Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. heeft in Cambridge (Engeland) gestudeerd en is er misschien nog. De Amerikaan- •che couranten zyn er nu achter gekomen dat deze jonge man als student 25,000 gulden 'sjaars uitgaf. Dat feit wordtin de pers der Vereenigde Staten druk be sproken en zeer afgekeurd. De Ameri- kaansehe bladen wijzen er op, dat aan de Ainerikaansche universiteiten de alge meeue opinie onder de studenten niet toelaat dat er brooddronken met geld wordt omgesprongen. Er zijn zelf peda gogen aan de Amerikaansche universi teiten die jongelui, die te duur leven eenvoudig van de universiteit zouden willen verwijderen. Zoo zou dr. Stryker, te Hamilton, de grens willen trekken bij 1560 gulden 'sjaars Een der rijkste studenten, die thans aan een Amerikaan sche hoogeschool studeeren is Junius Morgan, de kleinzoon van wijlen J. Pierpont Morgan. Deze leeft echter voor een jongmensch van zijn middelen en verwachtingen niet overmatig duur. Hij geeft 300 gulden in de maand uit. Maar er zyn, ook in de V. St., wel studenten, vooral diegenen die automobiel houden, die meer noodig hebben, althans uitgeven. N. R. Crt. MEXICO. De New York Tribune verneemt uit El Paso, in Texas, dat in den Mexicaan- schen staat Sinaloa de gevolgen van den burgeroorlog zich op bittere wijze doen gevoelen. Er is hongersnood uitgebroken, dagelijks sterven er honderden personen van gebrek. Volgens bericht in genoemde courant komt het veel voor dat moeders eerst haar kinderen dooden en dan zelfmoord plegen N. R. Ort. Naar de N. R. Crtverneemt, heeft de Deensche gezant bij ons hof, aan H. M. de Koningin meegedeeld, dat H.H. M.M. de Koning en de Koningin van Denemarken haar een bezoek wen achen te brengen, en heeft H. M. zich gaarne bereid verklaard hen te ont vangen. Het bezoek zal in de tweede helft van Mei worden afgelegd, ver moedelijk omtrent den 19den. De Koning en de Koningin van Dene marken gaan over zee en door een paar oorlogsschepen begeleid eerst naar Engeland en dan naar België, Van Brussel komen zy in Den Haag Bij Kon. besluit van 20 dezer is de luitenant generaal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië, G. C. E. van Daalen, op zijn verzoek, met ingang van 2 April 1914, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande be wezen. minder effen ligt en hier en daar scheu- 1 ren hinderlijk zijn. 1 Zooals bekend ontstonden die scheu ren, doordat aan de sluizen veel water geloosd werd en in verband hiermede, kunnen we niet nalaten om tot voor zichtigheid aan te manen, daar dit weg trekken van het water gevaar oplevert. Kunnen gemeentebesturen de betrok ken autoriteiten hierop ook wijzen, of J is dat „watertrekken" bepaald nood zakelyk Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd mejuffrouw J. Meul nberg van Ter Neuzen. In de gehouden vergadering van de vereeniging tot ziekenverzorging te Neuzen werd goedgekeurd de rekenim; over het boekjaar 1912 (lees 19twaalf) op een bedrag van /566i.B9 in ont vangsten en uitgaven. In aanmerking genomen dat onder de uitgaven ook posten voor aflossing voorkomen en voor albetaling van verbouw, blijkt dat de financiëele toestand der vereeniging niet ongunstig is. Toch is het jammer dat het ledental der vereeniging niet toeneemt. Door verschillende oorzaken worden, evenals bij vele andere vereenigingen het geval is, leden verloren en de toetreding van nieuwe leden houdt daarmede geen gelijken tred. Door het bestuur zal weder een poging worden aangewend om leden te verwerven. Uit het verslag bleek dat 69 patiënten werden verpleegd met 1776 verpleeg- dagen en dat het aantal operatiën 42 bedroeg. Aan verzoeken tot wijkver pleging kon, in verband met bet be schikbaar personeel, slechts op beschei den wijze worden voldaan. Voor rekening van het dames-comité tot steun van het ziekenhuis weid 1 patiënt met 44 verpleegdagen ter ver pleging opgenomen en in het ziekenhuis van linnengoed voorzien. Het ledental bedroeg 343 tegen 354 het jaar te voren. De verpleegden waren uit de ge meenten Neuzen, Zaamslag, Axel, Hoek Westdorpe, Koewacht, Walsoorden Bosch kapelle en Sas van Gent, benevens 1 patiënt uit Dordrecht en 1 uit Sint Nicolaas. Hulde wordt gebracht