Landbouw. Onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn, vergaderde Zater dag alhier de afdeeling Axel van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, op de bovenzaal van den heer P. Koole. De bijeenkomst was tamelijk druk bezocht. Nadat de vergadering geopend was, werden de notulen der vorige bijeen komst gelezen en goedgekeurd. Als nieuwe leden voor 1906 werdeD 4 en voor het volgende jaar 5 personen aangenomen. Onder de ingekomen stukken was o. a. een verzoek van de afd. Tholen om het verzoek dezer atdeeling tot het aanstellen van een afzonderlijken tuin- bouwleeraar voor Zeeland te steunen. Daartegen bestond bij de vergadering geen bezwaar. Ook was ingekomen het plan voor de proefvelden, die het vol gende jaar zullen aangelegd worden. Gewezen werd op een belangrijke proef welke in de gemeente Hoek zal genomen worden met eene bemesting met sal- peterkalk en kalkstikstof, zulks met het oog op het steeds duurder worden der chili-salpeter. Ingekomen was ook het verslag van de gehouden vergadering van het Hoofdbestuur. Daaruit werden.als voor naamste punten aangehaald, dat aan de doorvaartwijdte der brug te Sluiskil niets kan veranderd worden, aangezien het verzoek daartoe te laat is ingediend. Aan de op- en afritten bij Sas van Gent zullen de gevraagde verbeteringen zoo veel mogelijk worden aangebracht. De paarden, ingeschreven in het Zeeuwsch- Belgisch stamboek, zullen voor hetzelfde verminderde tarief in Duitschland kun nen worden ingevoerd als de Belgische paarden. Goedgevonden werd dat aan het Hoofdbestuur zal worden verzocht te trachten meer subsidie te verkrijgen voor de paardenfokkerij. De provincie Zeeland is verdeeld in 4 keuringsdistricten, over welke het aantal premies gelijkelijk verdeeld wordt. Nu worden in elke keurings plaats slechts 5 prijzen beschikbaar gesteld, wat voor de afd. Axel niet genoeg is, in verband met het groot aantal paarden dat wordt voorgebracht. Ook zal verzocht worden om wijziging te verkrijgen in de premiekeuring van paarden. Bij de laatste keuring is gebleken, dat paarden die om 7 uur waren aan- Welke ontmoeting. Wat al blijdschap vermengd met diepen, diepen weemoed Zoo was hij er dan, de eenige op wien de man nog steunen kon zoo was hij dan toch gekomen, de zoon die hem altijd ontvlucht had O, daar is een tijd geweest dat de vader niet op zoo bijna onderdanigen toon, dat hi] op gansch andere wijze zou geschreven hebben. Goed had hij het altijd met zijne kinderen gemeend, maar hoe vaak had strengheid en heerschzucht het goede wat hij tot stand had willen brengen, bedorveD Nu was de trotsche stam geknakt, en had den stut noodig, dien hij vroeger wel eens van zich had gestooten. Wel is het leven een leerschool en zijn wij nooit te oud om te leeren. De trotsch van den braven koopman was gebroken, de grijsaard had zich verootmoedigd voor zijn zoon. Ach, aandoenlijk schouwspel die gekromde met beide handen grijpende naar dien krachtigen jongen man, dien hij toch vooral omhelzen wil, nu hij hem niet meer kan aanzien. En dan de krachtige man, de over winnaar van zijn vader Och, noem hem zoo niet. Waarlijk zijne blijdschap is nog veel meer met diep leedgevoel vermengd, waarlijk, ook zijn trotsch is thans gebroken en er is niets wat hem meer bemoedigen kan, dan ,de toestand waarin hij de weleer zoo forsche figuur thans wederziet. De vader was blind, hulpeloos, zonder troost, en hy is er gebracht, om 12 uur nog niet gekeurd waren. Voor een 200-tal paarden is de tijd te kort en heeft het meer het idee van een revue, dan wel van een keuring. Beter was het twee keuringsdagen te nemen, of meer plaatsen voor de keu ringen aan te wyzen. In het fokken van volbloed paarden is België ons verre de baasmaar ook het hoefbeslag is er beter. Aan de vergadering werd daarom voorgesteld te verzoeken om een bijdrage uit de subsidie voor hoefbeslag, aan degenen, die hierin les willen nemen in België. Reeds is in de vergadering van het Hoofdbestuur er op aangedrongen een Belgischen leermeester in hoefbeslag aan te stellen. Het Hoofdbestuur is hierop evenwel niet ingegaan, om de eigen deskundigen niet te kwetsen. Als men kon gedaan krijgen dat er al was 't maar één jongen met behulp van subsidie zich in België zou kunnen bekwamen, dan was er reeds een schrede op den goeden weg gedaan. De heer Kips deelde mede, dat te Koewacht een smid is, die het Belgisch diploma voor hoefbeslag bezitdeze persoon zal naar den voorzitter ver wezen worden, om zich zoo mogelijk op eene plaats in de afd. te vestigen. De