Abonné's, Leest dit s. y. pl.! Xo. 1174. Zaterdag 27 November 1897. 13e J aarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen F. DIELEMAfl, H.M. Koningin Wilhelmina H.M. de Koningin-Regentes. Landkaart van Nederland <k FEUILLETON EEN VERHAAL HIT VIRGINIA. Bnitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar ulaats ruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste photographieën vervaardigde PORTRETTEN van en Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebber, eene afmeting van 78 X 63 c.M. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon, voorkomende op de vierde pagina van dit blad, aan ons Bureau af te halenfranco per postzending wordt 15 cents extra voor porto en emballage Ook de naar dea laatsten tijd bijge werkte mee plan van de droogmaking der Zui derzee, groot 85X71 c.M., bieden wij onzeu abonné's tot 1 Januari uog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. De Administratie. Hij bereikte al tastende de mat, waarop Philip sliep doch zijn moorddadig opzet werd verijdeld, toen hij zijne hand ophief om hem te treffen want hij wankelde en viel op den grond, door eene onzichtbare hand in den rug gewond. Maneecko wrong zich e e n i g e oogenblikken onder de dubbele foltering van mislukte wraak en van de pijn zijner wond. en verloor zijn bewustzijn aan de voeten van Philip. Toen Oneyda de deur zijner eigene hut naderde, hoorde hij zacht zingen, en hier over verwonderd, bleef hjj eenige oogen blikken staan, om te luisteren. Groot was zijne vreugde, het zachte geluid van Me- ahmee's stem te herkennen die haar kind in de kleine wieg, door Philip voor haar gemaakt, in slaap schommelde. De woning binnenstuivende, begroette Oneyda zijne vrouw met alle mogelijke betuigingen zij ner vreugde, haar audermaal veilig thuis te zien buiten zich zeiven van bijjdschap over zulke ongewone oplettendheden, kou Meahmee nauwelijks woorden vinden, om de bezorgde vragen over hare reis en te rugkomst te beantwoorden. Het was niet buitengemeen, vriendelijk door haren man behandeld te wordendoch zij was niet gewoon geweest hem angst en verdriet te Toen in België de nieuwe wet op de uitbetaling van het loon werd behandeld hebben de socialisten bewerkt, dat onder g9en voorwaarde mocht wordoD afgewe ken van de intregale betaling. Zelfs de beste bedoelingen moesten, om ontduiking te voornomen, als verdacht worden ge rekend. Het grappige gevolg was, dat Anseele een der eersten was, die ver oordeeld werd. Thans is te Mechelen weer een vonnis geveld, dat bewijst hoe goede bedoelingen strafbaar zijn. Een meubelmaker, die veel op stuk liet wer ken, hield iu overleg met de bazen, een gedeelte van het loon in, dat bewaard werd tot de weken, waarin de arbeid wat tegenviel, of waarin geen arbeid werd uitgegeven, met het doel te voorkomen dat door de aibeiders de eene week te veel de andere week te weinig werd verdiend. Hoewel deze regeliDg op on derling overleg berustte, heeft de recht bank zich genoodzaakt gezien den patroon en 13 bazen (onderaannemers) te ver- oordeelen, zij het ook met toepassing van de bepaling betreffende de voorwaardelijke veroordeeling, De Parijsche gemeenteraad besloot bij de regeering aan te dringen op een wets wijziging in dien zin, dat in steden waai de politie aan de plaatsolyke overheid is onttrokken, het rijk en niet de gemeente aansprakelijk zal zijn voor de schade, bij oproer aan bezittingen van particulieren Oppervlakkig beschouwd, is het zeker billijk, dat als men de gemeenten hei recht ontneemt voor de handhaving der hooren uitdrukken, omdat hij haar niet gevonden had op de plaats, vraar zij hem op een bepaald uur ontmoeten zou, ot vreugde en teederheid in zijne oogen te zien schitteren over hare gelukkige terug komst of voedsel uit zijne hand te ont vangen, omdat zij vermoeid was, zoodat zij bijna alles vergat, uitgenomen het za lig genot van dit oogenblik. Zij gevoelde iets als een vogeltje, dat aan het ouderlij ke nest teruggegeven is, na aan gevaar en lijden blootgesteld geweest te zijn, dat gekoesterd en beschermd wordt, en het nooit weder zal verlaten geene Koningin op den machtigsten der aardsche troouen kon gelukk'ger zijn, noch minder te wen schen hebben dan Meahmee, nu zij de wel statige, echter genegene oplettendheden van haren echtgenoot ondervond. De morgenzon rees schitterend boven het dorp der Wyanuows, en deszelfs be woners waren vroeg opgestaan. De ge heels stam scheen in beweging te zijn. Oneyda had zyne wigwam sDoedig weder verlaten, en de woning van iederen krijgs man bezocht. Nog vóór den dageraad had hij met de oude mannen op het raad huis geraadpleegd, en baande zich nu een weg door de menigte, die zich eensklaps voor de hut van den gevangene verzameld had. Hij scheen onthutst, en zijn voor komen verschilde geheel van dat van den vorigeu dag. Zijne kleeding was ook ver anderd, dat wil zeggen, hij was nu als openbare orde ta zorgen, zij ook niet aan sprakelijk zijn voor de verstoring dier orde. Toen de Franscbe Kamer Maandag weer bijeen kwam, protesteerde Jaures er tegen dat Meline, nadat was besloten tot aanplakking van zijn rede, daarin ver