Cacao w29" «ïaarg. So. 81. Zaterdag 17 Januari 1914. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN. Buitenland. de balkan. F ÉN LEPEL VAN HOUTEN S IS GENOEG OM EEN KOP HEERLIJKE CHOCOLADE TE BEREIDEN FEUILLETON. Is dochter van dsn Spion. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENT S-PR IJ S: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Volgens het Kroatische blad Rjeke- jwits is Skoetari tegenwoordig geheel j de macht van de Malissoren. Maiissoren, tot de tanden gewapend, men door de straten. Zij verlaten i stad in benden om zich te Durazzo ider Essad pasja te scharen. Een ider van de Malissoren heeft aan een «•respondent verklaard, dat slechts wad in staat zou zyn aan het hoofd ju een onafhankelijk Albanië te staan. t Malissoren en Mirdieten zouden hun ijitaan. In de pers is vermeld, dat de dag aarop prins Willem van Wied te arazzo zou aankomen, reeds op 20 inuari bepaald is. Naar de Neuwieder eitung uit goede bron verneemt, kan an de vaststelling van het tijdstip van 8 aankomst te Durazzo echter geen prake zyn. Dat men te dien aanzien og terughoudend is, zal wel hieruit i verklaren zyn, dat de kwestie van en internationale leening nog niet is eregeld. Zoodra dit het geval is, staat r aan de ontvangst van de Albanee- che afgevaardigden niets meer in den reg Die ontvangst zal vermoedelijk 8 Neuwied plaats hebben. N. B. Ort. RUSLAND. De Russische pers wenscht Paleolo pes, den nieuwen Pranschen gezant t St. Petersburg, een langer verblijf dan zijn voorganger Delcassé. I zeide hij, om het binnen halen van de I burgers te beletten. I Op het oogenblik worden de burgers I gebruikt om spoorwegen en bruggen te 1 bewaken. Te Johannesburg worden alle I openbare gebouwen, mijnkantoren, ban ken, krantenbureaux, de Rand Club, I enz. bewaakt, meestal door Engelsch I sprekende vrijwilliger». Dinsdag werd uit Johannesburg ge- I seind, dat op den Rand en te Pretoria I alle arbeiders staken. Te Durban staakte de helft van het spoorwegpersoneel, meest in de werk plaatsen. De treinen liepen nog geregeld I en het havenbedrijf was kalm aan den I gang- I De regeering heeft van de Engelsche I regeering bericht gekregen, dat zy zoo I noodig over de rijkstroepen kan be- schikken. -N. B. Crt. Verschillende Berichten. Delcassé zou gaarne zijn gebleven, zeggen de bladen, maar ontgoocheling over het uitblijven van volledige samen werking van Rusland en Frankrijk in de buitenlandsche politiek heeft hem tot aftreden genoopt. De Rjetsj zegt dat de reis, die de president dezen zomer naar Rusland denkt te maken, geen voldoende reclame is om het volk te doen vergeten, dat de entente scheuren vertoont. Bij wederzijdschen goeden wil, zegt de Rjetsj verder, kan men toch tusschen de leiders van de buitenlandsche politiek Roman van E. von WaldZkdwitz. (Nadruk verboden.) De kazerneplaats was nu ledig. Tegen den avond, toen de zon reeds onderging maakte Stefan Karovachewitch, onder het opzicht van een korporaal, een aan »ang met het leeren van de exercitie. Reeds waren eenige dagen verloopen, tonder dat Stefan er aau gedacht had het was hem onverschillig of het morgen- of avondrood aan den hemel vertoonde Hij leed verschrikkelijke zielepijnen en deed niets om ze te lenigen. Onver- tchillig vervulde hy zijn plicht en arbeidde als een machine op 't commando zijner meerderen. Slechts eene gedachte was io staat hem het bloed sneller door de aderen te stuwen, een gedachte die hem dag en nacht vervolgde. Hier toch ver toefde zyn aangebedene, de prys was rerloreu. Hij kon niets meer doen om van den boom der vrijheid de groene takken te plakken ten einde daarvan voor zijn raderland een krans te vlechten geen blad daarvan kon hij aan hare voeten jen om daarvoor 't allerhoogste zoete loon te ontvangen, nl. haar zelf. Alice was voor hem verloren, woest ging het in beide landen een verhouding schep pen, die ten minste dragelijk is. P N. B. Crt. ZUID AFRIKA. Generaal Smit», de minister van ver dediging, heeft te Johannesburg in een toespraak tot het comité voor de open bare orde gezegd, dat hy eerst iu het uiterste geval de burgerwacht in Johan nesburg zou gebruiken. De burgers, vreesde hij, zouden niet dulden wat de rijkstroepen in Juli duldden zonder te schieten. Doe dus alles wat gij kunt, er in