No. 87. Zaterdag 7 Februari 1014. 20e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMA.V, Buitenland. FEUILLETON. Ds doohtsr van dan Spion. Binnenland. AXELSCHE» COIJRANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Belgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 35 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Ostpreu8sische Zeitang zegt niet goed te kunnen gelooven, dat August Bebel, zooals zijn erfgenamen verklaren, slechts 305,000 mk. zou nagelaten heb ben. In 1908 was Bebel te Berlijn nog voor een vermogen van 684.000 mk. aangeslagen. Men zal moeilijk kunnen aannemen, dat hy al het geld verdobbeld heeft. Het verschil zou dus alleen hieruit te verklaren zyn, indien Bebel aan zyn dochter of schoonzoon een schenking met de warme hand heeft gedaan. N. R. Crt. ENGELAND. De Daily Chronicle maakt bekend, dat de koning besloten heeft, op zijn land in Norfolk zijn veldarbeiders een minimum loon van 9.60 in de week te geven, zonder aftrek voor dagen dat er om het weer niet kan gewerkt worden voorts een halven vryen Zater dag en de zekerheid, dat zij niet op stel en sprong uit hun woning zullen worden gezet. Hy heeft voorts zijn pachters aangemoedigd, evenzoo met hun arbeiders te doen en hun verlaging van pacht toegezegd, zoodat hun ver- meedering van uitgaven grootendeels te zijnen koste komt. Als het konink lijke voorbeeld navolgers vindt, heeft de legeering, en vooral Lloyd George, alleen reeds met de aankondiging van een landwet veel goeds gedaan. N. R. Crt. Roman van E. von WaldZedwitz. {Nadruk verboden.) »Tot in den dood Hoerah Leven de bondgenooten riep hy nu ook en drukte lijn nieuwen vriend hartelyk de hand Zij huppelden vroolijk weg met vreugde •telden zij zich voor hoeveel plezier zij met elkaar zouden hebben, hoe later de een den ander zou ontzien, wanneer de jonge graaf eenmaal een keizerlyk officier en Jusu een gevreesd aanvoerder der Crivosciërs zou geworden zijn en zij in het gevecht man tegen man zouden itaan dat de oorlog eeuwig zou duren tonden beide knapen zeer natuurlijk. Ze waren nu by het fort gekomen. «Daar binnen woon ik zei Ma* en wees op een bomvrye, bedekte kazemat, die zich midden in de vesting verhief. >Ga mee naar binnen, op de wallen kunnen we nog veel prettiger spelen* Jusu wist nauwelijks wat spelen was; hij had nooit gespeeld, het leven was «oor hem altijd streng geweestmisschien had hy het als kind wel gedaan maar Idat was hij reeds lang vergeteu. Nu «ou hij gaan spelen met het gravenkind, jtijn eersten vriend, zyn vriend tot in den doodhy gevoelde zich plotseling MEXICO. Nog slechts enkele dagen geleden heeft president Wilson aan de dagblad mannen te Washington meegedeeld, dat het niet in zyn voornemen lag om den invoer van wapenen uit de V. St. naar Mexico vry te laten. Desniettemin is thans het bewuste uitvoerverbod hetzij bestemd om binuenkort te worden op geheven. Groote voorraden oorlogstuig liggen te New-Orleans gereed om naar Mexico te worden vervoerd. Het blyft nu af te wachten, wie van deze wapenvoorraden het meest zal profiteerenHuerta of de opstande lingen. Blijkbaar wil de Amerikaansche re geering ten dezen de onpartijdigheid betrachten. Maar de wapenhandelaars zullen wel verkoopen aan wie beschik ken over het meeste gereede geld. Zaken zijn zaken. Volgens sommigen heeft tot het besluit van de Amerikaansche regeering nog het meest deze overweging bijgedragen, dat Japansche wapenhandelaars met het leveren van wapentuig en schietvoor raad aan Huerta's bewind uitstekende zaken maken. Senor Francisco Guzman behoorde tot de gezaghebbende Mexicanen, die bij den opstand tegen het bewind van president Madero een rol van beteekenis hebben gespeeld. Deze Guzman was onlangs bij den opstandelingen-leider Villa gekomen om dezen te verzoeken, Garranza in den steek te laten en zich bij den aanhang van Felix Diax te voegen. in een geheel andere wereld verplaatst en vergat daardoor de opdracht van Zorka. De beide jongens gingen door de poort, over de ophaalbrug en toen op de wallen, waarop de kanonnen dreigden. Jusu bleef met open mond staan, hij had wel eens gehoord van zulke groote geweren, die op wielen voortgereden werden en zulk een geweld konden maken, maar had ze nog nooit gezien. Nu stonden ze in werkelijkheid voor hem, hij gevoelde en bekeek ze van alle kanten. Max Pioretti vertelde hem hoe elk kanon heette, hoe ver men er mee schieten kon en hoe vreeselijk de uit werking was, Jusu was verstomd; Max Pioretti was toch een knappe jongen. «Daarmee zullen we jullie ook wel eens beschieten Kom maar eens op riep Maxhij kon het niet laten om, in weerwil van zijn vriendschap voor den Crivosciër, uiting te geven aan zijne adèrlandsliefde. Jusu werd boos en er ontstond een vriendschappelijke vechtpar tij, maar de verzoening volgde spoedig en de vroegere verhouding werd weder hersteld. Jusu's hoogachting voor den graaf was door de handtastelijkheden volstrekt niet verminderdintegendeel was ze grooter geworden, waut de jonge graaf had zich dapper geweerd en dap perheid dwong den zoon der bergen