No. 1160. Zaterdag 9 October 1897. 13' Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. AXULSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naa»- nlaatsrui.nte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Tot de vele vei kiezingsredevoeringer. waarop de Franschen nu al eenige maan den vergast werden, en waaraan zij zich Dog heel wat maanden zullen vergasten, behoort er een van Barthou, die Zondag te Bayonne zeide, dat de naderende strijd voor goed zal beslissen tusschen de radi caal Jacobijnsche en de vooruitstrevende liberale republiek. De strijd gaat tusschen de voorstanders van de beginselen der groote republiek en hen die deze verloo chenen en verdacht maken. De Elzas Lotharingsche vereenigingen te Parijs hielden Zondag haar jaarverga dering op den Eiffeltoren. waarbij men inzonderheid de alliance herdacht en de hoop uitdrukte dat men zou komen tot verwezenlijking van het doel der alliance recht en billijkheid. De voorzitter van de vergadering verklaarde zich tegen het denkbeeld Elzas-Lotharingen voor een ko lonie te verruilen slechts met de wapens kan men de verloren provincies herwin nen. Bij de aanvullingsverkiezingen vooi het Lagerhuis, sedert dealgemeene verkiezin gen van 1895 zijn de liberalen in het geheel 10,000 stemmen vooruitgegaan, terwijl de regeeringspartij slechts 200 stemme i won. In 1895 werden in de districten, waar sedert naverkiezingen plaats hadden, op de liberalen 72.485 stemmen uitgebracht, welk aantal tot 82.450 steegterwijl de conservatieven 79,558 en 79,756 stemmen verkregen. Uit deze cijfers blijkt, dat in bedoelde districten de meerderheid reeds van rechts naar links is verplaatst. Een blik op Philip werpende, wenkte hij hem tot zich het gelaat der gezanten gaf verwondering te kennen over de kleeding van den jongeling want, hoewel hij het kale buffelkleed en de wapenen van een jongen krijgsman droeg, was zijn hoofd niet geschoren, en voor het geoefend oog van den inbooiling waren vele gebreken zichtbaar zjj erkenden hem dadelijk voor een vreemdeling. Philip stond geduldig naast hem, rustig zijne bevelen afwachtende, terwijl het hem niet onaangenaam was, de afgezanten van nader bij te kunnen beschouwen. Oneyda begon eene meer geregelde aan spraak eerst zinspelende op de beleedi- ging, huo geslacht door de blanken aan gedaan, vestigde hij de opmekzaatuheid zijner toehoorders op de schandelijke over weld'ging van hunne vrije landen door de verfotide indringeis, en gal hun zjjn vrees te kennen, dat zij te veel in macht moch ten toenemen, om tegengegaan tej worden. Deze vijanden moesten verdreven en hun verbond met de naburige stammen ver broken worden zij moesten langzamerhand veizwakt en onophoudelijk afgemat worden, totdat zij he. strand van het vrije land der roodkleurigen zouden verlaten hebben 64 Iersche parlementsleden hebben zich tot Balfour gewend met het verzoek het parlement bijeen te roepen, om maatie- gelen te nemen tot verlichting van de lasten der pachters, die zich in een hope- loozen toestand bevinden, daar de aard appeloogst treurig is, en in het westelijk deel van het eiland ook de graanoogst mislukte. Edward Diceye behandelt in de Nine teenth Century de vraag of Engeland de suzerein van den Transvaal is. en geeft een bevestigend antwoord, 't Is, gelooven wij de eerste maal dat een Engelscbman deze zaak a fond, en met de stukken in de hand behandelt. Het blijkt dat er eigenlijk verschil bestaat over de betee- kenis van het woord suzereiniteit. Te Berlijn wordt officieus verzekerd, dat de marine-voorstellen in den Reichs anzeiger zullen worden openbaar gemaakt, voor ze bij den Rijksdag in behandeling komen. Volgens de Koln. Z. zijn de onderhan delingen over het militaire strafrecht zoover gevorderd, dat de openbaarheid is toegestaan. Blijtt nog het recht van Beieren op