No. 1135. Woensdag 14 1897. 13e Jaarg 1 li Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. D1ELËMAN, AXEL. Bniteiiland. 13 FEUILLETON EEN YERHAALjJIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het lagerhuis ontving dezer dagen een adres van dames, die er op aandrongen, dat men nu eindelijk het ontwerp betref fende het vrouwenkiesrecht voor de derde maal zou lezen. Maar het adres was zoo onhebbelijk gesteld, dat een paar leden voorstelden het af te wijzen. Dat was een voorstel zonder weerga, meende de sprek6i, waarom de vergadering niet ver der aandrong, maar de zna.: waarover het ging toch liet rusten, tot groote te leurstelling van de vele dames op de tri bune. „Wij vreezen," zegt de conservatieve Globe spottend, dat de dames moeten leereu berusten in het treurig feit, dit zij nimmer het stemrecht zullen erlangen, voordat het door de regeering wordt voor gesteld. En dit zal nog lang duren. Dezer dagen ontving Salisbury een de putatie uit den handel, welke hem de in lyving van het Niger-gebied by de kolo niën kwam vragen. Maar Salisbury wees op de groote diensten welke deze com pagnie had bewezen op de onderwerping van Horin en Uaussa, waarom hij voor- loopig niet van inlijving wilde weten. Thans heett deNigei Compagnie nieuwe reden gegeven tot erkentelijkheid. Na een haidnekkige vervolging is de ko ning van Besiu te Baddau geslagen, en op het gebied der R. N. C. gevlucht, waar hem nogmaals een nederlaag werd toegebracht. De Duitsche rijksdag telt 58 conserva tieven, 25 vry-conservatieven, 12 Duit- sociale hervormers, 101 centrumleden, 20 Polen, 50 nationaal-liberalen, 13 vrijz.- Welnu, als inen niet meer spreken mag is het erg wie kan ons hooren, behalve de vogels V en die hebben het te druk met hun gesnater om naar ons te luiste ren ach als gij de vogels in Engeland eens kondet hooren zingen Ik hoor lie ver eene schoon fluitende meerle dan een hunner papegaaien." „Ja, maar deze dieren zijn schoon om te zien en velen zingen fraai,' zeide Phi lip„ik hoor hun gezang gaarne in den zomer na den raiddag." Roelol schudde het hoofd: „Dat komt omdat gij nooit in Oud-Engeland gewoond hebt. Ik had u weieens willen zien, Mr. Philip op eenen schoone JunIj-avond voor zonsondergang in den hooitijd als gij op de bank, die aan het einde der weide staat onder de boomen rusttet, als gij vermoeid waart en dan uwe oogen naar den hemel opsloegt, en de meerlen en lijsters zoo van ganscher harte h oord et zingenen dan des morgeus, als de zon op is, naar de korenvelden te gaan en schoone glinste rende wateidroppeRn op de bloemen te zien en den nevel, die boven de heuvels zweeft, want dan zoudb gij een getjilp bo ven uw hoofd hooren, en eene wolk van kleine dunne zwarte dingen in de lucht vereeniging, 27 vrijzinnige volksparty, 12 Duitsche volkspartij, 48 socialisten, 31 wilden. In de Italiaansche kamer verklaarde de minister van justitie in het parlement ten aanzien van de betrekkingen met liet Yatikaan, dat noch verzoening noch strijd tot iets leidt. De zorg der regeering is om langzamerhand een toestand in het leven te roepen, die mogelijk maakt de kwestie langs wettigen weg en op billij ke wijze te bespreken met volkomen in achtneming der rechten van Italië. Wij moeten, zeide de minister o. a., met gematigdheid maar zonder zwakheid optreden. Het parlement kan thans niet de wet op de goederen in de doode hand bennnielen. Men zal moeten erkennen dat de tegenwoordige regeering veel heeft gedaan om een draaglijke verhouding in het leven te roepen. Deze woorden wer den levendig toegejuicht. Prins Henri van Orleans had zich in zijn reisbrieven uit Abessynie zeer ongun stig uitgelaten oyer de houding van oen deel der Italiaansche officieren, die in krijgsgevangenschap