No. 1125. Zaterdag 5 Juni 1897. 13e Jaarg. Bekendmaking. Kermis te AXEL, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bklgië 80 cent. Af zonder 1. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aanstaanden DINSDAG zal er geen nummer van dit blad verschijnen. aanvang nemende MAANDAG 7 JUNI en eindigende DONDERDAG 10 JUNI 1897, dns nachts te 13 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De Porte gaf last in de bezette pro vincies van Griekenland, waar dit tot onderhoud der bezettingstroepen noodig is, den oogst in beslag te nemen, en daar van ontvangbewijzen af te gev6n. Waarschijnlijk om te bewijzen, dat bet koninklijk gezin in Griekenland geen ge vaar loopt, vrordt gemeld, dat de koningin en de kroonprinses naar het hoofdkwar tier gaan, tot viering van den naamdag van den kroonprins. De Porte is bereid in een wapenstil stand voor onbepaaldeu tijd toe t9 stem men, zoo Griekenland maar eerst den wapenstilstand voor 14 dagen aanvaardt Uit nadere berichten blijkt, dat de mo gendheden het verlangen van de Porte, om eerst een definitieven wapenstilstand te hebben, ondersteunen, onder uitdruk kelijk beding dat deze alleen van militai rer. en niet van staatkundigen aard zal zijn, d. w. z. geen bepalingen zal bevat- Zg hadden het voorkomen, alsof zij. op eiken anderen dag, zeer vroolijk zouden hebben kunnen spelen en lachen doch nu gingen zg rustig voort, van tijd tot tijd naar hunne moeder omziende, die hun neu glimlaoh beantwoordde, hen tevens aansporende, om voort te gaan. Het uiterlijke en de kleeding der vrouw waren hoogst eenvoudig haar zacht en minzaam gelaat was door de strooken van hare muts, die onder baren gekleurden sluier te voorschijn kwam, overschaduwd, doch niet verborgen. Haar donkerbruine laken sche mantel, welks sombere kleur door haren sneeuwwitten halsdoek verlevendig; vrerd, was dicht o:n haar heengeslagen Zij droeg het haar gescheiden, en had het in rijke vlechten onder de plooien van hare muts naar achteren omgelegl. Een bejaard man. dien zij van tijd tot tgd tee derlijk aanzag, en naar wiens langzame tred zij den haren regelde, leunde op ha- ren arm. Aan den anderenkant, mede zijn groot vader ondersteunende, ging een knaap wiens gelgkenis met zijno moeder, zelfs in de lietelr,ke uitdrukking van het gela: opmerkelijk was. Zijne kleeding was naar de mode dier dagen en zjjn haar viel in ten, welke vooruitloopen op de vredes voorwaarden. Over den toestand in Thessalië loopen de berichten uiteen, hetgeen voor een groot deel de schuld is van het kabinet te Athene, dat zich zelf tegenspreekt. Om een spoediger terugtrekken van de Turksobe troepen uit het veroverde gebied te krijgen, wijst Raliis op den te velde staanden oogst, welke wel 25 millioen waard is, en verloren gaat als de ge vluchte oevolkiDg niet naar de dorpen kan terugkeeren. Maar andere, niet min der officieele berichten houden in, dat de Turken in Thessalië erbarmelijk huis houden, en de dorpen en de velden heb ben verwoest waaruit zou volgen, dat er geen oogst meer binnen te halen is. Volgens de Standard ia het waar, dat er in Thessalie geplunderd en brand ge licht wordt maar de schuldigen zou den niet de Turksche soldaten zijn, maar wel de door de Grieken losgelaten ge vangenen. De Porte, die voortgaat het land te be sturen alsof het voor goed bij bet Turk sche Rijk was ingelijfd, heeft besloten de bevolking op verbeurte vau baar bezit tingen te gelasten haar woningen weer te betrekken. De vele verrassingen, welke de Ooster- sche kwestie het laatste jaar heeft