een hoog militair gerechtshof als struikelblok, daar de keizer in dit op zicht, niet wil toegeven. Wat zal Von Hohenlohe r.u doen Het blijkt dat er in Duitscbland wer kelijk sprake is geweest van een ver hooging der brouwbelasting. Maar de zaak schijnt voor het oogenblik van de baan. De socialistische partijdag is Zondag te Hamburg geopend. Men nam allereerst een motie aan ten gunste van de En- gelsche werkstakers Verder werd besloten dat niet alleen Auer, maar ook Liebknecht maar er was een der kinderen van de Yan kees, die nooit meer in de wigwam zijner vaderen rusten zou. Oneyda legde zijne hand op Philips schouderdoch de jon geling sprong achteruit, want hij had deze laatste toespeling verstaan, en deinsde terug vooi de beproevingen, die hij zou moeten doorstaan, om tot aanneming en schijnbare vrijheid te geraken. Het Opperhoofd stelde zijn gunsteling aan de Vergadering voor, prees zijne dapperheid en zijn verstand, en besloot met de verzekering, dat hij weldra eene roode huid gelijk de kinderen der zon zou hebben, die den blanke genegen waren, sinds hij onder de zonen van den arend gewoond had. In de geestdrift van het oogenblik ging Oneyda voort, zich den dag voor te stellen, waarop Philip de Wyannows tegen de Yankees zou aan voeren. Doch eerst moest hij in hun e krijgskunde onderwezen wordeD, en Ma neecho, een dapper jong Opperhoofd, op het spoor der valsche Dahwyotts volgen dan zou zijn arm kracht hebben voor zijne roode vaderen. Het laatste gedeelte dezer rede werd zoo schielijk uitgesproken, dat Philip ze i iet verstond, en hi] van hetgene zjj be duiden mo'st, afgetrokken werd door de nieuwe gedaante, waaronder Oneyda zich gedurende deze vurige aanspraak vertoonde en de gebaren, waarmede zij vergezeld ging, echter verstond hij zijne bedoelingen beter, toen het Opperhoofd zijn .hartstoch telijken, krachtigen toon in eei; jueer rus zal optreden als referent over het punt: deelneming aan LanJdagverkiezingen. In verband met dit congres werd on langs op een Berlijnsche socialistische vergadering, dat de Vorwarts een plaatse lijk blad was, Wij hadden ons dat blad altijd voorgesteld, als een over geheel bet land verspreid hoofdorgaan. Maar zelfs de Duitsche bladen zijn verbaasd, en het blijkt dat maar 6% van de exemplaren (3000 van de 48000) over het land ver spreid worden, en de andere te Berlijn blijven. De eisch der Berlijnsche socialis ten, dat zij op de samenstelling van dit blad denzelfden invloed verkrijgen als de partjjgenooten in andere streken op hun locaal-orgaau, schijot dus niet onoiliijk. Hoe beperkt het recht van vergadeting in Duitschland is kan daaruit blijken, dat een commissaris van politie er aanmer king op maakte, dat de voorzitter zon Ier zijn voorkennis even de leiding aan dan ondervoorzitter had gegeven. Toen de voorzitter weer op zijn plaats kwam, critiseerd? hij deze houding van den com missaris waarop de vergadering werd ontbonden. Hofer, de wegens een te Leipzig ge houden redevoering gevangen genomon redacteur van het Duitsche orgaan te Eger, is uit ae voorloopige hechtenis ont slagen, en door zijn stadgenooten met gejuich begroet. De Deensche Rijksdag is Maandag ge opend. De aftredende voorzitter werd hei- kozen. De begrooting, welke eerstdaags in behandeling komt, sluit met een te kort van 700.000 kronen. Er wordt in Oostenrijk bijzonder op gewezen, dat blijkens het officieele bericht tigen, maar niet tuinder gebiedenden ver anderde, als onverschillig omtrent de wijze waarop zijn voorstel zou opgenomen wor den. Hij vroeg zijnen jongelieden, of zjj Philip lot hunnen tnedgezel wilden heb fen in den aanstaanden krijgstocht, doch eer op een nieuwsgierigen, dan wel ern stigen toon en alsof hij zich niet ver waardigde hun antwoord at te wachten, ging hij voort hun nog beslissender te kennen te geven, dat