vertoefden en daar zouden hebben deel genomen aan feest, vieringen op den jaardag van den slag van Adsea, aan banketten en toosten ter eere van den Negus en zijne zegepraal over hen en hünne landgenooten. In een vrij langen brief aan de T r i- buna spreekt een dier gewezen krijgs gevangenen, generaal Albertone, die be weringen tegen. „Ik kan niet gelooven", zoo eindigt de generaal, „dat de door de Figaro open baar gemaakte brief werkelijk van den prins van Orleans is, want hij is eene zien die niets and rs zyn dan leeuwerikken. die zoo schoon en zoo hoog zingen, en daar den geheelen dag blijven dan eens snel opvliegende en dan plotseling op de bosohjes van priemkruid nederkomende O Het doet mijn hart zoo goed nog eens te denken aan die schoone fiiesche lucht, aan de weiden, en de vogels, die op Oak Hollow zoo in menigte waren." Er. Roelof boog zich met verdubbelden ijver op zijnen arbeid nederdoch Philip zag, dat bij met zijne ru ve hand de groote tranen weg w'iachte die langs zijne bruine wangen vloeiden, want Roelof had een gevoelig hart en beminde zijn Vaderland teeder. „Het was zeer vriendeljjk van u mijn vader te volgen Roelof! dit erkennen wij allen en wij nopen dat gij gelukkig en te vreden iu dit vreemde land zult zijn,zeide Philip met een glimlach van hartelijk ge negenheid. „Ik zou niet achter hebben willen blij ven, dit kan ik u zeggen, Mr. Philip want wij zyn allen met 11 en de uwen op gevoed, en wellicht zou mijn M 'ester niet zoo goed alles buiten my hebben kunnen doen," zeide Roelof met een blik van dank bare genegenheid en zelfvoldoening. „Doch waar of die Indianen gebleven /.ijn Zij waren gewoon z h alle oogen blikken te laten zien, hoewel ik veron derstel, dat zij er op gesteld kunnen zijn and-r volk in hun land te zien." „Gy moet evenwel niet vergeten, dat zjj iu onze komst bewilligd hebbon, en daad, een edelman en eerlijk man on waardig." Deze zaak gaf aanleiding tot een inter pellatie in de Kamer, waai op door de regeering werd geantwoord, dat men er niet te veel gewicht aiin heeft te hech ten. De koning van Denemarken, die diep getroffen is doorde ongunstige beoordeeling van de houding van zijn kleinzoon Kon- stantijn in den oorlog, heeft een adjudant naar Turkjje gezonden, om deze zaak te onderzoeken. De militaire attache's, die bij het Turksohe hoofdkwartier waren, hebben inlichtingen gegeven, terwijl de sultan Edhem pucha last gaf, den kapitein zooveel mogelyk behulpzaam te zijn. Op Kreta blijven de partijen voortgaan elkander te bestrijden. Zoo hebben iu de Mohammedanen weer een aanval ge daan op eau dorp bij Kandia, maar zy verloren 4 öooden en zes gewonden. Do vlaggenschepen der mogendheden zijn naar Kandia vertrokken, niet om den toestand, maar omdat het in da Soedabaai te warm was. Da opperbevelhebber van de Soedan- expeditie heeft bepaald, dat oorlogscori es pondonten niet worden toegelaten. In gewone omstandigheden zou zulk een besluit zeker algemeene verontw lar- diglng wekken in Engeland waai de pers zulk een positie inneemt. Maar het is te vreezen, dat de publieke opinie ditmaal anders zal oordeelen nu juist deze week een proces is gevoerd tusschen een paar correspondenten, die de vorige Soedan- expeditie medemaakten en van wie de een den ander van lafheid, van. fanta- seeren en van het stelen van champagne wy hun land door overeenkomst bekwamen daarbij waren zij zelden hier iu den om trek, de roodkleurigen houden zich het liefst in de bosschen en prairiën op." ,,Ja, ja! dit komt, omdat hun niets be ters overblijft. Het maakt mij alt.jd verlegen, Mr. Pui lip als ik er aan denk, wat zy by onze komst gewonnen hebben. Ik weet, dat wy een goeden koop gisloten hebbe mi-ar het is moeielijk te gelooven, dat iemand gaarne een ander