Abonné's, Leest dit s. v. pl.! No. 1475. Woensdag 4 December 1897. S3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad i\|öó lil I ft voor Zeeuwseh-Vlaanderen E. DIELEMAN, AXEL. H.M. Koningin Wilhelmina H.M.de Koningin-Regentes. Landkaart van Nederland FEUILLETON EEN VERHAAL HIT VIRGINIA. Buitenland - Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Beloik 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste photographieën vervaardigde PORTRETTEN van en Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 X 63 c.M. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon, voorkomende op de vierde pagina van dit blad, aan ons Bureau af te halenfranco per postzending wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook d9 naar den laatsten tijd bijge werkte met plan van de droogmaking der Zui derzee, groot 85X^1 c.M., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, frauco per post voor 35 cents aan. De Administratie. 53 »Deze hond is gestorven, zuo als hij verdi nde en waarom zullen wij om zijn rader of zijne broeders roepen maar uw droom, mijn zoon wat was dat van Appomax Philip was ter nedergeslagen, en tracht te zich de beeld-n van zijn droom weder te herinneren doch alies was verward. „Wie roept Appomax? hij is hier?c en de jonge Indiaan sloop in de hut door eene opening, die hij gemaakt had door de planken los te maken, waaruit de eene zjjde van het ruwe gebouw was zamen- gesteld. Üneyda wees met een veelbe- teekenend stilzwijgen op het lichaam van Maneecho maar zijn arm beefde zoo he vig, dat hij dien niet uitgestrekt kon hou den, dezelve naast zijne zijde nederviel, zyne Bcbitterende wapenen met een on beilvoorspellend geluid doende kletteren. Philip hield zich slechts bezig met de wuude van Maneecho te onderzoeken, en vleide zich een tyd lang, dat het leven nog niet geheel uitgehluscht zou zijn. Hjj verscheurde zijne eigene kleederen, om ei de gapende wonde mede te verbinden, doch het bloed w.ts gestremd, en hy was eindelijk genoodzaakt, de treurige waar- Leid te erkennen, dat de ongelukkige Overste Picquart wiens onthullingen beslissend zouden zyn, is te Parijs aan gekomen. Uit vrees dat de overste een journalist zou zien, kwam de trein op een heel ander perion aan. In den Joop van den ochtend werd hij door generaal Pellieux verhooid later is hij met Ester hazy geconfronteerd. Van den afloop is nog niets bekend. Het valt sterk op, dat terwijl Ester hazy vrij rondloopt, en misschien alleen een geheime bewaking heeft, Pisquart op in het oogloopende wijze door hoofd officieren wordt geëscorteerd. De clericale Croix meldt, dat de re geering het proces-Dreyfuss zal laten her zien, en daarvoor da generaals Boisdeffre en Gouse zou opofferen. Die generaals bebooren tot den generalen staf, (de eerste is chef daarvan) en hebben zich sterk tegen de revisie verklaard. Aan beiden zijn de vorige week in de pers zaken ten laste gelegd, welke hun houding in een zeer verdacht licht plaatsen. Generaal Boisdeffre had een zijner hoofd officieren naar Rochefort gezonden of doen gaar, om diens overtuiging te versterken, dat de rogeering ernstige bewijzen tegen Dreyfuss had. Generaal Gouse zou, toen Picquart hem vertelde dat hjj de bewijzen voor de on schuld van Dreyfuss had ontdekt, hebben gezegd: »Waai bemoeit ge u mede, dat zijn uw zaken niet, gij zit toch niet op het Duivels-eiland*. Het eerste verhaal staat vrijwel vast- daar de bedoelde hoofdofficier geljjk men weet, is gestrafthet laatste verhaal Wilde nu buiten bereik van gebed en medelijden was. De broeders zagen elkan der stilzwijgend aan. Zij stonden als be- tooverden nu hoorde men een geraas van stemmen buiten eene menigte volks naderde de wigwam. Op een teeken van Oneyda, wierp Ap pomax de deur open i-n Je vader en de broeders van den doode vlogen binnen. Zj beschouwden het treurige schouwspel met luid gejammer doch woede en razernij volgden op d'e eerste aandoening. Zij zouden Philip op de plaats zelve 'ermoord hebben zonder de tegenwoordigheid van Oneyda, wiens toon van kalm gezag meu niet kon weerstaan hy plaatste zich voor den gevangene, en zoodra Je vrienden van den doode minder luidruchtig werden sprak hy hen bedaard en eenvoudig aan, hun verlialende, hoe hij don gevangene slapende, en Meneecho dood aan zijne voe ten uitgestrekt, gevonden had. Zij wu ten dat men hem zijne wapens ontnomen had, toen men hem daarheen voerde, en de doode krijgsman hield nog zijn onb*- vlekten tomahawk in de hand geklemd. Het was klaarblijkelijk, dal zijn op/.st schandelijk een moorddadig geweest was; hjj had den weerloozen gevan, ene in hel gehriui willen ombrengen, zonder iemand te raadplegen, en had de belooning voor zijn verraad verworv-m Kon Philip de moordenaar zijn, die nu met zulk eene ernstige droefheid zich over liet lichaam heen boog, en met zijne eigene kleederen haDgt nog erg in de lucht. Boisdeffre is erg clericaal. Hij verte gen woordigde Frankrijk bij de kroning van den Czaar en was te Parys aan den czaar toegevoegd. Een later bericht meldt, dat de minis Iers aan een Donderdag door president Faure gegeven militair diner uitdrukkelijk