I3e Jaarg, No. 1120. if oensdag 19 1897. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. so FEUILLETON Yroor honderd jaren. Een Drentsch verhaal. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bïigiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruinte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over de vredesonderhandelingen hoort men niets, dan dat Duitschland zijn groo- ten invloed te Konstantinopel zal aan wenden, om den sultan tot gematigdheid aan te sporen. Maar daarbij blijft het, want de be richten van het oorlogsterrein zijn weer even talrijk als voor eenige weken, en niets zou doen vermoedon, dat de onder handelingen loopende zijn. De Grieken verheugen zich thans voor de vierde maal over een zegevierend voor waarts trekken in Epirus, maar alles doet voorzien dat de afloop van den tocht niet anders zal zijn dan vroeger, toen men plotseling in zijn overwinningen werd gestuit, en tot een overhaasten terugtocht moest besluiten. Het eenige nieuws is, dat men ditmaal wat meer werk maakt van het Z.-W. schiereiland, aan welks punt Prevesa ligt. Men verheugt zich te Athene reeds over den aanstaanden val van deze plaats en wist reeds te melden, dat Nicopolis genomen was. Natuurlijk is dit bericht niet juist. De laatste tijdingen, welke te Athene waren ontvangeD, maakten mel ding van een grooten slag, welke bij Gribovo werd geleverd. Aan beide zijden waren zware verliezen geleden. Daar zy veel artiljerie hebben en de vijand niet, was hun positie sterker dan die der Turken. Maar de tegenstand, welke bij de tweede verdedigingslinie werd ont moet, viel den Grieken erg tegen. Hun verliezen zouden 500 man bedragen. Het in ons vorig nummer medegedeelde telegram, dat de Turken bij Domokos e6n Dat zijne hartelijke en overredende taal menige poel van voorgewende vroomheid in eene bron van waar geloot en reine deugd herschiep. Inmiddels had Alfing het doel, waar mede hij tijdelijk in Drenthe terug ge keerd was, zoo goed als bereikt. Hij had >djne woning er. overige vaste goederen, welke hij er bezat, te gelde ge maakt. Wat Reinhoff evenwel verwacht bad. gebeurde niet. Ten gevolge van een langdurig gesprek door hem met Alfing voor den verkoop dier goederen, gevoerd, had hij gehoopt dat Alfing de door hem zeiven bewoonde behuizing aan de gemeente Zweelo tot een armenhuis ten geschenke zou hebben afgedaan. Doch Alfing, hoewel in vele opzichten een geheel nieuw mensch geworden zijnde gevoelde al was het dan ook merkelijk minder dan vroeger toch nog te veel van den ouden zuurdeesem der hebzucht in zich om daartoe te kunnen besluiten »Neen, dominéhad hij bij die gele omtrekkende beweging maakten, scheen een voorbode van de aanstaande ont ruiming dezer plaats. Maar het bericht »van een ordelijke terugtocht der GriekeD met medeneming van alle wapens, munitie en krijgsvoor raad" is tot dusver achterwege gebleven. Het wordt anders bevestigd, dat de militaire partij te Konstantinopel geen vrede wil voor Domokos is genomen en daarmede de geheele vlakte van Thes- salië in handen der Turken is. