29e «liarg. No. 79. Zaterdag 10 Januari 19141. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEJJ1LLETON. Ds dochter van den Spion. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groet» letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing S/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. By de opening van de Tweede Kamer te Straatsburg heeft Bourger, het oudste lid in jaren, als tijdelijk voorzitter, een politieke rede gehouden, waarin hij uit voerig over Zabern handelde. Hij ge vaagde van den moeielijken toestand van het rijksland, 43 jaar na de inlijving. Elzas Lotharingen is en blijft een ge meenschappelijk „object" van het Duit- iche ryk, voor velen nauwelijks meer dan een glacis. De rijkslanders willen uit dien onwaardigen toestand geraken. Sedert een reeks van jaren is in de volksvertegenwoordiging geklaagd over de in Elzas-Lotharingen bestaande mili taire byregeeringen en over de ongun- itige gevolgen daarvan voor allen, die er mee te maken hebben. By de be raadslagingen in den Rijksdag is uitge maakt, dat militairen zich bevoegdheden van de burgerlyke overheid hebben aangematigd. Als iemand ongeschikt is, om over de politieke aangelegenheden in het ryksland te oordeelen, zyn dat stellig bevelvoerende generaals. Zy zyn van eenzydige opvattingen doordrongen en hebben geen aanraking met de volks- ïiel. Een politiek ambtenaar (v. Jagow) heeft onlangs nog verklaard, dat zij zich .bijna in vyandelyk land" voelen. De keizer wordt door militairen jeenzijdig ingelicht. De militairen moeten zich echter buiten de politiek houden, welke voor de menschen die er toe geroepen zyn, toch al moeielijke beslissingen meebrengt. By de kwestie van Zabern Roman van E. von Wald Zedwitz. (Nadruk verboden.) 78) »Wat zouden zij ons Dog kostbaars kunnen ontnemen Wanneer zij begee- rig zijn naar ons leven c Zij bleef stekenlag er reeds diepe imart in hare woorden, meei nog lag die in den toon, waarop deze geuit werden. »Maar wanneer u dat gerust kan stel len, wil ik wel eens zien I* Zij stond op, om met vasten stap naar de deur te gaan. Blijf I Ge zult niet alleen gaan, ik zal eerst een paar personen van ons die nend personeel roepen,* antwoordde de oude dame. Marie Esther lachte droevig. »Wat zou mij kunnen overkomeD Hare woorden klonken smartelijk scheen als kwamen zij over de lippen eener stervende, die niets meer aan het leven op aarde hecht. Eer mevrouw Hessenstein was opge staan, bevond Marie Esther zich reeds aan de deur en een oogenblik later op den weg. Daar zag zy eene gestalte. Het was die van een knaap, die schuw, als had hij iets misdreven, naar alle kanten hebben de Duitschers die zich in Elzas- Lotharingen gevestigd hebben, aan den kant vau en achter de oorspronkelijke bevolking gestaan. Gebeurtenissen als van Zabern zouden in geen anderen bondsstaat zulk een omvang kunnen krijgen, omdat het staatshoofd dadelijk en rechtstreeks doorgetast zou hebben. Dat zoo iets alleen in Elzas-Lotharingen heeft kunnen voorkomen, is het beste bewys ervoor dat de constitutioneele toestand onvoldoende is. Goed geordende toestanden besloot spr. zullen we dan pas in ons land hebben, als wij met de andere bonds staten gelykgesteld en door een souve- rein geregeerd worden. N. R. Ct. omkeek. De vermoedens van mevrouw Hessenstein schenen bewaarheid te zullen worden. »Wat wijt ge hier?* vroeg Marie Esther. De knaap zweeg. Eerst toen de gedane vraag nog eenmaal herhaald werd, zeide hij »Is dit het landgoed van mevrouw von Hessenstein Marie Esther aarzelde hem een toe stemmend antwoord te geveneindelijk antwoordde zij »Welk belang hebt ge er bij dit te weten »Ik moet haar spreken, maarHij keek weder overal rond, en toen hij een man zag, die, naar zijne kleeding te oordeelen, een bewoner der bergen was zweeg hij en kroop als een aal door de deur in den tuin. Marie Esther volgde hem en sloot de deur. Eerst toen de voetstappen van den man zich niet meer deden hooren kwam de knaap uit zijn schuilplaats. Juist kwam nu mevrouw von Hessenstein met hare dienstboden ter plaatse. »Beloof mij, dat gij mij niet aan mijne landslieden zult verraden, anders ben ik een kind des doods.