hebben verklaard volledig licht te wen- scheu. Nog erger dan een Poolsche Landdag wordt de]Oostenrykscne_Rijksraad. Want te Warschau heeft men het, gelooven wij niet beleefd dat 70*politie-agenten in 's lands zaal doordrongen, de leden van het groote staatslichaam sommeerden de es trade om den voorzittersstoel te ontruimen en dan geweld gebruikten. Welnu, te Weenen heeft men dat alles wel beleefd. En het eenige wat ons kan spijten, is dat de politie toen zij toch aan den gang was, maar niet meteen de heele zaal heeft schoongeveegd Want waarlijk we welen niet wie in zichzelf verachtelijker handelt, de linkerzijde Gie zulte tooneelen uithaalt, of de rechterzijde die door een stemming, welke een samen zwering was, de staatsgreep steunde, wel ke alle gezag in handen van den voor zitter stelt. Het eenige wat voor de ïechterzijde is aan te voeren, is dit dat het niet lan ger kon gaan zooals het ging, en dat het »nood breekt wet* toepassing eischte. Maar toch blijft de viaag, wat van een volksvertegenwoordiging overblijft, als de voorzitter met een deel der rechterzijde een afspraak maakt, zoodat met een hoofd beweging wordt aangeduid, dat de voor zitter op een voor niemand verstaanbare de wond verbonden had Zy zagen Phi lip met ongeveinsde verwondring aan, en waren uiterst verlegen. Hier wis in derdaad iets v rborgens, en velen schudde den het hootddoch to-n zjj Philip op het punt zagen van met het Opperhoofd en Appomax te vertrekken schre-u wden zy luidkeels, en eischten, dat hij gevan gen bleef. Oneyda strekte trotsch zijne hand naar de opene deur uit en zeide, terwijl hij de atr'ere op Pnilips schoudur legde Hij is de mijne! de dood heeft alle ijverzuchtige woorden begiaven, en mjjn zoon zal tot de wigwam zijns vaders we- derkeeren. Gaat neemt Maneecho op hjj zal als een dappere begraven worden, er. wij zullen de schedels zyner vijanden op zijn graf leggen. De Yankee heeft het hart eens adelaars hij zal voor zyne roode vaderen leven. Ik hen een groot Opperhoofd. Gaat Plet g-laat en de houding van Oneyda drukten een gezag uit, waartegen niemand daar tegenwoordig, zich kon verzetten ieder zweegelk gelaat werd kalm en onderworpen. Zij verlieten allen in goede orde de hut, het lichaam naar de vader lijke woning medenemende, terwyl ieder den Aauvoerder mat eene diepe begroeting voorbijging. Philip zag dien optocht treurig na, en Appomax schee-i buiten staat zijn vriend met zyne vrjjheid geluk te wenschen. Oney da alleen was levendighy glimlacnte wijze doet stemmen, terwyl de leden der rechterzijde, die alleD hun rol kennen, ook stemmen zonder dat de andere partij daar iets van merkt. Dat zoo iets wrevel en ergernis wekt is natuurlijk. De linkerzijde is woedend over het be sluit van dr Abrahamovicsz. Na de schorsing der zitting begaven de leiders der oppositie partijen zich naar den pre sident om met hem over het geval te spreken. Volgens de Frf. Ztg. gaf de beer Abrahamovicz toe, dat het besluit wel niet geheel wettig was, maar noodzakelijk is geworden. Volgens zjjn meening was het reeds van kracht. Daarop gingen de leiders heen zeggende »Dan hebben wjj verder niets te bespreken. Dat het toen begon te spannen is na- tuurlyk en het was geen wonder, dat de linkerzijde den voorzitter Vrijdagmiddag op allerminst vriendelijke wyze begroette H t regende scheldwoorden, een artikel dat goed vertegenwoordigd is in het woor denboekje der Oostenrjjkscho kamerleden. Ditmaal waren de socialisten in het eerste gelid- Een hunner, Berner, wilde Abra hamovicz bij zijn binnentreden te lijf, kamerbewaarders kwamen tussehenbeiae en er ontstond een kloppartij, waarin kamerbewaarders en volksvertegenwoor digers over den grond rolden niet van pleizier Sen ander socialist Bezel, klom over de in allerijl ontruimde ministersbanken naar het voorzittersgestoelte en verscheur de alle papieren dio daar lagen. Zijn parlijgenooten volgden hem en beweerden Bezel togen de slagtin der kamerbewaar ders te beschermen. De voorzitter vluchtte, trotscher dan ooit, en gut zijnen medge Z"ll n te kannen, dat zij zich haasten moesten om te vertrekken. Doch Philip wilde da gevangenis niet verlaten, alwaar hij nog kort te voren, geleerd had zich tot den dood voor te be reiden zonder zijn Hemelschen Vader op de knien voor zijne bevrijding te danken, en de beide wilden, verre van eenig on geduld over dit oponthoud te laten blijken wachtten aan de deur, tot hij gereed was. Appomax zag ziin vriend met eerbiedige oplettendheid aan, en Oaeyda stond met nedergeslagen oogen en eene uitdrukking van zichtbare bewondering op zijn ge laat. Meahmee kwam aangevlogen, om haren aangenomen zoou te verwelkomen, en zet te hem het machtigst ontbijt voor, dat hare provisiekamer opleverde doch Fhilip zocht zijDe zuster. Zij was op hare ge wone morgenwandeling uitgegaan, eer io- niand het had kunnen verhinderen maar zou ongetwijfeld spoedig terugkomen. Phi lip had met zijn ontbijt gedaan, en nog was zy er niet. Oneyda zag zijne vrouw angstig aan deze zag naar den hoek, waar hun kind gewoonlijk lagook dat was verdwenen. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1