No. 1147 !3e Jaarg J Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli-Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Bnitcnland. 35 FEUILLETON EEN YERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Behalve door de weinig beteekenende bommen-ontploffing, heeft de aanvang van de reis van president Faure zich nog door een ongelukje gekenmerkt. Een der schepen van het eskader is teruggekeerd met gebroken zuigersstang. De officieele passagiers, de secretaris van den president en twee heeren van militaire gevolg, zijn te Parijs terugge keerd, en hebben van daar de reis naar Petersburg over land voortgezet. In de pers is men zeer ontevreden over dit ongeval, vooral omdat de Fransche marine de laatsten tijd slag op slag der gelijke of nog grootere ongelukken heeft In den ministerraad zijn Donderdag warme woorden over deze zaak gevallen waarover de minister van marine zich zoo boos heeft gemaakt, dat hij besloot af te treden. Méline hoeft den minister echter aan het verstand gebracht, dat het, nu de president op reis is, een zeer ongeschikt oogenblik is voor het aftreden van een minister. Voor het oogenblik is de zaak daarbij gebleven. Maar men gelooft dat ze na de terugkomst van Faure wel weer aan de orde zal komen. Trouwens, reeds de vorige week werd gemeld, dat de minister plan had, ontslag te vragen, om weer in actieven dienst te treden. De Alliance zal het eerst optreden bjj de kamerverkiezing te Waremrae, waai de vooruitstrevende advocaat Shislain Dochen candidaat is gesteld. De verzoeningsvoorstellingen vanBadeni welke den 26en op de conferentie van Czechen en Duitschers aan de orde ko men, houden inwettelijke regeling van bet gebruik der talen, met wijziging van de veelbesproken taalverordeningen wij ziging van het kiesreglement voor den Landdag, wettelijke regeling van de cu ries in den Landdag; wettelijke regeling van politieke kringen schoolwet ten bate van da minderheden. In de Duitsche pers spreekt men druk over een bezoek van Von Mtquel aan dr. Lieber, den leider van het centrum. De vrijzinnige pers vreest, dat Von Miquei zal trachten het centrum te winnen voor de plannen der regeering. De Oostenrijksche rijksraad, welke na een zitting van eenige weken werd ver daagd daar het obstructionisms der Duit schers een geregelde behandeling van zaken onmogelijk maakte, zal waarschijn lijk dit jaar wel niet meer bijeenkomen. Dezer dagen werd gemeld, dat de Oostenrijksche afgevaardigde Vergani na de uitspraak in het door hem ingestelde lasterproces zijn mandaat voor Rijksdag en Landdag had neergelegd. Thans wordt dit tegengesproken. Hoewel de rechter heeft verklaard dat hef bewijs is geleverd dat Vergani zich door valschheid gelden eenei gemeente had toogeeigend, blijft, de man lid van de kamer en van de landdag. Graaf Apponyi heeft in een manifest, aan zijn kiezers verklaard, den strijd tegen de Hongasrsche regeering te zullen voortzetten. Volgen „Daily Mail" is een clubje te Petersburg studeerende Poolscbe jonge lieden gevangen genomen, ondei verden king een aanslag op den czaar te hebben Het lichaam word in het graf gelegd, en de wapenen van den doode nevens hem, als die, welke hij bij zijne aankomst op de gelukkige jachtgroudeu zou noodig heb ben. Toen de aarde zijn lichaam bedekt had, gingen zijne vrienden heen, en de geheele vergadering verliet de begraafplaats met dezelfde orde en stilte, als waarmede zij gekomen waren. Philip gevoelde zich treurig bij het vooruitzicht, de zonnige herfstdagen, de rijkgekleurde wouden en de heerlijke lucht vau een Indischen zomer te moeten ver liezen. Hoe lang kon hij des avonds met Alice op de oevers van de rivier big ven zitten, en het ondergaan der zon afwach ten, om iedere wolk na te staren, die door