RONA Cacao No. 92. Woensdag 25 Februari 19141. 29e Jaari*. Van Houten's Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Ds dochtsr van dan Spion. JANTJE WEET hoe lekker AXELSCHElffi COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AüVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groot» lettere worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. BELGIË. Te Brussel is een zekere Jan Bollinger aangehouden, geboren in Ars aan de Moezel (Lotharingen). By huiszoeking heeft de politie in zijn woning fotograteer- toesteilen, Fransche en Belgische mili taire kaarten, foto's der forten van Maubeuge, Duinkerken, Lier, Antwer pen, Luik en Namen gevonden. Bol linger heeft erkend in dienst van'een vreemde regeering te zyn, om spionnen dienst te verrichten op de Fransche grens en in Belgiëhy is eenige jaren geleden reeds wegens verspieding ver oordeeld. Daar het feit van spionnage in België niet strafbaar is, zal men hem vervolgen wegens het voeren van een valschen naam bij gaf zich nl. uit voor Henri Kort. Hij stond in betrekking tot twee Duitschers, die onder de namen Gustav en Peter bekend zijn, en tot een Belgisch artist, zekeren Jack Tomy, die in Ryssel een gevangenisstraf van 18 maanden uitgezeten heeft wegens spionnage tegen Frankryk ten bate van Duitschland. Avp. ALBANIË. Essad pasja hield by zijn aankomst te Neuwied tot den prins van Wied een rede, waarin hij verklaarde met een deputatie gekomen te zijn om hem te verzoeken den troon van het vrije en onafhankelijke Albanië te aanvaarden. ,Onze natie" zei by „die bij andere gelegenheden zoo hardnekkig voor haar onafhankelijkheid gestreden Roman van E. von WaldZedwitz. {Nadruk verboden.) Het meisje wilde spreken, zij snakte naar adem, en hare handen, die zij krampachtig op de borst had geklemd, grepen onzeker in de lncht. Zij kon geen adem krijgen, maar hare oogeu drukten zeer duidelijk uit wat de mond te vergeefs beproefde te zeggen. Marie Esther kreeg medelijden met haarzij vermocht niet haar langer te kwellen zij kreeg een gevoel als ware zij eene martelares en het was haar als werd zy grooter; zij wilde groof, edel, on baat' zuchtig, echt vrouwelijk, als een waarlijk innig beminnende vrouw handelen. Uit hare hand zou Zorka het geluk ontvangen »Neem hem, maak hem geluk" meisje, zoo gelukkig als hij het verdient ik ga heen Zij begon zacht en fluisterend, maar de smart en het innerlijk lijden deden haar al luider en luider spreken. »Ik ga heen klonk 't als een schrille dis zonant van een brekende SDaar. Marie Esther kuste Zorka innig en iteeds stormachtiger; zij was immers zijn eigendom, een stak van zyn eigen ik. Was het misdaad, wanneer zy in smaakt, en zijn moeder weet hoe gezond het voor hem is. RONA Cacao is een ideale dagelijksche drank voor kinderen. Voedend en toch licht verteerbaar. heeft, moet door ongelukkige tijden heengeholpen worden. De politieke veranderingen, welke in den jongsten tijd op den Balkan hebben plaats ge vonden en de zorg en de hulp der Europeesche mogendheden veroorloven Albanië zich als vrije en ouafhankelyke Staat te constitueeren". De prins antwoordde, dat hij de deputatie met genoegen op het slot zijner vaderen ontving, daar het zijn wensch was dat een deputatie uit het Albaneesche volk hem de kroon kwam aanbieden. Hy verklaarde verder, pas ua langdurige overwegingen die kroon te hebben aanvaard, maar zich nu van ganscher harte aan zyn nieuwe taak te zullen wijden. Hij vertrouwde in de Albaneezen trouwe medewerkers te zullen vinden om te slagen in zijn streven om Albanië tot een grootsche toekomst op te voeren. „Lang leve Albanië!" besloot de prins zijn toespraak. Avp. gedachten, door Zorka te knsaen, ook Hessensteins lippen aanraakte Wanneer 't een misdaad ware, dan was die toch, door de grootmoedigheid en door de reusachtige zelfopoffering welke Marie Esther aan den dag had gelegd, door God geadeld. Zorka schrikte terug. >Hy bemint mij niet. U heeft hij lief u alleen Blyf hier, ik ga daarheen waar ik thuis behoorl* Zij zweeg, legde den mond aan Marie Esthers oor en sprak, lettergreep na lettergreep met moeite over de lippeD brengende: ^naar mijn man !c Zij viel uitgeput in de armen van Marie Esther. Het was deze of een ver kwikkende stroom van nameloos geluk over haar werd uitgegotenzij staarde in de in het maanlicht schitterende ruimte. De maan, de zee, de bloemengeur, het droomerig