Woensdag 12 December fffOtf. 22» »laar<». \o. 71. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEH VY, Buitenland. F EU I E L ETON. r 4XELSGHE COIRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1-tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Tot welke onzinnige maatregelen de strjjd tegen de Polen leidt, leert het geval van notaris Wyczynski te Stras burg (West-Pruisen) wien na een dis ciplinaire vervolging het notariaat ont nomen is, omdat voor hem een koop contract tot schade van het Duitsche element verleden was. In eersten aanleg had de notaris een berisping en een boete van een paar duizend mark gekregen. In tweeden aanleg stelde zich echter de disciplinaire kamer van het Kaminergericht te Berlijn op het standpunt dat elk ambtenaar verplicht was, de belangen van het Dqitsche element te behartigen. Maar Wyczynski had, door zijn bijstand bij het sluiten van het koopcontract te verleenen, aan de Duitsche zaak af breuk gedaan en was daarom niet weer waardig, het ambt van notaris uit te oefenen. De 85-jarige prins-regent van Beieren is dit jaar weer als gewoonlyk op de wilde-zwijnenjacht in den Spessart ge togen. Verleden jaar begaf hij zich op jacht meestal te paard van de eene plaats naar de andere, maar dit jaar voelt hy zich zooveel flinker dat hij het meestal te voet afdoet. By het 16<te regiment lansiers te Salzwedel (provincie Saksen) zijn sedert jaren groote diefstallen van uniformen cn proviand gepleegd die dezer dagen ten gevolge van een ongeteekenden brief aan het Generalkommando aan het licht zijn gekomen. Een aantal menschen te Salzwedel zyn in hechtenis genomen, terwijl verscheidene officieren met verlof zijn vertrokken. Een lid van den krijgsraad is te Salzwedel aan gekomen, om een nader onderzoek in te stellen. Ook bij het te Gardelegen in garnizoen liggende 2de en 5de eska dron van het regiment is een instructie geopend. Eenigen tijd geleden werden in een kookschool van de gemeente Mainz 32 meisjes van de lagere school plotseling ongesteld, onder verschijnselen van ver giftiging. De geneeskundige overheid die naai de oorzaak van die ongesteldheid een onderzoek instelde, heeft thans in haar ambtelijk verslag verklaard dat de ver giftiging een gevolg is geweest van kooloxyde dat uit de in de keuken aanwezige talrijke gasfornuizen ge stroomd was. FRANKRIJK. Kapitein Magniez, die geweigerd heeft bij de boedelbeschrijving van de kerk te Saint-Jans-Cappel bevel te geven aan de soldaten om de kerkdeur open te breken, zal 20 December voor den krijgsraad te Rijssel komen. Volgens een dagblad van het departe ment Pas-de-Calais heeft de kapitein bij de voorloopige verhooren verklaard, dat hy volgens zijn geweten niet anders had kunnen handelen. Hij had de vereischte drie sommatiën gedaan, maar bevel te geven, de deur in te slaan, dat kon hy niet. Hij zou liever gestor ven zijn dan zich aan de kerk vergrijpen. ENGELAND. Een Engelsch blad meldt, dat na vele proefnemingen een nieuwe ontplofbare stof verkregen is, waarmede leger en vloot voor geweren en vuurmonden een groote aanwinst zullen verkrygen. De voortstuwingskracht van de nieuwe stof moet aanzienlijk grooter zijn dan die nu in gebruik is. Het Tijdschrift voor Geneeskunde ontleent aan het British Medical Journal het volgende „Te Birmingham hebben in 1905 niet minder dan 68 zuigelingen gevangenis straf ondergaan, doordat zij met hun moeders werden opgenomen. Er is daar een „crèche" voor de onnoozele ge- kerkerden ingericht. Op de vraag van een afgevaardigde in het Lagerhuis, of