de schitterende lucht dreef, om zich ein- deljjk in het Westen tot zulke heerlijke massa's te vereenigen Als hij dan naai den schoonen Hemel opzag, kon hij zijn zielsverlangen om daar te zijn, niet onder drukken, om als op da vleugelen eener duif, daarheen te vliegen en tot rust te komen! Doch zelfs te raidden dier aan doeningen en verlaugeus, zweeg zijn waak zaam geweten nietwant waarom moest hij wenschen te zijn daar, waar Gods Voor zienigheid hem niet geleid had Hij mocht niet morren, of wenschen, of onderzoeken naar iets, wat de waarschijnlijkheid te bo ven ging. Sommige knapen van zijn leef tgd zouden zich in Ljdele smart en onte vredenheid afgemat hebben maar hoewel Philip naar die rust des Hemels verlangde betispte hij zich zei ven, iets te wenschen, dat klaarblijkelijk met Gods bestel niet overeenkwam. Het was Gods wil, dit hij voor het tegenwoordige een gevangene onder de Wilden zou zijn en gebrek en ontbering zou verduren, en hij gevoelde, hoe verkeerd het was, zich ook maar voor één oogenblik in eenige gpdachten toe te geven, die zijn voornemen en zijn' moed zou kunnen doen wankelen. Hij begon te bedenken, dat hij zich nu in een toe stand bevond, die, wel beschouwd, als eet middel tot beproeving en verbetering moe- aangezien worden, waarin het zijn plicht was. van iedere omstandigheid, die zich tot zijn eigen welzijn of voor het geluk van anderen opdeed, gebruik te maken, en met Gods hulp besloot hij, zich opgn uiml en gelaten aan alles te onderwerpen, wat hem overkomen kon. Hij keerde, op djn avond van zijn zeventienden geboortedag, in zulke overdenkingen naar zijne wigwam terug, nieuwe krachten lot het volbrengen van zijn plicht verkragen hebbende, en op geruimd van geest, schoon de dag treurig begonnen was, daar deze hem dierbare voorbereid. Allen zijn naai Siberië ver bannen. De reeds kortelijk vermelde berichten van de Temps over den toes tand in Spanje houden het volgende in. Gene raal Azcarraga moest Donderdag bij de koningin verschijnen, en raadpleegde den vorigen dag met zijn ambtgenooten. De minister van binnenlandsche zaken stel de voor om den tijdelijken premier op te dragen aan H. M. m6de te deeien, dat alle ministers hun portefeuilles te harer beschikking stelden, waartoe werd be sloten. Ingeval de koningin besleot gene raai Aocarraga met de leiding der zaken te belasten en bij dit verlangde, zouden allen aanblijven. In de hofkringen geloofde men dat de generaal tot October aan het bewind zou blgven en volmacht zou erlangen het kabinet naar eigen goedvinden te wijzi gen. Ook de groote militaire commande menten in de kolonie zouden ter beschik king van den premier zijn. Later wordt gemeld dat generaal Az carraga twee maal een onderhoud met de regentes had, en dat hjj ten slotte de finitief het voorzitterschap van den minis terraad aanvaardde. Het kabinet blijft ongewijzigd. De buitengewone gezant van Japan is door de Koningin-Regentes van Spanje ontvangen. Hij wees erop dat beide lan den gelijke belangen hebbenJapan op Fermoza, Spanje op de Philippijnen, waarom zijn vorst gaarne vriendschappe lijke betrekkingen met Spanje onderhield opdat waar noodig beide mogendneden zouden kunnen samenwerken. Het zijn werkelijk Armeniërs, die den herinneringen aan zgn huis en zijne oudei voor den geest geroepen had teeder vooral was de gedachte aan zijne goede moeder, wier vriendelijke stem hem altijd bij zijr ontwaken met woorden van liefde en be zorgdheid begroet had. Do:b nu was hij een gevangene, de vrijheid hebbende, wel is waar, van ledig te zgn of alles te doen maar niet om zijne roivers te verlaten hij was echter verzekerd, dat zijne moeder hem niet vergeten zou, en dacht er met genoegen aan. dat zg ten minste vrij was, en op dit