Binnenland. Gemengd Nieuws. Met den gewonen Staatsspoortrein van 8.25 is H. M. de Koningin, incognito reizend onder den naam van „gravin ran Buren", naar den Taunus vertrok ken tot het brengen van een bezoek aan den Prins. Volgens een Reuter telegram uit Frankfort naar de N. R. Crt. gezonden, is Koningin Wilhelmina gisterenavond aldaar aangekomen. PriDs Hendrik was op het Centraal Station ter begroeting aanwezig. Per auto zijD Koningin en Prins naar Hohemark gereden, waar de Prins sedert eenige weken een kuur ▼olgt. Gout. Gen. Idenburg. In officieele kringen wordt volgens de Tel. als vaststaand aangenomen, dat de heer A. W. F. Idenburg in den loop ▼an dit jaar zal altreden als gouverneur- generaal van Oost Indië. De Batav. corresp. van de „Sumatra Post" schreef onlangs het volgende „Naar ik uit goede bron verneem, moet de G. G. zich tegen een vriend uitgelaten hebben, als zou hy voorloopig niet aan aftreden willen denken, wijl hy eerst een zekere zaak nog tot een goed einde wilde brengen. Wat hiermede bedoeld werd, daar over kon mijn bron geen zekerheid ▼erkrygen, wijl de vertrouwensman er zich niet over wenschte uit te laten. Mijn bron meende echter te kunnen gissen, dat hiermede de pacificatie van Atjeh bedoeld wordt. In hoeverre dit waar kan zyn, is natuurlyk ni^t na te gaan. Onwaarschynlyk is het, dunkt my, niet." Milicien-sergeanten. In enkele bladen komt het bericht voor, dat zich thans bij het wapen der infanterie 112 milicien sergeanten vrij willig onder de wapenen bevindën. Het grootste gedeelte hunner heeft zich echter verbonden om voor 243 maanden oDder de wapenen te blijven, dus om z.g. te „overwinteren". Slechts zeer sporadisch wordt hier en daar een milicien sergeant gevonden, die gebruik heeft gemaakt van bet aanbod van den min. van Oorlog, om onder het genot eener premie van 100, een verbintenis van 2 jaar te sluiten. Avp. AXEL, 24 Februari 1914. In de heden alhier gehouden raads zitting waren afwezig de heeren Smies en Oggelde laatste met kennisgeving. Na opening der vergadering werden gelezen de notulen der twee voorat- gaande vergaderingen, die werden goed gekeurd. Als ingekomen stukken werden o. m. medegedeeld verschillende besluiten van Gad. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten om te besluiten hoe de inkoop voor het pensioen der gemeente ambtenaren zal worden betaald, werd besloten dit te doen in 40 annuïteiten, waarvoor jaarlijks 432,327a zal moeten worden betaald. Van wege de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen is een schrijden ingekomen waarin de directie bericht voornemens te zijn de nieuwe weg tusschen de overwegen 94 en 95 in den loop van dit jaar te voltooien. Naar aanleiding van een verzoek van den heer J. A. Dregmaus over den onzindelyken toestand der goot by zijne woning is besloten de middengoot der Markt te rioleeren. Vervolgens werd vastgesteld de vol gende wijziging in de Algem. Politie verordening Aan art. 26 wordt toegevoegd punt 9, luidende als volgt „zich zonder noodzaak op te houden J in de portalen of open aanhoorigheden, I welke toegang geven tot woningen of gebouwen". Art. 43 wordt vervangen door een nieuw artikel, luidende als volgt Het is verboden a. buiten volstrekte noodzakelijkheid te paard of met eenig rij- of voertuig en rij wielen (uitgezonderd kinderwagens) en sportkarren te rijden op de klinker bestrating of voetpaden, gelegen ter zyde van de keibestrating in de bebouwde kom der gemeente b. buiten volstrekte noodzakelijkheid te paahd of met eenig rij- of voertuig te rijden of gedeeltelijk te rijden op de bermen der kunstwegen. Van dit verbod zijn uitgesloten rij wielen, motorrijwielen of kruiwagens buiten de bebouwde kom. Art. 70. Aan art. 70 wordt toege voegd eene nieuwe alinea punt 3, als volgt De burgemeester is bevoegd in bij zondere gevallen buiten het bepaalde in het 2e lid van dit artikel vergunning tot het dansen op muziek te verleenen. (Gewoon verslag in het volgend nummer). De heer H. Zegers alhier trad Vrijdagavond op voor de Anti-revolu tionaire kiesvereeniging te Baarland, in de Gereformeerde kerk aldaar, met het onderwerpKarakter der hedendaag- sche politiek. L. et E. Iemand uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen heeft het volgend schrijven gericht aan de Midd. Crt. De publiceering der nieuwe tarieven voor den Provincialen stoombootdienst op de Wester Schelde in een