HESTON flIËKSI. \o. 83. W oensdag Januari am. 2Ée Jaarg. i.m u JJ U U 11 SJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. OIILItlW, Buitenland. F E ÜIELETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrtydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER —UITGEVER A X K L ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Storm en regen hebben, nog meer dan de politie, de orde te Hamburg helpen herstellen. Volgens de Hamb. Nachrichten is dë sociaal-democratische partij van plan, de arbeiders over te halen om Maandag, den gedenkdag van den bloedigen Zondag te Petersburg, niet te werken. Maar van andere zijde wordt dit bericht gelogenstraft met verwijzing naar het door de patroons in de metaalnijverheid genomen besluit, om alle werklieden die om die reden het werk neerleggen, uit te sluiten. De bezadigde arbeiders schijnen die kwade kans niet te willen loopen. De jongste opstootjes hebben intusschen een scherpe reactie van den kant der overheid uitgelokt. Het hoofd der politie heeft Vrijdagavond bekend laten maken dat voor Zondag en Maandag en voor de dagen op welke de Bürgerschaft (Tweede Kamer) over de kieswet be raadslagen zal, alle openbare vergade ringen zonder uitzondering verboden zijn. In het algemeen zal vooreerst voor openbare bijeenkomsten alleen in zeer bijzondere gevallen vergunning te krügen zijn, en ommegangen mogen evenmin plaats hebben. BELGflE. De Kamer heeft Vrijdag de over blijvende artikelen van het wetsontwerp op de werken van Antwerpen aange nomen. De eindstemming wordt a. s. Woensdag verwacht. Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1326). 132) fSpreekt gij waarheid, trompetter hernam Walter, terwijl er weder eenig vuur iu zijn dof oog opflikkerde, //zal dan heden de storm gewaagd worden Bij St. Michael, ik had van deu Bisschop dit eerder verwacht, en was ik niet van die vervloekte ladder gegleden, dau kunt gij gelooven, vriend Razoniusdat het Zwolsche kruis reeds voorlang van den Noordertoren gewaaid had. Maar nu moet ik hierAlle heiligen, wat beduidt dat? Razonius, bij den hemel, spreek man daar komen waarachtig de Voerster schurken met vliegende bannier, gewapend en met trompetgeschal uit den Stins. Het roode beest stapt aan hun hoofd als of er, bij den duivel, eene overwinning door hem was bevochten wat is dit dan, spreek toch, kerel z/Om aller heiligen wil, houd u bedaard en geef u niet aan drift of geestvervoering overde minste spanning der spieren kau de noodlottigste gevolgen hebben antwoordde de heelmeester, terwijl hij angstig de bewegingen gade,sloeg, die Wat kluchtspeler! schrijft de Vlaam- sche Gazette. „Nu hebben wij de ver klaring, waarom in het land de ver ontrustende geruchten over een naken- ken oorlog waren verspreid geworden. „De Kölnische Zeitung van gisteren schrijft dat zij komen uit het ministerie van oorlog, om aldus de stamming der Kamerledeu in zake de Antwerpsche vestingwerken te beïnvloeden Generaal Cousebant is een triestige kluchtspeler; de ministerienar en de Kamerleden, die zijne logens geloofd hebben, ziju waardig bij de a. s. ver kiezingen een ferme buis te bekomen." SPANJE. Men moet niet denken, seint de agent van Havas uit Algeciras, dat de eigenlijke moeilijkheden al zijn overwonnen, om dat Almodovar en Révoil hebben ver klaard, het beginsel van de open deur in Marokko iu zijn vollen omvang aan te hangen. Die verklaring maakt een gunstigen indruk. De moeilijke punten zijn echter nog zelfs niet aangeroerd. Men had gehoopt, dat de gedachten- wisseling over den sluikhandel in wa penen aanleiding zou