oogenblik welligt om zijne ba vrijding bad. Dan deze gedachten aan zijne ouders werden door eene jachtpartij verbannen en Philip beloofde zich veel genoegen van die verandering van tooneelen eu bezighe den, daar Oueyda hem uitgenoofigd had hen op den voorgenomen tocht naar de prairiën te vergezellen. Toen hg vertrok, beval hij Alice ern stig aan, dat zij voor Meahmee en het kind dienstvaardig zijn zou, hetgeen zij beloofde, en hoewel zij eenige oogenblik ken als in gedachten verloren stond, toen zij zijn afscheidskus ontvangen had, zag hij haar, toen hij zich omkeerde, hartelijk te zijnen koste lachenwant inderdaad. Philips kleediDg gaf hem een bijna bespot telijk voorkomen. Het weder was koud genoeg geworden, om hem het gebruik zgner vorige kleeding zeer wenschelijk te maken, en hoewel hij als een Indiaan i beschilderd was, trok hij zijn wambuis we verjaardag van de gebeurtenissen van verleden jaar aankondigen door het bom menspel. Tot dusver hebben zij nog niet veel succes. Slechts een bom is ontploft, waardoor groote schade werd aangericht, en ook eenige personen men zegt ook de man die de hom wierp, gekwetst werden Ook in het gebouw van de Ottoraanische Bank, waar men steeds streng toezicht houdt, heeft men een Armeniër, die een pakje droeg, gefouilleerd, waarbij bleek dat de man 20 dynamietpatronen droeg. Natuurlijk heerscht te Konstantinopel groote onrust, de winkels werden gesloten Zou de Nederlandsche gezant niet met verlof gaan Men verzekert dat Moerad-bey de leider der Jong Tui ken, weidia tot een hooge waardigheid zal worden geroepen. Uit een tegenspraak blijkt, dat het ge rucht heeft geloopen dat de Britsche am bassadeur te Konstantinopel bjj de Porte stappen had gedaan, in verband met de woelingen onder de Mohammedaansche bevolking van Indië. Het schijnt waar te zijn, dat Grieken land de eerste 25 miljoen krijgt en wel van de Ottomanisehe Bank te Konstanti nopel. De particuliere bankiers wilden naar Ralli zegt onder vreemde pressie Gria kenland niet helpen. De Europeesche eskaders zijn weer in de Soeda-baai teruggekeerd, daar alle vrees is geweken, dat de Turksche vloot het tot Kreta zal brengen. De van een inval op Turksche gebied teruggekeerde Aimeniërs zijn door Per zische troepen ontwapend. De in het gebouw der Porte ontplofte der aan, hetgeen weinig overeenkwam, met de mocassins van harten vel mi de bonte kleuren, waarmede zijne bennen versierd waren, terwijl de rand van zgn uit buffel vel vervaardigd jachthemd onder het la- kensche buis uitkwamdit alles maakte eene zoo wonderlijke vertooning, dat het den lachlust vau Alice opwekte. Hij be antwoordde hare vroolgkheid met een glim lach en het zw uien mettle hand, en spoedig was hij uit het gezicht, hoewel zij nog steeds naar het woud zag. waarin de troep zich begeven had met den drittigeu ijver van menschen, die zich een aangenamen tocht voorstellen. De stoet bestond uit vijftien tot twintig personen, ieder voorzien va pijlen en spietsen met steenen punten, eenige paren mocassins en eene groote hoeveelheid ge droogd koren. Het Opperhootd sprak veel met zijn gevolg, en had zijne gewone sta tigheid voor den gemeenzamen toon en de manieren van een makker afgelegd. Niets was welluidender dan zijn lach, of levendiger dan zijn gelaat, als hrj met hen sprak zijne vroolijke invallen werden met ongeveinsd genoegen aangehoord, en allen schenen gelukkig te zijn, zoo vrij met hunnen Aanvoerder te durven spreken; zij wierpen alle stijfheid en onverschillig heid ter zijde, hoewel geen hunner de pa len van den diepsten eerbied, hun door hunnen betrekkelijken stand zoo nauwkeu rig aangewezen, te buiten ging. Philip had dikwijls gehoord van de gehoorzaam

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1