No. 93. Zaterdag 28 Februari 1914. 29e 'laan*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAX. Buitenland. F EU I L LET ON. De dochter van den Spion. Landbouw. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIË. Het toeval heeft gewild, dat in de Senaatscommissie, welke de Schoolwet voor de algemeene beraadslaging te behandelen heeft, door afwezigheid van verscheidene katholieken, de katholieken in de minderheid zijn. In plaats van een katholiek is de vooruitstrevend- liberale Flechet tot rapporteur over de schoolwet benoemd. Deze kan nu de uitbrenging van zijn rapport tot de in Mei plaats vindende nieuwe verkie zingen uitstellen. En zoo is dus de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het ontwerp in deze zitting geen wet meer wordt, maar op nieuw als verkiezingsleuze dienst doet. Avp. DUITSCHLAND. Alvorens het 99ste regiment wederom te Zaberu in garnizoen te leggen (men herinnert zich, dat het tengevolge van de bekende relletjes tijdelijk naar twee oefenkampen werd overgeplaatst, terwijl de beide meest besproken officiereu, luitenant Von Forstner en kolonel com mandant Von Reuter definitief een andere standplaats kregen, heeft de mi litaire overheid den burgemeester dier plaats Knöpfler enkele vragen voorge legd. Reuter deelt mee, dat hij daarop het volgende heeft geantwoord ,Voor het geval het 99ste regiment weer te Zabern in garnizoen wordt ge legd, kan ik geen waarborgen geven dat de openbare rust en orde niet weer Roman van E. von WaldZbdwitz. Nadruk verboden.) Ook de vrouwen, die met de soldaten aan den overval op luitenant von Hes- senstein hadden deelgenomen, waren naar hare woonsteden teruggekeerd ieder harer werd door Milan gevraagd of zij hem geen inlichtingen betreffende zijne vrouw konden geven. Niemand had haar echter gezien, slechts eene der vrouwen zeide »Ik zag haar ha ha de schoonste en voornaamste had zij zich uitgezocht, het kwam haar toe, als uwe vrouw, Milan Grajewitch, den neus van een luitenant te snappen. Wij wilden haar behulpzaam zijn, doch toen wij kwamen, was geen spoor van Zorka te ontdekken, voort was zij, en met haar de officierde duivel weet waarheen zij gevlogen zijn !c »Zij, Zorka, zou een weerlooze vermin ken Gij liegt, beest, gy liegt 1 c riep Milan verwoed zijne oogen schoten vuur, de vrouw die gesproken had werd het bang te moede. Zij kon den blik van den vampyr niet verdragen, zij geloofde niet auders als dat deze zich op haar zou werpen, om haar het bloed uit de verstoord zullen worden, gelijk in Nov. 1.1., en dit niet zoozeer wegens de bur gerlijke bevolking dan wel wegens de destijds in dit regiment heerschende geprikkelde stemming, die naar mijn meening weldra weer tot botsingen zou leiden. Indien een ander regiment te Zabern in garnizoen komt kan ik alle mogelijke waarborgen geven". Daaruit blijkt dus onbetwistbaar, dat hij den militairen wegens hun houding de voornaamste schuld geeft en blijft geven van de betreurenswaardige voor vallen, niettegenstaande de regeering hen op ondubbelzinnige wijze in be scherming genomen heeft. M. Crt. ITALIË. Uit Rome wordt aan de „Figaro" geseind, dat besloten is alle papieren en documenten, welke kardinaal Ram- polla nagelaten heeft, te vernietigen, daar het Vaticaan en de erfgenamen omtreDt het eigendomsrecht niet tot overeenstemming kouden komen. De verbranding der papieren heeft reeds plaats gehad in den oven van het paleis Santa Maria. Avp. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Maandagochtend bracht de post op het bisschoppelijk paleis te Debreczin een pakket, waarop als plaats van af zending Hadiksolva stond aangegeven. Uit een schrijffout in dien naam viel echter op te maken, dat de schrijver vermoedelijk geen Hongaar was. Het pakket moest, volgens de kennisgeving, 100 kronen voor de armen bevatten, aderen te zuigen. Haastig met een verschrikkelijken woordenvloed, in een adem zich tienmaal weersprekend» en het beweerde loochenende, verwijderde zij zich. Milan begaf zich huiswaarts, moede en uitgbput wierp hij zich op zijn leger. Voor hem was het raadsel opgelost, hij wist dat Hessenstein de aanvoerder der vijanden geweest was, zijn smartelijke gedachten vormden een keten, die spoe dig tot aan het fort Mamula reikte, waar Zorka, gelyk zij hem zei ven bekend had, den officier voor de eerste maal in haar leven zag. Hem werd het duidelijk, dat zijne vrouw, bij de eerste ontmoeting, meer voor den luitenant gevoeld had, als zij misschien zich zelve bewust geweest was. Maar deze gedachten maakten hem niet woest en jaloersch, ueen, kalm overleg gende trachtte hij zich de gevoelens van Zorka ten opzichte van dien man duidelyk voor te stellen, daarbij een vergelijk makende met de liefde die hij steeds voor de gevluchte gekoesterd had. De liefde is een heilige, alles overwin nende macht, zij komt, ziet en overwel digt, niemand is in staat zich aan hare macht te onttrekken. Geen haat, geen toorn kwam bij hem opin den geest met haar verzoend, met nog steeds toenemende liefde voor de vrouw zijner keuze, sliep hij in, maar tevens ook met het voornemen te onder zoeken hetgeen er met den officier was een zilveren kandelaber en een tapyt. Werkelyk vond men