Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Een geneeskundig Consult. Marktberichten. Advertentie n. Zadelmakerszaak - Meu meldt uit Huizen (N.-H.) aan Tel.: Twee personen uit Naarden, vader zoon, hebben Oudejaarsavond Huizen rep en roer gebracht. Beiden waren mis gekomen om feest te vieren, ten allen personen tusschen 60 en 88 jaar uize van een anderen, hier wonenden jon. Nauwelijks 'n uurtje was de imilie samen, of er ontstond oneenig- ieid, die zóó hoog liep, dat men den nder verzocht, zich te verwijderen, let schijnt, dat deze hieraan niet direct leeft voldaan. Ten slotte hebben beide loons hun vader buiten de deur gezet, luiten gekomen, heeft de vader de ioons bewerkt met een mes. De oudste ;recg een steek in de zijde tot aan de en een snede onder den hals. De ongste een steek in het dijbeen van ingeveer 8 c.M. diep en een snede over I ^een, daar op dat tijdstip de Hoek van In het gasthuis der Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee kwam in het afgeloopen jaar 1913 geen enkel sterfgeval voor. Als men bedenkt dat de 28 verpleegden in deze inrichting allen personen tusschen 60 en 88 jaar zijn, dan mag dit zeker als een groote zeldzaamheid worden aangemerkt. Avp. Oudejaarsavond werd een aantal politie agenten uit Rotterdam naar Hoek van Holland gerequireerd, omdat zich aldaar, nabij 's-Gravezande, een 30 tal Zigeuners uit Perpignan ophielden, die zich daar reeds aan verschillende dief stallen schenen te hebben schuldig ge maakt. De Hoek werd bewaakt door den veldwachter van 's-Gravezande, doch deze ging dien nacht ten 12 ure Geboorten. 17. Jacobus Cornelis Pieter, z. van Gerardus Jacobus Gast en Geertruida Maria de Looff. 24. Madeleina Maria Leonie, d. van Alphon - is Bracke en Leonia Maria Ongenae. Pieter Cornelis, z. van Pieter Bakker en Elizabeth Penne. Geertruida Catha rina, d. van Willem Mieras en Cathalina Geertruida Dieleman. 29. Catharina, d. van Jan de Groote en LeuntjeMag- dalena Verbrugge. 31. Adolphus Cor nel:*, z. van Alphons Modestus Breepoel en Catharina Herman. Overlijden. 19. Cornelia Catharina den Doelder, 15 d., d. van Jan Frederik Neeltje Magdalena Klaassen. 20. Jacobus Bareman, 65 j., echtg. van Anna Jacoba Blok. ie wang. De oudste zoon heeft daarna zijn rader met een revolver in bet hoofd geschoten, niet levensgevaarlijk. De rader staat zeer slecht bekend. Te Leyenbroek by Sittard is een rierjarig knaapje verdronken. Het werd gevonden in een poel achter bet huis. Avp. By het garnizoen te Assen werd rermist de milicien K. van de lichting 1913, zoon eener weduwe, te Barger- Oosterveen. Hem werd gedurende de Kerstdagen verlof verleend naar de ge meente Emmen. Vermoed werd, dat uem een ongeluk was overkomen, en dit bleek waarheid, hy is verdronken. Avp. Te Nieuwer Amstel is een doove man door een auto overreden en gedood. Te Haarlemmermeer is de 15 jarige B. te water geraakt en verdronken. A In een woning aan het Vaillaut- plein te Den Haag is bij een Kerstfeest nering brand ontstaan, waarbij vier personen brandwonden hebben bekomen tau hoofd, hals, armen en handen. De Kerstboom vatte vlam en vervolgens ook een tafelkleed en de gordynen. De mouw des huizes, twee dochters en een pleegkind bekwamen verwondingen, welke door den Gem. Geneesk. dienst verbonden werden. De brandweer rukte uit, doch het vuur werd door de be woners met emmers water gebluscht. Avp. In het Noorden van Italië is het bitter koud. Te Aosta vriest het 28.8 graad Celsius, te Florence 22.2 graad. A>. R. Crt. Parysche bladen melden de aan houding van enkele leden eener ban dietenbende, die van plan scheen de heldendaden van Bonnot en Garnier voort te zetten. Twee hunner hadden een auto gestolen ten nadeele van een Russisch grondeigenaar. Zij werden bij dat bedryt betrapt en later gearresteerd, waarop de eene is gaan klappen en hun medeplichtigen heeft genoemd. De bende had groote plannen, o. a. stond een rooftocht in België op haar program. A. R. Crt. Holland aan Rotterdam overging. Rot- terdamsche