95 Zaterdag 7 Maart 1914. •29' Jaar»;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÖIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Os dochtsr van dsn Spion. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 6 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Te Stendal zal op den honderdsten geboortedag van Bismarck (1 April 1915) een Bismarck museum opgericht wor den. De gemeente Stendal zal de kos ten dragen, maar de provincie verleent haar subsidie. Voor de rechtbank te Metz is Dinsdag een proces behandeld tegen den veld arbeider Picaut uit Oontures. Hem werd ten laste gelegd, dat hij militaire ge heimen verraden had, door med 'dee lingen te verstrekken aangaande de kruising van de spoorlijnen aan het station Marchingen. Er waren 24 ge tuigen en 2 deskundigen gedagvaard. Dadelyk bij het begin van de terecht- Bitting werden de deuren gesloten. Picaut werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en 500 mark boete wegens voorbereiding van spionage. N. R. Crt. FRANKRIJK. De Figaro deelt mede, dat de stukken van de wapenrusting van Philips II van Spanje, die te Parijs in het leger-mu- seum bewaard worden en die aan koning 'Alfons van Spanje ter geschenke ge geven zouden worden, niet tot de on vervreemdbare staats-eigendommen be- [hooreu. Zij zouden n.l. niet ingeschre ven staan op de lijst van voorwerpen, kdie ingevolge de wet van 30 Maart 1887 is opgemaakt. I Uit een mededeeling van den min. van oorlog blijkt bovendien, dat de Roman van E. von WaldZedwitz. Nadruk verboden 94) Wel gevoelde het Engelsche meisje, dat zij zich met den Croaat niet kon gelijkstellen, maar Petrovac trachtte dat gevoel van eigenwaarde te doen verdwij nen door het geven van hartelijke kussen en Jane zoo werd de kamenier genoemd scheen dit ook de meest bevredigende oplossing der quaestie te vinden. Ja, zij vond deze oplossing zelfs ióó voldoeade, zóó aaugenaam, zóó ge ichikt, dat Petrovac zeker door menig gehuwd man benyd zou worden, op die wijze een Gordiaansche knoop te kunnen doorhakken. Zij vond de bijna altijd in de zonne- itralen prijkende Bocche veel mooier, dan haar steeds mistig vaderland, en iou dit laatste zeker gaarne voor altijd verlaten hebben, om zich aan de heerlijke kust der Adriatische zee, al was het ook in nog zulk een klein huisje, gelukkig te gevoelen als mejuffrouw Petrovac. Van zyne nieuwe overzeesche verovering vertelde Nazi niet het minst aan zijne kleine Napolitaansche, die moeder natuur lulke prachtige oogen geschonken had. Hij scheen voor haar geen woorden te stukken van het harnas niet aan koning Alfons cadeau gedaan worden, maar slecht» in bruikleen afgestaan aan het wapen-museum te Madrid. N. R. Crt. AMERIKA. De sneeuwstorm die het noordoosten van de Ver. St. heeft geteisterd moet wel heel bar geweest zijn; en vooral New York heeft veel geleden. De storm heeft 36 uur aangehoudenhij heeft negentien menschen het leven gekost. De aangerichte schade loopt in de mil- lioenen dollars. De straten van New York zitten dik onder ijs en sneeuw. Zoo goed als alle telegraatverbindingen van New-York met het omliggende land zijn vernield; en ook de treinen komen lang niet alle en dan nog slechts met veel vertraging binnen. Ver scheiden treinen worden vermistde betrokken maatschappijen weten zelfs niet waar zij zijn blijven steken. Zoo staan tusschen New York en Albany vier treinen. Er zijn tal van schepen vergaanen de lijst van de rampen, die hebben plaats gevonden, is nog lang niet volledig binnen. In «den staat New Jersey is wel de meeste schade aangericht. De Amerikuansche regeering heett den Britschen gezant te Washington, sir Cecil Spring Rice, in staat gesteld om eenige spoedeischende telegrammen te verzenden via het Arlingtonstation voör draadlooze telegrafie bij Washing ton. Dit seinde naar Londen over Parijs (Eiffeltoreu.) N. R. Crt. hebben, dan te spreken over eene ge beurtenis, die iu den voorgaaudeu nacht had plaats gegrepen en thans de geheele bevolking van Castelnuovo in rep en roer bracht. Een krijgsmakker, die hij even te voren ootmoet had, was de man die den Croaat de geschiedenis had me degedeeld. Marie Esther hoorde Nazi en Marietta wel onder haar venster babbelen, doch zij gaf geen acht op huu gesprek Zy keek naar de in een blauwen nevel gehulde bergen, die hunne schaduwen wierpen in het in 't zonlicht prijkende water, en, voor zoover zij reikten, daaraan een eigeoaardigen, blauwachtigen glans verleenden. «De barones Sinfiloff zal het geweest zijn, de stiefmoeder van onze lieve freule.* »0, dat is ontzettend 1* riep Marietta. Marie Esther luisteFde. »Pst, pst. daar boven heeft de freule hare vertrekken*, zeide de kamenier met het hoofd naar het venster wijzende onmiddellijk kwam Petrovac buiten het priëel en keek overal rond, of de freule zich binnen hun gehoor bevond hij werd verlegen toen zijne oogen die van Marie Esther ontmoetten. »Wat zeidet gij, lieve Petrovac, van de baronesse Similoff?