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat de hertog van Orleans op zijn reis ran Palermo naar de Fransche grens overal de plaatselijke overheid te woord stond om haar bewijzen van deelneming te ont vangen, maar voor een officieele ontvangst aan het station te Rome had bedankt. De telegrammen, welke nieuw licht over den inval van Jameson moeten doen op gaan, zijn nog niet ontcijferd tenminste in de jongste zitting van de commissie is geen mededeeling van den inhoud dier stukken gedaan. De zitting zelve was vrij onbelangrijk, daar het onderzoek over de grieven van de uitlanders tegen de Trans vaal liep, een punt dat bij de beoorrleeling van de zaak buiten beschouwing behoorde te blijven; daar, al was alles wat ver teld werd waar, Rhodes en Jameson daarin toch nooit de rechtvaardiging voor hun houding konden vinden. Te minder omdat, gelijk het blauwe book van de Di iftenkwe&tie bewijst, Rhodes wist, dal de Rijksregeenng ten volle bereid was. op te treden daar waar het noodig werd geoordeeld. De ambtenaren van de ^hal ten, d Company* hadden zich dus, wat ook gebeurde, van inmenging in de Trans- genheid gezegd »zeker, dat kan nietik heb al zoo veel schade in de laatste jaren eden daarbij heb ik een kind en hoop eene vrouw teneen, zie dat zijn buitendien dingen, die men eerst na zijn dood doet, 'k hoop het later met de zweelsche armen goed te maken, daar kan dominé op aan." Er was in Zweelo schier niemand, die niet wist. dat Alfing ven daar met dei- woon zou vertrekken. Natuurlijk gai dit tot allerlei beschouwingen en gevolgtrek kingen aanleiding de een zei er dit, de andere weder iets anders van. Enkelen slechts waren er, die door Alfing deswege volkomen ingelicht waren, en onder dezen behoorden m de eerste plaats dominé Reinhoff en baas Koolstra. De laatste had, na het gesprek, waar mede wij dit hoofdstuk aanvingen, eene bijzondere achting en toegenegenheid voor Alfing opgevat, terwijl Alfing zich wede: keerig tot hem voelde aangetrokken. Van daar dat de regeling van Alfings zaken in overleg en met behulp van Koolstr: geschiedde en eindelijk haar volkomen beslag kreeg. Eindelijk naderde het uur van Alfing- vertrek. Velen, en daaronder van wie hij zulks het minst had mogen verwachten, kwamen hem „afnachten" (afscheid van iemand nemen.) Barend Jan Tabing en de zijnen behoor den evenwel tot de zulken die volstrekt geene de minste belangstelling in zijn vaalsche zaken te onthouden. Typisch was dat Chas. Leonard zich beklaagde over de bevoordeeling der Hol landers boven de Engelschen. Zou de ge tuige zelf dat verschijnsel niet kunnen verklaren uit de houding, welke hij en zijn landgenooten in de Republiek aan nemen Labouchére heeft Leonard de bekentenis ontlokt, dat hij bij een inkomen van 10 000 pd. St., per jaar slechts 150 pd. belasting betaalde, is l1/. De Oosten rij ksche Rijksdag heeft Don derdag beraadslaagd over een motie van Schönerer, waarin de regeering werd uit- genoodigd de onderhandelingen met Hon garije te staken en den band met dit and geheel te verbreken, zoodat zij alleen door een persoonlijke unie verbonden zou den zijn. Dit voorstel werd natuurlijk verworpen. Voor stemden met de aan hangers van Schönerer de Duitsche volks partij en de Christelijke socialen. Een Duitsche officier Herbertber is be noemd tot kommandant van Volo en richtte een proclamatie tot de inwoners, hen uitgenoodigend aan boord der schepen te gaan, met uitzondering van die welke een Griekeche vlag voeren. Mac Kinley, die tot nu toe allen aan drang, om in de Cuba zaak op te treden heeft afgewezen, zal een boodschap aan het congres zenden, waarin de treurige toestann van vele op Cuba vertoevende Amerikanen wordt uiteengezet. De bood schap is gegrond op het rapport van Lee en vraagt 500.000 dollars voor de land genooten die op Cuba gebrek lijden. Maandag jl. ter gelegenheid van den Hen verjaardag van den koning van vertrek toonden. Nadat Tabing de zekere overtuiging meende te hebben bekomen, dat hij, notoor, nooit iets van neve Willem'- zou kannen erven, liet