EIND GOED AL GOED. Voorbereidend Militair Onderricht. 15. Zaterdag 26 Mei 1606. 2 isarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Voorbereidend Militair Onderricht, Buitenland. FEUILLETON. 4XELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. van MAANDAG 4 tot en met DONDERDAG 7 JÜNI 1906. De Burgemeester van AXEL, brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot 24-jarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het dat zijzich daartoe vóór 16 Juni a. s. moeten aanmelden ter gemeente secretarie, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Axel, 18 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. FRANKRIJK. De nieuwe Fransche Kamer is op het oogenblik samengesteld uit 406 leden der linkerzijde en. 179 leden der oppositie, zoodat er een enorme meer derheid is van 227 stemmen links. Te Villerupt zijn onlangs 1200 werk lieden weggestuurd uit de staalfabrie ken. De directeuren der fabrieken 24) Zoodra men de Sont is ingevaren verliest het eentonige eener zeereize veel van zijn kracht, want, al duurt het traject dier engte slechts eenige uren men bevindt zich ook in de Oostzee steeds tusschen de groene wallen. Is het helder weder dan ziet men by na aanhoudend de kust, hetzij van Bornliolm hetzij van Zweden of v^n Gottland Buitendien is de zeeman gevyoon van elke omstandigheid partij te trekken, en hij beschouwt het voor het eerst doorvaren van de Sont als een soort van linie passeeren. De passagier of zeeman die onder die cathegorie valt, moet de vroolijk heid opwekken, hetzij dan door te trak teeren of wel door de dindon van het gezelschap te worden. Natuurlijk verkoos Hugo het eerste. Men dronk, men zong, men danste en speelde op de harmonica kortom er heerschte vreugde. Het dansen zonder dames, het eigenaardige der groteske passen en de karakteristieke wijze waarop sommigen, en niet altijd de minst gebaarden zich een air zeer faux air gaven van coquette schoonen, dat alles sleepte Hugo mede, en deed hem aansluiten aan die menschen, welke hebben de namen van die 1200 opge geven aan directeuren van staalfabrie ken elders in het land en nu kunnen deze uitgesloten werklieden nergens werk vinden. De ministerraad heeft zich met deze zaak bezig gehouden. De raad was van oordeel, dat men hier te doen heeft met een inbreuk op de vrijheid van arbeid. De minister van justitie zal een gerechtelijk onderzoek laten instellen, de minister van binnen- landsche zaken verleent den uitgesloten werklieden onderstand. Er is tot dusverre van de 1100 slacht offers van de mijnramp van Courrières nog niet recht de helft gevonden en bovengebracht. De ingenieurs denken nog wel twee of drie maanden noodig te hebben voor alle lijken uit de. mijn weggehaald zullen zijn. Er is inmiddels in de ader Joséphine van de mijnen van Courrières opnieuw brand uitgebroken, en ook hebben er opnieuw instortingen van gangen plaats gehad. Het aantal werkstakers neemt te Parijs gestadig af, maar er zijn er toch altijd nog ruim 43,000. ENGELAND. Over het bezoek van een Engelsche vloot aan Kroonstad verneemt een Duitsch blad uit Londen Uit een diplomatieke bron meldt men, dat de regeering geen plan heeft een vloot naar Kroonstad op bezoek te zen den. Maar, indien een Engelsch eskader in den nazomer een Russische haven mocht aandoen, dan zou dat bezoek geheel op gelijke lijn staan met dat verleden jaar aan Swinemünde is ge bracht. Dus geen plan, maar toch weet men reeds, dat als een Engelsche vloot in den nazomer in een Russische haven komt, dat bezoek geen andere betee- kenis zal hebben dan het bezoek, dat de Engelsche vloot verleden jaar aan een Duitsche haven heeft gebracht. De heeren, die in Engeland werken voor een betere verhouding tot Duitsch- land, laten over het bezoek van de Duitsche gemeentebestuurders geen gras groeien. Volgens de Tribune hebben zij nu een aantal Duitsche bladen uit- genoodigd, in Juni een vertegenwoor diger naar Engeland te zenden, waar zij de gast zullen zijn van de Com missie voor Vriendschap tusschen En- gelschen en Duitschers. Den 19en Juni zullen 37 Duitsche journalisten uit Bremen naar Engeland scheep gaan. BELGIE. De ouders der adelborsten, die bij de schipbreuk van de Comte de Smet de Naeyer het leven hebben verloren, hebben een brief gericht tot den pro cureur-generaal van het Brusselsche hof van appèl. In dien brief dringen de ouders er op aan dat het gerechtelijk onderzoek, gelast door den minister van justitie, zal plaats hebben met den meest mogelijken spoed. Zij verzoeken den procureur-generaal, zijn invloed te willen aanwenden, dat de overlevendèn van de schipbreuk niet het land mogeü verlaten, voor zij getuigenis hebben afgelegd over de ramp. Aan den(briejf hij nog bijna geen woord had toege sproken. De kapitein scheen hem, nu hij waardeeren kón, met hoeveel takt die man, in diens maatschappij, met het volkje kon omspringen, zelfs veel beter te bevallen. De machinist bleek een alleraardigst, fatsoenlijk jong men?ch t^ zijn en de stuurman was een komieke kerel, die