Binnenland. Rechtszaken. (xcineiiffd Nieuws. lokte enkele monarchistische leiders, o a. Coutinho, oud-minister van marine, en graaf Mangualde naar Portugal en legde lijsten aan van degenen, die be reid waren aan de samenzwering deel te nemen en wapenen in huis te ver bergen. Die lijsten leverde hij aan de politie uit. Van zijn verklaring is te Vigo een notarieele akte opgemaakt. Avp. AMERIKA. Nieuwjaarsdag is in den IJnie-staat Winconsin een wet op het geneeskundig onderzoek vóór het huwelyk van kracht geworden. Om aan dit streng voor schrift te ontkomen, liep het op Oude jaarsdag storm op de bureaux van den burgerlijken stand, welke tot midder nacht geopend bleven. Op het oogenblik is een huwelijk in dien staat eenvoudig onmogelijk ge worden. Want vooreerst weigert de overheid nieuwe huwelijken te sluiten voor het hooggerechtshof uitspraak zal hebben gedaan over de geldigheid der bepalingen. En daar komt nog bij, dat de geneesheeren weigeren voor 7,50 (het in de wet gestelde maximum) het voorgeschreven onderzoek te verrichten. Avp. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag 13 Januari, des voormiddags te elf ure, ter voortzetting van de Oorlogsbe- grootiog voor 1914 met daarby behoo- rende wetsontwerpen. Vóór de hervatting van de beraad slaging zal de stemming plaats hebben over de motie van orde van den heer Ter Laan omtrent het niet handhaven van de derde herhalingsoefening. Avp. De Staatscommissie voor het On- derwys zal aanstaanden Donderdagna middag worden geïnstalleerd door den min. van Binnenl. Zaken. Avp. De Letdsche Ct. zegt van welinge lichte zijde te vernemen, dat de grijs groene uniform niet voldaan heeft en weer door de oude zal worden vervan gen. Alleen de pet zal in dezen vorm, hoewel van andere stof, blijven gehand haafd. Zy die voor eigen rekening nieuwe kleedingstukken hadden aange schaft, zullen daarvoor schadeloos wor den gesteld. Esthers hand. Mevrouw Hessenstein vouwde de handen en liet het hoofd op de borst hangen. »De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen Zijn wil zij geloofd.* »Amen Nu heb ik niets meer op de wereld,* sprak zachtjes een jeugdige mond Meer van smart getuigende, droeviger blikken dan thans tusschen de beide vrouwen werden gewisseld zijn zeker nimmer waargenomen. Dagen waren vergaan, een doode rust heerschte in de villa; tal van vrienden en bekenden, die de treurige gebeurtenis ter oore ge komen was, wilde de oude dame troosten, maar zij verlangde niemand te ontvangen; met Marie Esther alleen leefde zij als 't ware in volkomen afzondering en her dacht met haar den geliefden doode. Ook baron SimilofF met zijne gemalin bleven niet achter in het brengen van een rouwbezoek hun komst werd juist gemeld. »Ik zal hen ontvangen ik ben dit uwen vader schuldig en hem ten hoogste dankbaar, dat hij mij een zoo zoete troost in het bittere lijden geschonken heeft,* zeide mevrouw Hessenstein, daarbij een blik op het jonge meisje werpende, waaruit de innigste liefde sprak. Marie Esther geleek eene verwelkende lelie, hare ge- heele gestalte scheen als met weemoed overgoten. Zij was niet in staat nog langer geen uiting te geveu aan de ge voelens die haar bezielden, luid snikkende AXEL, 6 Januari 1914. Op de Zaterdag alhier gehouden markt vaD Zeeuwsch Belgische paarden waren aangevoerd 58 stuks. Er werden vier prijzen van 5 gulden toegekend, nl. aan de heeren A. Termote van Zuiddorpe, A. Schie man en G. Wijna, beiden van Axel. Doordat de heer Pb. J. van Dixhoorn zijn prijs niet aanvaardde, werd deze toegekend aan den heer C. Haak Az. van Axel. De handel was redelijk Enkele paarden werden verkocht voor 1200 tot 1500 francs. Van een belangstellend lezer ont vingen we het volgende lijstje van het aantal dagen, waarop het in deze ge meente heeft geregend gedurende het afgeloopen jaar. Januari 18, Februari 9, Maart 25, April 18, Mei 17, Juni 22, Juli 21, Augustus 16, September 11, October 17, November 21 en December 19dus te sameu 214 regendagen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 Januari 1914. A. V., 60 jaren, wed. J. d. W., werk vrouw te Koewacht, is wegens mishan deling veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. E. F. v. d. B., 22 jaren, veedrijver te Terneuzen (Sluiskil), is wegens weder spannigheid veroordeeld tot 1 maand gevang. H. D., 20 