m ööehl i No. 94. Zaterdag 3 Maart 1906. 2Se Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMILFMYV Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE C01IR4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Aan een eigenaardig geschenk dat H. M. de Koningin door tusschenkomst van Hr. Ms. gezant, baron Gevers, aan den Duitschen Keizer en de Keizerin heeft laten overhandigen, hebben, naar de N. (X meldt, vier onzer kunstenaars meegewerkt, Willy Martens, prof. N. van der Waaij, Karei Klinkenberg en Hoynck van Papendrecht. Het is een kamerscherm, dat naar het ontwerp van den heer H. P. Mut ters in de Kon. Ned. Meubelfabriek te 's Gravenhage is vervaardigd en bestaat uit vier paneelen. Het tafereel door Martens geschilderd, stelt voor de bin nenkomst van den Grooten Keurvorst in de zaal van Hunne Hoogmogenden om de hand te vragen van Prinses Henriette, dochter van Prins Frederik Hendrik. Klinkenberg bracht in beeld een bezoek van den Keurvorst aan het Valkenhof te Nijmegen, in gezelschap van de familie van den Stadhouder. Aan Hoynck van Papendrecht was als onderwerp opgedragen om het bezoek van den Keurvorst, in gezelschap van den Stadhouder Prins Hendrik, aan het kamp te Breda te schilderen. Eindelijk stelt het vierde tooneel voor een tocht met zeilschepen van den Haag naar Amsterdam, waaraan de Keurvorst in die dagen van zijn bezoek aan Holland deelnam. Dit tafereel is van prof. Van der Waaij. De Koningin was hoogelijk ingenomen met de uitvoering van het kunstvoor werp, waartoe zij het initiatief nam. Men had gekeuveld over het mooie weêr, over het buitenleven, over het dorp, en Agues zij, met iets dweepends in haar blik „o, mij dunkt toch, Hugo, dat het hier nog mooier zitten is dan bij je moeder. Daar is geen schilderachtiger plekje op ons geheele dorphé ik wou dat ik hier nooit van daan behoefde te gaan „Zottinriep Rentinck, „wat een inconsequentie I Gisteren nog, wou ze de weield zien. Ik legde een plaatwerk van Parijs voor hare oogen Hugo, en bij elk plaatje was het„o mocht ik dac eens zien. Daar zou ik willen wonen." Maar zoo zijn de meisjes, ongestadig „O toch niet," zei Hugo levendig, „toch niet, ongestadig is Agnes niet." „Als ik eens met je naar den Haag ging, hoe zou je dat vinden en Rentinck wachtte met nieuwsgierige blikken op het antwoord. „Wat zegt u, naar den Haag P en eensklaps kwam er een glans van ge noegen op haar gelaat. „Zie je welzei de vader en keek den jongeling spotachtig aan. „Den Haag! maar daar heb ik zooveel moois van gehoord. Dat Haagsche bosch De politie te Rixdorf heeft een man opgesloten, die een winkel dreef van enkel gestolen goed. Hij was vroeger pakhuisbediende geweest in een zaak van huishoudelijke artikelen, en al dien tijd dat hij daar werkzaam was, had hij eiken dag, zooveel hij maar bergen kon, weggesleept. Niets wat niet aard- en nagelvast was, was veilig voor hem, en zoodoende beschikte de man toen hij als bediende ontslagen werd en zich als winkelier vestigde, over een rijke keuze van huishoudelijke artike len. De zaak ging zoo goed, dat de man erop getrouwd was. Een vroegere kameraad van hem kwam doodtoeval- lig langs het winkeltje en zag aan cjp uitstalling, waar het goed van daan kwam. Die heeft hem toen bij de po litie aangegeven. Er was zooveel ge stolen waar, dat men voor het weg halen ervan een paar vrachtwagens noodig heeft gehad. Naardien tot Woensdagochtend geen amnestie-besluit naar aanleiding van de dubbele bruiloft in