51. Woensdag 3 October llHHi Jan m Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell- Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. HL i M I ft Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER -UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIË. Het werk in den put van Ukkel is afgeloop'en. HetHandelsbl. vanAntw. meldt erover De twee laatste lijken zijn eindelijk gevonden. Na juist acht weken arbeid heeft men den gewenschten uitslag bekomen. Het eerste der twee werd gevonden op 27 meters diepte. Eerst zag men den voet en toen werd lang zaam gewerkt om hetgeheele lijk bloot te maken. Bij dit werk bevond men dat het tweede lijk, dit van Vettenburg, met de beenen gekruist onder het andere lag. Een kist werd in den put neergelaten en, toen het lijk van Liede- ierke er in was gelegd, weer boven gehaald, waar het door de vrouw werd herkend. Het vertoonde geen spoor van bederf, noch van verwonding. Het schijnt zeker dat het slachtoffer, met het hoofd omlaag vallende, verstikt moet zijn. Wat men heeft rpeenen te hooren van teekens door geklop, is, zinsbe goocheling geweest. De vrijmaking van het tweede lijk moest met de uiterste voorzichtigheid gebeuren. De werklieden arbeiden met acetyleenlicht en met een koord om de lenden. Het Handelsbl. van Antw. verneemt uit Luik: De automobiel van graaf de Looz de Corswarem is te Fexhe-le-Haut-Clocher op het laatste rijtuig van een tram gebotst. Tengevolge van den schok XV. Amsterdam, wat al historische her inneringen verbonden aan dien naam. Tevens, wat al miskenningen, niet alleen van anderen, ook van zich zelve. Am sterdam, steeds merkwaardig, doch, helaasbijna uitsluitend om hetgeen zij over heeft gehouden van vroegere eeuwen, en evenwel nog machtig zoodra ze slechts begrip heeft van hare eigene kracht, zoodra ze weet door te zetten wat ze als nuttig erkent, en niet door, besluiteloosheid, door steeds wikken en wegen eerst dan tot uitvoering komt als de ware tijd is voorbij gegaan. Zoo de Nederlandsche natie hecht aan historische banden van erkentelijkheid (en waarop anders is hare gehechtheid aan het regeerend vorstenhuis gebaseerd?) dan voorzeker heeft ook de hoofdstad recht op sympathie, dan mijg het zelfs ver wondering baren dat men die in zoo geringe mate vindt, docli het is beneden haar, die in vroeger tijden zoo dikwijls de vermogens heeft weten te vinden om het vaderland krachtdadig bij te staan, thans te bedelen om gunsten, terwijl haar waarlijk de krachten nog uiet zijn ontzonken om zich zelve te Tedden L vloog graaf de Looz uit het rijtuig, dwars door de ruit, welke van voor op den auto staat als tochtscherm en kwam met geweld op de straatsteenen terechthij liep talrijke verwondingen op. Gravin de Looz is met geweld tegen de wanden van den auto gebotst. De geleider had geen letsel bekomen. De automobiel is geheel vernield. RUSLAND. Politieke oog- en darmverwondingen. In de Duitsche geneeskundige vereeni- ging te St. Petersburg heeft Germann medegedeeld, dat hij in den laatsten tijd 7 oogen, behoorende aan 5 pa tiënten, heeft behandeld wegens ver wondingen met de Kozakkenzweep. Deze verwondingen waren niet bij on geregeldheden opgedaan, maar de door den langen patrouilledienst verbitterde Kozakken sloegen bij de geringste aan leiding, of ook wel zonder aanleiding, op alleenloopende voorbijgangers los. Drie oogen waren gebarsten. De andere, min of meer zwaar gekneusd, hadden een visus van 2 tot 7 tienden overge houden. In een aangrijpenden brief van Dwo- retsky in