No. 1162. Zaterdag 16 October 1897. !3e Jaorg. MAANDAG op de KAAIWAL Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V iaande reu F. DIELEMAN, AXEL. si Buiteulmd. M FEUILLETON EEN YERHAAl UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Diusditg- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post tiO cent voor Bbloi 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethou ders van Axel, maken bij deze bekend latdeJA IRLIJK1CHE VEEMARKT in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op den 2f> October aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretary. iyr> Alvorens het VEE op de Lv markt zal worden toegelaten, zal het eerst aan keuring van den pi ovincialen veearts worden onderworpen. De UITSLAG der Loting voor de Nationale Militie der lichting 1898, in de gemeente Axel is als volgt .s a NAMEN DER LOTELINGEN. Reclames. Cijrillus Franciscus van Acker Hi'arius EduardusM. v. Acker Alphonsius Bracke. Anthomij Pieter Butler. Lourens van de Casteel Abraham Dieleman Adriaan Dieleman Andries Dieleman Francois Dieleman Meeuwis Dieleman Pieter Adriaan Dieleman Dirk van Dixkoorn Jan Van Dixhoorn Ednmwidus Francois van Ecke Jan de Fe ij ter Pieter de Feijter Frederik Karei Geluk Krijn Hamelink Cornelis van Hermon Daniël Jansen Pieter de Jonge Francois Klaassen Grillis Koekkoek Jozias de Koeijer Jacobus Koster Johannes de Kraker Cornelis van Langevelde Pieter Luteijn Cliarles Louis Mattelé Petrus Naessens Daniël Pladdet. Pieter Jacobus de Pooter Daniël Gijsbregt Riemens Gelijn Ringelberg Petrus Jacobus Schelleman Jozias Simons Henri de Smet Jozias Smies Ednard Staelons Dirk Swets Jan Francois Verlinde Constantinus Aug. Verstraeten Jannis Verstrat en Jacobus Cornelis Vinke. Broederd. Gebreken. Broederd. Eenige zoon G&ene Broederd. Eenige zoon Geene Broederl. Broederd: Geene Broederd. Geene Eenige zoon ia dienst. Geene Eenige zoon Geene Gebreken Voor eenige maanden was er in Duitsch land on Belgie veel over te doen, dat de Duitsche regeering aan koning Leopold had gevraagd of hij eon vervolging wensch te tegen Stenzei don redacteur van het te Hamburg verschijnend socialistische blad Das Echo die den koning had be schuldigd uit wiutsbejag de speelbanken te begunstigen. De koning had toestemmend geant woord waarop de zaak Maandag voor kwam! De verdediger betoogde, dat in de bedoelde artikelen niets had gestaan dan wat te voren ook in Belgische bladen was gezegd iets dat door de uit Belgie ontboden getnigen, o. a. baron Goffinet, den advocaat Wiener en het kamerlid Lorand, werd bevestigd, met dien ver stande, dat de uitlatingen der Belgische socialisten minder heftig en hatelijk wa ren dan die van het Hamburgsche blad. Het O. M. vroeg zes maanden maar het landgerecht veroordeelde Stenzei tot 8 maanden en gelastte zijn onmiddellijke inhechtenisneming. Gil Biashet Parijsche boulevard blad de6lt we6r een merkwaardig spionnen verhaal me ie. Het blad meldt dal een persoon van Duitscheu oorsprong in het kamp van Chalons werd aangehouden. Hij was in het bezit vac plan en aan teekeningen over het Fransche kamp, over de mobilisatie, het samentrekken van troepen, enz. De man zon ook getracht hebben kar doezen en houwitsers te bemachtigen. Keizer Wilhelm heett den sultan weel een eigenhandigen brief geschreven om Abdoel Hamed te bedanken voor de toe zending van veroverde kanonnen de door boel Europa geroemde gematigdheid des sultans bij de vredesonderhandelingen te prijzen, en om Z.M. zijn bijzondere vriendschap te betuigen. In de Duitsche conservatieve kringen grijpt men de houding van den prins re gent van Beieren in de zaak van het hoog militair gerechtshof met beide han-, den aan, als een welkome gelegenheid Een oud man stond nu op, en sprak eenige woorden, die met eerbied door de Vergadering aangehoord werden, hoewel zij strijdig met algemeen-s gevoelens waren. Daarop kwam men overeen dat de weer spannige vreemdeling voor alsnog in de hut voor gevangenen zon opgesloten wor den en dat als de krijg<tio>p gereed zou zijn te vertrekken, men hem op nieuws de keus zou laten doch bij eene tweede wei gering zou hij sterven als een lafaard Dapperen!* zeide de oude mm, »ver dienen alleen de foltervuren één slag van de bijl zal het hirt eens lafaards viud.-n Dit werd als zeer beleedigend en ont eerend aangezien maar Philip, die het niet geheel verstond boog eerbiediglijk voor de ouden, en deze daad hoe gering ook, won hem hunne goedkeuring. Nu scheen Oney na te denken dat bij geroepen was, om de rol van een onpartijdig toeschouwer te vervullen, en te toonen, dat de plicht van een Opperhoofd niet verg-ten moest wor den door de partijdigheid van een vtiend. Hij gaf zijne orders en eenige van de jon ge krijgslieden naderden tot de plaats, waar Philip stond, en hem zgne wapens ontnemend-, legden zij die voor de voeten van hunnen oachein neer, die Philip een om zich te ontslaan van de belofte, door Von Hohenlowe in den Rijksdag afgelegd, toen hij een nieuwe rechtspleging in over eenstemming met de moderne rechtsbe grippen toezegde. Een der moderne rechtsbegrippen zoo heet het is eenheid van recht, en dat is niet te verkrijgen als Beieren op zijn stuk blijft staan. Alzoo ligt het niet aan de Rijksregeering