Cacao No. 83. 29" .Innrtr. Zaterdag 24 J 1914. De dochter van den Spion. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. NOG 5 MINUTEN DAN KRIJG IK MIJN KOP VAN HOUTEN 'S Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letten» worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing S/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. DUITSCHLAND. De vijf hoogste bijdragen uit vermogen» tot dekking van de kosten voor de legerwet bedragen te zamen alleen 20 millioen mk. Eeo rijkaard moet 3 mil- lioen betalen, drie betalen elk 4 millioen en een, mevrouw Bertha Krupp v. Bohlen und Halbach. van een vermogen van 284 millioen en een jaarlijksch inkomen fan 18 millioen mk. een bijdrage van 5 millioen. Zij die 4 millioen betalen, lijn de Keizer, prins Guido Henckel v. Donnersmarck en prins Christian Kraft tu Hohenlohe-Oehringen, hertog van Ujest. Zeer hoog zullen ook de bydragen zijn van den prins v. Pless en van baron Max v. Goldschmidt Rothschild. Men acht de heffing van deze bijdrage een uitstekende gelegenheid om voor de eerste maal eens een nauwkeurige schatting van den nationaleu rijkdom te krjjgen. A. R. Crt. ENGELAND. Bij den aanslag op den onder-inspecteur van de geheime politie te Calcutta is nog ten jongen ernstig gewond. De straat was vol menschen, toen de inspecteur, net toen hij uit de tram was gestapt, werd neergeschoten, maar niemand uit het publiek stak een hand uit om den moordenaar te grijpen. De politie nam twee mannen gevangen die wegliepen. Een had een tendeele afgeschoten revolver in de hand. Hij beweerde dat iemand hem die in de hand had gestopt. Het is een student uit Dacca. De politie beweert, een groot komplot op 't spoor te Roman van E. von WaldZjdwitz. Nadruk verboden.) Mevrouw von Hessenstein, van vreugde overstelpt, stak de armen uit, omklemde vrouw der bergen en kuste haar hartelijk op de met tranen gevulde oogen. O, moge de lieve God u dat vergelden. Tien neen, duizendmaal.* De krachtige gestalte van Zorka sid derde als die van een zwak kind, einde lijk maakt zij zich, bijna misnoegd, uit omarming los. Jusu staat op een ifstand en weent van aandoening, het tchenen wel beken, die uit zyne oogen itroomden. Zijne redster, Marie Esther!* riep mevrouw von Hessenstein. »0, laat ons itraks te zamen haar daarvoor danken ra haar dankbaar blijven voor geheel ons leven 1* Zij omarmde Zorka opnieuw met een blik noodigde zij hare pleeg- lochter uit hetzelfde te doen. Marie Esther vermande zich, ging Zorka aarze lend tegemoet, stak de hand naar haar lit de vrouw der bergen heft afwerend 1e rechter op. Huichelen is haar vreemd. »A1 goed zegt zij ruw. »Niet noodig egde zij er aan toe en begeeir zich outr den uitgang van den tuin deze is zijn. Er wordt nu vooral jacht gemaakt op studenten. N. R. Crt. DE BALKAN. Van goediDgelichte Albaneesche zijde verneemt de Neue Freie Presse een en ander over Essad pasja. Zes weken geleden heeft Essad pasja, die nog steeds als voorzitter van de door hem zelf in het leven geroepen Senaat optreedt, door boden vertegenwoordigers van alle. plaatsen, waar hij invloed heeft, naar Tirana ontboden. Ofschoon men niet recht wist, waartoe zulks diende, echter versperd, de soldaten hebben hem afgesloten, om de nieuwsgierigen terug te houden zij vlucht in een boschje en geeft zich daar over aan haar niet te bedwingen smart. Marie Esther wendt zich af, mevrouw Hessenstein ziet beur telings haar en Frans aan, welke laatste, alsot hij den vragendeu blik zijner moeder niet verdragen kon, het hoofd ter zijde buigt. Jusu zit snikkend op de steenen trap, hem komt hier alles onbegtijpelijk voor, nieuwsgierig dwaalt zijn oog door de hem vreemde omgeving. Op den achtergrond staat de zuchtende Marietta. Zij was langzaam te voorschijn gekomen en achter de jagers geslopen zijnde, had zij gevraagd of Petrovac niet was mede gekomeo, doch ten bescheid gekregen, dat hij was ingedeeld bij de wachtafdee- ling, die in de bergen was achtergebleven. De kleine Italiaausche werd toornig, zij gevoelde geen smart, maar wel zich be leedigd, dat de Croaat, alleen om harent wege, zoo onvoorzichtig geweest was zich vaD zijn heer te laten scheiden. Wie zou nu hare lippen kussen »0, de ezel, daaraan heeft alleea de balkende ezel schuld.