zulke nuttige instellingen ook in andere gevangenissen bestaan, heeft de heer Gladstone geantwoord, dat was bepaald dat iedere gevangenis, die meer dan 50 zuigelingen in het jaar opneemt, van een crèche moet worden voorzien. Deze bepaling is overal opgevolgd, behalve te Manchester, waar het werk in voorbereiding is." ITALIË. Dr. Lapponi is Vrijdagochtend om zeven uur overleden aan kanker in de lever. De Paus zond hem kort voor zijn dood nog zyn apostolischen zegen en was zeer ontroerd toen hem de doodstijding gewerd. Dr. Lapponi stond te Rome hoog aangeschreven. Met zijn wetenschap wist de overleden lijfarts een zeker 78) En, hoewel Stade zooveel hij vermocht aan het krank bed vertoefde, toch was de arme maar al te vaak aan eigen overdenkingen overgelaten. Eenzijdige gevoelsphilosofiën werden geformeerd, en, natuurlijk gevolg van ramp en eenzaam heid, iedereen, Alida en Stade zelfs niet uitgezonderd, werden met meer of minder Wantrouwen aaugezien. Hadden ze hem niet bedrogen door hem over te laten komen Was hij niet op zijn minst genomen het slachtoffer geworden hunner verregaande lichtzinnigheid F 't ls waar, hij was gevoelig, ja zelfs zeer gevoelig voor de blijken van vriendschap, hem thans dom Stade geschonken, maar zoo vertrouwelijk met den vriend om te gaan als weleer, neen, dat zou hij niet meer doen, daarvoor zou hij zich wachten En toch, Jan Stade was nog de beste, want Alida? zij bezocht hem immers zelfs niet, nu hij zoo dood el ijk krauk was 1 In zulk een zielstoestand vindt men er te veel genoegen in het slacht offer van iedereen teziju om rechtvaardig te kunnen wezen, hoe zeer zou hij anders begrepen hebben dat het voor het meisje hoogst moeielijk zijn moest om bij een paar jonge menschen visites te maken. Maar hij ging verder, iedereen die hij op zijn weg had ontmoet, iedereen die geveinsd had hem genegenheid toe te dragen was zijn vijand geworden, had hem ten onder gebracht. Hoe was hi] door Rentinck mishandeld doch neen, dat ware nog te verdragen, op dien man had hij nimmer vertrouwd, maar Ottewal, de oom, de man die geschreid had bij het sterfbed zijner lieve moeder, Ottewal die zich zelf tot een brug gemaakt had, welke tot Agues zou hebben geleid, Ottewal was de verrader, die hem ge noodzaakt had, het voorwerp zijner liefde te ontvlieden, o aan dien man kon hij liiet deukeu of de vuisten balden zich en de tanden knersten. En als hij aan Agues dacht, dan brandden wel de oogen, dan kleefde de tong wel aan het verhemelte van zenuw achtige smart, maar de eenige ware oorzaak van al zijn lijden werd niet veroordeeld. Hugo's geuioed werd vervuld van bitterheid. Hij haatte de menschen, want zij hadden hem vernield. Het scheen dat alles wat hem aangenaam en be minnelijk had gemaakt, vac hem geweken was. Had Siade dus geen gelijk gehad, met te beweren dat zelfs Hugo's deugden zouden kunnen schipbreuk lijden bij het verziuken van het eenige doel zijns levens Onze eerste liefde, de liefde die met ons opgroeit als wij van kinderen jonge' lingen worden, die reeds zoo vroeg bij ons is ontstaardat wij zeiven niet kunnen aangeven wanneer de genegen heid waarlijk liefde werd, o die liefde werkt heilzaam op het jeugdig gemoed, zij behoort tot de krachtige middelen ter vorming van den man, zij moge zelden ter vervulling komen en daarom de spotzucht opwekken van mannen van levenservaring, wij verklaren toch die ervaring niet gerijpt door overdenking, zoodra men ontkent dat ze behoort tot de poëzij onzes levens, omdat ze veredelt en het krachtigst