J No. 1091. Zaterdag 6 Februari 1897. 12' Jaorg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAX, AXEL. KIESWET. FEUILLETON Voor honderd jaren Een drentscb verhaal. Bnitenlmd. Landbouw. 4XELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Bslbiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester der gemeente Axel Gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet van 7 September I896t (Stbl. do. 154.) Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, wat de grond belasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daar van door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij art. 1 a der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. te doen blijken. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het derde lid van art 2 der wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Februari a.s. aan gifte te doen, evenals de mannelijke inwoners die krachtens art. 16 der wet meenen aanspraak te kunnen maken. Krachtens art. 1 a worden in 1897 alléén ambtshalve op de Kiezerslijst ge plaatst zij, die zijn aangeslagen in de grondbelasting (voor een bedrag van ten minste een gulden) over het dienstjaar 1896 in de vermogens- of in de bedrijfs belasting over het dienstjaar 1 Mei 1895 1 Mei 1896 voorts krachtens art. 163 zij, die zijn aangeslagen in de personeele belasting over het dienstjaar 1 Mei 1895 - 1 Mei 1896 een en ander, mits het ter dier zake verschuldigde tijdig zij voldaan De formulieren tot het doen van aan gifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter ge meentesecretarie. Axel, den 3 Februari 1897. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. 53 »Waar is uw kiod," riep Koolstra, toen bet hein gelukt was tot haar door te dringen. >0 hemel, mijn kind mijn kind, barstte zij uit en snelde het brandende ge bouw binnen. Koolstra schoot haar voorbij, en het blinde jongske, dat zacht kermend in zijn bedje rond oelde, opnemende, greep hij te gelijker tijd de ontstelde moeder bij den arm en ijlde met beiden naar buiten, waai hij met gejuich door de aldaar verzamelde menigte ontvangen werd. Grietje nam het nog altijd pijnljjk kreu nende kind met drift uit Koolstias arn., als vreesde zij, het andermaal te zullen verliezen. Doch hoe schrikte zij, toen zij bij het schijnsel der vlammen de kleine nieir opmerkzaam gade sloeg. Zjjtie haal tjes waren ten deele gezengd, zijne kleertjes hier en daar verschroeid en twee groote brandvlekken vertoonden zich op zijn wang en armpje. »Arm, arm schaap 1 ook dat nog.' jam merde zij >en dat door mijne schuld.' Ds. Reinhoff, die mede toegeschoten was De Belgische kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wets ontwerp, regelende het toezicht op de mijnen. Jaurès is door de herhaalde verwerping zijner amendementen op de suikerwet, niet ontmoedigd. Hij gaat voort met het in- dienen van tegenvoorstellen. De meerder heid, waarmede deze verworpen worden, is zoo gering, dat elk oogenblik kan worden verwacht, dat een zijner amendementen wordt aangenomen. De Fransche commissie voor de douanen heeft eenigo amendementen betreffende het toezicht in de suikerfabrieken overgenomen: daaronder een van Jaurès; andeie amende menten werden verworpen. De geheimhouding van bet aantal stem men, door de Hamburgsche werkstakers uitgebiacht, is, naar men zegt een gevolg van de omstandigheid, dat het aantal sta kers de vorige week erg gedund is. De gedureDde 11 weken gebrachte offers zou den dus vergrefsch zijn geweest. Maandag hebben duizenden den arbeid herval. De berichten over den gang van zaken te Konstantinopel loopm op twee punten uit een. Volgens sommigen zullen d< plannen der ambassadeurs eerst nog aan de respectieve regeeringen worden gezon en Grietje aan hare stem hevkende, tiad haar «chielijk op zijde. »Kom mede. vrouw Alfing," zeide hij minzaam »mijne "rouw zal u en uw jongske van het noodige voorzien »Of wilt gij liever met mjj? Of met mil?" klonk het aan alle kanten. »Neen, goede vrienden," hernam Reinhoff „vrouw Alfing gaat naar de pastoriewij hebben voor haar en de haren daar meer dan plaats. Kim," ging hij dringend voort, »ik zal u derwaarts brengen en daarna zien wat wij nog zullen kunnen redden.'' Zjj aarzelde, de ver!ijslerde. de nog in haar ongeluk be*chroomde doch R-inhoff liet Diet af, en zij ging Daar drong Koolstra nogmaals tol haar door >Wat is er te redden" vroeg hij haar fluisterend en met drift; waar is uw geld V" Zij zag hem een weinig wantrouwen aan Koolstra las als in haar hart en ver volgde met verdubbelden aandrang. „Verlies geen tijd, vertrouw mij." »In den bedstijl aan 't hoofdeneind, doch 't grootste deel ligt onder de vuurplaat in de voorkeukeu," antwoordde zij zacht. Toen Reinhoff haar daarna zachtjes uit het gedrang wilde leiden, riep zij Kcolstra nogmaals terug Vertel aan niemand," fluisteide zij me bevende «tem hem in het oor, »dan alleen aan Rieks, wat en hoe veel gij zult viuden den vóór de sultan er mededeeling van krijgt. Anderen beweren, dat de sultan onmiddelijk nadat de plannen zijn gearre steerd een collectieve