No. 80, Woensdag 14 Januari 1914. 29° .Inor"1» Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Ds dochtsr van dsn Spion. AXELSCHE COEBANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De hooge krijgsraad heeit in het proces tegen luitenant von Forstner wegens het voorval te Dettweiler (ver wonding van een schoenmaker) Zater lagmiddag om twee uur vonnis geveld. Luitenant von Forstner is vrijgesproken. N. R. Qrt. DE BALKAN. De Frankfurter Zeitung neemt een briet dd. 28 December, op van een te Walona woonachtigen Duitscher, die zich over de gendarmerie als volgt uitlaat De gendarmerie neemt steeds toe en wordt steeds beter en duizenden Alba- neezen melden zich als vrijwilligers aan. De nieuwe vorst heeit bij de aan vaarding van de regeering ten minste een kleinen troep, waarop hij in geval van nood kan rekenen, want de door Nederlandsche officieren geleide ichaar, maakt een goed figuur en is lamengesteld uit flinke kerels. Daar zij uitsluitend uit christelijke soldaten bestaat, kan z\j een tegenwicht vormen tegen oproerige mohammedanen. Men weet dat dezer dagen zulks ge bleken is inderdaad het geval te zijn. Uit Boekarest wordt aan de Neue Jiidische Correspondenz gemeld De Jodenkwestie wordt hier niet in bet parlement doch op straat uitge vochten. In Boekarest heerscht tenge volge der anti Semitische agitatie een ware progrompaniek. Aanvankelijk ge lukte het aan de vereende krachten van politie en militairen, de orde te handhaven, doch ten slotte wist de menigte door het politiecordon heen te breken en maakte zich aan allerlei buitensporigheden tegen de Joden schuldig. In Jassy deden nationalistische stu denten een inval in een socialistische vergadering, waar de Joodsche kwestie op de agenda stond. Het kwam tot een gevecht tusschen arbeiders en studenten, waarin 20 personen aan beide zijden gewond werden. In de stad heerscht opgewondenheid. N. R. Crt. RUSLAND. Volgens de laatste officieele telling van het aantal Joden in Rusland zyn er 6.060.000. Voor vijftien jaar bedroeg het aantal 5.215.000. Hoogst merk waardig is dus, dat, terwijl in diezelfde vijftien jaren een klein millioen Joden uit Rusland emigreerde, hun aantal met een klein millioen toegenomen is Dat dus ook de emigratie geen middel tot oplossing van het Joodsche probleem in Rusland blijkt te zijn, maakt dit probleem des te moeilijker. N. R. Crt. JAPAN. Zoowel op Hokkaïdo (d. i. het eiland Jezo) als in de noordelijke provincies van het eiland Nippon woedt door mis lukking van de zeevisscherij en van den oogst een felle hongersnood. Het aantal menschen dat hierdoor op den rand vatv den hongerdood gebracht is, wordt aangegeven op 9 millioen. Roman van E. von WaldZedwitz. {Nadruk verboden Hoe zou hij het aanleggen om haar itlidelijk te maken, dat hy alles, alles hetgeen zij voor hem gedaan had, niet door wederliefde zou kunnen vergelden. Stil, vol weemoed van haar afscheid te temen, kwam Frans onmogelijk voor, >ij zou dit onmogelijk kunnen doorstaan. een gedachte Wanneer hij haar zich stiet, wanneer hij haar met een ipotlach den rug toedraaide, zoodra Jusu hulp gevonden had, zoodra Frans zich r de zekere bescherming zijuer ka meraden bevond Hoon en verachting zou zij misschien kunnen verdragen. Slaakt ook zelfs de dokter niet gebruik tan de scherpste messen om genezing »ao te brengen Zou hij geen smart met smart verdrijven P Zou ook niet datgene wat het lichaam vrees inboezemde voor de ziel heilzaam zijn Maar ach, wat zag zij hem toch lief en vriendelijk aaohoe zorgvuldig verpleegde zij hem, welk een trouw sprak uit hare oogen. s' harteleed nam toe, hij gevoelde maar al te zeer iu dit geval geen goede dokter te kunnen zijn, dat hij niet in staat was het lancet tegenover Zorka te k.unnen hanteeren. Daar kwam Jusu Vreugde, lust, leven, spraken uit zijne gelaatstrekken. »Hu juh ju hu hu 1» Wanneer de knaap recht verheugd was stiet hij slechts een rij klanken uit, woorden scheen hij dan niet te kunnen vinden. »Juh ju hu hu Hij trok Zorka met zich voort en wees op het nog in dep morgennevel scheme rende dal. Zorka werd bleek een sterke afdeeling keizerlijke jagers werkte zich naar boven. Het afscheidsuur scheen Leef wel Geen woord meer dan deze twee lettef- grepen kwam over hare doodsbleeke lippen. Strak, levenloos, als uit brons gevormd, stond zij daar. Frans leed nameloos. iWaar wilt ge heengaan, Zorka Pt vroeg hij zacht. »Naar de mijnen om mij te laten steenigen U »Juh juh hiohiojuh hier op, nu maar dapper geklommen, jagers U riep Jusu met volle stem; hij had thans de Oostenrijksche soldaten wel aan zijn hart kunnen drukken. Zorka keek van uit de rotskloof naar buiten. Zij zag niets van het verblindend licht der opkomende zon, zij bemerkte niets van den purperen glans, waarin alles, 't geen haar omgaf, Dit is een onbegrijpelijk hoog cyfer en men mag hopen dat hier óf eeu seintout óf groote overdrijving in het spel is. Immers, de bevolking van Hokkaïdo bedraagt ca. 11/é millioen, terwijl ook het