gekweel der vogelen, dat alles vereenigde zich tot iets waarvoor geen naam te vinden is. Hoe zou het genoemd kunnen worden Misschien heette het wel gelukzaligheid 1 XVI. De opstand scheen, nadat de Crisvos ciërs op verschillende plaatsen meestal zware, ongelukkige gevechten hadden te doorstaan gehad, afgenomen te zijn Sterke afdeelingen der keizerlijke troepen samengesteld uit jagers en afdeelingen infanterie, versterkt met eenige batterijen bergartillerie, doorkruisten da Crisvoicië en strekten hunne marschen tot diep in de Herzegowina uitdoch waar kwamen vonden zij slechts een vreemd zame landelijke bevolking die, zonder eenig opzien te baren, haar dagtaak verrichtte. Nergens werden de soldaten thans meer verontrust. De leek, die met de plaatselijke omstandigheden niet be kend was, zou vermeend hebben, dat nu de orde weder volkomen hersteld was Zij, die het opperbevel voerden, wisten achter wel betervan die zijde werd maar al te juist ingezien, dat het slechts de stilte was, die een storm vooraf ging de opstandelingen wilden alleen het koudere jaargetijde afwachten, om des te zekerder voort te kunnen gaan, daar de winter met zijne sneeuwstormen, zijne aanhoudende regenvlagen, de troepen die niet evenals de opstandelingen gewoon waren zich in dezen tijd in de kloven en op de bergen te bewegen, nog grooter moeilijkheden in den weg legden dan een gloeiend heete zomer. De verbindin gen tusschen de meest verwijderde voor posten op de afgelegen paden waren dan nog meer afgebroken als thans. De bevelvoerende generaal bedacht dit alles, de wachtposten werden versteikt, voor langen tijd van proviand voorzien en het thans nog gunstige weder ten nutte gemaakt, om den troepen en hunnen aanvoerders juiste kennis te verschaffen van de plaatsen en de omstreken waar zij zich bevonden. Ook de vloot werd DE BALKAN. De St. Petersburgsche Beurscourant verneemt uit Konstantinopel, dat de Duitsche officiereu het in het geheel niet kunnen vinden met Enver pasja, den minister van oorlog. Maarschalk Liman von Sanders moet krachtig tegen het hoogmoedig gedrag van Enver zyn opgekomen. Eenige Duitsche officieren zouden den wensch geuit hebben, naar Duitschland terug te keeren, vau hun post zyn ontheven en door Turken zijn vervangen. Wellicht is in dit bericht de wensch de vader van de gedachte. Enver pasja is Vrijdag met 13 officieren, waaronder eenige ledeü vau de Duitsche militaire missie, naar de Dardanelleu vertrokken, naar verluidt, om een inspectie in te stellen. N. R. Crl. ZWEDEN. Bij het debat over de verklaring van de regeering heeft in de Tweede Kamer Hammarskjöld gezegd, dat naar het oordeel van de regeering, de koning in letter noch geest tegen de grondwet had gèhandeld, en de koning ook niet van plan was het in de toekomst te doen. In de Eerste Kamer betoogde prof. Stefien, een sociaal-demokraat, dat de koning tegen de grond wettelyke praktyk had gehandeld. Prof. Steffen heeft ook een interpellatie aangekondigd om te weten, wanneer de Reg. de Tweede Kamer zal ontbinden. Vooreerst niet, heeft Hammarskjöld reeds in een gesprek met eau journalist gezegd. De radicale pers verlangt met kracht, dat het zoo spoedig mogelyk zal geschieden. N. R. Crt. te hulp geroepen, verscheidene oorlogs schepen lagen in de Bocche voor anker, om, zoo noodig, van daar uit, door ver dragend kanonvuur de landtroepen te ondersteunen. Op het hoofd van den geheimzinnigen pope Zee, die zijne Excellentie met de neuzen van zijne eigene soldaten een zoo kostbaar geschenk gemaakt had, werd een hooge prijs gestelder deed zich echter niemand op, die dezen wilde verdienen. De waardige man was spoor loos verdwenen, niemand wist of wilde weten waar hij zich ophield. Ook Milan Grajewitch had de wapenen ter zijde gelegd en was naar zijne eenzame woning in Ubli teruggekeerd. Stil, in zich zeiven gekeerd, ging hij deze binnen. Zorka vond hy niet te huis, zyn laatste hoop was dus verdwenen. Schuchter be trad de groote man het vertrek dat zy bewoonde, het kwam hem voor als een heiligdom, met de grootste aandacht beschouwde hy de voorwerpen, die zij gewend geweest was te gebruiken. Was zij dood, of waar vertoefde zij Een onbestemd gevoel zeide hem, dat zij nog leefde. Slechts zelden verliet hij zijne woning, hij bleef voorallenden stillen, geheimzinnigen, vermeden man, die hij steeds geweest was. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1