achting af. Zij gingen op hun gemak zitten op de door de zon geblakerde zoden van de Zoodra Villa het voorstel vernam, liet hij GuzmaD terecht stellen. Zoodra in Mexico (stad) het besluit der Amerikaansche regeering om den wapenuitvoer naar Mexico niet langer te verbieden was bekend geworden, zijn tal van buitenlanders in de Mexi can nsche hoofdstad begonnen met aan stalten te maken voor een vlucht naar de kust. Nadat het besluit was uitgevaardigd waarbij de uitvoer van wapenen over de Mexicaansche grens wordttoegestaau, werd bekend dat te New Orleans en de gemeenten in de buurt 15,000,000 ladingen munitie, 40,000 geweren, 4 mitrailleuses en 60 revolvers in de pak huizen liggen. Deze konden tot dusver enkel als smokkelwaar over de grens worden gebracht. N. R. <\t. Uitvoering Invaliditeitswet. Het bestuur der Ryksverzekerings- bank vestigt in de Stcrt. de aandacht op het volgende Aan de reutetrekkers krachtens de art. 369/370 der Invaliditeitswet is ge legenheid gegeven voor het stellen van een doorloopend gemachtigde, wat wil zeggen, dat zij iemand mogen aanwyzen, die, eenmaal aan het postkantoor en aan de Rijksverzekeringsbank te Amster dam bekend zijnde, op eigen haudtee- kening de rente zal mogen halen, ten minste, waaneer hij daarbij vertoont ten eerste, het bewijs, dat hij de ge- wallen en keken naar beneden op de binnenplaats der kazerne. Er werd een signaal geblazen. »Nu krijgen de soldaten hun middag eten laat ons eens gaan zien wat het i»,« zeide Max en trok zijn vriend, die eenigszins tegenstribbelde, met zich mee. Ze stonden spoedig voor de keukendeur, waaruit een heete lucht naar buiten drong. «Rijst met schapenvleesch, ik ruik het al.c Jusu scheen daarop niet te letten, maar al zijn aandacht was gevestigd op een der jagers, die nu juist op de bin nenplaats kwamen om hun eten te ont vangen. «Wat kijk je toch naar de soldaten? Hot zijn flinke kerels, niet waar Jullie zulleu respect voor hen hebben, wanneer ze eens in je bergen komen klauteren, pas maar op !c zei Pioretti sarrend. Maar Jusu scheen daarvoor doof te zyn hij wendde geen oog van den slanken jager af, die juist met zijn kameraden kwam aangestapt. «Hij is het, zeker hij is het!» zei hij tot zich zeiven. «Wat zeg je toch? Ik geloot dat je droomtmoende Max. Jusu had Stefan Karovachewitoh herkendzoo hij aan zijn eersten indruk gevolg gegeven had, was hij op hem toegesneld maar hij was gewoon met overleg te handelen, hij kon niet weten, of het Stefan misschien ook zou schaden, waoneer men zag, dat machtigde is (legitimatie bewijs), en ten tweede, het aan den rentetrekker uit gereikte bewys van toekenning der rente. De doorloopend gemachtigde krijgt dus geen algemeene volmacht om over de rente te beschikken, maar kan het geld alleen halen, wanneer de rente trekker hem het bewys van toekenning geeft. De rentetrekker kan dus door zijn bewijs van toekenning niet uit handen te geven, verhinderen, dat de doorloo pend gemachtigde tegen zijn wil de rente zou afhalen en hy kan steeds, ook al heeft hij een doorloopend ge machtigde gesteld, zelf zyn rente halen. Het is evenwel van groot belang voor de meeste rentetrekkers zulk een door loopend gemachtigde te stellen, omdat zij dan altijd, wanneer zij door ziekte als anderszins verhinderd zyn zelf naar tiet postkantoor te gaan, ten spoedigste de beschikking over hun rente kunnen krijgen. Minder noodig is het alleen voor die genen, die in de buitenbestelling van de postkantoren wonen en daarom hun rente kosteloos thuisgebracht krijgen. Als doorloopend gemachtigde kunnen de rentetrekkers in bet algemeen ieder een aanwyzen, in wien zij het ver trouwen stellen, dat deze het geld met het bewys van toekenning telkens eerlyk zal komen thuisbrengen. Alleen is er voor de Rijksverzekeringsbank bezwaar om postambtenaren en tusschenpersonen als doorloopend gemachtigde te erken nen, en voorts zal het aanbeveling ver dienen iemand te kiezen, die kan hij met hem in betrekking stoDd. Stefan had Jusu niet gezien; zwijgend, zonder een teeken van verrassing te geven, ging hy hem voorbij. Wacht, een idee «Max, je hebt mij vriendschap beloofd tot in den dood, wil je er mij een bewijs van geven ?c De graaf was zeer gevleid. «Zeg maar watje wilt, ik zal het doen.c «Ziet u daar dien soldaat met den zwarten puntbaard, dien flinken, grooten, links «Die o ja, ik begrijp 'tal - dat is dezelfde dien ze op de rotsen bij een gevecht gevangen hebben genomenis hij een landgenoot van je «Ja, ik moet hem spreken, vandaag nog, zoodra het donker wordt.* «Hm, hm..., dat is niet zoo gemakke lijk hij mag het fort niet verlaten, want men vreest dat hij deserteeren zal.* «Dat zal hij niet doen, hij heeft den eed gedaan en de eed is hem heilig.* «Maar voorzichtigheid schynt toch noodig ik zal het beproeven.* «Een uur tijd is voldoende; ik wacht beneden naast de brug zoodra de zon ondergegaan is. Ik sta er voor in, bij mijne vriendschap, dat hij weder terug is voor de taptoe geblazen wordt. Zeg hem maar, dat ik hem wil en moet spreken.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1