Van Houtein'S No. 90. Woensdag 18 Februari 1914?. 29e Jaar». r. Do dochtor van don Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl FA FM AA Buitenland. FEUILLETON. i In zijn devleeschvormende bestanddeelerdrv de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen, daarom is dit een Ideaal voedingsmiddel. 'levens is het een aangenaam genotmiddel. (Seen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uitnemendheid wordt aanbevolen. axelschei coi b nr. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiön worden fr*nco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Een soldaat, die voor het hertogelijke paleis te Brunswijk op wacht moest «taan, waar geen kip te zien* is, keek uit naar wat verstrooiing. Tot zijn vreugde zag hy een aardig jong meisje, dat heel eenvoudig gekleed was, aan komen en vatte het plan op, met haar een verzetje te hebben. Hij gaf haar een wenk, waar zy geen acht op sloeg. Daarna floot hy, maar het aardige jonge meisje ging kalm haars weegs in de richting van het paleis. Toen riep de schildwacht haar zachtjes aan, maar het meisje wilde zich niet met hem inlaten en ging het paleis binnen. Enkele minuten later kwam hertog Ernst, de schoonzoon van den keizer, naar buiten, riep de onthutste schild wacht bij zich en vroeg, hoe hij het in zijn hoofd had gehaald, een vrouw lastig te vallen. „Ditmaal zul je er met een waarschuwing afkomen", zeide de hertog, „omdat het toevallig mijn vrouw was, maar als het eens een andere dame te Brunswijk geweest was, had je ervan gelust". De Brunswijkers scheppen veel ver maak in deze anecdote, die overal rond verteld wordt. N. R. (Jrt. FRANKRIJK. Bertillon, wiens dood is gemeld, was _j uitvinder, de organisator en de directeur van een stelsel van identiteits bepaling door middel van de mensch meetkunde. Hij is een en-zestig jaar oud geworden. Roman van E. von WaldZbdwitz. Nadruk v&rbodtn.) Marie Esther ondersteunde mevrouw tod Hessensteio, Petrovac greep Stefan by den opgeheven arm, en de hand, reeds opgeheven om den doodelijken slag toe te brengen, viel kraehteloos neer. De liefde, de oneindige liefde flui sterde hij. Nu begreep hij alles, al zijne zenuwen trilden en deden hem bewogen den naam zij Der eigene geliefde stamelen. »Wat deed ik niet door de liefde, ter vrille van mijne oneindige liefde!* Hij omarmde Zorka. Vaarwel, zuster, de heilige maagd bescherme u, arme, rampzalige vrouw Hij rende weg, niemand hield hem tegen, en de vrouwen stonden als aan den grond genageld. Luitenant von Hessenstein lag nog altijd onder de veranda op het veldbed en toen Stefan roorbijging zagen zij elkander. De soldaat Khaamde zich, de officier had gelijk gehad, deze zag hem nu werkelijk in den bonten tok des keizersmaar hoe zag hij hem, in welk eene staat van opgewondenheid 1 Stefan spoedde zich in de duisternis voort dij was alleen, het was hem onverschillig In 1882 trad hy in dienst by de prefectuur van politie met de bedoeling, er zijn uitvinding ingang te doen vinden, wat slechts na de grootste moeite en volharding is gelukt. Zijn stelsel wordt thans over de geheele wereld gebruikt. De door Bertillon uitgedachte gelaats beschrijving is zoo afdoende, dat men daarmee, hoewel zij zeer beknopt is, zonder vergissing de identiteit van een persoon kan herkennen, dien men van te voren nooit gezien heeft. lu de oudheid was reeds bekend dat men voor de herkenning van een per soon ook gebruik kon maken van zijn Of hij d^D weg naar de vesting terugvond of niet Jusu hield zich met Zorka bezig en trachtte haar met mevrouw von Hes senstein weder by te breügen. Marie Esther was verdwenen, ze lag boven in haar kamertje, voor het beeld der heilige maagd, en bad om kraeht en vergiffenis. »Zij bemint hem en hij bemint haar ik wist hetHeilige Moedermaagd, gij die den Zoon der liefde en Heiland het leven hebt geschonken, laat zij uwe genade deelachtig worden en geef mij een deemoedig hart. Doe dat, Gebene dijde, doe het om den wil van uwen Zoon, om den wil van onzen Heiland Jezus Christus. Amen Amen Uw naam zij geheiligd Amen L)e handen, die zij aanvankelijk in wanhoop te samen wrong, rustten thans stil op elkander, de lippen, die zoo smar telijk gebeefd hadden, lispelden nu gods dienstige woorden, haar gelaat, dat door spyt was vertrokken, werd kalm en lieflijk, de stormen van haar hart hadden uitgewoed. Hare pols klopte nu regel matig en zij stond op. »Üw wil geschiede!