JOB GOEDAL m. 22e Jaarg. 9. Zaterdag 5 Mei 1906. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMW, Buitenland. F EU1LL ETO AXELSCHE C01R4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Als men het gewicht van den dag van Dinsdag moest wegen naar het aantal personen, die in hechtenis zijn genomen, dan is de 1 Mei van 1906 werkelijk een gedenkwaardige dag ge weest. Men schat het aantal opge brachte personen te Parijs alleen op meer dan 2000. Veel meer dan 2000, want die opgave is van 's avonds 9 uur. Het is op het oogenblik zelf niet prettig, opgebracht te worden, maar het heeft toch ook zijn onschatbare voordeëlen. Een driftkop loopt op een herrie-dag als Dinsdag altijd gevaar om gedood of gewond te worden of om een ander te dooden of te wonden. Wordt hij om een gering vergrijp, als weigering om door te loopen, opgepakt, dan wordt hij daardoor mogelijk voor erger behoed. Gelegenheid om heusche wonden op te loopen, is er genoeg geweest. Als men de berichten van her en der zoo optelt is er nog heel wat onge rechtigheid te vermelden. Om half tien is er een wagen van de kabeltram van Belleville omgegooid. De omge gooide tram moest als barricade dienst doen, maar de troepen hebben de be- toogers spoedig verdreVen. Tüsschen de stations Ouest Saint-Cyr en de Vaugirard is een bom gevonden. Bij het kanaal Saint-Martin hééft een betooger op een agent geschoten. Een andere betooger krèeg den kogel in den buik. Den volgenden morgen zorgde hij wat vroeger aan de ontbijttafel te zijn, dan ïzijne vrouw. Alida was gewoonlijk de eerste. Wel," vroeg hij, hoe was ze gisterenavond jegens jou gestemd." #Wie meent u? Tante, oom? Wel, ze is nog zelden zoo vertrou welij k geweest „O, dan heb ik weêr veêren moeten laten, dat begrijp ik wel. Alida glimlachte, maar antwoorddeniet. ,Weet je wat jij doet, kind, maar je moet niet lachen, hoor Je vraagt maar stoutweg aan het ontbijt verlof om naar den Haag te gaan. Aan u of aan tante, oom Hm ja, dat doet er niet toe, maar zoo wat aan ons beiden. Je moet er je maar niet aan storen, als ik boos verbeeld, en, om wat wed-je dat ik het er doorhaal?" Juist kwam mevrouw Ottewal binnen, langzaam, statig en met gefronsden wenk brauw. Onheilspellende voorteekens Het on weder, dat zich gisterenavond reeds dreigend vertoonde, zou stellig heden losbreken. Men was nog niet lang gezeten, of I Ottewal gaf Alida een wenk. Deze begon met een eenigszins beklemd gemoed»oom Een politieagent óp een fiets is om singeld door een troep, die hem in 't water dreigde te werpen, toen de cavalerie hem bevrijden kwam. Er zijn 's avonds bij de charges van de ruiterij, verscheiden menschen ge wond. BELGIE. Minister Francotte heeft Dinsdag in de Kamer de scheepsverklaring voor gelezen, afgelegd door luitenant Wen- maeckers ten overstaan van den Bel gischen vice-consul te Hamburg. De scheepsverklaring bevat het ambtelijk verslag van de schipbreuk van de Comte de Smet de Naeyer. Het ver haal komt vrijwel overeen met het verhaal, dat we drie dagen geleden aan de Belgische bladen hebben ontleend. Het schip is gezonken doordat het vol water liep. Dé scheepsverkla ring zegt het op haar beurt. Het is een opmerking als van een dokter, die op de vraag, waaraan de patiënt over leden is, antwoordtGebrek aan asem Toen de minister klaar was met de voorlezing van de öchéefrs verklaring en de kamerleden nog eenmaal het verhaal van de droevige gebeurtenis hadden aangehoord, voegde minister Francotte er nog een woordje aan toe Het schijnt dus vast te staan, dat het schip niet omgeslagen is, maar dat het onder het gewicht van het water is bezweken. Zoo begon minister Francotte. En hij vervolgde Men weet nog niet, hoe het water er in gekomen is, maar ik ben vast besloten de belofte tevervul- en tante, ik wou u wel eens wat vragen. Ik heb een invitatie gekregen van nicht Valmer, om een paar weken in den Haag te komen. Als tante mij nu missen kon, zou ik daar heel graag gebruik van maken." Tante zette zich in postuur om daarop te antwoorden, maar wat zelden gebeurde, oom nam dadelijk het woord op, zoodat de vrouw genoodzaakt was zich weêr in een nieuw postuur te zetter, ten einde haar toorn jegens hem duidelijk te maken. „Ik geloof niet dat het gaan zal, nichtje," zei hij, eenigszins bits, en in waarheid hij speelde komedie als een hollandsche komediant ffNu, als u en tante er zoo overdenken, dan zal ik hier blijven." „En wat zal-je dan aan je nicht schrijven vroeg tante. //Dat ik niet kan komen, omdat u er tegen hebt." Wel, goede vrouw, énkel in jou belang. Je hebt het immers druk tegenwoordig met de wasch." z/De wasch, de wasch, waar bemoei-je je al niet meê Moet ze daarom hier blijven En zij is pas aan kant gemaakt." Alida kon zich nauwelijks van lachen onthouden. z/Nu, nu, bedaar, ik dacht toch.je hebt me immers gezegd dat je het druk hebt." Kom, druk, voor geld wofdt men altijd geholpeu. Ik houd er niet eens van, len, die ik in de Kamer heb afgelegd, uit te vinden, wat daar de oorzaak van is. De minister ging daarop meedeelen, in hoeverre de regeering zich met het opleidingsschip had bemoeid. Onder meer verklaarde de minister