nota krijgt. Weer anderen wilieD weten dat in elk geval tot naafloopder Woensdag aangevangen kerke lijke feesten wordt gewacht. De Atheenscbe studen hebben de door hen bezette universiteit verlaten. De Engelsche bladen gewagen van toe nemende moorden op Creta. Donderdag werden niet minder dan 10 Christenen ter dood gebracht. Het is zeker opvallend, dat onmiddellijk na het bezoek van Moeravieff aan Parijs, de Fransche en Russische regeeringen wat krachtiger optreden te Kaïro. Bij de regeering van den Khedive is geprotesteerd tegen het aangaan eerier leenig bij Enge land, wijl hij zich in deze tot de schuldkas had te wenden. Overste Bups heeft de benoeming tot commandant der gendarmerie op Kreta aangenomen. Het schijnteen gelukkige keuze te zijn, want onze landgenoot heeft al heel wat mede gemaakt, o. a. nam hij deel aan den oorlog der Engelschen tegen Theodorus van Abessynië, terwijl hij op Atjeh M. W. O. verdiende. De opstandelingen op Cuba hebben, bij een aanval der regeeringstroepen, een mijn laten springen, waardoor de Spanjaarden 70 en de Cubanen 20 man verloren. De meeste buiten de regeermg staande Spaansche staatslieden en de pers keuren het af, dat de invoering der hei vormingen op Cuba niet terstond op de afkondiging zal volgen. De regeering houdt echter vast aan haar meening, dat de toestand eerst ver beterd moet zijn, zal er sprake kunnen wezen van de invoering. Te Madrid is men, volgens de Temps, algemeen overtuigd, dat de Vereenigde Staten best tevreden zullen zijn, als zij bij ean handelsverdrag maar boven de andere landen bevoordeeld worden, en dat is reeds toegezegd. want Alfing wil 't geen woord hebben. Koolstra keerde haastig terug, eu Ricks onder de menigte gewaar wordende, nam hy eene der in de nabijheid staande vrouwen haren boezelaar voor het ljjf weg, boud dien Rieks voor en zeide „volg mp al de >Juist daar kom, haast u, gauw. »Ja maar, baas" „Geene maren, Rieks, je bent immers een viiend van Willem" >'k Heb vrouw en kinders, baas.'' »Ik ookkom geen gezeur gezwind." »'t Ts den Heere God verzoeken, baas, int" »Loop naar den duivel, ellendige fijme- laar »Wat valt er te doen," riep scheuper Hilbert, die zich schier ademloos door den volkshoop drong. Schop dal uitverkoren vat op zij," bulderde Koolstra, op Rieks wijzende, »en help mij daar binnen een handje." Een oogeublik later waren beiden voor de oogeu der omstanders verdwenen. Gelukkig dieef de wind de rook en vlammen van dit gedeelte des gebouws af zoodat men hoop mocht voeden, dat de voorkeuken nog eenigen tijd gespaard zou mogen worden Het voorbeeld van den kloeken smid scheen ook auderen tot helpen aan te sporen, 't Gejammer »o God och Heere O o wat eene bezoeking maakte ijling.- In een te Eist gehouden vergadering van een dertigtal heeren uit verschillende streken is besloten in een dezer dagen te houden algemeene vergadering de kwestie te besprekeD wat er gedaan moet worden, om de belangen der biet6D- telers te verdedigen tegenover dan Bond van SuikerfabrikaDten. Op die vergadering zal het volgende voorstel worden behandeld »De vergadering besluite de in de vorige vergadering benoemde commissie, met recht van assumeering, te verzoeken een bepaald voorstel aan de eerste te houdeD vergadering in Eist van bietentelers te doeD, waarbij deze commissie den weg aanwijst, die moet worden opgegaan, door den prijs te noemen, waar beneden de belangstellende bietentelers niet zullen gaan op verbeurte van een nader te be palen boete. Blijkt het der commissie, dat de tijd thans te kort is om dit jaar met kans op succes te bandelen, dat behoort deze zeltde commissie in den loop der maand Mei a. s. een vergadering te Eist te be leggen omf deze zaak opnieuw aan de orde te stellen voor het volgende jaar; op dit voorstel wordt dan na aanneming dei- plaats voor den toon der aanmoedigingen des hevels. „Naar den stal drijf het vee naar buiten," klonk het hier; „red het boven," hoorde men ginds„de bedden en 't huis raad," riep men elders. Doch menige hand, die tot redding uit gestoken werd, zag men even snel zich terug trekken. Liever dan zich aan een vermeend of werkelijk gevaar bloot te stellen, gaf men wenken en bevelen, die door niemand opgevolgd warden. »Er is toch geen redden aau," zeide een, terwijl hij zeer phlegmatiek zjjn pjjpje aan een stuk brandend hout aanstak. >Buiteu dat," liet een ander eiop volgen, Willem kan wel een huis weêr bouwen," enz. Niemand, die eigenlijk de handen uit stak zoo als Koolstra en Hilbert het deden. Op bet oogenblik, dat Koolstra hel be doelde vertrek binnen ijlde, zag hij tot zijne verwondering iemand uit de bedstede springen. „Wie is daar riep hijmaar de aan- geroepene was reeds in den dikken rook verdwenen. Daar springt een kerel mij voorbjj, pak dien, Hilbert," riep de smid, terwijl hij in de bedstede kloui. Wat hij gegist had bevestigde zich er was hem iemand vóór geweest; de bedstjjl was aireede verbrijzeld, waardoor bij de geldzakken ei zoo uit kon nemen. »lk zie geen mensch," riep Hilbert

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1