noorden van Nippon niet zoo bijzonder sterk bevolkt is. Maar niettemin heeft men hier onge twijfeld te doen met een droeve ramp van buitengewonen omvang. N. R. Crt. MEXICO. De opstandelingenleider generaal Villa is de legermacht, waarmee Ojinaga be legerd wordt, komen versterken met een 2500 man troepen, 6 groote kanonnen en aanzienlijke voorraden. Villa heeft zich aan het hoofd van de belegeraars gesteld en wilde Vrijdagavond tot den aanval overgaan. De regeering in Washington schijnt een nieuwe actie voor te bereiden jegens Mexico. President Wilson is thans met vacantie op reismaar hij heeft niette min aan het departement van marine opgedragen, 400 mariniers, die thans op de landengte van Panama zijn, naar de Amerikaansche oorlogsschepen ter reede van Vera Cruz te sturen. Daar mee wordt de sterkte der Amerikaan sche troepen aldaar gebracht op 900 man mariniers en 5000 matrozen. N. R. Crt. ZUID AFRIKA. De Basoeto's in een mijn te Jagers fontein hebben geweigerd aan den arbeid te gaan. Na zich met allerlei gereed schap te hebben gewapend vielen zij aan op alle blanken, die in de buurt gehuld wasvoor hare oogen was het nacht, niets als duisternis. Het was dezelfde sombere blik waar mede zij naar het blauwe water der Bocche gestaard had, toen zij op het fort Mamula Frans voor de eerste maal in haar leven ontmoette. Zachtkens greep Frans hare hand, zij schrikte, hare wenkbrauwen trokken zich meer en meer samen, de zwarte oogappels schenen zich te verdubbelen, de neusvleugels bewogen zich onophoudelijk, de kleurlooze lippen sloten zich vast op elkandermet een ruk onttrok zij aan Frans haar rech terhand. Zorka, ga mede Frans sprak onder den invloed eener onwillekeurige ook anderen medesleepen de ontroering. »Juh hu juh hu jubelde Jusu daar buiten, de vroolijke melodie, die op de waldhoorns der keizerlijken geblazen werd, trachtende na te bootsen. Zorka bedekte het gelaat met de beide handen, de tranen zochten zich een uitweg tusschen hare vinger. »Ga mede, Zorkasmeekte Frans opnieuw. De wapperende pluimen van hanen vederen der vroolijke jagers werden aan den ingang der kloof zichtbaar. Jusu maakte een vervaarlijke luchtsprong. Zorka knielde snikkende aan de voeten van Frans zij was niet in staat van hem te scheiden. waren. De opstootjes waren ontstaan doordien een Basoeto gestorven was tengevolge van naar wordt beweerd een schop, hem door een blanke toegediend. De Basoeto's eischten de gevangen neming van dien blanke. De hoofd opzichter trachtte de Basoeta's tot be daren te brengen, door tè beweren, dat de zaak in handen was gesteld van de politie. Zijn pogingen waren echter vruchteloos. De Basoeto's deden een aanva.1 op het huis, dat over een schacht is ge bouwd, en dwongen alle blanken de wijk te nemen in de schacht. Daarop vernielden de Basoeto's alles wat zij vonden, ook de gebouwen, waarin zij zelf zijn ondergebracht. Zij namen het geld weg, dat gereed lag om aan hen, als loon, te worden uitbetaald en ook het geld voor de blanke employé's. Intusschen was alarm gemaakt. Allo blanken wapenden zich met geweren, jachtroëren en alle mogelijk ander wapentuig. De algemeene directeur en andere ambtenaren gingen ongewapend en met gevaar voor eigen leven het kaffer verblijf binnen, om te trachten de Basoeto's tot bedaren te brengen. Het scheen een oogenblik of de inboor lingen bereid waren het oproer te staken. De blanken kregen toen het bevel uiteen te gaan, maar dat bevel moest spoedig worden ingetrokken; want de Basoeto's hervatten het oproer. Het werd een helsch spektakel. Zij rukten de heiningen van hun verblijf plaats neer en verlieten deze met de blij kbare bedoeling het dorp te bestormen. »Ik ga mede,« zeide zij zonder eenigen klank in hare stem. Eer de benijdende kameraden den geredde verheugd om ringden, voelde deze twee braudende lippen op zijne vermagerde hand. XIY. Op de plaats van de kazerne der jagers te Castelnuovo stonden de officieren van het bataljon in groepjes te praten. Het gesprek was zeer levendig,'er scheen iets buitengewoons te zijn voorgevallen; af en toe werd een soldaat naar de poort gezonden, om te zien of er buiten de kazerne ook iets bijzonders gebeurde. Juist kwam zulk een uitgezondene snel aanloopen, deed den oudsten der officieren eene mededeeling en verdween toen op nieuw, oogenschijnlijk om een hem gege ven bevel uit te voeren- I)e officieren begaven zich nu gezamenlijk naar de poort en keken in de straat, die naar den berg voerde. Een eigenaardige stoet naderdeomgeven door eene wacht, kwamen wel twintig gebonden Crisvos cianers, schilderachtige gestalten, in de richting van de kazerne. »Mutsen af,« kommandeerde de aan voerder van den troep, waarna de gevan genen, blijkbaar met den grootsten tegen zin, hunne hoofddeksels afnamen Slechts een hunner, de schoonste en voornaamste der bende, scheen het niet noodig te achten een hand te verroeren. Mutsen af U riep de korporaal nog

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1