wapen is tegen den verleider der jongelingschap de zinne lijkheid. Wie zulk eene liefde in het hart zijns zoons ziet ontkiemen, hij aan schouwde het met een gevoel van vreugd en weemoed tevens. Ja, niet alleen van vreugde, ook van weemoed, want die eerste liefde is de opening tot een leven vol verbroken illusies, die, dat weet God alleen, somtijds kunnen op het harte storten met brekend geweld. Wij er kennen dat onze eerste lielde dweeperij is, zij vervult onze geheele ziel, ze is onze deugd, onze godsdienst, ze kleurt al onze daden, doch slechts door de overdrijving komen wij tot de waarheid Laat de boom bloeien en groeien, laat het aan den tijd over om met zijue zoo scherpe zijssen de te wild uitschietende takken te snoeien, hij toeft niet, bid alleen dat zijne wapenen den boom zelf mysticisme te verbinden. In verband daarmee gaf hy eenige maanden geleden een boek uit, waarin hij het opnam voor de spiritisten en de dansende tafels. Wij herinneren naar aanleiding hiervan aan het deze week vermelde verhaal, dat Lapponi sedert eenigen tijd zeer gedrukt was door de voor spelling van een medium, dat hij nog hoogstens drie maanden te leven had. Volgens de Petit Bleu was het een zieke in het gasthuis Mate-Bene-Fratelli, die een kleine maand geleden tot hem zeiBinnen een maand ben ik dood gij, verpleger, binnen tweeen dr. Lapponi binnen drie". OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Zuidelijke Alpen in Tirol heer- schen warme winden. Op de Ponale- straat zyn veel lawines neergekomen tusschen Riva en het Levrodai heeft een groote bergstorting plaats gehad, waardoor het verkeer onderbroken is.Op het Iseo-meer heeft een zware storm ge woed, waarbij een schip is verongelukt. NOORWEGEN. Zweden betwist Noorwegen het bezit van Spitsbergen. Als Rusland maar niet met het been wegloopt. De regee ringen van Zweden en Noorwegen zoo heet 'tin een bericht uit Stockholm, hebben beide hun aanspraken voor de Russische regeering gelegd. Toen het vereenigde Zweden en Noorwegen voor eenige jaren de eilanden wilde hebben, verzette Rusland er zich tegen. Er was toen sprake van, dat Rusland op Spitsbergen een kolenstation voor zijn vloot wilde vestigen. niet kwetsen of rellen. Ach, zoo men veilig aannemen mag, dat de teleurstelling onzer eerste liefde te heviger kwetseu moet, naarmate die zuiverder en dieper was gegriffeld in het harte, vooral ook, naarmate die sinds langer tijd in den akker was opgegroeid, don mag men den armeu kranke, meer krank nog van ziel dan van lichaam, diep beklagen. Hij had zoo weinig vrienden in de voor hem nog vreemde stad. Hij was zóó dikwijls geheel over gelaten aan zich zeiven, terwijl niets ouders hem te doen overschoot dan de diepte zijner smart te peilen. Voorzeker de eenzaamheid kan heerlijke vruchten dragen, mits ze afgewisseld worde door een leven in, met en door de wereld, maar hare vruchten worden bitter en wrang zoo die eenzaamheid duurzaam voedsel geeft aan onze rechtmatige of denkbeeldige grieven. Slechts Ami bleef den zieke onafgebroken gezelschap houden, en, hoe zeer het hem troosten mocht, toch gaf het hem aanleiding tot eenzijdige en daardoor dwaze verge lijkingen, alsof alle menschen hem ver lieten en alleen het dier hem nog trouw bleef. En toch neen waarlijk niet alleen Ami bleef den armen jongen man trouw. Het was zeker niet onnatuurlijk dat de tijd Hugo zeer, zeer lang toescheen, en dat hij daardoor Jan Stade dikwijls, en altijd onverdiend, beschuldigde, toch zat

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1