heer Joh. de Feijter deelde mede, dat aan den heer Lovink door den voorzitter, den heer W. Dieleman Pz. en spreker om een onderhoud was ver zocht. In dit onderhoud zullen de heeren de zaak van het hoefbeslag ter sprake brengen. Daar de invoer van paarden uit België dikwijls veel moeilijkheden met zich brengt bij het passeeren der grens, zoodanig dat er zelfs in den laatsten tijd iemand tot boete is veroordeeld, zal verzocht worden om van rijkswege formulieren beschikbaar te stellen voor den invoer van Belgische paarden. Wanneer deze formulieren opgesteld in het Pransch en Nederlandsch eenmaal officieel vastgesteld worden, kan er geen sprake meer zijn van verschil van opvatting dóór de ambtenaren en dus alle moeilijkheden opgeheven. Goedgevonden werd verder het ver zoek om te trachten de voorwaarden van mededinging van suiker en saccha rine gelijk te 3tellen. De suiker is belast en de saccharine raag vrij inge voerd wordendit is een onbillijke verhouding. Wenschelijk ware het dus, waar de saccharine de suiker verdringt, de eerste aan een invoerrecht te onder werpen, waardoor de concurrentie gelijk wordt. niet geweestWat al herinneringen hem daarbij voor den geest kwamen. Reeds was hij de wijde wereld inge trokken toen zijne moeder, de aange bedene moeder, stierf. Zij had zoo veel gedaan om de verwijdering van vader en zoon te keeren, doch, hoe lang het haar gelukt ware, eindelijk was hij toch van daar gegaan, en hij was verre, toen zij plotseling stierf. Ja, wel had hem die tijding getroffen, doch, hoe zijn broeder, die thans wellicht stervende was, er ook op had aangedrongen dat hij toch over komen zoude, had hij daartoe niet kunnen besluiten, want zijn trotsch hart fluisterde hem in »nu moeder er niet meer is, zal het minder goed gaan dan weleer.* Het is waar, zijn leven, hoe schitterend ook, was zonder doel en zonder band geweest en hij had uitspatting gezocht na uitspanning, en dan weder doellooze werkzaamheid om zich te schikken in een toestand, die hem toch niet be vredigde, maai hij wilde niet tot zijn vader komen, want hij kon de minste niet wezen. Nu echter, dat de grijze man, genoodzaakt door de omstandig heden, werkelijk de minste is geworden, nu is er niets wat den zoon meer met diepe schaamte vervult, dan deze schijn bare over-vinning. En toen ze eenige minuten hadden doorgebracht met ontboezemingen zonder samenhang, en daarom moeielijk weêr te geven, maar niet zonder beteekeuis, Ook werd goedgekeurd om te ver zoeken een subsidie uit de kas der provincie te verleenen aan de in 1907 te 's Gravenhage te houden tentoon stelling. Algemeen was men er van overtuigd, dat het wenschelijk was in de afd. een paardenmarkt te houden. Na veel discussie werd als de beste weg gevonden aan al de leden een circulaire te zenden, waarop ze kunnen invullen hoeveel paarden ze ter markt zullen brengen, dan is men vooraf verzekerd van het aantal. En opdat vooral Duitsche, in ieder geval vreemde kooplui die markt zouden bezoeken, ware het gewenscht deze te houden enkele dagen vóór de Gentsche Potjes- en Meimarkt. Aldus werd goedge vonden. Aan de orde was thans het verzoek omtrent het houden van wedstrijden met landbouwwerktuigen. Er bestaat dikwijls behoefte aan werk krachten, als wanneer de machines uitkomst geven. Nu staat men dikwijls voor de vraag Welke machine is het meest geschikt Een landbouwer is geen werktuig kundige en loopt vaak kans een minder degelijk werktuig te koopen en daarom zullen de wedstrijden een goede weg wijzer opleveren in de keuze der aan te schaffen machines. De voorzitter haalde nog een opmer king aan, gemaakt het vorige jaar door een der Friesche excursionisten. Deze had namelijk gezegd, dat de Axelsche boer, hij meende hiermee de boeren uit heel de streek, wel kan nadoen, maar niet na denken. Dit is in vele deelen waar. Immers, men neme den aardappelrooierdeze kost 170 180 en geeft een besparing aan arbeidsloon van 10 per gemet. Heeft iemand nu 20 gemeten aardappelen te rooien, dan haalt hij er in één jaar zijn machine uit. En de aardappelrooier is een werktuig dat zoo goed mogelijk aan zijn doel beantwoordt. Men meene niet, dat het gebruik van machines den werkman het werk zou ontnemener is in het landbouwbedrijf altijd werk in overvloed. De wedstrijden zouden gehouden worden in die tijden, welke voor de verschillende werktuigen ge schikt zijn. De vergadering kon zich zeer goed vereenigen met het voorstel van den voorzitter om in beginsel tot het houden van wedstrijden te be sluiten. Bij de omvraag werd de