aan het ver trokken bestuurslid, de heer P. I. H Speetjes. In plaats van dezen werd tot bestuurslid gekozen dhr. C. Ribbens. Herkozen werd dhr. A. G. J. F. Schagen van Leeuwen. M. rrt. bedriegelyke bankbreuk ieder veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. (Zij werden alleen veroordeeld wegens het niet opgeven van een schuldvorde ring van 3400 aan den curator in hun faillissement. Van al het overige hun ten laste gelegde werden zjj vrij gesproken). F. v. d. W., 33 jaren, arbeider te Sluiskil, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 10 of 10 dagen hecht. Door de Belgische justitie is de uitlevering gevraagd van B. v. d. T., 26 jaren, geboren te Weert (B.), vroeger wonende te Hulst, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van poging tot diefstal met inklimming, gepleegd te Weert (Bden 28 September 1909. AXEL, 23 Januari 1914. Op de internationale vaktentoonstel ling in het Casino te 's Hertogenbosch gehouden, behaalden onze stadgenooten Abr. Loof en J. F. Scheele, beiden mr. bakker, een zeer eervolle vermelding voor ingezonden beschuit. Geheel Nederland is thans op schaatsen. Allerwege worden nog ijs- feesten en ijswedstryden gehouden en vooral in 't Noorden van ons land kan men door de eigenaardige verbinding tusschen de vaarten onderling urenlange tochten maken. Ook in onze gemeente is het alsof nog dagelijks de toeloop grooter wordt naar de Groote Kreek. Oud en jong rydt naar hartelust en wie het niet goed kan wordt bereid willig geholpen, om toch maar te kunnen deelnemen aan de bij uitstek gezonde ijasport. Ook tal van voetgangers komen naar het ijs wandelen en verlustigen zich in het ijsvermaak, dat anderen genieten. Nu, de gelegenheid biedt zich ook in onze gemeente byzonder mooi, al is het ook, dat het ya op sommige plaatsen Aan de R K. bijz. meisjesschool te Koewacht is met ingang van 1 Febr. e. k. tot onderwijzeres aangesteld mej M. Ceelaert aldaar. Blijkens opgave van den centralen gezondheidsraad deed zich in de week van 14 tot en met 20 Jan. in Zeeland slechts een geval voor van besmettelijke ziekte en wel van diphteritis te Zoute lande. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 25 Januari 1914. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. ure Ds. J. H. Lammertsma Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelbars Waien tot voor kort geleden de aard- appelenprijzen te Hulst zeer laag voor goede kwaliteiten besteedde men hoogstens f 2 a ƒ2.10 per 100 K.G. thans beginnen de prijzen aaumerke lijk te stijgen. Wellicht door de groote vraag uit het buitenland naar goede eetaardappelen besteedde men nu dezer dagen reeds 2.80 a 3 per 100 K.G. Nog steeds blijven de prijzen stijgen. M. crt. Zitting van 23 Januari 1914. W. V., 23 jaren, koopman, en F V., koopman, beiden wonende te Zaamslag, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, zyn wegens Uit Hansweert meldt men aan de N. R. Crt. Op de Wester-Schelde begint zich ijs te vertoonen. Tot Walsoorden over de volle breedte der rivier rapporteert de kapitein van de passagieisboot Telegraaf III drijfijs. Heden kwamen hier vijf sleepschépen uit Antwerpen aan, die echter hier zullen blijven liggen. De Haagsche correspondent van de N. Or. Hit. meldt het als niet on waarschijnlijk dat de heer Ligthart binnen niet al te langen tijd zal worden geroepen om Prinses Juliana de eerste lessen te geven in de vakken van gewoon lager onderwijs, want de kleine is bij de hand genoeg om al spoedig daarmee te kunnen aanvangen. Toch vernam ik, dat de heer Ligthart ont raden had met een geregeld onderricht der Prinses te beginnen, voordat zy haar zesde jaar zal hebben bereikt. Moord. Dinsdagavond ongeveer halfzes is een moord gepleegd in de Krayenhoftstraat te Den Haag. De 28 jarige Ch. Tb. Fr. H. G. heeft op de 23 jarige J. M. E. Schuttenhelm, die op de tweede verdieping op een kamer woonde, terwijl zij te bed lag, een revolverschot gelost en daarna op zichzelf geschoten. Beiden werden aan den slaap verwond en in ernstigen toe stand per auto van den gemeentelijken eerste hulp-dienst naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar 't meisje even later is overleden. De toestand van