jaren, landbouwersknecht te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot ƒ15 of 15 dagen hecht., A. v. C., 50 jaren, zonder beroep te Axel, is niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep wegens overtreding van het polderreglement. Zitting van 6 Januari. A. S., 39 jaren, herbergier te Axel, is wegens wederspannigheid veroord. tot 3 weken gevang. J. v. d. B., 48 jaren, L. F. K., 31 jaren, S. B. V., 33 jaren, allen arbeiders te Axel, zijn wegens alsvoren ieder tot 14 dagen gevang veroord. M. d. V., 25 jaren, huisvr. D. H., te Sluiskil, is wegens mishandeling veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. De zaak van de gebroeders Fr. en W. V., vroeger kooplieden te Zaam- slag, thans in hechtenis te Middelburg viel zij haren vader om den hals. »Mijn arm, lief kind zeide hij her haalde malen. Marie Esther begaf zich naar buiteD. De dood had plotseling het zegel der geheimhouding verbroken. De verhouding van Marie Esther tot den jongen officier, waaromtrent de familie leden wel vermoedens koesterden, werd eensklaps stilzwijgend aangenomen als iets dat recht van bestaan had gehad. »Het heeft niet zoo mogen zijn, mijn beste baron, ik heb niet zoo gelukkig mogen wezen zulk een zoon en zulk eene dochter tegelijk te bezitten,* zeide de oude dame zacht tegen hare gasten, hun tot afscheid de hand toestekende. Daarbuiten voor de villa zat Marie Esther Hare tranen waren opgedroogd, met braudende oogeo keek zij in het eindeloos verschiet. Alice zette zich naast haar, terwijl de baron en mevrouw Hessenstein zich naar de deur begaven. De ontmoeting tusschen haar en hare stiefdochter was van de zijde van mevrouw Similoff over dreven hartelijk, terwijl Marie Esther het niet over zich kon krijgen tegenover hare stiefmoeder meer dan burgerlijk beleefd te zijn. Het meisje dankte God, toen zij zich weder met mevrouw Hessenstein alleen bevond. Behalve de baron, die bijna dagelijksch, doch niet in gezelschap van zijne echtgenoote, de treurende me vrouw Hessenstein bezocht, ontving deze geen harer bekenden. Het leven in de villa der oude dame vloot kalm daarheen, welke heden voor de rechtbank aldaar zou behandeld worden, is door afwezig heid van een getuige uitgesteld tot 16 Januari a. s. Weer ontsporingen. De reizigers, die Zaterdagavond met den sneltrein van ongeveer half elf ure uit Holland te Groningen aankwa men, brachten het bericht, dat er bij Zwolle weer een spoorwegongeluk met een personentrein had plaats gehad. Aan het hoofdstation is dit de N. Gron. Crt. maar al te waar gebleken, niette genstaande er spporwegbeambten waren die beweerden, dat er niets te doen" was. De trein, die te 7,15 u. uit Utrecht vertrokkeu is, en die te 8,15 u. uit Zwolle moest vertrekken, werd op het station te Zwolle „opgetrokken", ten einde de reis naar Groningen te ver volgen. Terwijl men met het over zetten bezig was, is het achterste rij tuig van den trein ontspoord en om gevallen. De passagiers waren reeds in den trein gestapt, gelukkig evenwel was er in het bewuste rijtuig geen enkele passagier. Men heeft den ontspoorden wagen spoedig Weer in de rails terug gebracht. Het geval heeft groote con sternatie* veroorzaakt. Bij het bij dit ongeval door genoemd blad ingestelde onderzoek bleek ook, dat het vermoeden, Woensdagavond door verschillende reizigers uitgespro ken, als zou er te Wijster wel een ont sporing zyn geweest, maar dat zulks door de maatschappij liever geheim zou worden gehouden, inderdaad op goede gronden berust. Ook Zaterdagavond kreeg het blad door de houding van sommige beamb ten tegenover de pers den indruk, dat van hooger hand geheimhouding is bevolen. De boemeltrein, waarmede het on geluk is voorgevallen, is met 50 min. vertraging uit Zwolle vertrokkeu, en 30 minuten te laat te Groningen aan gekomen. Door harder te rijden, heeft men die 20 minuten kunnen inhalen. Zondagnamiddag is de locomotief van den locaaltrein, die om 1,40 van Apel doorn naar Deventer vertrok, toen hij aan de overzijde van het kanaal was gekomen, ontspoord, tengevolge van het te vroeg omzetten van den wissel. het was of de beide vrouwen het zich ten plicht gesteld haddeD door kalme berusting in het gebeurde elkander het harde lot te verzachten. De zon was reeds geruimeo tijd achter de rotsen ver dwenen, de avondkoelte deed zich ge voelen, zware