wensche- lykheid betoogd van een betere ver als zoo vele uitingen van gemoederen vol van liefde, vol van weemoed, vol van geluk, gaf de zoon te kennen dat hij nu ook verlangende was Jacob te zien. Ziet, met een huurling is de oude gedaald, met den verloren zoon stijgt hij de marmeren trappen weder op dat heeft meer van een triomftocht dan van eene bemoediging Doch men dwingt zich tot kalmte, tot bedaardheid in bewegingen althans, want de zieke mocht slapen, en slaap alleen zou hem wellicht nog kunnen behouden. Op den trap heeft Jan er op gewezen, dat het misschien toch voorzichtiger zijn kon, den zieke eerst voor te bereiden, doch het wordt door den grijsaard niet noodig gekeurd. »Geloof mij,* zegt hij met een glim lach, >daarop is hij wel geprepareerd. Sinds uw heerlijken brief, spreken wij eiken dag, ja elk uur over uwe komst.* Jacob sliep niet. Hij had reeds de heuchelijke mare van den knecht ver nomen, zich opgericht in zijn ledikant, zijne haren wat in orde gebracht, in één woord, zich nog zoo feestelijk gemaakt als hij in zijn treurigen toestand doen kou. Wat echter eene hoogere feestelijke uitdrukking aan zijn wezen gaf, was de verrukking in zijn helder blauw oog, in den zachten glimlach te lezen, want hij dankte God voor dit oogenblik. Hoe zou hij hebben kunnen sterven, en zijn vader alleen achter laten binding met de overzijde van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. Reeds zijn stappen gedaan en onderhandelingen gevoerd, doch men is nog lang niet waar men wezen wil. Kon men een veerpont verkrijgen aan den Zevenaar- polder en ook aan Driekwart, dan waren velen daarmede ten zeerste gebaat. In die richting hoopt men dan ook te werken. Daar verder niemand het woord ver langde, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de getoonde belangstelling, de vergadering. AXEL, 2 October 1906. We willen nogmaals de aandacht vestigen op de in dit nummer voorka mende winterdienstregeling der treinen loop en bootverkeer voor wat de bool WalsoordenHansweert betreft. Op de lijn Mechelen—Ter Neuzen is ten dienste van den aanvoer van de eerste post uit Holland en voor het reizigersverkeer met de lijn Gent- Ter Neuzen met ingang van 1 October een nieuwe trein ingelegd, welke uit Ter Neuzen vertrekt om 6.50, uit Axel om 7.10 en te Hulst aankomt om 7.30. Met dezen trein worden ook goederen vervoerd. Zaterdag jl. had door het Alg. Burg. Armbestuur, alhier, de openbare aan besteding plaats voor de levering van 13000 kilogram Ruhrkolen. Ingeschreven werd door M. Loof voor ƒ11,52 en D. C. Schieman, beiden te Axel, voor ƒ11,49 per 1000 kilogram. Aan den laatsten inschrijver werd de levering gegund. Bij het eindexamen aan de staats tuinbouwschool te Gent is geslaagd de heer W. J. J. Karstel te Zuiddorpe. Gisteren (Maandag) werd te Hulst door de Commissie van beheer van den weg van Hulst naar de Paal, ten huize van L. J. Brand, aanbesteed het plaat sen van 300 M'. ijzeren leuning aan het dorp Graauw, bij de oude kaai. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Poppe, Graauw voor 1151. M. van Nieuwland, Koewacht voor ƒ992,94 A. de Nijs, Hulst voor 992. C. L. Everaert, St. Jansteen voor 943. Th. F. Kint, Zandberg, Graauw, voor 850. Gegund aan den laagsten inschrijver. Door Ged. Staten is voorloopig de goedkeuring van het gewyzigde ont werp-winterdienstregeling der stoom tram HulstWalsoorden, aangehouden tot een nader onderzoek in loco, dat heden zal plaats hebben. Op 8 Dec. a. s. zal het 100 jaar geleden zijn, dat aan de katholieken te Hulst hunne kerk in bezit werd teruggegeven door de constoriekamer te Axel. Ter blijvende herinnering hieraan wordt eene byzondere jongensschool gesticht, te openen in 1907, terwijl verschillende plannen worden over wogen om het eeuwfeest te vieren. Na recht hartelijke begroeting zien wij Jan zitten aan de legerstede van zyn broeder. Wat staren zij elkander aan, als konden ze spreken met hunne oogen. En de oude zit er ook bij, maar die oogen taal verstaat hij niet. Hebben dan de broeders elkander niets anders te zeggen Gewis, somtijds vertelt de oudste het een en ander maar dan wil de jongste zijne opmerkingen maken, meêpraten, en dan siddert de vader, want de arme patiënt mag niet spreken. Het zou hem immers kunnen dooden. Wat er in den boezem gesmoord moet worden, nu eindelijk het drietal bij een is. Een vader die niet zien kan en een broeder die niet spreken mag, en dat waar zooveel te aanschouwen, zooveel te ontboezemen valt. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 2