Abonné's, Leest dit s. y. pL! An. 1177. Woensdag 8 December 1897. 13e Jaare. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch -Vlaanderen F. DIELFMAN, H.M, Koningin Wilhelmina H.M.de Koningin-Regentes. Landkaart van Nederland m FEUILLETON. EEN YERÜAAL UIT YIRG1NIA. Buitenland Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgik 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts SO cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste pholograpbieër, vervaardigde PORTRETTEN van en Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 X63 c.M. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon, voorkomende op de vierde pagina van dit blad, aan ons Bureau af te haleufranco per postzeuding wordt 15 cents extra voor porto od emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd 'opge werkte met plan van de droogmaking der Zui- deizee, groot 85X71 c.M., bieden wij onzeu abonné's tot 1 Januari uog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. De Administratie. Hij gaf bet kind aan Meahmee over en zijne handen beefden terwijl hij dat deed. „Hoe kan ik haar aldus ondankbaar verlaten," dacht hij, „zonder een vriende lijk «voord, en wat zal Oneyda van mij denken o Hemelsche Vader onderricht mg, zeg rap, wat ik doen moet Meahmee vroeg, waarom de goudgelokte niet kwam »Zp is eene kleine zwerfster, moeder doch ik zal naar haar teruggaan, en haar zoeken Philip verheugde ztch de waarheid te kunnen zeggen en hoopte dat de vrouw hem niets vragen zou, waarop hp zoo ont wijkend niet zou kunnen antwoorden. »Mijn zoon !c zeide Meahmee schroom vallig. Appomax zal gaan, er is gevaar Oneyda zeide Philip moet blijven, eene duistere wolk hangt heden over het dorp! ga niet, mgn zoon »Neen, moeder als er gevaar is, moet ik mijne zuster beschermen,* en hij ging heen, hoewel hp zoo ontroerd was, dat het oplettend oog van Appomax zpne aan doening bemerkte en'.zich in de opening der deur plaatsende, bad hij hem te blij ven, en verklaarde dat hij bereid wa->, Steeds ernstiger worden de berichten over het oproer le Praag, dat Woensdag zeer groote verhoudingen aannam en Don derdag nog dreigender was. Ten deele was dit het gevolg van het feit dat. gelijk gewoonlijk, de elementen, welke vreemd waren aan de eigenlijke beweging, zich daarbij aansloten in dit geval de anti-semieten en roovers. Van daar dat men zich niet langer bepaalde tot vernielen, maar overging tot plunde ren, een argument voor welks groote draagwijdte natuurlijk iedereen eerbiedig het hoofd buigt. Dat de vernielers anders ook heel wat schade aanrichtten blijkt wel daaruit, dat in de geneeskundige school (een Duitsche instelling) alle toe stellen in het laboratorium kort en klein zijn geslagen. Tot negen uur werd door gansch de stad gevochten, terwijl in de Jodenbuurt de plundering voortduurde, evenals in de winkels, welke met Duitsche opschriften prijken. Vreeselijke zwelgpartijen hadden plaats in eenige distiilleerderijen waar de van dronkenscnap [waanzinnige menigte den boel ten slotte in brand stak da vrouwen gingen daurbij voor. Te Wendergem trachtte het grauw de synagoge in brand te steken, hetgeen gelukkig werd belet, evenals een poging tot brandstichting in de Duitsche wielerbaan. De troepen kwamen telkens tusscheobeide en gir.gen er met de bajonet op los. Tot Donderdag waren 4 muiters gedood en 150 zwaar gekwetst. Terwjjl de toestand aldus dreigender Alice te gaan zoeken. Philip nam natuur lpk dit aanbod niet aan en volvoerde zijn plan om de hut te verlaten doch juist toen hp de vlakte overliep en de hoop en blijde verwachtingen vleugelen aan zpne voeten gaven hoorde hjj plotseling een kreet, die, door zijne afgrijselijke schelheid zpn hart als een doodelijke slag scheen te treffen, iedere schoone gedachte uit zpne ziel verbande, en iedere hoop in zpn bin nenste vernietigde. Odie kreet, zoo gelijk aan dien welke nog in zpne ooien klonk, en herinnerin gen in hem terugriep, die inderdaad nooit uit zpn geheugen geweken waren van welke verschrikkelijke bedrijven moest zij nu de voorbode zijn De kreet werd door andere gevolgd, en het godruisch vermeerderde. Men vernam het gekletter van wapenen en het gegil van verschrikte vrouwen en kinderen, welke over de vlakte kwamen aangevlogen, en zich woest onder de krij gers mengden, die aldus in hunne toebe reidselen gestoord werden. De weg naar de rivier was geheel at gesueden en de verwarring zoo groot, dat Philip alleen gissen kon, dat er een on- verhoedscho aanval op de Wyannows was geclian geworden hoewel hij tot dusverre den vijand niet ontdekken kon. Nu echter hoorde men het geknal der vuurwapenen boven het geschreeuw des volks uit, en de schoten volgden elkander schielijk op. werd, besloot de ministerraad te Weenen den staat van btdeg en de krijgswet af te kondigen, waardoor de militaire over heid bevoegd woidt de oproermakers, die in haar banden vallen, op staanden voet te vonnissen. De spanning duurde den geheelen nacht gedurende welken tijd alle troepen op straat gelegerd waren. Donderdagochtend bleven alle winkels en koffiehuizen gesloten. Reeds te 9 uur werd de strijd hervatditmaal hadden de oproermakers