«mm. No. urn I3e Jaurg. Zaterdag '18 December 1897. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. 1\ SJ Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/*2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bij dezen bekend, dat wegens het invallen van den lsten KERST DAG op Zaterdag 25 December e. k. de gewone weekmarkt Ui6t zal worden gehouden. Axel den 16 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd. D. J. OGGEL, Burgemeester, J. A. VAN VE33EM, Secretaiis. Er is meer dan eens beweerd, dat hoog geplaatste officieren in de zaak Dreyfuss betrokken zjju, en dit vermoeden voud bevestiging in het bekende geval van een overste van het bureau van den generalen staf die Rochefort de bekende mededeeling ging doen. Het verdient in datzelfde verband de aandacht, dat de redactie van de Intran sigeant aan. de haar in ons vorig nummer bedoelde onthullingen toevoegt, dat zij reeds voor geruimen tijd van een officier, die door zijn betrekking in staat is op de hoogte te zijn, hetzelfde verhaal had ver nomen. Eindelijk verdient de aandacht de hou ding van overste da Paty de Clam, de in de zaak Dreyfuss rapporteur was, en die mevr. Dreyfuss heeft gedwongen ge durende 14 dagen de aanhouding van haar man geheim te houden. Geen traan werd gestort, geen gebed heiligde de plaats, welke zjjne overblijf selen ontving de zode werd weder te r6cht gelegd, en hoewel de hertenjagers die wildernis dikwjjls betreden hebben, werd geen Indiaan het graf van den ruwen ongeëerden Preston bekend. De edelmoedige Smith zuchtte, na deze taak volbracht te hebben, toen hij de boot weer beklom, en verweet ziih ieder onbe dacht woord of onvriendelijk, trotsch ant woord, waaraan hg zich in hun laatste verkeer had schuldig gemaakt. Hij nam zich voor, in het vervolg meer op zjjne hoede te zijn en zich steeds het uiteinde van den sterksten en dappersten te ge denken. Het was eene bittere teleur stelling, zoowel voor hem, als voor den goeden Roelof, bij hunne aankomst te Ja mes-town te zien dat zij Philip achterge laten hadden. Zij meenden, dat zij ver keerd gehandeld hadden, hem te hebben laten gaan, toen hij onder hunne bescher rning was, doch toen Honry en Margaretha Randolph het getrouwe berigt van al de omstandigheden vernamen, riepen zij bei den uit„Wij zouden niet gewensebt hebben, dat hij anders gehandeld had onze zoon heeft gedaan, wat hij behoorde Het verdient herinnering dat onlangs een briefje van dezen overste aan Mathieu Dreyfuss is openbaar gemaakt, waarbij hij op bijzonder vriendelijke wijze dezen op de hoogte hield van de aanstaande be handeling der zaak. Reeds toen lag in de houding van du Paty de Glam iets dat bevreemding wekte. Rochefort schreef een artikel over De mentis negligeables waarin hij beweert, dat de tegenspraak van de regeeiing op zijn onthullingen van den vorigen dag ciets'oeteekent. De regeering doethet alleen uit vrees voor den Senaat envoorScheu rer-Kestner. Over den stand der Nigarkwestie loopen velschillende geruchten- De een beweert dat de voornaamste moeilijkheden uit. den weg zijn geruimd, de ander dat dit niet het geval is. Als basis van de schikking wordt genoemd afstand aan Engeland van bet thans door Frankrjjk bezette gebied en uitbreiding van Frankrijks bezit op een andere plaats. Dat de tegenspoed in Indië den Engel schen diep grieft, bljjkt wel daaruit dat er al weken lang een groot getwist is over de vraag of het tegenwoordige ka binet in zake Cbitral trouweloos heeft ge handell en of de toenmalige schending van beloften is te beschouwen als oor zaak van den opstand der Afridi's. Door het openbaar maken van particuliere tele grammen