in zijne schoenen zou z'en staan." „Wel, wij hop m hun goed te doen,*eo dat zullen zij erkennen doch ik wilde u maar zeggea, dit dit stuk lands wezenlijk het onze is, en w'.j het vm het Geuvern ment kochten." „Mr. Philip! hoe zoudt gy dat weten? Ik ben wel geen geleer ie, maar ik heb nooit kunnen begrijpen, wie het liul hut eerst am die Regiering gegeven heeft. Wel, zoo als gij zegt hoewel het nu hot onze is." vervolgde Roslof ziju voorhoofd atdroogeude, „dank ik toch mmigmaal, als ik dus hunne boomen omhak, dat zij weieens konden komen en roepen „Hola! wat gaat gij met ons hout doen Philip lachte hartelijk en wat hy ook nog mocht gezegl hebben van overeen komst, van toeeigende lauden, schadelooi stelling door andere voordeeten enz., enz werd afgebroken dooi de komst zijner z is jes die hsm gezocht had loo en voorne nans waren den morgen iu zyn gezelschap door beschuldigde. Een erg prettigen indruk heeft dit proces niet gemaakt Volgens de berichten van spionnen heeft de Mahdi de garnizoenen te Aboe-Hamed en Berber tot een minimam teruggebracht, zoodat men daar weinig verzet z al wach- Gen. De aanval op Aboe Hamed zou reeds den 30en dezer plaats hebben, ten min ste als de stand van den Nijl dan toe staat de watervallen met kanonneerbooten over te gaan. De opperbevelhebber beeft zich reeds naar het leger ingescheept. Andere berichten doen vermoeden, dat het terugtrekken der troepen uit Berber en Aboe Hamei het gevolg is van den reeds vermelden opstand in het Zuiden. Men krijgt nu weer een geïsoleerd op treden van Amerika tegen Marokko. Twee oorlogsschepen gaan naar Taoger, om vol doening te viagan voor een aanslag op een Araerixaansche onderdaan. De New Yorkscho huurkoetsiers dreigen met eene werkstaking, ter wille van het recht om den baard te dragen. Het is de gewoonte in de Vereenigde- Staten, dat kellners, koetsiers en gevan genen gl idgercbo'-en gezichten hebben, en de koetsiers gevoelen zich daardoor Zij verklaarden dat zij hunne paarden even goed zullen besturen, al laten zg den baard staan. Zij hebben zich nu aan eengesloten tot eene vakvereeuiging en willen het werk staken als hun eisch niet wordt ingewilligd. In de vallei van Toolri (Britsch-Indie) waar onlangs een Engelsche expeditie in de pan werd gehakt, zijn nu weer twee schildwachten vermoord. te brengen totdat het tijd zou zijn naar huis te gaan om te eten. Te gelijker Lijd had Henry Randolph zich in allerijl naar James-town bege'en den Raad bijgewoond en den Gouverneur het bericht medegedeeld, dat hem op eene zoo vreemde wjjze geworden was, beken nende niet in staat te zyn te zeggen wie de peisoon was, dia hem aldus onderricht had. De ziak maakte een diepen indruk en het wekte vooral de belangstelling van Mr. Rolf e op, die van alles, wat eenigzins romaneik was, hield. De betrekking waarin hy tot de inboor Üngen stond als zijnde de echtgenoot van de dochter de3 overledenen Konings, had hem dikwerf gelegenheid verschafc hun karakter te bestudeeren en hij zeide nu werkelijk van gevoelen te zyn dat zij een gewelddadig plan gesmeed hadden hetwelk hun belang vorderde te onderzoeken en te gilijker tyd hield hij zich evenzeer over tuigd dat de kotonio een getrouwen bond genoot had, indien me he n slechts kon ontdekken dur het zeer 01 waarschijnlijk wis, dit eeu eenige Indiaan in eene/.aak van b'lang z eil van zijne lanlgea loten zou 83heid?n. Hoe echter zouden zijhun den geh nmtinnigea vriend uitvinden. Mraige beraadslaging voigde, en als ge woonlijk de baslu teloosiieid va 1 den G ra verneur, uit de verdeeldi meerlingen van zyne Raadslied ra voortk iraen le liet de zaak even onbeslist als te voren. Sir Ga orgs herhaalde zijne uitnooliging aan de

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1