* vroeg zij snel; het antwoord niet afwachtende, als 't ware een voorgevoel hebbende dat er ergens iets onaangenaams was voorgevallen, snelde Marie Esther naar beneden. »Gij hebt zooeven gesproken van Twintig opcenten op Vermogens en Bedrijfsbelasting. Thans is in de Tweede Kamer inge komen een reeds aangekondigd wets voorstel van den minister van Finan ciën om twintig opcenten te heffen op de aanslagen in de vermogens- en in de bedrijfsbelasting in den laatsten tijd werden er tien opcenten geheven. In zijn toelichting wijst de Minister van Financiën er op, dat nu hy de illusie heeft moeten opgeven, dat de inkomstenbelasting bereids voor het dienstjaar 1914/'15 zoudekunnengelden, door hem tijdelijke maatregelen moeten worden voorgesteld tot dekking van het geraamde tekort op den gewonen dienst over het dienstjaar 1914. Waar de uitvoering van de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet voor 1914 eene uitgaaf eischt, welke volgens de thans beschikbare gegevens op 10.230.000 is te stellen, d. i. 7,400.000 meer dan aanvankelijk werd geraamd, kan de Minister zich uit den aard der zaak tot zijn leedwezen niet, evenals zijn beide voorgangers, beperken tot een voorstel tot heffing van 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelastingen. De minister berekent dat bij een zeer gunstige veronderstelling van den loop der middelen nog een tekort van ruim 10 millioen op den gewonen dienst zou overblijven. Van daar dit voorstel tot verhooging der opcenten. Wat de bedrijfsbelasting aangaat, echter met uitzondering van hetgeen zij bleef steken, maar vervolgde spoedig »van mijne moeder, van eene gebeur tenis, welke de stad in bewëgiDg brengt en die ontzettend moet zijn. Wat is er voorgevallen Petrovac wilde een ontwijkend ant woord geven»0, niets, niets, het is niets L »Ja, toch, toch, er moet iets ernstigs gebeurd zijn, wat gij mij verzwijgen wilt, Petrovac!* riep hét angstige meisje. Mevrouw Hessenstein kwam aanloopen. «Kom, aan het ontbijt myu lief kind Zij schoot haren arm onder dien van Marie Esther en wilde haar onder de veranda brengen, waarheen men den leuningstoel van den luitenant reeds ge rold had. »Petrovac riep laatstgenoemde. Nazi, er over verheugd het verhoor ontgaan te zijn, snelde naar zijnen heer. Marie Esther maakte zich los van mevrouw Hessenstein en volgde den Croaat. In tegenwoordigheid van Frans dwong zij Nazi te vertellen hetgeen was voorgevallen. »Koopman van 't fort Mamula, broeder van Zorka, heeft vermoord de Russische Signora Similoff 1* Vermoord krijschte Marie Esther, terwijl zij zich aan den rolstoel van Frans vast hield. »Geheel vermoord* antwoordde Petro vac. «En de baron is vastgezet, geheel vastgezet, had zijn land en arme soldaten geheven wordt wegens uitdeelingen door naamlooze vennootschappen, ver- eenigingen enz. Ten aanzien van deze heffing kan het aantal opcenten, naar het den Minister voorkomt, ook in ver gelijking met de belasting te dier zake in verschillende landen geheven, zonder bezwaar op 60 worden gesteld. Het tarief van de bedoelde uitdeelingen wordt dan in werkelijkheid 4%- Ia het ontwerp-inkomstenbelasting is een percentage voorgesteld van 5. Door deze tijdelijke middelen ver wacht de Minister over */s jaar een extra opbrengst van 4.170.00. Ten slotte betoogt de Minister dat de bezwaren, verbonden aan tijdelijke mid delen, ten aanzien van de voorgestelde middelen geacht mogen worden in mindere mate te bestaan, wanneer zij worden gevolgd doör een verhooging der belastingen in hoofdsom, hetgeen het geval zal zyn wanneer de inkom stenbelasting tot stand komt. Wegens den grooten druk en de practische moeilijkheden welke een opcentenheffing op andere belastingen zoude medebrengen, meent de Minister zich tot de voorgestelde heffingen te moeten beperken. Echter vleit hy zich met de ver wachting, dat een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het bier, waaruit een grootere opbrengst van f 1.200.000 per jaar wordt verwacht, zoo tydig tot wet zal kunnen worden verheven, dat er ook uit dien hoofde nog 5 a 600.000 aan de middelen van het jaar 1914 ten goede zal komen. en goede keizer aan rebellen verraden, heeft Russische munten en klinkend goud bekomen.* Marie Esther scheen nu niet meer dan een geest te zijn, iedere kle ir was uit haar als 't ware levenloos gelaat ver dwenen «Landverrader landverrader o mijn God mijn God Nogeen innigen blik op Fraüs werpende, dié het gelaat in beide handen verborg, viel zij in onmacht. Hare lippen bewogen zich slechts zachtkensals droomende mom pelde zij. »Ik beo de dochter van een spion; o, thans begrijp ik alles!* Haar bewustzijn was verdwenen. Thaus eerst miste men Zorka en Jusu. «Hunne kamer is leeg, het schijnt alsof zij deze hebben verlaten,* zeide de oude dame, toen zij tot Frans terugkeerde. Deze zweeg, maar het was hem alsof een centenaarslast van zijne borst gevallen was. Hij wist maar al te goed, dat zij het huis verlaten hadden en nooit meer zouden terugkomen. «Laat hen gaan, moeder, God zal hun den rechten weg wijzen,* zeide hij. »Gij hebt gelijk, mijn zoon, besteden wij thans al onze zorgen aan de ongeluk kige Marie Esther.* Juist verscheen laatstgenoemde. Zij had haar witte japoo voor een zwarte verwisseld, diepe ernst, een bijna mannelijke vastberadenheid lag in hare bleeke trekken. {Wordt vervolgd^

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1