maar aan Beieren als de belofte van Von Hohenlohe niet wordt nagekomen. Waarom men met eerbiediging van Beierens rechten het civiele en deskun dige element in de krijgsraden niet kan versterken en de openbaarheid toestaan, dat zal wel iedereen een raadsel blijven. Het rijks-gerechtshof te Leipzig verwierp de revisie van Liebknecht tegen het arrest waarbij hij wegens majesteitschennis tot negen maanden gevangengenisstraf werd veroordeeld. De beweging in Italië tegen de inkom stecbelasting neemt toe. Zondag had een eroote vergadering van kooplieden plaats, waarin over de te nemen miat- regelen werd beraadslaagd. Men besloot om Maandag een groote betooging te houden, en zou daartoe voor het Kapitool bijeenkomen, om dan geza menlijk naar het ministerie van binnen landsche zaken te trekken, tot geleide van een deputatie uit de handelswereld, die den minister do bezwaren der koop lieden zou raededeelen. Alle winkels zouden tijdens deze betooging worden ge sloten. Ongelukkig heeft deze betooging, gelijk meer bij dergelijke straatvercooningen het geval is, de aanwezigheid van andere ele teeken gaf om te vertrekken. Zijn hart kromp ineen toen hp Oneyda voorbijging, die hein geen blijk van belangstelling of oplettendheid schonk doeh Appomax drukte hem de hand in het gedrang en Philip las in de glinsterende zachth-id zijner donker» oogen de welsprekeude taal Van epn hart dat hem leederlijk toegenegen was, en al dus werd hij door den dro u der strijders, vrouwen en kinderen geleid, om zich ten tweeden male in de hut te zien, die hem nog geen jaar geleden, als verlaten en be roofden gevangene ontving. Toen hij de laatste afgemetene voet stappen van zjjne wilde geleiders niet meer hoorde, nn zich alleen in de gevan genis bevond, do >r de deur van het vroo- lijk daglicht gescheiden, had hij eenige oogonblikken noodig om zich zijn toestand voor te stellen, doch ook slechts weinige oogenblikken alles was onzeker en onb paald en niets drukte zoo pijnlijk op zijn hart als hel denkbeeld, dat Oneyda. zijn eenige bescherm-r onder de Wildon, h-ra verlaten had. Eens toevlucht bleet hem echter ovei. Hij knielde kalm en plechtig nedet om te biddeu. Weldra werd h afgetrokken van het tocmeel dat hem om ringde deszelfs onsiuimige levendigheid ging onopgemerkt vo.orbij terwijl de woeste menigte ook niet vermoedde dat het slacht offer hunner boosaardige >id kalm geknield lag voor zijn God op den harden vloei zijner gevngenis. menton tot ernstige gevolgen geleid. Ter wijl de deputatie binnen wa=, stond de menigte voor bet ministerie te schreeuwen en te fluiten. De karabiniers moesten er zich men bemoeien. Gedurende het onderhoud met den minister trachtte het volk op h9t Navomcplein de straat op te breken Het gevolg daarvan was een botsing met de politie. Daarin werden zes agenten gewond en een van de be loogers gedood. Te Rome is de rust verder niet gestoord Toch bleven de patrouilles voorzichtigheids halTe op de been. De berichten van Kreta bepaalden zich de laatste dagen tot klachten over hel schieter, der opstandelingen op Europeesche officieren, en tot betoogen dat er nu een eind aan moest komen. Thans is er weer eens wat nieuws. Over Kanea komt het bericht dat de sul tan nu bereid is de autonomie van het eiland te herkennen, mits de door de mogendheden te benoemen Christengou verneur onderdaan des sultans zij. Als dit zoo is, dan ligt de candidatuur Droz, welke weer op den voorgrond kwam n duigen. Bauffy die dinsdag in de Hongaarsche kamer een interpellatie van Kossuth be antwoordde deelde mede, dat de mogend heden alles doen om de autonomie te vei krijgen, onder kehoud van de suzereiniteit des sultans. Over het antwoord van de Spaanscbe regeering aan generaal Woodford wordt gemold dat de regeering zonder den juis ten datum van het einde van den veld tocht op Cuba te kunnen vaststellen, dit einde niet ver meer verwjjd jrd acht, ten Kapitein Preston was de ve: volging zijner vijanden ontkomen, en had Jam s-town bereikt, hoewel in zulk een staat van uit putting, dat hij lang als op de 1 rand van het graf lag, doch toen hg genoegz uiin hersteld was wijdde hij al zijne krachten aan de zaken der kolonie die zeer verward waren en inderdaad de geheele gemeente was zoo geschokt geworden door de vree- selijke ramp, die haar getroffisu had, dat de afgrijselijkheden van den algemeenea moord een indruk op het gemoed van oud en jong nagelaten hadden, die mo-ielijk uit te wisschen was doch, hoewel deze soort van gevoelloosheid do meerdei heid scheen te verlammen, waren er nog en kele onversaag Jen die vaardig en behen dig te handelen de openbire zaken be stnarden, en hunne pogingen tot het her stel der onheilen wilden aanwenden, die zoo zwaar op de kolonie drukten. Sir George Yeardley zond om onder steuning naar het Moederland, en ver kreeg die de bezetting werd versterkt, het geen den moed der volkplanters deed her- Teven, toen zij zich meer veilig gevoelden en wisten, dat'zij beschermd zouden worden. Zij bagmnen op nieuws hunne woning-n op daartoe ge-chikie plaatsen op te slaan, hoewel ZLj Je voorkeur gaven aan die, alwaar zij zich het meest in de nabijheid van Jam-'s town bevonden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1