revolvers bij zich, welke op de politie werden afgeschoten. Op verschillende punten der stad werd de hulp van de troepen ingeroepen deze rukten uit met de ambulances bh zich, Verder werd uit andere plaatsen militaire macht, vooral cavalerie, naar de oproerige stad gezonden. Dit alles belette niet dat de voorstad Siskow in brand werd ge stoken. Spoedig was de toestand zoo, dat de troepen hun vuurwapens moesten gebrniken, waardoor nieuwe ongelukken plaats hadden. Eerst tegen middernacht werd h6t wat kalmer, maar toch bleven de militairen de straten bewaken. In de stad werden uit vele huizen Sla viscb6 vlaggen uitgestoken. De commissaris van politie, die belast is geweest met de nuiszoekieg bij Mme Boulancy spreekt tegen dat hij getracht heeft bedoelde dame te overreden hem de gezochte stukken niet te geven en er baar op wees, dat zjj van veel last be vrijd zou blijven al- zij beweerde, dat die stukken waren verbrand. Diens on danks wordt alles nader bevestigd door Figaro en Aurore, die hun inlichtingen van de betrokken dame hebben. Weinige der Wilden hadden die ver- verschrikkelijke en verwoestende wapenen ooit gezien of gehoord, en de schrik en verbazing waren zoo groot, dat, ofschoon zij dapper en kloek waren, zij met eene bijgeloovige vrees voor het gevecht terug deinsden. Toen Philip de musketten hoorde, wist hjj dat zijne vrienden nabij waren doch in plaats van vreugde over die overtuiging, gevoelde hij in tegendeel teleurstelling en verslagenheid. Als zij hem kwamen bevrijden ten koste van moord en ongeluk voor de Wyannows zou het vei lies zijner vrijheid en de voort during van zijn treurig lot hem verkies lijker geweest zijn. Hij dacht er ook aan, dat hij zoo ge makkelijk had kunnen ontkomen, indien deze stoornis hem niet verhinderd, had, en daarbij was al zpn medegevoel opge wekt voor de hulpelooze vrouwen en kin deren, die, door schrik bevangen, de aan vallers ontvluchten. Terwijl het gevecht voortduurde, ont waarde hij, van tijd tot tijd, de pluim van arendsvederen in verschillende richtingen van het beperkte slagve'd, en hij twijfelde niet, of Oneyda was vooraan en de onver schrokkenste in de schermutseling. Hij hoorde eeumaal zijn naam noemen in zijne mo°dertaal en hij verhief zijne stem, om te antwoorden maar er kwam geene bevrijding. Eindelijk opende eeue nieuwe losbran Dat men het haar lastig kan maken, als zij de militaire justitie niet ter wille is door verduistering van bewijsstukken, heeft zij reeds bij haar eerste verhoor ondervonden. Generaal Pellieux confrou teerde baar met Esterhazy en deze Fran sche officier liet het toe dat de dame, die toch onder zjjn bescherming stond, eenige minuten werd beleedigd en uitge scholden dcor den beschuldigde. En de generaal zelf heeft het oirbaar geacht haar zijnerzijds ook een woordje toe te voegen over dat verklappen van particuliere brie ven De Aurore deelt met vett6 letters me de, dat Mme Boulancy onder krachtige pressie, deze verhalen heeft teruggenomen Maar het blad zegt dat dit niets be- teekent. Generaal Pellieux moet eindelijk terug gekomen zijn van zijn meening met be trekking tot het niet-onderzoeken van het bordereau, en zou dit stuk hebben opgevraagd, om het te doen onderzoeken De verontwaardiging in de Fransche pers|over dezen gang van zaken neemt toe. Het Petit Journal bevestigt dat eerst Woensdag schriftkundigen zijn geroepen, om het bordereau met het handschrift van Esterhazy te vergelijken. Esterhazy heeft, naar de Figaro her innert. een onderhoud met oen vertegen woordiger van dat blad erkend hoogge plaatste beschermers te hebben. Ook doet zich een nieuw en opmer kelijk incident voor. Bertillon gewaagt in een brief aan de Soir van een tweede bewijsstuk dat door hem is onderzocht en gevonden zou zijn in den lessenaar ding door gegil en gekerm gevolgd, een langen doorgang voor hem in het gedrang en hij zag vele soldaten der kolonie in een vastgesluten kolom naderen, aange voerd door Kapitein Preston, en gereed, naar hij geloofde, om van daar wieedeljjk op de vluchtende menigte te vuren. Hij werd naar de wigwam teruggedre ven en zuchtte bij de gedachte, dat spoe dig de liefhebbende wezens die hem be schermd hadden daar gevoelloos, door de wapenen zijner landgenooten geveld, zouden nederliggen. Daarom baande hij zich een weg door de menigte, en bereikte de hut, waar Ap pomax nog was, met de wapens in de hand gereed den eersten indringer neer te vellen. Zijn oog schitterde vroolijk, toen hij Phi lip zag, doch deze zocht Meahmee. Zij stond in een donkeren hoek der wigwam niet ver achter Appomax, hare hand tegen haren boezem gedrukt, en hare oogen op de arendsveder gevestigd, die overal boven de menigte uit scheen te wapperen zoo lang zij die nog rag bewegen, gevoelde de arme vrouw zich gerustgesteld omtrent de veiligheid van haren echtgenoot. Da strijd werd nog verwoeder en daar de welafgerichte krijgslieden der kolonie meer en meer op de WildeD aandrongen, werden deze weldra het eigenlijke doel hunner vijanden gewaar. Indien deze aauval alleen plaats had, om hunne gevangenen terug te bekomen,

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1