een tapijt en daarin een helsche machine, die ontplolte toen men ze er uit nam. Naar thans gebleken is, was zij geladen met ecrasiet. Avp. MEXICO. De manieren der Mexicaansche op standelingen zyn uitermate hardhandig. Dat heeft een Eugelschman, zekere heer Denton of Benton, ondervonden. Hij kwam zich te Juarez beklagen bij den opstandelingen generaal Villa over het t it dat opstandelingen zyn hoeve hadden geplunderd. Denton schijnt overtuigd te zijn geweest van zijn goed recht; maar hij maakte de fout, gewapend het huis van Villa binnen te gaan. Deze liet hem op staanden voet ter dood brengen. Dit is één lezing van het gebeurde. Echter wordt van de zijde der Mexi caansche opstandelingen betoogd, dat Deuton aan een samenzwering heeft deelgenomen en op vonnis van een krijgsraad is doodgeschotenmaar hoe het hiermee staat is nog niet uitgemaakt. Nog een andere buitenlander is door de mannen van Villa ter dood gebracht. Het was een Duitsch-Amerikaan, zekere Bausch of Bauch, die volgen» Villa een spion was. Een ander staaltje van de ruwheid en brooddronkenheid der opstandelingen wordt bevestigd uit Madrid. Donderdag is te Cadix het stoomschip Antonio Lopez gearriveerd, dat ver scheiden Spaausche vluchtelingen uit Mexico aan boord had. Al deze vluchte- voorgevallen dit laatste zou hem mis schien ook licht verschaffen betreffende het verblijf van Zorka. Marie Esther had zich te bed begeven in gedachten kuste zij Zorka nog eens, zooals zij het in den tuin werkelijk deed, en sliep toen, met gevouwen handen en biddende lippen, in. Niet aldus ging het Zorka. Zij had een vast, onwrikbaar besluit genomen. Zij had alles opgegeven zy kon nu niet meer iu de nabijheid van von Hessenstein blijven, met vaste hand was haar den weg voorgescheven, die zij te bewandelen had die weg leidde over de bergen naar Ubli, naar haren man. Daar wilde zij geduldig den doo delijkeu stoot afwachten, hij beminde haar te zeer om haar die genade te weigeren »Ja, hij bemint mij,c zeide zij, zonder klank in de stem, hij heeft mij werkelyk liet.c En terwijl zij dit zeide, gevoelde Zorka zich voor één oogen blik gelukkig de zekerheid, dat er dan toch een wezen was op deze treurige, eenzame, droeve wereld, die haar, de afvallige, de ver raadster, nog beminde, die overtuiging had iets verkwikkends en deed haar goed. Het was haar een lichtpunt in den langen, eiudeloozen nacht, een vlam metje, dat in de akelige eenzaamheid levendig flikkerde, en ware het ook êen dwaallictitje, dat boven moerasgronden zweefde, het was toch iets, dat voor een oogenblik de duisternis om haar heen lingen bevestigen dat de toestanden in Mexico allerverschrikkelijkst zijn. Te Torreon waren 75 rijke Spanjaar den terechtgesteld. De vluchtelingen waren voorheen welgesteld, maar thans zyn zij totaal geruïneerd. Zy beweren dat te Torreon sommige Spanjaarden levend verbrand waren en anderen levend begraven. N. R. rrt. De directeur-generaal van den land bouw doet, in verband met enkele ge vallen van mond en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, opnieuw een beroep op de medewerking van alle veehouders, ten einde vooral door tijdige toepassing van de bestrijdings maatregelen de ziekte, daar waar zy mocht optreden, zooveel mogelijk te kunnen beperken. Het is daarvoor van het grootste belang, dat een ieder de verplichting, hem door de wet opgelegd, om, wanneer zich bij een stuk vee verschijnselen van mond- en klauwzeer openbaren daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente waar het vee zich bevindt, stipt nakomt. Het verdient aanbeveling om ook van gevallen van twyfelachtigen aard aan gifte bij den burgemeester te doen, opdat door een deskundig onderzoek de aard der ziekte kan worden vastge steld. Hij die deze onmiddellijke aangifte verzuimt, stelt zich niet alleen bloot aan veroordeeling tot het betalen eener deed wyken. Zij ging naar de tuindeur, maar bleef nog eens bij het huis staan. Ginds, waar de luiken slechts half ge sloten waren en een venster openstond, sluimerde Fransom het vensterkozijn slingerden zich rozen ran ken tot aan het balkon voor de kamer van Marie Esther. »Zij zijn door rozen vereenigd,* klonk het in Zorka's koortsachtig brein, terwijl zij een takje met geurige bloesems plukte. Ieder de helft,lispelde zij en verdeelde het takje. Zij klom tegen het venster op, het maanlicht viel vol op despoDde, waarop hij rustig sliep. Hoe dikwijls had zij aan zijne zyde gezeten, zijn voor hoofd afgekoeld, en de afhangende baard aan hare lippen gebracht 1 O, kon zij het nog slechts eenmaal doen slechts een enkele maal 1 Zou zij het beproeven Zonder gedruisch kon zij in de kamer gaan zij had reeds geleerd het kloppen van haar hart te bedwingen, hij zou door het stormachtig kloppen daarvan niet ontwaken. Maar neen, neen, zij ver mocht niet hare gloeiende lippen af te koelen een kus van hare lippen zou zijoe hand als door een verterend vuur hebben gezengd. En toch o, Heilige Maagd o hemelsche, algoede Vader zij was reeds over de leuning gesprongen, knielde voor zyn leger de rozen lagen reeds op het linnen, en genadige Voorzienigheid de lippen naderden elkaar. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1