hij dezen niet alleen links liggen, maar sprak daaren boven nog allerlei kwaad van hemja, zijne boosheid bereikte eindelijk die hoog te, dat hij zijne beide jongens die naar Alfing genoemd waren nooit meer bij hunne rechte namen noemde. Het afscheid van Reinhoff en diens ge zin viel Alfing hard. Hij kon geen woord spreken, maar drukte allen de haud. Ook Reinhoff voelde in dien oogenblik zieh zonderling gestemd. ,,God zij met u, mijr vriend !l' sprak hij. „Hem zal ik bidden, dat Hij alle uwe betamelijke wenschen in ruime mate moge vervullen. Vaarwel, groet Wemelden en de haren recht hartelijk van ons en -vees verzekerd dat wij ulieden steeds in liefde zullen ge denken." Reeds weken te voren had Koolgtra zijn verlangen aan Alfing te kennen gegevei om hem tot Meppel uitgeleide te doen en dankbaai had deze dat aanbod aangs nomen. Ten gevolge evenwel van een later door Alfing geuiten wensch, die da delijk door Koolstra ingewilligd was, stond nu het laatste voor diens wonin gereed om den vertrekkenden, in plaat van naar Menpel, naar Assen te brengen Bij het verlaten der pastorie kon Alfïnj de begeerte niet wederstaan, om nog even Spanje, een amnestie voor Cuba worden uitgevaardigd. Alleen zy, die betrokken zijn in de dynamiet complotten, znllen worden uitgezonderd. De moeder van Parnell verkeert ;n be hoeftige omstandigheden. De lord-mayor van Dublin heeft een oproeping om hulp jedaan en reeds 300 pd. sterling ont vangen. In der. loop der debatten over het voor stel tot legei hervorming nam de Itali- aansche Kamer met 223 tegen i 15 stem men een motie van vertrouwen in de regeoring aan, waarmede de minister president Di Rudini zich had vereenigd. Stajalowski, een ah geestelijke in den ban gedaan pastoor, die in Oostenrijk een politieke rol vervulde en hoofd eener nieuwe fractie werd, heeft zich by de regeeiing aangesloten eu zich aan Rome onderwo: pen. De Grieksche regeering heeft zich bij de gezanten bëklaagd over het feit dat er n eg geen wapen stilstand is tot stand gekomen. Het blijkt dat de ambassadeurs te Kon stantinopel wel om een wapenstilstand hebben gevraagd, maar nog geen ant woord ontvingen, In Turksche kringen meent men dat Porte dit voorstel niet zal kunnen aannemen, voordat Domokes door de troe pen van Edhem-pacha is genomen. De Grieken hebben, naar uit Athene ordt geseind, het beleg geslagen voor Nicopolis en Prevesa. De Engelsche bladen deelen mede dat Turkije de oorlogsschatting op 8 miljoen T. P. (88 miljoen gulden) wenscht te bepalen. bij zijnen neef Berend Jan Tabing wav bij den vorigen dag te vergrefs had aan geklopt, in te keören, ten einde dezen e«n laatst Vaarwel toe te roepen. Doch hij vond de deur andermaal gesloten, niette genstaande een buurkind iiem verzekerde dat Tab'ng en de zjjnen te huis waren. Treurig ging hij van daar en stapte een oogenblik later met Koolstra en den wagen, om Zweelo voor goed te ver laten. Welk een treffend oogenblik voor Al- fing. O, hy had Drenthe, en bovenal Zwe-lo steeds met hart en ziel lief gehad, maar dat hij er zoo aan gehecht was, als hij dat thans gevoelde, neen, dat bad hij zelf niet geweten. Zyn hart was als gebroken in hem, ja, hij g'ffeek schier een kind, en zon, had de toekomst hem elders niet zoo hoopvol toegelachen, gaarne terug gekeerd zijn. In vollen draf ging het nu voor waarts. Hot eene huis na het andere gleed hen. voorbij luide afscheidsgroeten, van overal hem nog toegeroepen, stierven in gelijke mate weg als zij door hem opge vangen werden. (Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1