ierland te onderdrukken, moet men zich verbazen over de gezindheid van deze, toch zeker voor een goed deel, ernstige en nauwgezette mannen, die het leger willen afhouden van te ge hoorzamen aan het bevel, dat het zoo noodig zal krijgen om in Ulster de wet te handhaven. N. R. Crt. ALBANIË. De Duitsche Keizer is volgens een Berlynscb blad voornemens om op zyn terugkeer van Korfoe op zee een ont moeting met Willem van Albanië te hebben. De Duitsche Keizer zal dus de eerste vorst zijn, die de Mbret als zoodanig ontmoet. De officieuse Servische SamoOeprawa wijdt een in het oog vallend vriendelijk artikel aan den koning van Albanië. Albanië, zoo schrijft het blad, komt nu in officieele betrekking tot het buiten land. Het is te hopen, dat koning Willem even goed, als het indertijd aan zijn oom, den koning van Roemenië is gelukt, de moeilijkheden, waarmede hij zal hebben te worstelen, zal ver mogen te overwinnen en Albanië tot een gezonden staat zal weten te ont wikkelen, waardoor het bij machte zal zijn om met Servië betrekkingen van goede nabuurschap te onderhouden. Alsdan zal men Europa dankbaar moeten wezen voor de stichting van dennieuwen staat en als buurman van Albanië reden tot tevredenheid hebben. N. R. Crt. viel, maar begreep dat het zoo zijn moest. Haar moederhart wjys het trou wens aangenaam den geliefden zoon niet meer aan de gevaren van den oorlog te zieo blootgesteld. »My valt het bijzonder hard, moeder; maar is iets anders mogelijk? Om een prijs als Marie Esther moet men worste len en strijden.* Het bezoek van mevrouw Hessenstein en Marie Esther bij Alice werd door den geneesheer ten strengste verbodeu en ook baron Similoff konden zij niet spreken. Het gebeurde scheen in de villa van mevrouw Hessenstein een akelige stilte teweeg gebracht te hebben, niemand waagde het luide te spreken men hoorde nauwelijks de voetstappen der gaande en komende personen, want ieder door leefde met Marie Esther den kwelleoden ,tijd van het onderzoek der zaak heurs vaders. Niemand sprak daarvan eD toch hield deze allen bezig. Uit vertrouwbare bron deed mevrouw von Hessenstein zich omtrent het verloop der zaak inlichteq jammer genoeg werd hare vrees ten volle bewaarheid, dat de baron in alle opzichten schuldig bevonden werd. Welke strat hem te wachten stond was niet twijfel achtig, de krijgsraad kende in zulke gevallen slechts den dood door den kogel. Terwijl deze treurige aangelegenheid de huisgenooten bijna geheel in beslag nam, deed zich iets anders voor, dat OOSTENRIJK-HON GARI JE. In Oostenrijk-Hongarye is groot gebrek aan officieren en meer nog aan onder officieren. Bij de infanterie van het gemeenschappelijke leger komen 1476 onderofficieren te kort en by de artillerie 984. Bij de landweer is hét evenzoo gesteld. De militaire opleidingsscholen zyn halt leeg. De minister van oorlog en de twee ministers van landsverdediging hebben eind Januari door een proclamatie de vry williger» voor één jaar uitgenoodigd, in actieven dienst te treden. Van de ruim 5000 vrijwilligers voor één jaar bij de infanterie hebben slechts 50 aan deze uitnoodiging gehoor gegeven. Na dit gebrekkige resultaat is er een com missie benoemd, om middelen te be ramen tot aanvulling van het tekort aan officieren en onderofficieren. Men zal nu, om in de dringendste behoeft te voorzien, onderofficieren als officieren dienst laten doen. N. R. Crt. MEXICO. Te Mexico (stad) wordt weer rond verteld, dat geaeraal Huerta spoedig het presidentschap aan andere handen zal overlaten en zich aan het hoofd zal stellen van de regeeringstroepen te velde in het noorden van da republieki Hij zal in Juli a.s. opnieuw candidaat zijn voor het presidentschap. Naar men meldt, heeft de door Car- ranza benoemde commissie van enquête naar het geval-Benton en het geval Bauch haar onderzoek aangevangen. Er is voor deze enquête niet de minste hunne gedachten een weinig afleiddé- Mevrouw Hessenstein deelde Marie JSsther schijnbaar terloops mede, dat haar zoon, overeenkomstig hare wenschen, zijn ont slag had ingediend, ten einde het vreed zame in Boven Oostenrijk gelegen land" goed zelf te kunnen, besturen, waarheen ook zij hem volgen zou. Er viel veel te doen, dat de familieleden een weinig verstrooide. Lange, bange dagen waren verloopeu, alle pogingen van Marie Esther, om haren vader te spreken, waren vruchteloos gebleven, eveneens werd het niet toegestaan Alice, die nog steeds in levensgevaar verkeerde, te bezoeken. Eindelijk ontving zy het eerste levensteeken van den baron een gerechtsdienaar bracht een schrijven waar in haar kennis gegeven werd, dat zij den gevangene, op diens weusch, root; een korten tijd zou kunnen spreken. Marie Esther was met deze kennisgeving zeer verheugd, de gedachte haren arrneu vader te kunnen zien en troosten was voor haar een onverwacht geluk,,doch Frans, zoowel als zijne moeder, konden een zekeren angst niet onderdrukken, een verschrikkelijk vermoeden kwaoa bij hen op. Frans, wien3 ontslag intusschen aangenomen was, bekwam voor zich en zijne moeder de vergunning Marie Esther te mogen vergezellen; het was een zwij gende, akelige tocht, de eerste tot welke de genezende, na zijne verwonding, in staat was. {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1