29 Janrir- Vo. 82. Woensdag 21 Januari 191 i. mm Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, Buitenland. FEUILLETON. Is dochtsr van dsn Spion. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRLI ElEERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot i regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Ook in de Eerste Kamer te Straats- iirg zal over Zabern geïnterpelleerd orden. De interpellatie is geteekend oor graat v. Andlau-Homburg, een mdheerdr. Curtius, den president de kerk van de Augsburgsche ilijdenisdr. Schwander, den burge- eester van Straatsburg den fabrikant ngemach en den rechter dr. von der :heer, en vraagt wat de stadhouder Bnkt te doen om het land de zekerheid verschaffen, dat de militaire com- undanten in het rijkstand zich voortaan innen de wettelijke perken van hun ivoegdheid zullen houden. Generaal Deimling te Straatsburg eelt aan onderofficieren en manschap verboden, koffiehuizen en eetge- genheden te bezoeken, waar een aantal, iet name genoemde, Fransche nationa- itische kranten ter lezing liggen. Het soek van niet-politieke vergaderingen bijeenkomsten van vereenigingen, aarin Fransch gesproken wordt, is oortaan, zonder vooraf verkregen ver- inning, evenmin geoorloofd. De Berlijnsche gemeenteraad heeft sloten het geschenk van den heer tpphan van vijf millioen mark voor m jongensschool in het bosch aan te imen. De voorzitter gewaagde met irme erkentelijkheid van deze schen- maar zeide het te betieuren, dat tpphan er zoovele onaangenaamheden tor had ondervondenimmers, nadat Roman van E. von WaldZbdwitz. {Nadruk verboden.) >Moëder!« riep Marie Esther oftgewon to, terwijl zij om haren hals viel. ronen vloten, de vreugde hem te zullen eo, de vrees hem te ontmoeten, wissel- lo zich beurtelings af. Marie Esther eef. Kalme stilte heerschte weder in woning van mevrouw Hessenstein. Heen Mariëtta zong zoo nu en dan, inueer zij in de keuken druk bezig is, half luid een minneliedje, dat uit id mond van haar, die in Italië geboren li, bijzonder liefelijk klonk „Ob er wohl kommen wird Ob er wobl kommt der Geliebte V" idden de slotwoorden van het liedje jüong die vroolijk, opgewekt, het hart u zoo vol, de mond liep over. Och, wat fonkelden dan die koolzwarte gen, wat deden de prachtige, roode, tone lipjes zich dan in al haar schoon- id zien, wat werd de zuidelijke gelaats tor dan nog donkerder, wat zwoegde boezem men hoorde bijna het kleine, diefde hartje kloppen. Mariëtta dacbt Petrovac, den allerliefsten, atschuwe- leelijken Croaat. Hoeveel mooie zijn naam bekend was geworden, heeft hij niet minder dan elfduizend verzoeken om hypotheek te verschaffen, om onder stand aan weduwen te verleenen en andere bedelbrieven ontvangen. N. R. Crt. ENGELAND. Vrijdagavond is het zoeken naar de gezonken onderzeesche boot A 7 wegens de duisternis gestaakt. Zaterdag is het hervat. De hoop op redding van de levens is echter opgegeven. Van het zinken worden verschillende verklaringen gegeven. De marine-overheden meenen, dat de pomp van de ballasttank onklaar is geworden. De booten van de klasse A zyn de oudste en slechtste, en worden nog alleen als oefenbooten gebruikt. Ver scheiden bladen eischen, dat ze buiten dienst worden gesteld. Het gerucht, dat men met de beman ning van de gezonken onderzeesche boot in verbinding is gekomen, en dat zij antwoord hebben gegeven op het kloppen van de duikers tegen den romp, is onjuist. Het baken, door een boot van het manoeuvreerend eskader neergelegd om de plaats des onheils aan te geven, is door degolven weggespoeld. De pogingen om de plaats opnieuw vast te stellen zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. N. R. Crt. ALBANIË. Aan de Leipziger Zeitung, het orgaan van de Saksische regeering, meldt men uit Berlijn meisjes had hij misschien weder gekust, sedert zijn wulpsche Croatenlippen het purpereu mondje der kleine roos van Napels niet meer hadden aangeraakt. »Ach, hij kuste toch zoo hartelijk,* dacht Mariëtta zuchtend. „Ob er wohl kommen wird? Ob er wohl kommt der Geliebte zong zij opnieuw en had intusschen de spijzen, die zij bezig was gereed te maken, geheel en al verknoeid. Maar heden hinderde dit ni«t, geen hard woord be hoefde zij te hooren noch mevrouw von Hessenstein, noen de vriendelijke, zachte freule von Similoff nuttigden iets van hetgeen haar werd voorgezet. Waarvan zij tegenwoordig toch wel leven dacht Mariëtta. »Sedert de zwarte knaap de vreugde boodschap in huis gebracht heeft, leven zij alleen van lucht en zonneschijn Verkeerde wereld, hoe kan de vreugde iemand den eetlust benemen Mij smaakt alles eerst lekker, wanneer ik goed in mijn schik ben.