SE11EENTESAAD. EIND MED AL MED. ïVo. II. Zaterdag 12 Mei l!!M(i Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad 1 I I I voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÖIELEILW, Buitenland. feuilleton. jml -ód AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen MAANDAG den 14 MEI 1906, des namiddags te 4!/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoekschrift van W. Mangold te Axel tot het plaatsen van houten palen met dwarslig gende ijzers voor zijne woning. 3. Verordeningen belasting op de openbare vermakelijkheden. 4. Verzoekschrift van P. L. Vink om eervol ontslag als onder wijzer aan de o. 1. s. Axel, den 10 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. FRANKRIJK. De laatste opgaven omtrent den uitslag der verkiezingen van 6 Mei zijn dezevan 588 districten waarvan de uitslag bekend is, is in 433 dadelijk een afgevaardigde gekozen, in 155 moet herstemming plaats hebben. De 433 gekozenen zijn aldus over de partijen verdeeld van links naar rechts33 socialisten van de vereenigde partij, 0 21) e. f De levenslustige, drukke luitenant vond de variatie van een jong nichtje aan 5 huis te hebben, lang niet onaangenaam. Hij was spraakzaam en galant en plaagde haar niet weinig. Dan troefde zij terug, en hoewel op beider verhoudiug volstrekt sn niets aan te merken was, vond mevrouw toch raadzaam haar zoon te zeggen n #Eduard, ik vind niet goed, dat je het zoo schrikkelijk druk met Alida hebt. Zoo'n meisje zou zich al licht wat in het hoofd halen, dat immers verkeerd zou zijn F »Kom, kom, mama, geen nood, die meid heeft veel te veel gezond verstand, laat dat aan haar over, en al ware het zoo, stellig is ze te leep om zich dadelijk luchtkasteelen te bouwen, terwijl ze op ons bal van zelf wel gedesabuseerd zal worden, als ze mij met Agnes ziet." Mevrouw zuchtte even. Eduard, die zeer goed wist, dat zijne moeder niet kyoor dat huwelijk was, had dan ook n juist zijne woorden zoo ingericht, opdat t zij begrijpen zou, dat hij nog altijd bij j zijn voornemen bleef. Wat later sprak Eduard zijn nicht en 11 onafhankelijke socialisten, 165 radi calen en radicaal-socialisten, 55 linker republikeinen, 56 progressisten, 113 van de rechterzijde, als daar zijn nationa listen, liberalen, bonapartisten en mo narchalen. Dinsdagmorgen heeft de uitvoerende commissie van de radicale en radicaal- socialistische partijen vergaderd onder voorzitterschap van Combes. De com missie heeft een verklaring uitgevaar digd omtrent de taktiek, die bij de herstemmingen zal moeten worden gevolgd. In die verklaring wordt ver kondigd, dat de radicalen en radicaal socialisten bij de herstemming geen onderscheid maken tusschen de drie fracties van de linkerzijde. Wie er van de linkerzijde bij de eerste stem ming de meeste stemmen heeft behaald, zal bij de herstemming door alle kiezers der linkerzijde moeten worden gesteund, onverschillig of hij linker-republikein, radicaal of socialist is. Alle andere candidaten van het blok zijn verplicht, zich terug te trekken ten behoeve van dien eenen kandidaat. Dinsdagmiddag om half vier hoorde men te Parijs in de rue de Plantes een ontploffing. Het bleek te zijn in de woning van zekeren Habert, een sta- kenden timmermansknecht. Habert was bezig een bom te maken. Voordat de bom af was, was die gesprongen, Habert was aan de hand gewond, maar heel erg was de ontploffing niet. Dadelijk na de ontploffing wilden eenige agenten de woning binnen dringen, maar Habert sloot de deur vroeg: vind je het plezierig dat we een bal geven, nichtje F" Wil je wel gelooven dat ik dat zelve niet weet. Een bal in de residentie is altijd interessant, maar plezierig, daarop kan ik nog niet antwoorden." «rJe kent hier geen heeren genoeg, niet waar? Ik zal een dozijn aan je voorstellen, is dat voldoende F" //Ja, een paar minder gaat ook nog." Zooals je wilt, al was het een enkele, mits je me zegt wien." Maar weet je waar ik althans zooveel behoefte aan heb F Om kennis te maken met een paar dames." //Goed, ik zal je aan Agnes Rentinck voorstellen, die zal je wel bevallen, een heel aardige meid." //Zoo De avond van het bal was daar. De fraaie, met lichtblauw damast behangen salon, voorzien van een schitterende bougiekroon, alles was gereed om de gasten te ontvangen. Mevrouw Valraer, gedoscht in zwart satijn,, waarvan het eentoouige alleen gebroken werd door prachtige diamanten broche en bracelet, echte kanten kraag en mouwen van groote waarde, maakte, zooals ze daar gezeten was in den fluweelen divan, een aangenamen indruk immers, zoo al de tevreden glimlach, in verband gebracht met de fraaie omgeving, velen hinderen kon als de tolk van te veel wereldzin voor den leertijd, de jeugdige, fraaie van biDnen dicht, zoodat die moest worden ingeslagen. Na een korte worsteling maakte de politie zich van hem meester en van nog twee mannen. De agenten vonden nog twee bommen, die in de maak waren. Ook vond men allerhande materiaal, dat bij het bom- menmakersbedrijf te pas komt. Habert blijkt niet zwaar gewond te zijn, hij heeft zijn