de Münch. med. Wochenschr. no. 38 over de overvulde gevangenissen van Rusland, waar honger, onreinheid en ongedierte de gevangenen teisteren en vlek-typhus en krankzinnigheid worden gekweekt, leest men van een 29-jarig onderwijzer, die een sardine blikje in 70 reepjes heeft geknipt en deze heeft opgegeten om zich van het leven te berooven. Hij kreeg een ette rige perforatie-peritonitis, doch werd Laat zij blijk van zelfvertrouwen geven en ook anderen zullen haar achten als te voren. On ne vaut que ce qu'on veut valoir. Amsterdam, merkwaardig door wat ze nog overig heeft van vroegere eeuwen, niet, althans zeker niet voldoende mede- gegaan met onzen tijd van vooruitgang, en, hoe kan het anders daardoor een karakter van kleinheid bezittende, zooals men slechts in weinige andere groote steden vindt. Opmerkelijk door de massa gegraven grachten, van weerszijde be bouwd met karakteristieke geveltjes, waarvan echter het karakteristieke meer en meer verdwijnt en het kleinartige behouden blijft, dus in zoo verre, als verschijnsel, helaas toch karakteristiek navolging van den vreemde, rnaar en miniature het systeem van platte lijsten van den vreemde overgenomen, doch niet op breede schaal (halve straten gebracht onder één lijst, één enkelen gevel,) neen, als vroeger elk huisje apart gehouden en nu boven elk geveltje een stukje lijst aangebracht, dat dadelijk afgebroken wordt en niets omlijst. En niettegenstaande al die verknoei ingen vau later tijd nogthans op vele plaatsen schilderachtig, hier en daar zelfs waarlijk aristokratisch. Wij brengen u op zulk een gedistingeerd punt, het is het schoonste gedeelte der Keizersgracht. Daar, onder die solide gebouwen, vindt gij ook het handelshuis Stade C. en door een laparotomie gered. Onder de gearresteerden behoort niemand minder dan Pavlof, wiens lijfarts-kostuum den politie-beambte onbekend was en daar om verdacht voorkwam. Het kostte den geleerde eenige moeite om de vrij heid terug te krijgen. OOSTENRIJ K-HONGARIJE. Met de gezondheid van den ouden Keizer gaat het steeds beter. Hij is er Vrijdag al weer een poosje op uit geweest in het afgesloten deel van het park te Schönbrunn. De Keizer wilde graag den 1 October gaan jagen bij Eisenerz, maar dat heb ben de dokters hem uit 't hoofd gepraat met het oog op het ongedurige weer. In den omtrek van den Semmering, de Rax en de Schüberg woeden sedert een paar dagen vinnige sneeuwstormen. TURKIJE. Er zijn 27 September vijf batterijen kanonnen, 384 paarden en 16 wagon ladingen schietvoorraad naar Adrianopel verzonden. Volgens een bericht, dat afkomstig is van de Porte, is er een groote Bulgaarsche samenzwering ont dekt te Jenidsje. Er zijn vele personen in hechtenis genomen. AMERIKA. Volgens de laatste berichten over den storm in Noord-Amerika, heeft zich te Mobile het ongeluk dat Galveston in 1900 trof, herhaald. De orkaan die Woensdag begon, woedt nog altijd en heeft groote verwoestingen aan de kust van Florida tot Louisiana toe aangericht. De handelswijk van Mobile lijkt een uitgestrekt meer, waaruit de puinhoopen vele zaken zijn daar reeds ten uitvoer gebracht, sinds het voor meer dan vijftig jaren gevestigd werd. Zoo gij er echter op dit oogenblik binnen trad, gij zoudt er geene levendig heid ontdekken, gij zoudt slechts op een bovenvertrek een grijsaard zien zitten aan de sponde van een kranken jonge ling, en waarlijk, op het gelaat van dien oude met sneeuwitte kruin, kunt ge oneindig meer smart lezen dan op dat van den zieke. Hoe diep gebogen hangt