* Aldus denkende, brachten de prachtige, kleine handen beetje voor beetje naar den mond. Dat zulk een allerliefst, klein mondje ook eten kan en nog wel wanneer het evenals thans zingt „Ob er wohl kommen wird 't Ob er wohl kommt der Geliebte De laatste tonen klonken wel nietgeheel en al zuiver, het aangebrande vleesch dat door de keel ging scheen aan de reinheid er van afbreuk te doen, maar Men heeft er nog niets over bepaald of de prins van Wied zijn reis naar Albanië op een Duitsch oorlogsschip zal ondernemen of dat hy door een Duitsch oorlogsschip zal worden bege leid. De Keizer was niet zeer inge nomen met het plan van den prins om naar Albanië te gaan, maar heeft zijn toestemming gegeven, nadat Oostenrijk en Italië verklaard hadden, dat zy het over geen anderen candidaat eens konden worden. De candidatuur van den prins is echter van geen enkele officieels zijde in Duitschland gesteund. Een weigering om in het voorstel van Oostenrijk en Italië te treden, zou echter tot moeilijkheden tusschen die twee landen hebben geleid, en dat wilde men in Duitschland in alle geval vermijden. N. R. Crt. Ongeveer 100 Grieksche vrijwilligers, die in Koritsa op eigen houtje benden wilden vormen om tegen de Albaneezen te vechten, zijn op last der Grieksche regeering van daar naar Saloniki terug gezonden, meldt de Köln. Ztg. De Neue Freie Presse verneemt uit Walona De voorloopige regeering heeft by de internationale controle-commissie stappen gedaan, dat deze van Europa de zending van internationale troepen ter verzekering van orde en veiligheid in de stad vordere. Avp. TURKIJE. Enver pasja, de Turksche minister van oorlog, heeft de volgende procla matie tot het leger gericht Do«rdien ons leger zijn plicht niet naar behooren kon vervullen, hebben toch waren zij nog lief. Petrovac zou buiten zich zeiven van vreugde geweest zijn indieu hij ze had kunnen hooren. Mevrouw Hessenstein en Marie Esther dachten er uiet aan het huis te versieren. Zij genoten een stil geluk. Zij zaten naast elkander het geluk sprak uit hare oogen, haar handen vouwden zich tot een dankgebed. Ook Mariëtta dacht niet aan versiering, maar des te meer daaraan, om zich zelf zooveel mogelijk op te schik ken, er voor te zorgen dat zij er zoo lief mogelijk uitzag; verder gingen hare ge dachten niet. Zij kleedde zich in haar fraaiste keurs lijfje en trok den korten,-fraai geplooiden blauwen rok aan, opdat men de kleine voetjes goed "zou kunnen zien. Het schoonste witte schort, dat in haar kastje te vinden was, werd aangebonden. De kousen wedijverden met de kleur der sneeuw, de schoentjes konden door een koningin op het bal gedragen worden. En thans o Maria Mariëtta, o gij klein, lief Napolitaansch heksje, gij weet maar al te goed, wat u oo weerstaan baar maaktNu sloeg zij den koralen ketting zesmaal om den hals en stak een bloedroode granaatbloem in het haar, dat in weelderige vormen van onder den witten, Italiaanscheu hoofddoek te voor schijn kond!. Eindelijk is zij gereed, meer onweerstaanbaar dan ooit. »Of hij wel la la la la wij de bloeiendste deelen van ons dier baar vaderland verloren. De Otto maansche natie is door zware slagen van het noodlot getroffen. Het verheven opperhoofd van ons leger, onze roemrijke en geliefde vorst, wiens gemoed door dezen toestand met droefheid is vervuld, heeft mij opge dragen om het leger zoodanig te her vormen, opdat niet nogmaals, wat God verhoede, hij zulke donkere dagen be leeft en opdat de eer van hetChalifaat uit de overgeleverde dapperheid van de Osmanen wederom zal kunnen worden verdedigd. Hoe zwaar mijn taak moge zijn, ik heb haar op de schouders genomen in het vertrouweu op Gods hulp en de bescherming des profeten. Twee dingen eisch ik van het legeronvoorwaardelijke gehoor zaamheid en onvermoeideu arbeid. Ik ben overtuigd dat. alle officieren aan den arbeid zullen tijgen om den smet uit te wi^schen die de laatste oorlog op ons leger heeft geworpen. N. R. Crt. JAPAN. De jongste berichten omtrent de groote rampen, waardoor het uiterste noorden t en het uiterste zuiden van Japan ge troffen zijn, luiden tamelijk bemoedigend. Allereerst wat betreft den hongersnood in het noorden. Er was een paar dagen geleden een bericht geweest, waarin er sprake van was dat op Hakkaïdo en in de nabijgelegen provincies van Noord- Nippon 9.000.000 meuschen op de greus van den hongerdood verkeerden. Wij hebben er toen op gewezen, dat er met Mariëtta had hem reeds een zoet loon toegedacht. Hij komt, hij komt, want nooit verlaat hij zijnen meester!* zeide zij tot zich zeiven. De Adria beukt gelijkmatig op de rotsen. Maria Mariëtta, die reeds gedurende geruimen tijd aan de deur gestaan had, ging een eindje den weg op; zij luistert en tracht, in zoeten droom verzonken, te verstaan hetgeen de zee haar toefluistert. >Hij komt hij komt!* zeggen de golven, althans zoo had zij verstaan; »de zou lacht het mij toe, de vogels zingen het. »Y a, ya yvy aaa Welk een afschuwelijke toon werd voortgebracht uit de keel van den grauwep langoor, die juist voorbij draafde,Ma riëtta sloot krampachtig de ooren, trappelt met de voeten en verwenscht het leelijke dier. dat haar zoo gruwzaam in heur zoete gedachte stoorde. Het gebalk van dien ezel was geen goed voorteeken. »Zij komen Zij komen riép zij Marie Esthei toe, vloog naar de villa en toen weder naar de tuindeur snelde hem een eind tegemoet - staat eensklaps stil en keert weer langzaam terdg. Zij kijkt om den hoek der wpning het hart klopt, de boezem dreigt de corset veters te doen springen. Hij mag zich niet3 verbeelden auders.* Zij voltooit den zin niet, maar denkt voort, en hare gedachten eindigen

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1