uwer nummers in de?e week verschenen, zal misschien over het algemeen met w einig ingenomenheid zijn begroet,zeker is dat wel niet het geval in deze streek. Het reizen met de boot wordt betrek kelijk veel duurder. Dat b.v. een enkele reis NeuzenVlissingen is ver minderd van 90 cent voor de eerste en 60 cent voor de tweede kajuit tot f 0,77Vi. en 0,55, kan slechts ten goede komen aan de vreemdelingen, die hier toe valligerwijze eens doorkomen. Deze dienst is oorspronkelijk ingericht om de verschillende deelen vau Zeeland met elkaar te verbinden en deZeeuw- sche bevolking zal dan in deze ook het gelag betalen. Deze gaat met de boot, maar komt ook terug en moet dus b.v. voor NeuzenVlissingen in plaats van 1,35 of 0,90, in de toe komst 1,55 of 1,10 voor een reis ofleren. Een betrekkelijk niet geringe verhooging dus, en dat in een tyd dat de verkeersmiddelen over het algemeen goedkooper worden. Of die verandering er ook toe bij dragen zal om de bevolking van deze streek meer naar Walcheren te trekken? Er wordt wel eens geklaagd over weinig nationaliteitsgevoel, dat men van hier uit zoo gaarne naar België trekt, over bevoordeelen van Belgische winkels en handelaren. By de gemakkelijke wijze waarop men van hier uit de groote Belgische steden bereiken kan is dat niet zoo te verwonderen. Het duurder maken der reizen zal van hier uit den tiek naar het centrum van Zeeland niet bevorderen. Het lykt ons, dat de belangen van Walcheren en zijne nering doenden daarmede ook niet gebaat kunnen zijn en dat zeker deze maat regel van Ged. Staten weinig sympathie zal ondervinden. Vrijdag had de herstemming voor den gemeenteraad van Breskens plaats tusschen de heeren C. Dieleman en J. Leenhouts. Uitgebracht werden 300 stemmen daarvan kreeg de heer Dieleman er 157 en de heer Leenhouts 139. Alzoo is gekozen de heer C. Dieleman. Vrydag zijn 18 personen, waar onder 9 kinleren, te Biervliet naar Amerika vertrokken. Allen gingen derwaarts terwille van familierelatie. M. Crt. De heer H. van den Berge, te Brui- nisse, beeft onder veel blijken van belangstelling zijn lOOsten verjaardag herdacht. De oude heer maakt by gunstig weer nog eiken dag een wandeling. Avp. De gemoedelijke eigenschap van het mannelijk deel der Hollanders om de handen in de broekzakken te bergen, wordt ook door de dienstplichtigen niet verwaarloosd. Deze anti militaire hebbe lijkheid heeft den commandeerenden officier van een onzer korpsen aanleiding gegeven te bepalen, dat de broekzakken der manschappen, die zich aan dit euvel bezondigen, minstens voor zes weken zullen worden dichtgenaaid, aldus ver telt de Tel. Aanranding Te Hilversum werd zekere A. R., wonende in de Faisanten- straat, toen hij des nachts te ruim 12 uur een koffiehuis verliet, door twee personen aangevallen en deerlijk toe getakeld. Op het politiebureau gekomen, vermiste hij zijn horloge en portemon- naie met ongeveer f 18. In verband hiermede zijn door de politie M. v. L. en B. aangehouden, die na een voorloopig verhoor naar Amster dam ter beschikking van den officier van justitie zijn overgebracht. N. v. d. D. De politie te Utrecht heeft een wielrijder aangehouden, die Woensdag avond op het Janskerkhof aldaar een courantenrondbrenger overreden heeft, met doodelyk gevolg. Avp. Vrijdagmiddag omstieeks half vier heeft een jonge man, genaamd Willy Smit, op den Middenweg, tegenover den Nieuwenweg te Watergraafsmeer vol gens de E. crt. een vijftal revolverscho ten gelost op mej. Sophie de HaaD, wonende Hoogeweg 78, aldaar. De jonge maD was den laatsten tijd bij mej. de Haan in huis. Hij ging Vrijdagmiddag met haar fietsen en heeft onderweg ongenoegen gekregen. Hy lotste een vijftal schoten op haar waar van twee de vrouw verwondden in den arm en één in de lendeneu. Zij trachtte haar weg per rywiel te vervolgen, maar zakte door bloedverlies ineen. Daarna richtte de dader de revolver op zichzelf en schoot zich in den buik. Ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond, werd de hevig bloedende vrouw naar het Burgerziekenhuis vervoerd. Tegen de toeschietende politie beweerde zij, dat zij zelf geschoten had. De 24jarige jongeman had slechts een schampschot gekregen. Hy kon, begeleid door een veldwachter, te voet den weg naar het politiebureau afleggen Daar heeft men hem aan een verhoor onderworpen, waarna hy per rijtuig naar het O. L. Vrouwegasthuis werd vervoerd. Smit en mej. De Haan keuden elkaar sedert het jongste ysvermaak. Zy schijnt hem geplaagd te hebben en te hebben gezegd dat zij een eind aan hun omgang wilde maken daardoor ontstond de ruzie, die zoo noodlottig eindigde. Bij zijn verhoor voor de politie toonde de dader heel weinig berouw. Op een vraag of hij tevoren reeds het plan had op de vrouw te schieten, antwoordde hij ontkennend. Het wapen droeg hy steeds by zich, zoo zeide hy, daar hij het op zijn reizen hy heeft als stuur mansleerling gevaren misschien noo dig kon hebben. Het wapen heeft eenmaal geketstop den Middenweg heeft hij, voor het tegen zichzelf te keereu, eerst weer de patroon voor den haan gebracht. De kogels zijn betrek kelijk klein, 5 m.M. ongeveer. Zijn moeder, die in de nabijheid van de Linnaeusstraat woont, bezocht hem 's avonds. Zij was natuurlijk zeer onder den indruk. De vader van het jonge- mensch is op reis. Een kloeke reddingDe timmerman A. Ram te Tijnje keerde dezer dagen 's avonds met een drietal meisjes terug van een tooneelrepetitie. Ter bekorting van den weg zouden ze ergens met een bootje overvaren. Midden in de breede en diepe vaart gekomen sloeg het vaartuigje evenwel om, doordat het water schepte en allen te water ge raakten. In haar doodsangst klemden de meisjes zich aan R. vast. Deze behield echter zijn tegenwoordigheid van geest, zei dat de meisjes hem los moesten laten en zwom toen met een van het drietal naar den kant; ver volgens bracht hy al zwemmende ook de anderen aan wal, meldt het Volk. Te Almelo hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad aan den Bornerbroekschen weg. Bij Klumper, wiens dochters sinds een paar dagen het werk hervatten, werden de ruiten ingeworpen. De politie dreef de menigte met de sabel uiteen. Er worden pogin gen aangewend tot vorming van een comité uit de burgerij, dat zal trachten de staking te doen eindigen. Avp. Te Eede is, volgens de N. Arnh. Ct., de dienstbode van de familie I., terwyl zij in het dorp liep, door een woesten wielrijder in den rug gereden. Aan vankelijk meende men, dat zy een hersenschudding had gekregenden geheelen nacht werd er by het onge lukkige meisje gewaakt en nu is ge bleken, dat zij geheel of gedeeltelijk haar verstand verloren heeft. Rookende knapen. Een medewerker van de Dord. Ct. schrijft De pogingen door verschillende onder wijzers aangewend om by de kinderen het rooken van sigaretten tegen te gaan, moge bij de schooljeugd al eenig resultaat hebben, nauwelijks hebben ze de school verlaten, of velen dampen er eiken dag lustig op los. Hoe dat komt Enkele fabrikanten van sigaretten bieden hun afnemers cadeaux aan vandaar dat vele jongens op 14 a 15- jarigen leeftijd al verslaafde rookers zijn geworden, alleen gedreven door de begeerte om spoedig in het bezit van een geschenk te zijn. In elk pakje sigaretten, bijv. inhou dende 10 stuks, is een coupon gevoegd. Door 50 dezer coupons komt men in het bezit van eeD mondorgel240 bezorgen u een carbidlantaarn, 600 'n paar ringeD met rekstok, 12000 een fiets. De 18 jarige A. K., te Dor drecht, heeft het al rookende zoover gebracht, dat hij op deze wyze aan een fiets gekomen is. Eerlijkheidshalve dient er bijgevoegd te w orden, dat hij wel eens een coupon netje kocht tegen betaling van 7» cent of het inruilde tegen een sigaret.Hoe het ook zij, dit jongmensch heeft een ontzettende werking van keel en longen moeten vergen om in het bezit van een fiets te kunnen komen. Met bovenstaande gegevens voor oogen, zal bet duidelyk zijn, dat het heel wat moeite zal kosten om den stryd tegen het rooken van sigaretten met succes aan te binden. Overvloed van onderwijzers. Onder de sollicitanten voor de vacante be trekking van strooweger aan de stroo- cartoufabriek te N. Schans bevinden zich ook onderwyzers, die in 1913 reeds de akte behaalden, maar nog steeds zonder betrekking zijn. Een ahder gaat met zyn vader in de Groningsche Veenkoloniën dagelijks landarbeid verrichtenAvp. De 's Eert. Crt. meldt uit Schijndel De jachtopziener der heeren Bolsius trof in het Wij bosch iemand stroopende met een lichtbak. De goed gedresseerde politiehond bracht den strooper tot staan maar werd op hetzelfde oogenblik neer geschoten. Daarna schoot de strooper op den jachtopziener, doch deze wist door een plotselingen val het schot te ontgaan. Een paar uur later is de man gearresteerd.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2