dat hoofd, hoe vaalbleek zijn die ge- korvene wangen, en toch voor weinige maanden mocht die zelfde grijsaard nog als type gelden van krachtigen, werk- zamen ouderdom. O voorzeker, de man moet veel geleden hebben Hij had twee zoons. Met zijn oudste, Jan, had hij het, toen hij zelf nog streng en heerschzuchtig, en de jongen woest van aard was, niet kunnen vinden, zoodat deze, niettegenstaande de smeekingen zijner teeder geliefde moeder, zijn ouderlijk huis ontvlood. De vader zag hem met wrevel vertrekken, doch vond weldra vergoeding in de wezenlijke hulp die hij van zijn nauwgezetten tweeden zoon, Jacob, ondervond. Zijne vrouw stierf en toen leefde hij nog slechts voor zijne zaken eD voor dien zoonhij was, wellicht meer dau geoorloofd is, gehecht aan zijne affaire, en zag in Jacob een waardig opvolger. O, hoe oneindig hij den jongeling lief had ontdekte hij zelf van ingestorte huizen verrijzen. Don derdagnacht was de stad in volslagen duisternis gedompeld. Troepen hand haven de orde en hebben bevel alle dieven neer te schieten. Op straat drijven alle mogelijke voorwerpen in het rond. Het aantal dooden wordt op 50 geschat. Na Mobile is Pensacola het zwaarst geteisterd. De berichten van daar zijn echter nog niet bevestigd. Langs de kust drijven vele wrakken van schepen. Het fort Morgan dat aan den ingang van de baai van Mobile ligt, moet ook verwoest zijn. De storm waait met een snelheid van 90 mijlen in het uur. CUBA. Het voorloopig bewind heeft vanwege de Unie Cuba in bezit genomen met de plechtige afkondiging door Taft van de verklaring, dat hij zichzelf tot be windvoerder van het eiland uitroept. De proclamatie van Taft verklaart, dat hij het bewind in handen heeft genomen uitsluitend in verband met den nood toestand die thans heerscht. Hij belooft dat het slechts wordt gehandhaafd met het doel om vrede, rust en vertrouwen te herstellen, totdat een vast bestuur gevestigd zal zijn. Gouverneur Taft is in een automobiel naar het paleis gereden, waar hij de noodige regelingen trof om president Palma op te volgen. Taft heeft Comez en anderen, gevangen gehouden als samenzweerders, vrijgelaten en heeft hun verzoek ingewilligd, een commissie te benoemen. eerst recht, toen hij eens bij zijne tehuiskomst, den geliefden zoon half ge sloopt door eene bloedspuwing vinden moest. En waar was dat andere kind Helaas, verre van hem Toen schreef hij aan Jan den brief dien wij kennen, en sedert kan men hem eiken dag uren lang zien neder- zitten aan het sterfbed van Jacob, sidde rende voor het oogenblik dat hij dit kind zou kunnen verliezen, alvorens den verloren zoon terug te zien. Jacob slaapt nu. De arme vader, die niet meer aanschouwen kan, welk een zachte, schoon onheilspellende blos op het gelaat van den jongen man ligt uitgespreid, gevoelt toch een zeker genot bij het luisteren naar de lange, rustige ademtochten, die, meent hij, niet anders dan weldadig werken kunnen. Uiterst zacht treedt iemand de kamer in. Toch wordt deze begroet met een langdurig, nauwelijks hoorbaar: »sst!« Wat is de reden dat, nu de binnengetredene den grijsaard een paar woorden heeft inge fluisterd, de oude man niet nalaten kan met een vrij luiden kreet zijne verrassing kenbaar te maken? Ziet, strompelend, maar toch met iets zenuwachtigs, iets haastigs, grijpt hij den arm van den knecht en verlaat de kamer. Men behoeft den lezer niet meef te vertellen dat Jan Stade, de lang verloren zoon, in de zijkamer staat te wachten.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1