zijn binnenste naar toe, zijn bloed kookte Similoff had haar gekust, Similoff, de verrader. Hij wilde haar zien, wilde zich zeiven de overtuiging verschaffen, maar dan wee wee hem en wee haar 1 Heden had de oefening plaats op de wallen, die de kazerne omgaven aan den voet daarvan bevond zich een scha duwrijk pad, dat door de inwoners van het plaatsje om zijn schoone boomen en het vergezicht, dat men van daar af op de Bocche had, bij voorkeur gekozen werd, om tegen den avond eene wande ling te maken. Stefan bekommerde zich niet om hen die daar van de frissche lacht genoten hij hanteerde op eenigen afstand van de overige rekruten, die veel minder bedreven schenen dan hij, zijn wapentuig. Plotseling drong een bekende stem tot zijn oor door hij luisterde, doch alleen om in 't volgend oogenblik zich te begeven naar de plaats waarvaD de stem kwam niet bedenkende dat het einde van deD wal in een steilen, steenen Aardbeving in Japan. De eerste vulkanische uitbarsting op het eiland Sakoera Sjima geschiedde Zaterdagochtend. Reusachtige blokken steen werden 900 M. de lucht in ge slingerd, sommige zijn op een atstand van 30 K.M. neergekomen. Stroomen lava vloeiden laugs de wanden van den berg en bedolven drie dorpen. Het aantal dooden moet in de honderden loopen. De bosschen in het binnenland zijn in braad geraakt. Latere uitbarstingen stuwden de bran dende lava tot de op 2 mijlen afstand gelegen stad Kago Sjima, welke in brand geraakt. Van de 70.000 menschen, die muur ein_.0__. Daar gekomen stuitte hij, nog eens hoorde Stefan de hem bekende lachende stem daarna was alles stil. »Zij was het en hij was weder bij haar Verwonderd vroeg hem de onderofficier hetgeen hij voornemens was te doen, en een uitvlucht was spoedig gevonden. Met jaloezie en gloeiende wraakzucht in het hart, wierp Stefan weder het geweer van de rechter iD de linkerhand en om gekeerd, zonder te weten hetgeen hij eigenlijk deed. Was het heden een feestdag der heili gen, die hooger stond aangeschreven dan alle andere feestdagen, waarop de kerk geschiedenis kon wyzen Een dag, die door zijn gewicht veel meer invloed had op de menschen harten dan alle overigen, die men van kindsbeen af gewend was te vieren Men zon dit bijna moeten gelooven, indien men mevronw Hessen- stein en Marie Esther gadesloeg. Als in heilige verukking verkeerende, wan delden de beide vrouwen daarheen; waren zij jonger, waren zij schooner geworden Was een gedeelte van den hemelschen glans op hunne voorhoofden gedaald? En bij dit alles werd een zonderling zwijgen bewaard, geen woord werd luide gesproken, slechts de oogen, het lachje, misschien de stomme en toch zooveel zeggende handdruk, zeiden hetgeen in beider harten omging. Te midden van dien roes van geluk, ontwaakte Marie Esther plotseling als uit een droom. Een vreeselijke bekentenis kwam bij haar op. In den dood moelit zij hem behoaren, levend had zij geen aanspraak op zijn bezit; maar al te duidelijk had hij ge toond, dat zijn hart haar niet toebehoorde. Waarom vertrok hij zonder afscheid te nemen Hij wist toch, dat hy met haar onder een dak vertoefde, de groet, in den vorm van bloemen, had dit verraden. Had hij aldus gehandeld wanneer slechts een vonkje van ware liefde en toeneiging in zijn hart sluimerde? Zegt men reeds zijn vriend vaarwel, wanneer men van dezen afscheid neemt, hoe veel meer dan het meisje, dat men bemint. En juist, nu hij naar den vreemde trok, zijn leven op spel ging zetten, het meer dan moge lijk was, dat zij elkander nimmer zouden wederzien Neen, zij durfde hem hier niet ontmoeten, eensklaps viel haar als 'tware de blinddoek van de oogen. Zelfs op het gevaar af met Alice het verblijf in de woning haars vaders te moeten deelen, durfde zij niet blijven. Zij he^af zich naar mevrouw von Hesseostein, nauwelijks wetende wat zij zeggen zou. De oude dame schudde bedenkelijk het grijze hoofd, met hare heldere oogen zag zij Marie Esther doordringend aan, daarna legde zij de hand liefdevol op haar schouder. >Hebt gij mij lief, mijn kind? vroeg zij eindelijk. »Zoo lief, dat ik het u niet zeggen kan,* klonk het antwoord. »Die waarachtig liefheeft, is iu staat tot het brengen van offersik vorder van u de opoffering bij mij te blijven. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1