wolkgevaarten kwamen opzetten, verlangend zag Marie Esther naar dit luchtverschijnsel en volgde de vlucht der wolken met hare oogen. Had zij met haar kunnen trekken, had zij van uit de lucht kunnen opsporen waar de geliefde zijn laatste rustplaats had gevonden Zij wenschte nog meer. Had zij hare ziel, vrij van alle banden, daar heen kunnen doen gaan, waar een zalige eeuwige vereenigiDg wachtte, daar heen waar geen scheiding meer moge lijk is. „Was ist das Leben obne Liebesglans Ich werf es hin, da sein Gehalt entschwanden t" Dagelijksch herhaalde Marie Esther deze woorden, slechts haar vast, kinder lijk geloof hield het jonge meisje er van terug van de aarde te scheiden. Het was donker geworden. Zware wolken pakten zich over de ruggen der bérgen samen, zoo nu eu dan lieten zij aan de maan voor een oogenblik vrij spel. De Bocche was in nachtelijk duister gehuld, alleen daar, waar het maanlicht voor een oogenblik zijn recht kon doen gelden, werd het lichtend water zichtbaar. Marie Esther, alsof haar oog op aarde niets zienswaardigs meer vinden kon, keek Persoonlijke ongelukken kwamen b(j dit ongeval niet voor en materieels schade werd niet veroorzaakt. Het verkeer was tijdelyk gestremd. Ten huize van den graanhandelaar van Geffen, aan den Oostzeedijk te Rotterdam is gisteravond ingebroken. Al de kamers zijn bezocht, de kasten geopend en doorzocht. Ontvreemd zijn verschillende gouden sieradiën en een bedrag van 400 tot 500. N. R. Crt. Ten nadeele van den handelaar in koffië, thee enz. W. M., iu de Schom- mel8tr. te Rotterdam is een bedrag van 60 verduisterd. Een loopknecht wordt er vau verdacht. A7. R. Crt. Vrijdagavond is, naar dp N. R. Ct. meldt, op de Maas bij Vlaardingen het motorschip van schipper J. van Noort, van Brielle varende op Rotterdam, door den mist in aanvaring gekomen met een zeeboot. Door den schok geraakte de knecht C. van der Ham, overboord en verdronk, evenals het 14 jarige zoontje van schipper vaD Noorteen andere zoon van den schipper heeft een arm gebroken. De jongens voeren in» de vacantie, met vader mee, Van dlr Ham laat een vrouw met vier kinderen na. Zondagmiddag miste te Wagenin- gen de chef der fabriek Albert Heijn uit zijn geldkistje, dat hy onder een kast had staan, het bedrag, dat daarin aanwezig behoorde te zijn, n. 1. 642, Bij onderzoek door de politie bleek, dat de dief zich vermoedelijk in het pak huis had laten insluiten en vervolgens door het achterhuis was binnengekomen. Het geldkistje bleek met een valschen sleutel geopendom het de zwaarte te laten behouden, waren er gewichten ingelegd. Voorts bleek een boodschap- penfiets vermist. De verdenking viel op een vroegeren bediende, zekeren A. H., te Velp woonachtig. Het rijwiel werd in de gracht van Biljoen gevonden. De verdachte werd ten huize zijner moeder gearresteerd en heeft des nachts ten slotte den diefstal bekend. Van het ontvreemde geld werd 640 bij hem teruggevonden. N. R. Crt. Gistermiddag is te Dordrecht brand ontdekt in de woning van een bakker aan den Singel hoek Bleekersdyk. De omstandigheden, waaronder de brand ontstaan is, hebben de politie aanleiding gegeven een onderzoek in te stellen. N. R. Crt. naar den hemel. Mevrouw Hessenstein keek door den tuin en scheen op den weg, welke daar langs voprde, iets waar te nemen. »Marie Esther riep zi; plotseling. Het jonge meisje schrikte, 't was het eerste woord, dat na een lange stilte tot haar gericht werd. »Slaapt ge mijn kind »0 neen, moeder,* antwoordde zij. Niets was haar thans meer vreemd dan de slaap, hij ontvlood haar des nachts en liet zich overdag Diet vinden. »Mij is het, alsof van den weg af iemand ons bespiedtziet gij niets Marie Esther keek scherp naar de aan gewezeD plaats, maar kon niemand ont dekken. >Ik zie niets, moeder >Thans is de gestalte verdwenen.* Beide bewaarden opnieuw gedurende eenige oogen blikken het zwijgen. »En toch bedrieg ik mij niet!* zeide mevrouw von Hessenstein. »In den tegenwoordigen, veelbewogen tijd is het niet aangenaam bij avond bespied te worden men kan voornemens zijn een overval te wagen in de meeste, naburi ge steden zijn dergelijke overrompelingen aan de orde van den dagons huis ligt afgelegen, men vermoedt misschien hier schatten te zullen vinden.* Het joDge meisje zuchtte. Wordt vtrvolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2