tusscben sir Henry Fowler en den ex koning van Indië is de toestand vooi de regeering niet betm geworden. Generaal Lockbart tracht zjju terugtocht in zedeiijken zin te dekken door een vrij snoeverige proclamatie tot de Afridi's. »Ik ga uit deze bergstreek weg alleen te doen en wij zijn dankbaar hiervoor." Zij wilden zich aan bunnen angst niet toe geven, en koesterden hoop, dat Gods Voor zieoigheid hem terug zou geven, zoo als Alice in hunne armen teruggevoerd was doch tranen vervulden het oog der raoedei meer dan ooit, toen Alice haar verhaalde al wat Philip geleden had, hoe goed hij was, en boe hij een ieder, tot wien hij sprak be'er maakte. Het waren niet al leen tranen van smart, maar van dank baarheid en trotschheid, de trotschheid van eene liethebb-mde moeder, het teedere be wustzijn dat hare zorgen niet te vergeefs geweest en dat de gebeden van vroegere jaren verhoord geworden waren. Het moge vreemd schijnen, dat de sol daten, die Prestous lijk hadden weggedra gen, Philip en Oneyda niet gezien hadden daar de laatste op eene bank, dicht bjj de plaats waar hun Bevelhebber gevallen was rustte. Wellicht dat, daar Philip de klee ding en de beschildering van een krijgs man droeg, men bem voorbij had gezien, of dat, op het oogenblik, dat zij daar ge- komeu waren, hij afwezig was geweest om meer water te halen, in de hoop den be zwijmden Aanvoerder te doen bijkomen. Hoe het ook zjj, Philip dacht slechts aan het gevaar, en, zoo als hij vreesde, aan den nabijzijnden dood van zijn vriend want terwijl hat hoofd van den machteloozen krijgsman op zijne borst rustte, en hij zjj ne edele gelaatstrekken aanstaarde, was alie herinnering van gevangenschap of m omdat de soeeuw begint te vallen en ik geen lust heb, mijn troepen bloot te stel len aau de koude. Maar ik ontruim uw land niet, ik zal daar zeer zeker bljjven totdat de voorwaarden door de regeermg gesteld, aaugenomen zijn en gedurende den winter zal ik u in uwe andero ves- tigiugen aanvallen. Wat uwe slechte raadgevers u ook mogen zeggen de Afri- dri's die EngelscbeD aanvallen, zijn als vliegeü een leeuw aanvallend. Als een oud vriond van velen onder u raad ik u aan, u te onderwerpen, en zoo uwe vrou wen en gezinnen in staat te stellen, uit de koude bergen teiug te keeren naar hunne woningen. In aansluiting aan een rede van Hicks Beach, die mededeelde dat zoo noodig aan het parlement geld zal worden gevraagd voor de herovering van Kbarthoem, ver neemt Daily Mail uit Kairo dat besloten is, dat 6900 Engelscbe soldaten aan de expeditie zullen deelnemen. Met het oog op de moeilijkheid om deze macht bijeen te brengen, zou de expeditie eerst in Sep tember 1898 aanvangen. Dinsdag zouden te Londen do conferen ties tusschen de vertegenwoordigers dei- strijdende partijen in liet machinevak worden hervat, en dat niet onder gunsti ge vooruitzichten. Gedurende de schorsing van de beraad slagingen der commissie werd door de werkstakers gestemd over de door de pa troons aangeboden voorwaarden, en doze stemming bewees, dat onder de werksta kers geen verdeeldheid hoerschte. Nol niet één percent van de belanghebbenden heeft voor de hervatting van den arbeid gestemd. Dat de eenstemmigheid zoo rust vergoten door de tegenwoordige hul peloosheid van hem die hem tweemaal van den dood gered, en hem zoo vele be wijzen van teedere genegenheid gegeven had. Daarbij herinnerde zich Philip, dat Oneyda nog een Heiden was, en hoe hg met hem in het verloopen jaar veel om gang en vele gelegenheid gehad had, te spreken over God, over Jezus Christus, over eene ziel. die verloren of behouden kon worden, o, Hoe nietig schenen hem nu al zjjne