het Keizerlijke huis is verschenen, schijnt de hoop op een dergelijk genadebetoon vervlogen. Het Berl. Tageblatt geeft de bittere teleurstelling weer van de vele men- schen, die de amnestie stellig verwacht hadden en brengt in herinnering, dat ook de oude keizer Wilhelm van der gelijke goedertierenheden bij feestelijke gebeurtenissen in zijn huis niet bijster hield. Toen was echter het voorwend sel dat Bismarck met zijn hardenaard er niets van wilde weten. Het blad is benieuwd, wie of wat er nu tegen is. Het niet uitgesproken antwoord op moet zoo prachtig wezen, en gaan we dan naar de opera ook. />Nu, nu, nu, driftig ding, zoo ver zijn wij - nog niet, als ik er woon, zullen wij waarlijk nog wel gelegenheid genoeg hebben om „Wat meent u dan viel Agnes in, en werd even plotseling bleek, als Hugo purper werd. „Bedaar nu maar, kind," hernam de vader, „ik zal je immers niet ongelukkig maken." Hugos harte klopte bijna hoorbaar. „Wees verstandig, Agnes," ging Ren tinck voort, zelf een weinig onthutst, bij het zien der uitwerking van zijne woorden op haar gelaat. „Geloof mij, lief kind, je geheele schrik komt alleen, dat de tijding je wat onverwachts op het lijf ii gevallen, je moeder was net hetzelfde, men moest haar kompleet op alles voor bereiden, pleizier of verdriet, op alles Maar laat je dan vooreerst zeggen dat het nog zoo zeker niet is. Nu, nu, be daard! Waterlanders, wel foei!" en hij stond op en naderde haar. „Ach, Papa, het is hier ook zoo lief en ik beu zoo gewoon aan dit dorp. Hier ben ik geboren en opgevoed door mijn lieve moeder, hier ligt zij begraven, hier.en onwillekeurig keek zij Hugo aan. 't Gaf waarschijnlijk aanleiding dat Reutiucks aandacht ook naar den jongeling werd getrokken, die daar in groote deze vraag zou wellicht kunnen zijn: De weerzin om majesteitsschenders, de onlangs tot harde straffen veroordeelde kiesrechtbetoogers en allerlei andere politieke gevangenen in het genadebe toon te laten deelen. RUSLAND. Hoewel er talrijke koopvaardijsche pen in Wladiwostok aankomen, ont breekt het er aan vele der noodzake lijkste levensbehoeften. Een opmerke lijk verschijnsel is, dat er sedert den afloop van den oorlog een veelgrooter getal Japanners ter markt komen dan vroeger en dezen brengen er Japan- sche voortbrengselen aan, die vóór den oorlog geheel onbekend waren. De Ja panners voeren ook veel visch aan, die naar Russischen smaak is gerookt. De Russische bladen vestigen de aandacht op de merkwaardige handel wijze van het departement van oorlog om aan de Chineezen in Mantsjoerije groote hoeveelheden jonge paarden te verkoopen, die bij de terugzending van het leger niet meer noodig zijn. Zulke paarden gaan soms tot prijzen van f 20 f25, de gemiddelde prijs is echter van 5 tot 6,50 gulden. Een paard, dat 250 gulden had gekost, ging voor v ij f en-zeventig cent! Daar de Mantsjoerijsche bevolking geen geld heeft is er van mededinging geen sprake. Maar het Russische leger bestuur wil de paarden blijkbaar tot eiken prijs kwijt. Er zijn er 600000, waarvan de helft bij het leger blijft. SPANJE. De correspondent van de Daily Te legraph te Algeciras spreekt van een verlegenheid zich op zijn stoel draaide om de tranen niet te doeu zien, die als dikke droppels langs de vuurroode wangen stroomden. „Maar wat bl...m!" schreeuwde de ontvanger op eenmaal vrij ruw, „is het hier kinderspel Beginnen de mannen ook te schreien als kinderen Nu nog dollerBij een meisje geef ik het nog