opge- leveid, zijn natuurlijk een heerlijke stot voor Fransche journalisten, die met wat fantasie zijn begaafd. Men kan dan tus schèn bekende feiten verband zoeken en tot conclusies komen, welke, hoe dwaas schijnbaar ook, zijn te verdedigen met een beroep op wat voorvalt. De jongste uiteenzetting vau den toe- lange, fraaie lokken op zgu buisje neder zijn stap was licht en zijne geheele hou- ding opgeruimd, bescheiden en bevallig. Zij werden door den vader des gezins ge volgd, een schoon Engelschman, op wiens sterke gestalte en kleur de zoele lucht streek van Virginia nadeelig dreigde te wei ken, daar voorhoofd en wangen reeds hunne frischheid begonnen te verliezen en de gezonde kleur zgner lippm verbleekt was. Zgne schouders ook waren ronder, dan toen hij zijn geboorteland verliet, en zijn stap was loomer geworden hij ge leidde een meisje waarschgnljjk eenige jarea jonger dan haar broeder, dat meer sprong dan liep aan zijne zijde. Haar licht blond hair golfde over hare schou dersen hare vroolijke blauwe oogen on het g»laat haars vaders gericht houdende, scheen zij hem te willen bewegen, haar te laten gaan, toen eene onverwachte b )- groeting haar die vrijheid gaf. Terwijl haar vader, in aangename overdenking ver zonken, voortwandelde eu ziju oog op de schoone groep voor hem liet rusten, voel de hij zich eensklaps bij den arm vast houden, en omziend--, herkende hij Mr. Rolte, een rgk en aanzienlijk jongman uit de kolonie. „Hoe nu, Mr. Rolfe 1" zeide hg, den groet beantwoordende, doch tevens voort gaande. »Ik dacht, dat gij te Roanok waart „Ik was daar ook dezen morgen doch slechte tgdingen verspreiden zich spoedi stand is van Péne Lieffert in La Justice De strijd tusschen de verschillende vol ken, welke in de Oostenrijkscbe monar chie leven, heeft dit rijk gedwongen zijn zwaartepunt in het Slavische element te zoeken. Vandaar een toenadering tus schen Ruslanden Oostenrijk, welke Duitscb land van zijn natuurlijken bondgenoot tegen het Slavische element berooft. Onder deze omstandigheden zou keizer Wilhelm, oin toch eeu bondgenoot tegen het Slavische ras te hebben, alles doen om den sultan aan zich te binden, en Turkije tot een macht in Europa te ma ken. Het optreden van den keizer ten gun- :te van den Sultan zou verder op de zelfde wijze worden beloond, als de steun dien Disraeli iu 1870 Turkije schonk. De Soeda-Baai op Kreta zou voor Duitschland worden, wat Cyprus voor Engeland was. Maar nu Rusland den steun van Oos tenrijk heeft, kan het dien van Frank rijk ontberen. En de schrijver put uit wat de laatste maanden gebeurde, het bewijs dat Frankrijk in Europa reeds een quantité négligeable is gelijk Portugal en Nederland. Er is sprake van dat vorst Ferdinand zich dezer dagen tot koning van Boelga- nje zal doen uitroepen en dat de sultan uit waardeering voor 's prinsen onzijdig heid zich bij dit feit zou neerleggoD. Op Kreta zag het er Zondag weer slecht uit, vooral in Kandia (Retymo) waar de Muzelmannen en Christenen elkander dreigen aan te vallen. De Muzelmannen hebben een dorpje in de buurt aangevallen, 14 personen ge dood eu veel vee buitgemaakt. en ik ben hier gekomen, om van die, welke ik gisteren avond vernam, iets meer te hooren." Slechte tgdingen zeide Henry Ran dolph op een zachten en verschrikten toon,* wat is dat? van het oude Vader land »Neen, neen, veel erger vrees ik,« ant woordde Rolfe, nog zachter sprekende. „De Gouverneur wonschf u zoo spoedig mogelijk te zien zoodra gij uwe familie in de boot zult geholpen hebben, wil hg u preken". »Hut spijt mij, Zijne Excellentie hierin geen genoegen te kunnen geven dat kan niet zijn,* hernam Henry Randolph ern stig want deze dag is niet tot bezig heden besterad, en ik moet mijne vrouw en kinderen huiswaarts geleiden.