pogingenHij wenschte, dat bij ijveriger geweest ware, meer zelfver loochening, meer waakzaamheid getoond, en dat hij hem meer tot onderzoek uitge- noodigd had door zijn voorbeeld en ge- drag. Terwijl deze gelachten zijne ziel door kruisten, had het tooneel dat wij beschre ven hebben, plaats hg kon het niet zien schoon het op oen kleinen afstand van hem voorviel. Toen de zonen van Tallassie, door eeni- ge krjjgers der Wyannows vergezeld, de dooden kwamen tellen, vonden zjj, tot hunne groote verwondering, den nog ge vangen Philip die den gewonden Oneyda ondersteunde. Hunne vreugde, het beroemde Opper hoofd levend te vinden, hoewel hg bijkans besweek, was niet te vergelijken bij hun ne gevoelens van verbazing en bewïnde ring op het zien van Philip, de zoo vele galegenhedea gehad had van te ontkom -n en zich nu nog aan Oneyda's zjjde ba groot zou wezen was door niemand ge dacht, ook omdat de bekende ficantiëele bezwaier. zich legen een verlenging van den strijd verzetten. Maar er is weer wat steun van andere zjjden gekomen. Er kwamTeen gift van 10,000 pd. st., een zustervereniging bood hetzelfde bedrag ter leen de metselaars belooflan 10,000 pi. st., de typografen 5000 pd. st.. Maar wat baten deze cij fers als men nagaat dat per dag ruim 6000 pd. st. noodig is! De ier bedoelde 4 giften strekken niet oens voor een week want Zaterdag is weer ruim f 440,000 aan ondersteuning uitgereikt. Hoe de afloop dei conferentie is ge weest, wordt nog niet gemeld. Een van de leiders der werklieden had gezegd dat de conferentie geen 10 minuten zou duren, 1. w. z. dat men zich zou bepalen tot het mededeelen van ihet besluit der werk lieden. Alleen minister Ritchie had hoop, dat alles in orde zou komen. Te Krakau had een vergadering plaats van Czechiscbe en Poolsche afgevaardig den waarin beide groepen blijk gaven van zucht naar aaneensluiting. In den Croatischen Landdag die thaus te Agram vergaderd is, kwam een inci dent voor doordat de afgevaardigde dr. Potocoiak van de linkerzijde het regle ment van orde een vuilnishoop noemde. Toen dr. Potocniak tot straf voor zjjne uitlating voor dertig zittingen was uitge sloten werd door de linkerzijde een groot lawaai gemaakt, zoodat de zitting gesloten moest worden. Voor eenige weken deed het zonderlinge gerucht de ronde dat keizer Wilhelm voor zijn zwager Adolf von Schaumburg, wien vond zich met ongeveinsde bezorgdheid over hem heenbuigende, en zich schjjnbaar geheel met zijn gevaarljjken toestand be zig houdende. Zjj waren verrukt over zulk eene edel- moedi e zelfverloochening, want het was duidblijk, dat, om Oneyda bjj te staan, Phi'ip de gelegenheid van te ontvluchten verzuimd had. De zonen van Tallassie spraken hem met den grootsten eerbied aan, eu stelden hem hunnen volgers voor als een der ver hevenste wezens. Terwjjl Philip zich meewarig over den sterbenden Oneyda heeDboog, ieder oogen blik vreezende zjjnen laatsten zucht te hoo ren, stonden de zonen van Tallassie het tooneel zwjjgend aan te zien, en deden geene poging het te storen doch toen hun vader bjj hen kwam gaf bjj order, dat 't Opperhoofd naar zijne wigwam zou ver voerd worden du een'ge in het dorp, die niet verbrand was, omdat men zich ver beeldde dat Philip er in was. Deze wilde hem niet verlaten. »Uw volk is vertrokken," zeide een der jonge mannen in de taal der Wyannows. »Wilt gjj uwe landgenooten niet vol- gen Philip sprong op, toen hjj dez» woorden hoorde. Vrijheid, huis, familie, alles, wat hem het leven dierbaar kon maken, werd hem aangeboden,' en hg vioeg, welken weg de troepen geuomen hadden doch eer men

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1