* De kuaap sprak op angstigen toon Marie Esther geraakte al meer en meer iD spanning. >Spreek slechts, spreek Hy bracht zyn mond vlak aan haar oor. »Ik breng een brief van een verwonden FRANKRIJK. Caillaux, de Fransche minister van financiën, heett in een brief aan de begrootings-commissie meegedeeld, dat er in het ontwerp der begrooting voor 1914 voor ongeveer vijftig millioen bezuinigingen aangebracht zyn, zonder dat de uitvoering van de verschillende takken van dienst daarvan nadeelen zal ondervinden. N. R. Crt. RUSLAND. Doordien de lichting, die met Januari zou heengaan, tot April onder de wapenen wordt gehouden (dit zal, naar gemeld, voortaan telken jare geschieden) /heeft Rusland thans 1.600.000 man onder de wapenen. De manschappen, die nu onder de wapenen worden gehouden zijn, naar de Neue Freie Presse verneemt, bestemd tot versterking van de troepen aan de Armenische grens. Daar trekt Rusland, naar het blad verder meldt, in alle stilte een groote troepenmacht samen, die het in verband met de mogelykheid van een oorlog tusschen Griekenland en Turkije gereed wil houden. N. R. Ct. AMERIKA. Een commissie uit den Senaat van West-Virginië heeft een onderzoek in gesteld naar den aard en den omvaug van de stakingsonlusten, die in dien staat hebben plaats gevonden. De resul taten van dat onderzoek zijn neergelegd in een rapport. Maar nu is de minder heid der commissie voor den dag ge komen met een contra-rapport, dat ge steld is door senator Borah. In dat contra-rapport wordt scherp te velde getrokken tegen het beweerde militaire despotisme dat in het stakingsgebied fend is. Er zijn burgers gearres teerd, die werden berecht en veroor. deeld door krijgsraden, hetgeen in strijd is met de Grondwet. Het recht om ten overstaan van een jury te worden be recht, was dezen lieden onthouden. De bewering, dat de stakers getracht hadden door bedreigingen de rechters te intimi- deeren, was volgens het rapport-Borah ongegrond. Voorts wordt in dat rapport datgene gestaafd, dat in verscheiden bladen en door een aautal politiöi be toogd was, dat nl. de autoriteiten de officier, dien ik verpleeg Twee zachte vrouwenhanden omklem den de armen van den knaap. Marie Esther wankelde, onbewust er van zond zij een gebed ten hemel, waarbij zij smeekte haar nog gedurende een seconde kracht te scheuken, totdat zij alles gehoord zou hebben. »Van van -3« Het was haar niet mogelijk nog een woord te spreken. »Van den luitenant von Hessenstein hoorde zij nog dof in haar oor klinken doch langzaam verloor zij het bewustzyn Zij scheen van geluk te zullen sterven Hij leeft. Moeder, hij leeft Buiten zichzelven zonk zij in de armen van Jusu en mevrouw von Hes senstein. Zorka en Frans waren alleen. Op een rotsblok, door lappen en kleeding- stukken tot een gemakkelyke zitplaats ingericht, zat de officier nabij den uitgang der kloof. Met welbehagen genoot hij de frissche morgenlucht, die door de bergen woei. Hij zag er nog lijdend uit zijne gestalte was gebogen, de won den deden nog pijn, maar een noggrooter smart, dan hem zijne lichaamspijnen veroorzaakten, sprak uit zijne oogen Welk een tegenstelling van die oogen met de zielespiegels der jonge vrouw die aan zijne voeten zat. Leven, geluk gezondheid spraken daaruit als een on- uitputbare bron. Maar juist deze bron was het, die het hart van den jongen krijgsman folterde. Zij beminde hem, beminde hem woest, hartstochtelijk, haar gevoel brak zich baan als de stroom die van de bergen valt. Wanneer de sneeuw door de eerste zonnestralen der ontwa kende lente in vloeistof wordt omgezet, zoekt die zich bruisend eeu uitweg naar de dalen. Hij had dien stroom niet doen ontstaan; hij was als een natuurverschyn- sel vanzelf gekomen, als een noodzakelijk gevolg der omstandighedenin zijne macht lag het niet daartegen een dam op te werpen, heoi in een andere bedding, te voeren. Trouwens hij wendde daartoe ook geen pogingen aan, wel wetende dat de springvloed der liefde met alle belet selen spot, dat hij des te krachtiger zich baan breekt hoe meer men hem tracht in bedwang te houden. Hessenstein zelf ging het niet andershij moest, moest Marie Esther liefnebben mocht hij som wijlen ook al gedacht hebben de liefde voor haar te kunnen overwinnen, die in den stroom des levens te kunnen vergeten, thans lachte hij weemoedig over 'tgeen hij vermeend had te kunnen doen, overal zag hij haar beeld, waarheen hij zijne blikken ook wendde. Zijn' hart klopte onstuimig; hoe wreed, hoe ondankbaar moest het Zorka voorkomen, wanneer hij hare opofferende liefde met snooden oudank beloonde. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1