toe. Buitendien, wat gaat het jou aan Zijn we dan dood als we naar den Haag gaan Hugo's verlegenheid kende geen palen, hij wilde wel verontschuldigingen in het midden brengen, maar hij, had geen enkel woord tot zijn dienst. Agnes intusschen legde hare beide handen op vaders schouders en vleide„nu, Papa, het is al weer over, niet boos wezen, toeHé, u was zoo weltevreden, toen u hier kwam." „Nu ja, maar is dat ook uit de koets vallen, ik denk dat ik je een groot pleziertje zou doen, en wat krijg ik tot mijn loon Waterlanders Het lijkt wel een straf om naar den Haag te gaan.... en dan moet me nog zoo'n jongen ook meê beginnenWat gaat het hem aan. Die sentimentele bier-en- broods barmhartigheid om ook te gaan huilen, omdat hij een meisje ziet schreien." „Ach, Papa, hij houdt ook zooveel van ons." „Malligheid we gaan immers niet dood als we naar den Haag gaan." hoopvoller stemming, die op het con gres doorkomt, maar dat rust op vage geruchten, bijv. dat Oostenrijk Duitsch- land aanried verzoenend op te treden, dat Tattenbach een vergelijk nog moge lijk heeft genoemd, enz. Maar geen gevolmachtigde kan zeg gen, dat de stand van zaken merkbaar is veranderd, en de meesten blijven pessimistisch. AMERIKA. Bij de Amerikaansche marine is een nieuw model torpedo ingevoerd: de turbine-torpedo Bliss-Leawitt, die, naar men zégt, de Whitehead torpedo in alle opzichten overtreft. Het nieuwe wapen zou tot op 3000 M. kunnen treilen, bij een gemiddelde snelheid van 36 zee mijlen, wat 8 of 10 zeemijlen meer is dan de snelheid, der tot dusver ge bruikelijke torpedo's. De lading bestaat uit 132 pond nat katoen. De turbine-machine wordt gedreven door oververhitte lucht en brengt 2- tot 4bladige schroeven in werkingze kan 130 I.P.K. ontwikkelen. Ze is voorzien van een gyroskoop, waardoor de torpedo in haar richting gehouden wordt. Men hoopt ook nog verschil lende verbeteringen te kunnen aan brengen. De prijs van één zoo'n ver nielingsinstrument is ongeveer f 13,000. De regeering van de Ver. St. verklaart dat dé naar de Filippijnen gezonden troe pen bestemd zijn voor de pacificatie van die eilanden en niet voor China, waar de stand van zaken, het zenden van troepen nog niet noodig maakt. „Nu, Papa, ik zal me gauw aaukleeden en dan gaan we wat waudelen, niet waar Rentinck was weer zoo wat in zijn humeur gebracht en Hugo, nog altijd tamelijk confuus door het bericht, dat vooral op hem een zeer diepen indruk had gemaakt, nam vrij links afscheid, om zijne moeder weder op te zoeken. Hl. Hugo van Waren was, door het onver wacht bericht, zóó zeer van zijn stuk gebracht, dat hij niet dadelijk bij zijne moeder dorst te komen. Bij haar was zijne taak om haar op te vroolijken en te troosten, en hoe zou hij het kunnen doen met tranen op de kooueu Het weder bleef prachtig. Eenefrissche koelte speelde langs 'sjongelings lokken. Naarmate hij zijne woning naderde, ver traagde hij zijn tred... neen, hij kon niet besluiten naar binnen te gaan, hij liep naar het bosch, waar hij bijna zeker was, thans niemand te zullen aantreffen. Hij liep eerst bijna zonder zelf te weten waarheen. Het fraaie herfstgroeu, de treffende wolkschaduweu over de lande rijen, de poëtisch-verlichte toppen der sombere eiken, niets maakte indruk op hem, tot dat hij eindelijk aan de zooden bank kwam waar hij zoo dikwijls met haar gezeten had. Romantisch mocht men dat plekje noemen, het uitzicht hebbende op een

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1