dat hij nooit van den gezagvoerder Fourcault een mededeeling had ontvangen, dat het schip ongeschikt was voor zijn be stemming. Wel is het juist en dat heeft aanleiding gegeven tot verwarring dat Fourcault, geheel volgens gebruik, na de eerste reis aan de reederij ver slag heeft gedaan, waarbij hij zijn aan merkingen op het schip maakte. Er waren te weinig matrozen aan boord, zegt men. Fourcault had zelf om vermindering van het aantal ma trozen verzocht. Op de Duitsche op leidingsschepen zijn ook maar weinig matrozen. Toen de minister uitgesproken was ontstond er een vinnig debat tusschen de liberalen Hymans en Huysmans aan den eenen kant en den minister en eenige katholieke leden aan den an deren kant. De liberalen willen, dat de Minister aan de Kamer de stukken zal mededeelen, die de regeering heeft ontvangen voordat de Comte de Smet de Naeyer voor de eerste maal op reis ging. Het is de Kamer vooral om het rapport van een zekeren Pierard te doen. Minister Francotte maakte zich er af met te zeggen dat het zijn ge woonte niet was, administratieve stuk ken aan de Kamer over te leggen. Hymans wees op de tegenstelling in de houding des ministers. De minister dat men zou gaan denken zoo onmisbaar te zijn, ik zal me wel redden, ga-jij gerust heen, hoor //Enfin, vrouw, als jij het goed vindt..." Ja en Karei zal je brengen," riep de vrouw met toornige blikken, „dan heeft hij met-een een plezierigen dag, dat mag hij waarlijk wel hebben Die arme jongen, den ganschen dag moet hij werken en vliegen langs de straat, en wat is zjjn loon voor al de inspanning? immers niets!" z/Maar Karei kan ik geen dag missen van het kantoor." ffZoo, ook al onmisbaar, niet waar Vreemd dan toch dat iemand, die zoo weinig te ontberen is, zoo dikwijls je wrevel ondervinden moet." Het verstandigste was nu maar te zwijgen, doch later, toen Ottewal zijn nicht eens alleen sprak, vroeg hij »wel kind, heb ik het niet goed gemaakt? Zie-je wel, men kan zijn wil ook door drijven, al doet men net of men toegeeft." Alida knikte toestemmend toch moest zij even glimlachen. De makelaar scheen geheel vergeten te zijn, hoe klaar zijne zwakheid vas uitgekomen. Zij was in- tusschen verheugd dat 's mans list hare zaak gewonnen had, al stiet het haar tegen de borst dat een man tegenover zijne gade tot dergelijke listen zijne toevlucht nemen moestzij meende toch dat zoo er ééue betrekking ter wereld is, die openhartigheid eischt, het zeker die van man en vrouw wezen moet, eene verklaarde de Kamer te zullen inlichten, en meteen weigert hij de Kamer in te lichten. De minister zoekt een uit vlucht. Francotte verklaarde dat hij het stuk van Pierard lezen zou, maar het open baar maken, dat weigerde hij beslist. Woeste en Huysmans gingenerover kijven welke partij de hatelijkste op merkingen gemaakt had over het school- schip. De groote interpellatie over de schip breuk, aangevraagd door Buyl en van Damme, is vastgesteld op Dinsdag a. s. De Belgische bladen zijn teleurgesteld over het kamerdebat van Dinsdag. Zij zijn er niets wijzer door geworden. Zij blijven kolom aan kolom rijgen met nabetrachtingen over de ramp. RUSLAND. De eerste Mei is in Rusland heel wat kalmer voorbijgegaan dan verleden jaar. Te Petersburg staakten een deel der arbeiders ook in de wapenfabrieken in Toela en op eenige andere plaatsen. Te Warschau waren alle fabrieken en handelshuizen gesloten. Er liepen geen trams en geen huurrijtuigen. Overal liepen patrouilles. Politie hield de wacht tusschen de voorsteden en het centrum der stad. De regen deed ook hier het zijne om volksoploopen of andere betoogingen te helpen verijdelen. Er is niets van beteekenis gebeurdalleen zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag twee politieagenten doodgeschoten. TURKIJE. Een zekere Nafiz, een jongen van betrekking, welke aanvangt met de 'plechtige belofte van onderlinge liefde, en welke medebrengt dat men elkander onophoudelijk aan die belofte herinnert. O, wie een oogenblik nadenkt over de tallooze huichelarijen, die een huwelijk zonder liefde noodzakelijk na zich slepen moet, hij zal toegeven, dat er voor een man vau karakter, voor eene vrouw van fijn gevoel geen ander mariage de raison kan bestaan dan le manage d'inclination, IX. Mevrouw de weduwe Valmer was eene reeds eenigszins bejaarde dame, die, met haar zoon, in eene deftige buurt van 's Gravenhage, een fraai huis bewoonde. Zij had altijd veel van Alida's moeder gehouden en bleef ook eene ware vrien din, toen die familje in het ongeluk was geraakt. Ze had een vroolijken aard, was trotsch op haar zoon, een jong officier van een zeer knap voorkomen, en deze waren waarschijnlijk de oorzaken, dat zè zich nog al gaarne vertoonde, en ook van tijd tot tijd menschen zag, want ze had te veel gezond verstand om voor zich zelve nog van die partijen iets te verwachten. Tegeu den tijd dat Alida komen moest, liet zij haar rijtuig voor komen, waarin ze met haar zoon plaats nam om het meisje van het station af te halen. Het behoeft nauwelijks betoog dat de ontvangst allervriendelijkst was. Mevrouw

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1