* Tevergeefs had zij zich getooid, tevergeefs zooveel moeite gedaan vol ergernis nam zij den granaat bloesem uit hst haar en wierp dien op den grond. Een korporaal toevallig was hij de mooiste van allen ziet dit hij raapt de bloemen van den grond, drukte daarop een kus eu kijkt tersluiks kregen de boodschappers byna overal ten antwoord, dat men zich aan dien oproep van Essad niet stoorde en men geen lust had tegen de voorloopige regeering op te treden. Eenigen tijd geleden richtte Essad pasja tezamen met Prenk Bip Doda, een leider van de Mirdieten, die ondervoor zitter van de vooiloopige regeering is, opnieuw een sommatie aan de bevolking in hun gebied van invloed, waarin wordt verlangd, dat ieder gezin een man zal levereD. Dezen eisch willigde de bevolking niet naar Mariëtta. >Wat had hij mooie oogen!* zoover gingen hare gedachten toch nog, maar desniettegenstaande vluchtte zij in de keuken, zette zich naast de tafel, weende snikte en gedroeg zich als een waanzin nige. Het in den ketel kokende water zong daarbij als 't ware een klaaglied. Hemel, hoe brutaal!* De jager-korporaal had haar een kus gegeven als 't ware bliksemsnel vuelde zij dat deze haar even goed smaakte als die van den onopgevoeden Croaat. Met de granaatbloemen op zijn hoofd, juist daar, waar de groote vederbos te zamen werd gehouden, nam de lieve roover afscheid. Terwijl hij vertrok fluisterde hij nog eenige zoete woordjes in een harer mooie oortjes. »Neen, neen zeide Mariëttaafwerend maar bijna kwam indieu de jager zich althans niet in de oogenspraak vergiste de weigering met eene toestemming over een. De villa van mevrouw Hessenstein was iu nachtelijk duister gehuld, niets bewoog zich alleen een kleine Napo- litaansche, sierlijk met bloemen getooid, sluipt voorzichtig door de deur; een uur daarna danst zij met den mooien korporaal in een der danshuizen van het stadje woest de tarantella. XV. De vreugde der familie vou Hessen stein was eenigszins vergald geworden in, men liet vragen, wat de bedoeling van de maatregel was. Om een reden op te geven, gaf Essad toeD te kennen, dat hij die gewapende macht noodig had om den prins van Wied te ontvangen. Er zijn echter slechts weinig mannen opgekomen. Volgens dezen zegsman is het dus niet waar, dat Essad pasja's invloed toeneemt. AaD den anderen kant zijn betuigingen van loyaliteit te wantrouwen. A'. R. Crt. TURKIJE. De correspondent van de Neue Freie Presse te Konstantinopel beeft Enver pasja, den minister van oorlog, gevraagd, of hij aan He mogelijkheid van een oorlog tusschen Turkije en Griekenland over de eilanden geloofde. Euver antwoordde, dat zijn taak uit sluitend de hervorming van het Turksche leger was. Over de plannen omtrent Albanië, die men aan Izzet pasja toeschrijft, zeide Enver pasja, dat Izzef, zoo hij die plannen werkelijk had gekoesterd, al langgeleden uaar Albanië zou zijn gegaau um voor zijn zaak te vechten. Wat zou Turkije in Albanië beoogen Albanië is zoo ver weg. Aangenomeu zelfs, dat Turkije het voornemen koestert, om zoo spoedig mogelijk het verloreD gebied te herwinnen, dan zal het toch eerder op gebied in de nabijheid van Konstantinopel, dan op Albanië het oog laten vallen. A. R. Crt. s AMERIKA. Henry Field, een kleinzoon van wijlen den bekenden Marshall Field te Chicago* mevrouw Hessenstein alleen was niet in staat de oorzaak van de misnoegdheid te vindenhet was alsof eene volkomen geluk over de redding des zoons ui-t kon gesmaakt worden. Niet dan ua ernstig weerstreven had Zorka besloten te blijven Men had dit alleen aan Jnsu's vleien te danken. BlijfZorka, gij zijt des doods, wanneer gij gaat-!* smeekte de knaap. »Wat is er aan mijn leven gelegen, Jusu a* vroeg zij mistroost. #Goed, dan gaan wij samen, ik volg u.* Zorka trok hem tot zich, haar blik viel in ziju groote zwarte kinderoogen, waaruit alleea liefde en geestdrift spraken ►Gij blijft hier achter, men zal goed eu vriendelijk voor u zijn.* Hij schudde het zwartgelokte hoofd. Waar gij zijt, beu ik ook, ik sterf met u Zorka kuste hem zusterlijk het voor hoofd; zij voelde hoe hij onder de aan raking met hare lippen beefde, zij vermeende dat dit alleen de maar al te begrijpelijke doodsangst was. 'Zoo jong en reeds sterven 1 Neen Jusu, dat zult gij niet!* Laat ous dan blijven, Zorka!* drong Jusu aan. De avond viel, zy zocht weder het granaatboschje op en gaf zich geheel en al aan hare droomen over. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1