geven tot uitla tingen over het politietoezicht in Ma rokko in 't algemeen, maar dat is niet het geval geweest. De journalisten doen al hun best, de leden der conferentie tot spreken te brengen. Het is begrijpelijk. Als er weinig belangrijks voorvalt in de ver gadering, dan tracht een journalist zijn stof van elders te betrekken. Het meest gesloten schijnen de vertegen woordigers van Duitschland te zijn. Walter deed om zich voorover te bukken, ten einde te beter uit de tent, die van de eene zijde op zijn bevel was open geschoven, een uitziclit op het kamp en den Stins te hebben, die op dit oogen- blik door Hugh met zijne krijgsmakkers in volle krijgseer verlaten werd. Het geen gij daar ziet is met korte woorden opgehelderd. Heden ochtend heeft de bisschop een verdrag met de bezetting geslotenhij heeft thans den Stins iu bezit, terwijl de Voërsters, in vrijheid en met behoud van wapens, het Neder- sticht verlaten, zonder er immer een been weder te mogen inzetten." z/Gij liegt schelm, bij St. Michael, gij liegt!" riep Walter in den uitersten toorn, //de bisschop kan en zal nimmer met de Voerster schurken peis maken zij hebben allen, volgens Gods recht, de galg verdiend en een bisschop kan Gods recht niet schenden z/En toch is het zoo, hopman Walter de graaf van Schuilen burg is gisteren onder den torenval dood gebleven hem schijnt dus eenigermate het door u genoemde recht getroffen te hebben, maar wat de andere schelmen aanbe langt, die zijn zoo vrij en ongedeerd als de beste boogschutter diepillen en lavementen, Esculapus sta bij 1" viel de heelmeester zich zelve plotseling in de rede, toen hij Walter langzaam achterover zag zinken en eene bleeke doodskleur zijn ingevallen gelaat bedekte Het zijn ware sphinxen, seint Havas, hen zwijgen is pijnlijk en het drukt ontegenzeggelijk op de afgevaardigden, die gekomen zijn om tot aller bevredi ging de Marokkaansche kwestie op te lossen. Volgens de Times zouden Duitschland, Oostenrijk, België en Nederland hun steun verleenen aan Marokko, wanneer de sultan van Marokko zich er tegen verzet, dat de politie zou worden georganiseerd door een enkele mogend heid. Genoemde landen zouden voor de internationale regeling der politie zijn, of althans voor een regeling, waarbij de politie in de nabijheid der Algerijnsche grens aan het toezicht van Frankrijk, in de buurt van deSpaanschebezittingen in het Noorden aan Spanje, en in liet binnenland aan Zwitserland of een ander onzijdig land zou worden opgedragen. Dat juist de Belgen van het verbod van invoer van wapenen de jachtwa penen uitgezonderd wenschen te zien, zooals zij te Algeciras te kennen hebben gegeven, houdt verband met de belangen van de Belgische nijverheid. Er wor den veel jachtgeweren gemaakt in' België. Het lijkt ons geen kwestie, die zoo maar zonder meer te beslissen is. Een jachtgeweer voor de Nederlandsche heide is geen doelmatig oorlogswapen, maar een jachtgeweer voor Marokko, geschikt om zich leeuwen van het lijf te houden, zal ook wel tegenover een mensch als vecht wapen zijn dienst kunnen doen. De correspondent van de Lokal-An- zeiger maakt melding van hetvermoe- ,/liet is met den hopman gedaan Met eene ongelooflijke gezwindheid was Ra zonius werkzaam om Walter uit zijne bezwijming terug te roepen, hetwelk hem slechts na lange en vruchtelooze pogingen eindelijk mocht gelukken. Langzaam opende de hopman zijn gebroken oog en hetzelve droouierig en wezenloos rond slaande, zeide hij met eene zachte stem //Razonius! vriend Razonius! hangen ze de schurken of heeft de bisschop ze laten loopen z/De