handen en zijn gezicht wat verbrand. Hij zegt, dat hij volstrekt niet de bedoeling had gehad, die bom men te gebruiken voor het plegen van aanslagen, hij nam alleen maar proeven met ontplofbare stoffen. Men maakt op uit het verhoor van het drietal, dat zij geen anarchisten zijn, maar voorstanders van de bevor dering der vakbeweging met de daad, en dat men hier te doen heeft met een op zich zelf staand geval. ZWITSERLAND. De politie is er eindelijk achter ge komen, wie de enveloppe met 100,000 francs gestolen heeft, die enkele maan den geleden tusschen St. Gallen en Bern is zoek geraakt. De dief is een 31-jarige spoorwegbeambte uit Winter - thur, Wydler genaamd. De man stond bij de spoorwegdirectie gunstig aange schreven. Men wist, dat de enveloppe in zijn handen geweest kon zijn, zoodat er dan ook dadelijk na den diefstal bij hem huiszoeking gedaan is. Maar er werd in zijn woning geen enkel bank biljet gevonden. Waarschijnlijk had hij het' gestolen bankpapier in den grond verstopt, want aan de bankbiljetten, welke hij later te Parijs gewisseld heeft, gestalte van den luitenant, die, in zijn splinternieuwe uniform, naast haar had plaats genomen, stond daar als veel af doende verontschuldiging. Het duurde niet lang of Alida trad binnen. »Nu, nicht, je zult fureur maken parole d'honneur!" zei Eduard hoffelijk, terwijl hij een stoel voor haar bij de kanapé plaatste. „Allerliefst!" zei mevrouw Valmer. nrZoo, mankeert er niets aan F" vroeg zij eenvoudig. „We zullen zien, wandel eens door de kamer voor ons, en keer je eens om, sprak de luitenant schertsend. //Och, kom," hernam zij glimlachende, //tante kan het zoo wel zien, niet waar F" Ofschoon Alida zeer eenvoudig in het wit was gedoscht, slechts met een paar kleiue bouquetjes georneerd, terwijl de overvloed van bloemen in het haar ook niet al te kwistig was aangebracht, was het wel te voorzien, dat deze nog onbe kende, rijzige lelie in de Haagsche broei kas veel effect zou maken. De Simpele kleeding zou de prachtige houding nog beter doen uitkomende gitzwarte, gevoelvolle oogen, het prachtige kastanje bruine haar, die glimlach even schrander als lieftallig, de nieuwheid dezer ver schijning, dat alles zou velen, die schooner waren dan zij, wel op den ac itergrond kunnen plaatsen. Edual-d voelde dat zeer goed, toen zijn nicht verscheen. zijn sporen van modder gevondën. Met een klein bedrag in contanten, dat hij uit de spoorwegias stal, is hij over de grenzen gevlucht. Dat kleine bedrag een paar honderd francs heeft hij teruggezonden, met het bericht, dat de spoorwegdienst hem te eentonig ge worden was. Men vermoedt, dat hij trachten zal in Zuid-Amerika te komén. Maar naar rechts en links zijn Zwit- sersche speurders uitgezonden. ITALIË. De eigenaars der wolweverijen te Turijn hebben toegestemd in een tien- urigen werkdag en men dacht, dat de staking daarmee uit zou zijn. Maar de arbeiders willen eerst protesteeren tegen het op Maandagavond gebeurde, toen het tot een treffen met soldaten en politie is gekomen. Daarbij zijn gewond zes politieagenten, drie' kara- biniers, twaalf soldaten en een officier. Dinsdag zijn te Turijn bijeengekomen vertegenwoordigers van arbeidersver- eenigingen, leden van den gemeente raad (naar men meent socialistisch), socialisten uit de provincie en de afge vaardigde Morgari. Besloten werd de algemeene staking af te kondigen. RUSLAND. In de Baltische provincies zijn de revolutionairen weer duchtig aan het spoken. In het district Wenden heeft een met dolken en bijlen bewapende bende een grondeigenaar met vrouw en zoon vermoord en de dochter zwaar gewond. Een bende van 15 gewapenden deed Hij kende de Haagsche kringen, hij glimlachte bij het denkbeeld, hoe velen de nieuwelinge met wangustige blikken zouden aanzien, bij het ontdekken dat deze, zonder er moeite toe te hebben, door cavaliers gefêteerd worden zou, die zij vroeger hadden weten te boeien. Alida was vrij van deze soort van ijdelheid. Zij had begrepen netjes te moeten zijn, als er feest was zij voelde dat zij, voor wie zoo iets een extratje was in hare eenigszins ondergeschikte betrekking, vooral zorgen moest, geene aanmerkingen uit te lokken, en daarom was hare klee ding nog wat eenvoudiger, dan zij anders wellicht wenschen zou. Zij wilde zich simplement amuseerenaan conquétes maken dacht ze niet. Weldra kwamen de gasten. Het was juist geen groot bal, maar het mocht een uitgelezen gezelschap heeten. Het werd reeds laat, het scheen dat men nog op iets wachtte, alvorens met den dans aan te vangen. Alida had ieder, die binnen kwam, aandachtig gade geslagenzij toch wilde Agnes Rentinck kennen, doch, zag zij somtijds eene dame, die zij er voor houden kon, zij bemerkte spoedig, dat zij zich had vergist. Eduard was zeer beleefd jegens haar geweest, en had verscheiden heeren en dames aan haar voorgesteld, zoodat zij dan ook voor meer dan een daus geëngageerd was. Nu het echter wat laat werd, merkte zij zeer duidelijk op, dat haar neet een ontevreden

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1