* Zij keek, tegeD het venster geleund, naar den hemel. Het was kalm en vredig geworden in haar binnenste, maar het was de kalmte des doods, die haar gedachten en haar gevoel had overmee sterd. Zij gevoelde zich zeiven ais eene gestorvene. >Amen Amen zeide zij nogmaals. vingeraidrukken. Het is de verdienste van Bertillon geweest, dat hy deze kennis tot een stelsel heett verheven, waardoor het om zoo te zeggen mogelijk werd de vingerafdrukken te lezen. Voorts heeft Bertillon van de foto grafie, de z g. metrische fotografie in het bijzonder, een belangrijk hulp middel in dienst van de politie gemaakt. Later heelt Bertillon zich ook toege legd op schriftonderzoek. Maar hier mede is hij, naar men zich uit zijn optreden in de Dreyfus-zaak herinneren zal, niet gelukkig geweest. N. R. Crt. Stefan Karovachewich was slechts bij toeval op den goeden weg naar het fort teruggekomen. Morrend, met het hoofd gebukt, ging hij verder, het kookte en bruischte in zijn binnenstehet was te veel dat den armen jongen was overko men. Uitgeput hield hij zich vast aau den slanken stam van een palmboom, met de eene hand op de borst gedrukt stond hij daar en hijgde naar adem. Er kwamen wandelaars voorbij, die den schoonen avond in de buitenlucht wilden genieten en nu huiswaarts keerden, vroolijke, lachende menschen, maariede- ren lach deed Stefan zeer en sneed hem door de ziel. Plotseling werd hij op merkzaam de stemmen, die hij nu ver nam, deden hem hevig ontstellen. Hij verliet zijn standplaats zoo zacht, als men niet zou hebben verwacht van dezen zwaren man, en sloop het paar na, dat arm in arm, in de richting van de stad, voor hem uitging. Geen twijfel meer, zy was het Camilla, zijne vurig be minde Camilla en wederom met den Rus, met wieo zij vertrouwelijk wandelde. Stefan maakte zich zoo klein mogelijk, hij beet zich op de lippen tot bloedens toe en hield zich nu eu dan aan een boomstam vast, om niet met woedend gebral op hen los te stormen. Toen werd hij beangst haar uit het oog te verliezen; als een pyl uit een boog rende hij vooruit. Zonder aan plaats en tijd te denken en vergetende dat de jonge graaf DE BALKAN. Te Weenen verluidt, dat de Alba- neezen verlangen dat de prins von Wied zich tot koning van Albanië zal uitroepen. Toen de prins Vrydag te Weenen aankwam, stond aan het station o.a. een eerewacht van Albaneesche jongens van 10—17 jaren, die te Weenen worden opgevoed. Zij riepen den prins in het Albaneesch en in het Duitsch toe„Leve onze koning RUSLAND. Beilis, de beklaagde in het ritueele moordproces te Kiël, is Donderdag te Jaffa aangekomen. De Joodsche en Arabische bevolking ontving hem met geestdrift en begeleidde hem naar de Joodsche wyk Telabib. N. R. Crt. AMERIKA. Murphy, de „boss" van Tammany, boven wiens hoofd zich zoovele donkere wolken samenpakken, heeft zich een dag of wat geleden door flink gedrag onderscheiden en er het bewys voor geleverd, dat hy wat men over zijn politieke gedragingen ook moge zeggen een doortastend man is waar pit in zit. De Tammany-leider dan tramde 's nachts om één ure met vrienden van een diner naar huis, toen zy voorbij een huurkazerne kwamen, waar zy rook zagen uitslaan. Ijlings verlieten zy de tramMurphy vloog het huis binnen, en hielp een agent dien hij daar al bezig vond, met het porren der bewoners. Het vuur greep snel om zich heeu en de gewekteu vlogen inderhaast en zoo goed als ongekleed de straat op. Murphy Pioratti hem slechts een kprten tijd had toegestaan, volgde hy hen op de hielen. Zeker de straat was hem bekend - hij was daar dikwijls geweest, toen hy baron Similoff Dog rapporten brachteen zijstraatje voerde naar zijn huis. Zouden zij daarheen gaau Ja, bij God, zij deden hetDaar staat het huis reeds in het houtgewas, het ijzeren hek vau den tuin is gesloten, de baron schelt, men opent en beiden gaan naar binnen. De bediende vraagt iets Stefan verstaat het maar half - het is mogelijk dat hij zich vergist heeft. Het scheen hem toe dat de knecht zeide Beveelt mevrouw de barones, dat het theegoed op het balkon of in de eetzaal klaar gezet moet worden, het wordt wat koel buiten.* Zij denkt een oogenblik na eD nu hoort hij duidelijk »Wat dunkt u, Similoff Stefau onderdrukt een kreet. »Zooals ge wilt, mijn lieve, een gehoor zaam echtgenoot Meer hoorde hij niet, hij zou ook Diet meer hebbeD kunnen verduren, nog één woord en hij zou zijn gedwongen kalmte verloren hebben. Het werd hem ijskoud in de aderen, terwijl eene onheilspellende kalmte over hem kwam hij verzamelde al het overleg dat hij ooit in zijn leven had getoond. Stefan neuriede een liedje, een vroolijk minneliedje, eu terwijl hy dit deed beproefde hij de scherpte van

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1