reeds depd la<?hen voor hij sprak. Elke keer kwam er nieuwe aan leiding om wat te vragen, dan eep, vuur toren dan een stip in de verte, een schjp of een kust dan eene manoeuvre der zeelieden, opk niet te vergeten het groot aantal Nederlaudsche vlaggen, het welk men gewqonlijk op de Oostzee ziet, en wat iets aantrekkelijks, iets gezelligs voor den Hollander aan dit vaarwater geven moet. Bij al die afleidingen zou hij bijna vergeten den brieif aan Ottewal, die nog open op de tafel in de kajuit lag, weg te bergen. Dat mocht toch niet. Een ander mocht het oog niet slaan in zijn grieven, een ander had niets te maken met hetgeen er tusschen oom en neef bestond. Hij borg den brief weg, met het vaste voornemen om hem morgen af te maken, maar toen had hij er ook den waren lust niet meer in, haast geen tijd zou men kunnen zeggen, hoewel hij eigenlijk niets te doen had, tot dat hij eindelijk maar besloot, met het afsluiten te wachten tot hij gearriveerd zou zijn. De reis ging voorspoedig, en verscheiden oorlogschepen, die in de Finsche golf gestationeerd lagen, duidden aan dat men Croonstadt naderde, Croonstadt, het sterke en in zoover belangrijke, maar overigens onbehagelijke Croonstadt, waar de reizi gers alvorens naar St. Peters burg te kunnen opvaren, door veelvuldige, ver moeiende formaliteiten, niet het minste door inhalige ambtenaren, worden ver veeld en opgehouden. Wij hebben het vroeger te ampel beschreven om er ons thans lang mede bezig te houden, genoeg) dat bij al dat vervelende heen en weder trekken, veel wat karakteristiek is de oogen treftde ruime haven, de vreemd soortig opgedoschte jollen voerders, de warenventers of karren voerlieden allen in schapenpelsen gehuld, de breede zonnige, stoffige straten, de huizen allen van een licht-gele kleur die de oogen vermoeit, ook eene kerk, juist niet uitmuntende door schoonheid, doch ver sierd met een vergulden koepel, de eerste die Hugo zag met één woord, hij had gedurende het kort verblijf iri de haven, bij de veelvuldige bezigheden, die van hem gevergd werden, nauwelijks den tijd om aau de belofte te denkeu, bij het afscheid aan Ottewal gedaan om, zoodra hij te Croonstadt wezen zoude, kennis te geven van zijn behouden aan komst. De Finsche golf levert van Croonstadt naar Petersburg weinig belangrijks op. is een postcriptum toegevoegd, waarbij de opmerkzaamheid van den procureur- generaal wordt gevestigd op een mede- deeling van het blad ,1a, Belgique maritime et colpnïale", volgens welke de Antwerpsche rechter Caroly, belast met de instructie in zake de schipbreuk, zelf aandeelhouder is in de onderneming van het schoolschip. Als dat waar is vinden de schrij vers van den brief het ongepast, dat de heer Caroly met de instructie belast blijft. ITALIË. Omtrent de onlusten op Sardinië ver telt een telegram uit Cagliari, dat Maandagavond te Gonnesa bij Iglesias een 300 stakers een winkel begonnen te plunderen, maar door carabinieri daarin werden tegengehouden. Het volk begon toen met steenen te gooien en te schieten. De carabinieri beant woordden het laatste met het gevolg, dat 13 personen gewond werden, waar van één doodelyk. Te Nebida staken arbeiders het octrooihuisje in brand. De carabinieri vuurden, waardoor een arbeider gedood en een gewond werd. OOSTENRIJK-IION GARIJE. Omtrent het ongeluk op het kerkhof te Koniakau bij Teachen in Oosten- rijk-Silezië, waarbij 13 personen dooi den bliksem gedood zijn, vinden wij nader, dat 's middags om drie uur een geweldige wolkbreuk boven Teschen en omstreken losbrak gepaard met feilen hagelslag. Even te voren had op het kerkhof te Koniakau de teraardebestel ling plaats gehad van deïi grondeigenaar Men ziet tegenover de vesting wel is waar het vorstelijke landgoed Oraniën- baum liggen/ doch op zulk 'een afstand, dat het weinig de aandacht trekt. Nu, dacht Hugo er aan, hoezeer hij zijne belofte vergeten had, dóch het was immers in Ruslands hoofdstad te herstellen Hoe u te schetsen Welken indruk de trotsche Nevastad op den jongeling maken moestReeds is Dohker te ver gegaan, toen hij weleer het waagde een denkbeeld te geven van hetgeen hij zelf gevoelde bij het aanschouwen dier uitgestrekte, breede, rijke stad en toch hij had ook andere groote steden van Europa gezien. Maar Hugo Uit zijn stil dorp gekomen, had hij reeds verbaasd opge keken to^n hij de Maasstad betrad en toen hij 's Gravenhage doorwandelde niets echter was te vergelijken met zijne bewondering thans. Hij was geïntroduceerd bij eèn voor naam duitsch handelaar. Geholpen door den kapitein, die meermalen dé reis naar Petersburg had'gedaan en er dus vrij goed bekeiid was, vond hij het kantoor spoedig. Hij poussèerde zijn kaartje. Een der bedienden begaf zich naar eeu ander vertrek, correspondeerende met de kamer waar de klerken zaten. Hij kwam spoedig terug, verzocht den heer van Waren plaats te nemen, gaf hem een duitsche krant en verontschul digde zijn chef, die het nog zoo druk voor de post had.

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1