andering had aangebracht, ec er een uit val op do socialisten had aan toegevoegd. Het voorstel om daarvan mededeeling te doen op het aanplakbiljet werd met 270 tegen 140 stemmen verworpen. Tot dusver was niet veel vernomen van de maatregelen, welke de Fransche regeering met het oog op de bonding van Engeland in de Nigerstreek nam. Engeland zond voortdurend officieren en onderoffi cieren derwaarts maar Frankrijk niet. Thans wordt gemeld, dat de Franscnen in het district .Say 1000 ruiters aanwioi ven, terwijl een detachement van 100 Senegaleezen te Porto Novo aankwam. Het is nu ruim een week, dat de nieuwe fase aanving en feitelijk is in die 7 dagen niets veranderd. Sinds den aan vang van het onderzoek is geen stap go daan welke er op wijst, dat het onderzoek in een of andere richting loopt. De re geering heeft Esterhazy niet doen arres teeren, maar zij heeft evenmin iets ge daan, dat kan worden opgevat als bewijs dat zij in hem een ten onrechte verdacht man ziet. Ook buiten het officieele onderzoek is eigenlijk niets aan het licht gekomen, dat de aandacht verdient; alleen een mede deeling in de Figaro, dat de wijze, waar op in het beruchte borderel de dubbele s en de g wordt geschreven, afwijkt van het gewoDe handschrift van Dreyfuss en krijgshoofd uitgerust, de schitterende lij nen, die den aaid van den krijg moesten aanduiden, waren zorgvuldig met de daar toe gebruikelijke kleuren op zijne armen en beenen geschilderd zijn jachthemd van hertenvel was fraai met vederen bewerkt, en op zjjn mantel waren de daden; die hij verricht had, afgeteekend op de ruwe wpze der Wilden Het ontbrak hem niet aau edele metalen, om zijner kleeding een ryk voorkomen te geven, en de met rede ren versierde helm vau zijnen stam en rang maakte zijne gestalte nog eenige dui men langer terwijl bij iederen stap zijne glinsterende wapenen kletterden en klon ken, alsof zij den vertoornden geest moes ten te kennen geven van hem, die ze zoo trotsch droeg. Eenige haastige schreden brachten hem voor de hut; de wacht was verdwenen, en de deur stond open, Hij verschriktemisschien was de gevangene ontkomen, alsdan had hij iemand verloren die hem onuitsprekelijk dierbaar was. Hjj ging binnen, en groot was zijne verwon dering, Philip nog slapende te vinden, want het was in den vroegen morgen, en Maneecho, naar allen schijn levenloos, op den grond naast hem uitgestrekt Een woeste grimlach speeide in de trekken van Oneyda, en hij bleef eenige oogenblikken het tooneel besluiteloos aanstaren. De sclnjn was sterk tegeu Philip, en zou de laak van hem te bevrijden zeer moeiehjk maken. Hij wist nauwelijks wat te doen dook na verdere overdenking wekte bij dea overeenstemt met het schrift van Ester hazy. Kenschetsend is, dat men elktm dag een praatje heeft, dat voor 24 uur een deel der pers vervult, dat door alle bladen van alle zijden bekeken wordt, en dan weer verdwijnt. Het nieuwste is het in ons vorig num mer ïeeds vermelde beweren, dat er in het geheel geen verraad is gepleegd, en dat alle stukken, van het borderel tot het beruchte geheime dossier toe, gemaakt zijn door bedriegers die de Fransche regoaring op groote schaal hebben opge licht, en die o. a. ruim beloond zijn toen zij de regeering den brief verschaften, wblke naar zij beweerden, door hen uit de Duitscha ambassade gestolen zon zijn. Z)ifs de Brusseische Reforme, het blad dat de zaak Dreyfuss voorstaat, durfde dit praatje eerst niet aan. Maar het be gint nu de ronde te doen, niet als een onwaarheid, maar als een gangbare op vatting. Uit Weenen wordt zelfs al gemeld dat de beruchte Norman Schumann een bro chure zal uitgeven, waarin een zekere Richard Grothe wordt aan de kaak ge steld als iemand die zoowel de Fransche ais de Duitsche regeering diende en beide bed: oog De zaak zou op deze wijze bepaald een intarressant feuilleton worden voor volks bladen. Jammer slecht? dat er een zoo ontzaglik wreed behandeld mensch in betrokken is en dat de eer eener re- geenng eu van het legerbestuur in Frank rijk op het spel staat. slapenden gevangene, die dadelijk op de welbekende stem van zijnen vriend wakker werd. »Oneyda riep de jongeling opsprin gende, >gij komt mij bevrijden Ik droom de, dat gij bij mij waart, dat ik door u van een w reeden dood gered werd maar wat is dat met afgrijzen van den ge- voelloozen Wilde terugdeinzende, wiens iis koud lichaam hij op dit oogenblik had aangeraakt. Oneyda zag hem scherp uitvoischend aan. Wie deed dat, mijn zoon?« »Wie, inderdaad 1" zeide Philip mede lijdend bukkende, en het nederhangend hoofd van zijn vijand opheffende, bezag bij hem nauwkeurig. „Er is wellicht nog leven in! Oneyda! spoedig! kunnen wij niots voor hem doen i het is het beeld van mijn droom. Ik droomde dat het mes van Maneeclio op mijne borst stond doch dat gij neen, iemand anders mij redde maar neen, niet aldus Appomax o roep dadeljjk om hulp Blijf,sprak Oneyda op een toon, die Philip door deszelfs zenuwachtigheid ver schrikte doch de beving ontstond uit woede, welke hij met moeite onderdrukte en waartegen hij scheen te worsteien. Wordt verr.olgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1