Belangrijk. 2,50 per K.G., Marktberichten. Advertentiën. G. J. GAST. Tegen een diaken der Ned. Herv. 1 gemeente te Meeuwen (.N. Br.) is, naar de N. R. crt. meldt, een klacht inge diend bij het classicaal bestuur van Heusden, naar aanleiding van het feit, dat hij op een Zondag vóór de gods dienstoefening schaatsen heeft gereden. „Als men weet zegt het blad dat de diaken vrijzinnig is en bij verrassing gekozen werd in een overwegend ortho doxe gemeente, is het' duidelijk waar het heen moet. Men kan benieuwd zijn naar de uitspraak van het classicaal bestuur, temeer waar op dienzelfden Zondag ook de Koningin zich het genot van het schaatsenryden wegens gods dienstige overwegingen niet heeft ont zegd". De justitie heeft ƒ500 uitgeloofd voor dengene, die den dader kan aan wijzen, die den brand in de kazerne te Haarlem heeft gesticht. M. crt. Te Wessem (L.) is dezer dagen eene bejaarde vrouw overleden, die steeds op zeer bescheiden voet leefde. Na de begrafenis vond men in een kast in de huiskamer een spaarpotje met ruim 27,000 gulden aan baargeld. Het schijnt, dat deze schat daar reeds vele jaren bewaard werd, althans er zijn geldstukken onder welke reeds buiten koers zyn. Op de nabij Djokja gelegen tabak onderneming Boeloes werd Zondag 28 Jan. een nieuwe reusachtig groote loods ingewijd met een gratis bioscoopvoor stelling voor de opgezetenen en om woneuden van het land Boeloes. Be halve Europeesch personeel en geïnvi- teerden met hunne dames, waren er aan de andere zijde van het projectie scherm tusschen de vier a vijfduizend Javanen, waaronder vele vrouwen, kin deren, zelfs zuigelingen. De loods heeft den vorm van een langwerpig vierkant, met twee ingangen aan iedere kortste zyde, zoodat dus die vier a vijfduizend Javanen, die achter het projectie scherm waren door twee by na naast elkaar gelegen ingangen binnen wareD gekomen. Tegen negen uur 's avonds geraakte een film in brand, deelt Mata- ram mede, en hierdoor ontstond onder de Javanen zoo'n paniek, dat allen naar de twee uitgangen drongen en geen der Europeanen, die, omdat er heusch geen het minste gevaar dreigde, zoo kalm en bedaard mogelijk bleven, in staat was de gemoederen der Javanen te kal- meeren. Het gedrang en het geschreeuw van brand namen zoodanig toe, dat er geen uitkomen meer mogelyk was, zon der over dozynen lyken van doodge- drongen Javanen, hoofdzakelijk bestaan de uit vrouwen en kinderen, heen te loopen. Dhr. Berkeljon geëmployeerde van de onderneming Boeloes, die zijn uiterste best deed om de zenuwachtige menschenmassa te kalmeeren en onder meer den raad te geven om kalm in de loods te blijven, kreeg van een der omstanders een stuk hout naar zijn hoofd geslingerd, terwijl men hardop dien heer durfde beschuldigen dien raad te geven omdat hij gaarne alle Javanen levend in de loods zou zien verbranden. Anderetf gingen zelfs zoo ver om dien filmbrand aan boos opzet toe teschry ven. De heer Fabricius, administrateur van Boeloes, dien hoop dooden en vele door het gedrang gekwetste lieden ziende, er waren er zelfs die tegen pilaren opge klommen waren en zoo van het dak naar beneden sprongen om natuurlijk gekwetst op den grond te blijven liggen, telefoneerde onmiddellijk den assistent resident van Mataram, den regent van Sleman en eenige doctoren van Djokja om assistentie. De heeren doctoren Pruis van het Petronella hospitaal en doctor von dem Borne waren vrij spoedig op de plaats des onheils en iets later kwamen de assistent resident van Mata ram met den garnizoensdoctor Lindner, benevens eenige verbandmeesters van het militair hospitaal. Geen dezer artsen vond daar noemenswaardig werk, want de gekwetsten waren reeds wijd en zijd de kampongs in gedragen en onvindbaar voor de heeren medici, zoodat men alleen den dood kon constateeren van ruim zestig Javanen, hoofdzakelijk vrou wen en kinderen. Uit alleszins beste bronnen deelde men mede, dat er omgekomen zijn 58 kinderen, 16 vrouwen, l man, 1 kind vermoedelijk dood, dus 76 dooden. Gewond zijn onder behandeling ge nomen, 6 licht gewonden, 2 beenbreu ken, 1 inwendig gekwetste, samen 9 personen. Er is maar één roep over de flinke corciate wijze, waarop dames en heeren getracht hebben, de paniek tot bedaren te brengen en later de gewonden en op sterven liggenden het lijden zooveel doenlijk trachtten te verzachten. Een troep Javanen heeft zich echter allerschandelijkst gedragen. Deze men schen hitsten de paniek aan, bezigden de vuilste uitdrukkingen tegen de hulp verleenende dames en heeren, pleegden tijdens de paniek diefstal en fouilleerden zelfs de lijken. N. R. Crt. Onlangs vroeg een Araerikaansch maandschrift, welke vrouwen gevaar lijker zijn voor mannen blond of bruin harige En het antwoord luidde ten