* „Maar, Mr. Randolph! de halve kolonie zal heden den Raad bgwonen." „Zooveel te minder zal mijne tegen wooidigheid noodzakelijk zijn doch ik zal mij morgen bij Zijne Excellentie vervoegen zoo God het wil en nu, Mr. Rolfe ver geef mij, maar ik kan u niet verlaten, zonder u te herinneren, dat zaken, op d u dag des Heeren verhandeld, niet geluk kig kunnen ziju verzeker den Gouverneur vau tuijne hoogachting; onder zoo vel-n zal hij mij wel kunnen ontbaren »Neen, neen, vriendzeide Rolfe. dat zijn ij dele bedenkingen de veiligheid v ia betgeen u het dierbaarst is, kan van uw antwoord afhangen." Da troepen van den Congostaat zijn slaags geweest met de Mabdisten, en hebben de overwinning behaald. Gladstone beeft in een brief aan do kiezers te Petersfieid gezegd, dat het Europeesch concert een nieuw Heilig VerboDd is. Rusland, Oostenrijk en Duitschland han delen, evenals voor 70 jaar als vijanden van vrijheid en rechtvaardigheid, Frank rijk is onder de suggestie van Rusland stom Italië heeft te veel binnenlandscde moeilijkheden, en Engeland registreert de besluiten dor drie keizers. Gladstone vraagt of de kiezers het goed vinden dat Engeland aldus de slaaf van de Heilige Alliantie is. Ook in de Italiaansche beeft men thans ven de ministerstafel hooren verzekeren, dat het Europeesch concert wel niet den oorlog tusschen Griekenland en Turkije heeft voorkomen, dan toch den vrede on der de mogendheden heeft bewaard. Te Lissabon zjjn berichten ontvangen over een grooten opstand in Mozambique. De Pruisische nationaal-liberalen hebben bg de derde lezing toch met da conser vatieven medügestemd. De vrijzinnigen en het centrum verklaarden geen verbaod te zien tusschen het hoofddoel der wet, het opheffen van bet verbod van samen werking en het daaraan vastgeknoopte verbod om miaderjarigen tot politieke vergaderhgen toe te laten. Daar het ontwerp een afwijking van een der bepalingen van de grondwet be vat moet over drie weken een nieuwe stemming plaats hebben. Bij de stemming welke in de Fiansche kamer plaats had, moet een groote on- Henry Randolph zuchtte doch mei eene vastberadene houding keerde hg zich naar zijnen vriend, en zeide »Goed, Rolfe laat het zijn zoo als gg zegt; maar ik ben overtuigd, dat Hij, wiens sabbat wg heiligen, zorg voor ons zal dragen vaarwel 1" Wijl de gelegenheid zich dikwerf voor deed naar James-town te gaan, hadden de bewoners der verder atgelegene volkplan tingen eene vrg gemakkelijke landings plaats gebouwd alwaar nu verscheidene bootjes vastlagen. In eenige dezer be vonden zich negers, reeds door de strenge Wot hunner Meesters in de dienst ge oefend doch toen de Randolphen hunne boot aaimepeUj antwoordde hun de vroo lijke stem van een man. die als knecht bij ben diende. Eerst werden de kinderen met hunne oppaster geplaatst, waarna lienry zijn vader en zijne vrouw zorgvuldig in de bout hielp: Philip n m het roerRoelof Gilles vatte met kracht de riemen op, en de klei na bont doorkliefde het water. De dag was zeer schoon, en de lente reeds verder gevorderd, dan zulks, op dien tijd van het jaar, in Engeland het geval is. De wateren van de James rivier sehittir- den in den zonneschgn, en brachten door hare kabbelingen om de booten, die over haar heengleden, een oorstreelend gemur mel voort. Wordt oerrolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1