politieagenten namen toen het toezicht over. Op Nieuwjaarsdag werden deze door een nieuw detache ment vervangen, doch daar de Zigeuners verder getrokken zyn, kon deze politie macht weder worden ingetrokken. Hoe de Zigeuners zoo opeens aan den Hoek van Holland gekomen zyn, be grijpt niemand. Avp. Te Glauerbrug kreeg de 20 jarige fabrieksarbeider H. de Jonge voor eenige dagen een wondje aan het oog. Er ontstond bloedvergiftiging en onder he vige pijnen is hij overleden. Avp. Terwyl men in de moezerij van Duin en Kruidberg te Santpoort aan het diepspitten was voor een nieuwe broeikas, stootten de werklieden 2 M. diep op een steen. Men dacht eerst, te doen te hebben met een stuk steen, doch toen men een deel had blootgelegd, en zag dat de steen mooie figuren ver toonde, ging men voorzichtig door en legde toen een steen bloot, 2.25 M. lang en 0.75 M. breed. De steen is vol komen gaat. Van de figuren, die er in haut relief op liggen, is niets beschadigd. Het voetstuk is driehoekig ingesneden en de kop is die van een draak. Letters of cyfers komen er niet op voor. Desteen dateert zeer waarschijnlijk uit het Ro meinsche tydperk. Avp. Te Gieten heeft de 20-jarige zoon van de weduwe Uiterwijk zich door onvoorzichtigheid met een geweer dood geschoten. N. R. Crt. Te Castricum zijn in het gezin van T. twee kinderen vergiftigd, ten van het eten van vergiftigd kindermeel. De politie stelt een onderzoek in. Avp. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van 16 tot 31 Dec. 1913. Axel. Huw.-aangiften. 19. Willem Reinier de Bruijn, 27 j., jm. en Leentj Meijer, 24 j., jd. Huw.-voltrekk. 18. Jacobus Reinier Harms, 26 j., jm. en Rachel Scheele, 21 j-, jd. Wy willen onze lezers heden eens in de gelegenheid stellen de meening te hooren van een geacht en beroemd geneesheer, over eene aangelegenheid, die voor ons allen van belang is. Dr. Pol Demade, die in onderscheidene bladende geneeskundige Kroniek schry f t, heeft in een boeiend opstel de vraag behandeld hoe het toch komt, d t zoo vele lijders aan bloedarmoede zoo slecht geholpen worden door de gewone raid delen. Hij zegt onder andereHet staal is zooals de geleerde professor Rossbach uit Jena constateerde, een van de weinige middelen over wier genees kracht de geneesheeren het eens zijn. Het is noodig, het is onontbeerlykmaar op welke wijze moet het nu in 't lichaam worden gebracht? Ik ken lijders aan armbloedigheid die jaren lang staal ge slikt hebben, met elkaar veel kilo' staal, maar ze zyn armbloedig gebleven Welnu in de groote hoeveelheid zit het niet. Groote hoeveelheden zijn eerder gchadelyk. In ons heele lichaam zit niet meer dan even 3 gram ijzer, het juiste getal is 3.07 gram. Neen de groote hoeveelheid doet het niet. Maar hierop komt het aan, dat het staal wordt opgenomen in het bloed. Het chemische staal wordt in vele gevallen niet in het bloed opgenomen en doet derhalve het organisme geen goed. Het staal moet in plantaardige verbinding genomen worden. Ook prof. Nothagel uit Weensn zegt het met zoo vele woorden„het staal is ons van AXEL, 3 Jan. 1914. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe f8,7 ft f9,-, Rogge f 6,7 h f7,—, Wintergerst f9,éi f9,50 Zomergerst f0, k f'1,—Haver f7,f7,95, Erwten f9,— h f 11,Paardeboonen f— ,-- a f Dui- venboonen f ,- k f Witteboonen f Bruineboonen fO,— éi tBoekweit f f—Lijnzaad f—éi f 13,Aardappels f—éi f—Koolzaad per zak van 100 liters 1 -r-,— HULST, f Jan. Ter graanmarkt van heden ^Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 18,75, rogge f7,70, wintergerst f9,—, zomergerst f-,70, haverfï,erwten f10, witteboonen f 13,- bruineboonen f 10,dui- venboonen f 11paardenboonen f 10,0, boek weit fO,—lijnzaad fkoolzaad per 100 L. aardappels fO,— Boter per kilo f 1,15, eieren per 26 stuks 11,50. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 22 stuks rundvee, 27 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 6 stuks rundvee, 18 varkens en 0 paarden. VerloreDhoek, nu hebt ge zells uw [naam verloren, Want niemand wil meer vanühooren! Nu trachten al uw oude vrinden Een schooner naam voor U te vinden. Toch mag men zich weleerstbezinnen, Aleer men daar mee gaat beginnen, 't Schijnt zoo makk'lijk niet te zyn, Want het veroorzaakt dichterpyn! Eén zelfs begon er van te zweeten Hoe hij U nu dan zou gaan heeten. Toch is 't, Verlorenhoek te hopen Dat men U spoedig zal herdoopen Dat men U Marktstraat zou gas [noemen, Daar kan ik niet zoo hoog op roemen. In and're plaatsen van ons land Is men hiermee meer bydehand. Een dichtersnaam wordt vaak gegeven Opdat hij bij ons voort zal leven, Welnu, een eind' aan al 't gepraat. Men noeme U „d' Ecoastraat" GERMANUS. Mijnheer de Redacteur. Verleden week las ik in Uw blad een ingezonden stuk naar aanleiding van de naamsveiandering van een straat onze gemeente. Daarom neem ik ook de vrijheid de aandacht van onzen Gemeenteraad te vestigen op den naam Pieter Paulusstraat". Gedachtig aan het spreekwoord Gelukkig het volk dat zyne groote mannen eert" kwam ik op die gedachte. Onze stad Axel heeft niet veel groote mannen voortgebracht, maar Pieter Paulus was een groot man. In de meeste plaatsen is het gebruikelijk ver schillende straten naar groote mannen te noemen. Ook in Axel hebben w de „Oosterstraat" zoo genoemd naar Burgemeester Ooster, daarom hebben we nu een goede gelegenheid Pieter Paulus naam niet verloren te doen gaan De gelegenheid is des te mooier om dat de straat die den naam zal krijgen in het verlengde ligt van de huizenrij waar het huis staat, waarin Pieter Paulus in 1754 het levenslicht aanschouwde Axel. M. De eigenlijke naam is Peter. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig en geduldig lyden onze geliefde dochter MARIA, in den ouderdom van 29 jaar, 5 maanden en 28 dagen. Namens de familie L. VERBERKMOES. Axel, (Fort) 5 Jan. 1914. Met dezen bericht onder- geteekende dat hy zijn heeft overgedaan aan J. P. Smies Cz., dankende voor het vertrouwen gedu rende zoovele jaren ruimschoots ge noten, beveel ik mijn opvolger min zaam aan. H. SMIES Hendrz. Mij refereerende naar boven staande, bericht ondergetee- kende het geachte publiek, dat hy de ZAAK van zijn oom heeft overgenomen en beveel ik mij in ieders gunst min zaam aan. J. P. SMIES Cz., Koestraat D 71. Ondergeteekende betuigt zijn harfcltyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden bij zijn 75sten verjaardag op 25 December j.l. D. DE BLAAIJ Sb. Axel, Jan. 1914. geen nut of voordeel dan wanneer het ons in organische vet binding wordt toe gediend door de plant". En aan deze voorwaarde zoo gaat Dr. Pol Demade voort, voldoet de SANGUINOSE. biedt aan het menschelijk lichaam geen ander staal, dan wat in de kruiden en planten zelve aanwezig is, en uit die kruiden wordt afgezonderd. Daarom verdient de Sanguinose een eereplaats in de behandeling van kinderen, van herstellenden, van zwangeren, van grijs aards alleen reeds hierom mag zij met aandrang worden aanbevolen aan alle oververmoeiden, overwerkten, zenuw- zwakken, kortom aan allen, bij wie de rykdom en dus de kracht en de waarde van het bloed verminderd is. Sommigen mijner collega's behandelen dergelijke gevallen hygiënisch, of door eene voe- ''"JflK-* ^et wederkeerigen geluk- wensch bedanken de Heer en Mevrouw BOM-MEERBURGSNAREN- BERG voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. ding, die vele zieken niet verdragen. Dat is jammer. Ik raad hun in ge- moede „Neemt eens een proef met de SANGUINOSE!" Ik zelf heb de SAN GUINOSE toegepast in zeer verschik lende gevallen; „by klierachtige kip deren, bij belemmeriug in den groei, bij herstellenden, na de influenza. Ik kan niet anders, dan de voortreffelijke uitwerking roemen. Zij werkte lang zaam eu geleidelijk, maar zij werkte grondig eu had geen schadelijke bij werkingen". Dr. POL DEMADE. Verkrijgbaar bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. Van Dam en Co., Den Haag. (68) De Riemerstraat 2c—4.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3