nadeele van de eerste, daar in het meerendeel der echtscheidingen in Ame rika de blondinen bijna regelmatig schuldig bleken. Naar het inzicht van een terzake kundigen specialist zijn alle vrouwen met blond haar aanmati gend, zeer ijdel en voortdurend tot flirten geneigd, terwijl de brunetten zich door een week hart en een beter karakter onderscheiden. M. Crt. Er is in New-York een beweging op touw gezet, welke beoogt te komen tot een instelling van -afzonderlijke at- deelingen voor mannen en vrouwen by bioscoopvertooningen, en een derde atdeeling voor mannen en vrouwen, die by elkaar behooren. Deze beweging is ontstaan naar aanleiding van de tal- ryke, aan het licht gekomen gevallen, dat vrouwen in het donker door naast haar zittende mannen met scherpe voor werpen zyn verwond. In Pittsburg is het inrichten van zulke afzonderlijke afdeelingen in de bioscoop reeds verplicht gesteld. A. R. Crt. De ontploffing te Ardeer. De ont ploffing in de dyuamietfabriek van Nobel te Ardeer by Glasgow-, ontstond na tienen in de mengkamer, welke 6000 pond gelatine bevatte. Een klein monster magazijn ontplofte bijna onmiddellijk daarop. Aan al de fabrieksgebouwen zoowel als daar rondom zyn groote verwoestingen aangericht. De slag ia nog op een afstand van 65 kilometer vernomen. In de ijzergieterij te Ardeer waren 300 man aan het werk, toen door de ontploffing het glazen dak instortte verscheidene hunner zyn gewond. De politie houdt de van alle kanten toe gestroomde menigte op grooten afstand. In het geheel zijn in de dynamietfabriek 8 menBchen gedood en 4 gewond. Avp. Drie roovers hebben een sneltrein van den New Orleans Lim. spoorweg twaalf mijl ten N. van Birmingham, in den Staat Alabama, totstilstandgebracht. Zy braken de mailzakken open en stalen er 40.000 dollar uitdaarna haakten zij de locomotief van den trein, sprongen er op en ontkwamen naar een plaats, waar een auto op hen wachtte. N. R. Crt. Ook bij paarden treden bepaalde oogziekten op, die het soms noodig maken, het betreffende oog eruit te nemen, om het andere, gezonde, te sparen. Volgens een Duitsch blad, dat zich met oogheelkunde bezig houdt, is men er den laatsten tijd toe overgegaan, by kostbare weelde paarden het gelichte oog door een kunst oog te vervangen, om daardoor te verhinderen, dat het paard uiterlijk misvormd wordt. Deze onechte oogen worden uit glas, porselein of hoorn vervaardigd. Het best leent zich echter voor dit doel gutta percha of ebbenhout. De naboot sing is dan zoo bedriegelijk, dat een leek in vele gevallen het kunstmatige oog zelfs naast een natuurlijk niet kan onderkennen. M. Crt. Na den sneeuwstorm te New-York op Zaterdae is er opnieuw zware sneeuw val geweest. De spoorwegen in het Oosten der V. St. liegen diep onder de sneeuw en de treinen hebben veel moeite er door te komen. Ook de treinenloop in New-York is erg in de war gestuurd. Zonderling genoeg hebben deze sneeuw stormen het brandgevaar in de wereld stad verscherpt. De meeste stations van de brandweer zijn gevestigd in zijstraten en die zijn formeel onderge sneeuwd, zoodat, indien er brand uit breekt, de brandweer pas laat op het terrein van de ramp kan wezen. De hoofdcommissaris van politie heeft dan ook een waarschuwing tot het publiek gericht, waarin hij aandringt op groote waakzaamheid tegen brandgevaar. N. R. Crt. Een verhaal, dat een plaats zou verdienen in de Morts bizarres, van Richepin, is door een Parijzenaar,Hemon Laplume geheeten, een man van 57 jaar, aan de Parijsche politie gedaan. Het komt op het volgende neer Laplume had kortgeleden zyn vrouw verlorenhy was het leven beu en besloot er een eind aan te maken. Maar hij had geen zin dat onaangename werk alleen te doen en hoewel by niet ver langde, dat er iemand met hem zou sterven, zocht hij iemand om hem te helpen, opdat by bepaald zeker van zijn dood kon zyn. Hemon Laplume vond op het Bastille plein een „meisje" van zeventien lentes, dat er in toe stemde voor twintig frank zijn pols aderen door te snijden en hem dan alleen te laten om te sterven. Zy gingen naar de kamer van Laplume, maar het mes, waarmee het meisje van 17 jaar haar werk doen moest was zoo bot, dat ze er de aderen niet mee doorgesneden kon krygen. Dan maar iets anders. Laplume verzocht haar hem nu te worgen met een zakdoek. Ook dat wilde het meisje wel doen en ze deed haar best. Laplume verloor het bewust zijn, maar kwam weer by en ontdekte toen, dat hij, behalve niet dood, bestolen was. Het meisje van zeventien jaar had alles wat los en vast was uit zyn kamer weggesleept. Zoo vertelde Hemon Laplume aan de Parysche politie. De politie vond zonder moeite het hulpvaardige meisje en nam haar in hechtenis, maar het meisje was heel verontwaardigd en zeide, dat Hemon Laplume haar beloold had haar tot zijn eenige erfgename te maken wanneer zij hem wilde dooden. Zy had haar best, of althans zooveel gedaan als onder de gegeven omstandigheden van haar verwacht kon worden. Hot was toch haar schuld niet, dat Laplume maar niet dood wou en zij vond dat ze recht had zich zelf dan maar te helpen. N. R. crt. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 20 Februari 1914. Veroordeeld zijn: J. J. D., melkboer te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis. P. H. W., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van Drankwetovertreding, tot eene boete van f5, subs. 5 dagen hecht. J. E. v. D„ landbouwersknecht te Axel, ter zake van le het fietsen zonder licht en'2e een valschen naam opge.ven, tot 2 boeten elk van f3, subs. 3 dagen hecht, voor iedere boete. P. O., landbouwer; D. E. D.. landbouwer; J. H., arbeider; M. G., landbouwersknecht; F. K., landbouwer; J. P. B., landbouwer, allen te Zaamslag, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. H. S. J. H., zonder beroep te Axel, terzake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. P. D., fabrieksarbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van fl, subs. 1 wt ek tuchtschool. C. D., landbouwersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 1 week tuchtschool. A. K., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hechtenis. J. C. O., timmerman en C. S., arbeider, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van fj, subs. 1 dag hecht. M. B., koopman; K. J. H., deurwaarder; H. C. M., arbeider, allen te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. J. D., varensgezelJ. F. F., zonder beroep D. v. d. E., klompenmaker; E. d. F., zonder beroepA. C., spoorwegbeambteJ. S., boot werker C. L. v. d. B., schippersknechtP. P. V., visscher; A. v. d. H., bootwerkerJ. M., bootwerker; J. P. d. F., varens-gezelA. L. B., varensgezelI. S., varensgezelJ. d. II., varens gezel M. N. M. H., sjouwerman, allen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, ieder ot eene boete van f2, subs. 2 dagen hechtenis. P. F. v. K., bootwerker; 1. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. J. A., arbeider te AxelF. H., arbeider te Sas van Gent; M. E. J. v. W., werkman te Westdorpe; S. R, slager te Philippine; ter zake als voren, ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht H. K., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren bfj tweede herhaling, tot hechtenis van drie dagen. G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren bij herhaling, tot eene boete van f4, subs. dagen hecht D. C. d. R., bootwerker en P. J. M., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot hechtenis van drie dagen. C d, R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren by vierde herhaling tot h chtenis van 3 dagen en plaatsing in eene Rijkswerk inrichting voor drie maanden. C. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot hechtenis van 3 dagen en plaat sing in eene Rijkswerkinrichting voor drie maanden. C. d. Rbootwerker te Ter Neuzen, ter zake als oren, tot hechtenis an 3 dagen en plaat sing in eene Rijkswerkinrichting voor drie maanden. C. d. R., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot hechtenis van 3 dagen en plaat sing in eene Rijkswerkinrichting voor drie maanden. In de zaak tegen J. J. M., voermansknecht te Ter Neuzen, teruggave bevolen aan de ouders, zonder straf. Tern. Crt. AXEL, 21 Febr. 1914. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f8,75 4 f9,—, Rogge f7.— 4 f7,50, Wintergerst f8,50 4 f9,Zomergerst f0, 4 f' Haver f7,4 f7,50, Erwten f9, 4 f 10,75, Paardeboonen f ,- 4 f ,- Dui- venboonen f4fWitteboonen f Bruineboonen f0,4fBoekweit f 4 f—Lijnzaad f 114 f 13,—Aardappels f 4 f—Koolzaad per zak van 100 liters f HULST, 23 Febr. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 19,—, rogge f 7,50, wintergerst f8,75, zomergerst f8,—, haver f7,—, erwten flO,— witteboonen f 14,^ bruineboonen f 10,—dui- venboonen f 10,50, paardenboonen f9,75, boek weit f 0,lijnzaad f 12,koolzaad per 100 L. f—aardappels f2,50. Boter per kilo f 1,25, eieren per 26 stuks 10,85. Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 24 stuks rundvee, 35 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 15 stuks rundvee, 28 varkens en 0 paarden. Zy, die hunne privaten geledigd wenschen te hebben, kunnen zich daartoe vervoegen by ondergeteekende, die, daarvoor paard en wagen beschikbaar stelt. Ook is hy bereid zijn personeel er mede te belasten, indien aan dezen het werkloon wordt uitbetaald. Axel. L. WIEMES, Stalhouder. Voor asch van gloeikousjes besteed ik mits gezuiverd van stukjes glas en pennetjes.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3