Voërsters zijn vertrokken, heer hopman maar wanneer uw leven u nog lief is, zoo vergeet hen tracht te rusten en vooral wees niet langer weerbarstig en gebruik dit mengsel; want anders sta ik geen uur meer voor uw leven in." //Razonius!" hernam Walter met eene steeds zwakkere stem, //ieder ding dat begonnen is, heeft ook zijn einde. Zoo is het ook met mijn leven ik gevoel dat ik spoedig van mijnen wachtpost zal afgelost worden, om bij mijnen hopman hierboven rekening te gaan afleggen. Ik geloof wel dat mijne rekening eenig zins in de war is, zoodat het wellicht goed ware dat er een priester kwam om de boel een weinig na te zienmaar wijl de kaalkoppen voor het grootste deel ellendige schurken zijn, zoo zal ik het maar wagen om, zonder dat een paap haar een beetje heeft opgelapt, mijne ziel af te geven aau hem die ze mij gaf; hopende dat hij genadig in den, dat Frankrijk ten slotte toch toe zal stemmen in de internationale rege ling der politie, als het aantal bevel voerders, dat bestemd is de Marok kaansche politie te drillen, maar ge ring zal zijn. Het schijnt dat Visconti Venosta bui ten de vergadering om, er bij de Marok kaansche gedelegeerden op aangedron gen hééft, toch niet om elk wissewasje ruggespraak met hun Sultan te houden. Zij moeten een algmeene opdracht vra gen, en over elke kleinigheid willen de mogendheden niet loven en bieden. RUSLAND. Een hooggeplaatst Russisch officier van gezondheid, tijdelijk in ons land, heeft aan het Ned. Tijdschrift van Geneeskunde (no. 3) eenige voorloopige mededeelingen gedaan over zijn erva ringen in den Russisch-Japanschen oorlog. Wat hij zegt over den aard der verwondingen, die hem 't meest onder de«oogen kwamen, heeft meeren- deels slechts belang in de kringen van het vak, maar de krasse wijze waarop deze officier kritiek uitoefent, trekt de aandacht. Hij zwaait grooten lof toe aan den Japanschen gezondsdienst, dien hij voor beeldig noemt. Daarentegen schrijft hij, dat een goede behandeling na het voorloopige verband op het slagveld, die veelal mogelijkheid geweest zou zijn, slechts zelden ten deel viel aan de Russische gewonden: „want tel kens bloedden er honderden gewonden dood, en metonzeRoode-Kruis-menschen was het jammerlijk gesteld het jenever aanmerking zal nemen, dat een krijgsman, en voornamelijk een hopman, te veel werk heeft om een hoop ongelukkige ezels de krijgskunde te leeren, dan dat hij zich veel met de zaken van zijn ge weten kan ophouden ik zie dus geen gevaar »Er is nog geen gevaar, Walter" viel Razonius in de rede; j/neem slechts dezen drank geregeld in, en ik beloof u dat gij er spoedig weder bovenop zult zijnook uwe gebrokeu beenderen zie ik kans volkomen weer in orde te brengen, als gij maai wildet toestaan om de wonden te peilen, en hier en daar eenige niets beteekenende operaties te verrichten." Terwijl Razonius dit zeide had hij reeds de tasch met instrumenten in de hand genomen, en wachtte slechts het teeken van den hopman af om deze in werking te brengen, doch het antwoord van Walter verdreef eensklaps de zoete voorstelling dat hij zijne kunst op het lichaam van zijnen hopman zoude aan wenden. Zijn hoofd met moeite eeuig- zins oplichtende, zag Walter zijneu trompetter met een barsch gelaat aan, waarop reeds de kenteekeueu van^den naderenden doodstrijd te lezen waren, en zeide met eene bestraffi le stem: z/Ik zeg, Razonius! dat mija verlofpas tot elkeu prijs geteexend isverbitter dus mijne laatste oogenblikken niet, door dat vildersgereedschap ouder mijne oogen te brengen, of mij van uwe

Axelsche Courant | 1906 | | pagina 1