hij volkomen ver trouwde op hunne bereidwilligheid, een zoo door hem geachten bondgenoot te ont vangen. Het voorstel werd toegejuicht menig een wilde de hand van Philip vatten die met moeite eene sterke begeerte weer stond, om het gedrang te ontloopen, en ver van deszelfs hartelijke nabijheid te vluchten. Het geschreeuw was verdoovend en hij kon nauwelijks den blik van de bewonderende menigte verdragen men scheen te wedij veren, om den gunsteling van het Opperhoofd eer te bewijzen. Oney da keerde zich nu naar Phiüp en zjjne manieren werden dadelpk welwillend en hoffelijk. Philip voelde, dat zulks ver boven de kwellende oplettendheden der woeste menigte te verkiezen was, en her stelde zicb een weinig terwijl hij naar de hem zoo bekende stem van zijn bescher mer luisterde. »Mjjn zoon,* zeide deze, hem in de zachte toonen zijner welluidende taal aan spiekende, »mijn zoon zal de jonge arend van zijn stam zijn, hij zal zich verhefLn, over de toosten aan het Boedapester ga la-diner ter eere van deu koning van Roe menië door keizer Franz Jozef is gespro ken van da hartelijke betrekkingen tus schen beile landen en niet volken gelijk eerst was gemeld. In den Oostenrijkschen Rijksraad is voorgesteld een eeregerecht in te stellen, dat alle parlementaire dobls onmogelijk zal maken. De opstandelingen op Kreta hebben ge vuurd op de Oostenrijksche troepen, die natuurlijk terugschoten. Gewonden vielen er naar het schijnt niet, de Oostenrijkers namen een Kandioot gevangen. Simitch zal or bij koning Alexander op aandringen, dat hij nu verlof krijgt de grondwetsherziening ter hand te nemen, een door een groot, deel der Serviërs ge- wenachte hervorming welke in het voor jaar door de groote Oostersche crisis werd uiigesteld. Milan zou mei behulp van zijn liberale vrienden trachten een spaak iu het wiel te steken. Op het oogenblik, dat het nieuwe -Spaan- sch kabinet was gevormd heeft nog een verandering plaats gehad. Puigcerver, (financien/ weigerde plaats te nemen naast Romero Giron (justitie), die eens in een proces wegens verduistering be- troküen was. Sagasta heeft daarop de portefeuille van justitie aan Goizard ge geven. Generaal Jeffreys heeft het versterkte dorpje Radelai in het Mamnnddistiict be zet, zonder daarbij op tegenstand te stui ten. Toen hij Maandag den terugtocht aanvaardde werd zjju achterhoede door 4000 Mamunds aangevallen en onder vuur zoo als ik gedaan heb, die de vader van mijne jonge krijgslieden ben. Mijn zoon zal de bijl opnemen, en de valsche Dahwyotts op het spoor volgen. Zij zul len zjjne bleeke huid niet onder de be schildering van een Wyannow beraerk-n.* Philip antwoordde niet. Dit was een toestand, dien hij niet voorzien had. Oney da noodigde hem op lieuws tot spreken. »Mjjn zoon kan spreken in de taal zjjner roode vaderen hij is zeer wijs, doch dap perder dan a! de kinderen der Yankees. Vrouwen alleen zwijgen maar een dap pere spreekt in het raadhuis der ouden.t „Wat kan ik zeggen?* vroeg Philip in groote verslagenheid, echter besloten heb bende niets dan EDgelsch bij deze gelegen beid te spreken. De Vergadering scheen teleurgesteld, en Oneyda wist niet, hoe zijn gunsteling er toe te bewegen. Eene andere stilte volgde eindelijk rees een lange jonge Indiaan uit het midden der menigte op, nn zijne hand met een teeken van verwachting opheffen de beschouwde hjj Philip met een blik van minachting en toorn. Philip herkende hem dadeljjk voor den Aanvoerder van den troep, die hem en Alice uit hun huis ge voerd hadden. Vrijheid om te spreken verkregen hebbende, riep Maneecho met hevigheid uit, dat Philip een lafaard was, en het hart van een blanke had. Hij verhaalde met al de boosaardige kleuren, die hjj er aan geven kon, hoe Philip in de wigwam gebleven was, terwjjl hunne

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1