den dader is levensgevaarlijk. G. moet als een slecht oppassend persoon bekend zijn, -die in den laatsten tijd als nachtportier in dienst was. Hij is ook nog een paar dagen in een hotel in betrekking geweest, doch als onbruik baar ontslagen. Vermoed wordt, dat hij zich naarJo Schuttenhelm, zooals het meisje, met wie hij leefde, genoemd werd, heeft begeven, om haar geld te vragen. Aan vankelijk zou hij naar de woning van een vriendin of kennis van Jo, zijn gegaan, omdat hij dacht haar daar te zullen aautreffen. Toen hij haar daar niet vond, moet hij volgens een der verhalen tot die vriendin onder het vertoonen van een revolver hebben gezegd Je zult ze (doelende op Jo) vanavond geen hand meer geven"; waarop hij verdween. Op aanwijzing van die vriendin moet toen nog een man hem zijn nagegaan, maar deze kwam te laat om de misdaad te voor komen. Aan de woning in de Krayenhoflfstraat gekomen, vroeg G. aan de bewoonster- mej. Schuurmans, die hem opendeed, naar Jo Schuttenhelm. Eerst werd toen aan deze geroepen, maar toen geen antwoord kwam, ging G. naar boven. Eenigen tijd later moet hij tot mej. Schuurmans gezegd hebben „Ik heb mijn vrouw vermoord en nu zal ik ook mijzelf vermoorden", of zoo iets, waarop hij een wapen liet zien en dit op zich zelf afvuurde. Mej. Schuurmans, hevig ontsteld en angstig, daar zy alleen thuis was, deed onmiddellijk de politie waarschuwen, die de beide verwonden aantrof als bovenvermeld. G. moet een brief aan de politie ge schreven hebben, waarin hij de motie ven voor zijn daad opgaf, en nog een brief aan een ander hebben gericht welke echter eerst na zijn dood zou mogen worden geopend. Avp. IJs-ongelukken. Te Haren bij Ter Apel (Gr.) zijn Dinsdag twee jongens van 9 en 12 jaar door het ijs gezakt en jammerlyk ver dronken. Woensdagmorgen is de 38-jarige H. te Nieu w-Vennep in een byt geloopen en verdronken. Te lip (N. H.) is Dinsdag een 5-jarig dochtertje van den heer L. door het ijs gezakt en verdronken. N. R. C. Te N.-Schans is de 28 jarige dochter van den landbouwer G. Zimmerman door het ijs gezakt en verdronken. Te Lutjebroek (N.-H.) is Woensdag namiddag een 4 jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. Woensdagnamiddag is een 4-jarig kindje van C. v. d. Broek te Tiel door het ys achter de ouderlijke woning gezakt en verdronken. Het 8 jarige dochtertje van V. te Harlingen, door haar moeder Woensdag namiddag uitgezonden om de jongere broertjes en zusjes, die lang uitbleven, te zoeken, is door het ijs gezakt en verdronken. 't Dorp Bergen in Limburg, dat door het hooge water was ingesloten en alleen nog maar per roeiboot, de vorige week door ijsgang zelfs in het geheel niet te bereiken was, is sedert enkele dagen uit zijn isolement verlost. Het werd ook tijd, want men begon reeds te klagen over gebrek aan levensmid delen en petroleum. Thans geschiedt de overtocht per slede over het ys, en kon men het »eiland" weder provian deeren, vertelt de Tel. Dagelijks ziet men nu de post, de melkkannen voor de zuivelfabriek, als mede allerlei andere goederen per slede transporteeren. Zelfs een ijverig han delsreiziger waagde zich reeds op de gladde baan, daardoor blyk gevende een goed zakenman te zijn en zijne collega's op deze wijze den loef afstekende. Een damef te Amsterdam, die met een 21/i jarig zoontje op den arm bij de Wester markt de tramlijn wilde over steken, werd door een tramwagen, wel ken zij niet had zien aankomen, over reden en gedood. Haar kindje werd Een aantal toeschouwers waren ge tuigen van dit treurig tooneel, dat nog te tragischer was, waar 't, naar de Tel. meldt, 20 min. duurde eer menhetlyk onder den wagen had weggehaald. Doodgevroren. In het bosch van den St. Jansberg, in de nabijheid van den Plasmolen (gem. Mook, L.) is het lijk gevonden van den bekenden dwerg A. v. E. uit Oploo, schaapherder van zijn beroep, die echter dikwyls, met een parapluie gewapend, tusschen Nijmegen en Oploo rondzwiert en den nacht in een schuur of onder den blooten hemel doorbracht. De overigens oppassende oude man schynt in het bosch beschut ting voor de felle koude te hebben gezocut en daar doodgevroren te zyn- Tel

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2