No. 1087. Zatredag 23 Januari 1897. 12e Jaarg. \J U U Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMA1V, Gemeenteraad van Zaamslag. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zitting van Dinsdag 19 Januari 1896. Tegenwoordig alle leden, benevens de Secretaris. Voorzitter dhr. J. A. Barendregt. Secretaris dhr. P. J. Wortman De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten dd. 12 Decem ber '96, houdende goedkeuring der be grooting dienst 1897. b. Idem dd. 19 Dec. '96, houdende terugzending van een exemplaar van het goedgekeurde raadsbesluit tot aangaan van eene geldleening tot uitvoering der havenwerken. c. Idem dd. 30 Dec., houdende goed keuring van een wijziging in het besluit betreffende de heffing der begrafenisrechten. Worden voor kennisgevingaangenomen. d. Provinciaal blad houdende mede deeling dat de gemeenteraad van Middel burg besloten heeft eene nieuwe veemarkt, meer bepaald paardenmarkt, in wil stellen, en of hiertegen bij den Raad bezwaar bestaat. Wordt voor kennisgeving aangenomen, daar niemand bezwaren oppert. e. Verzoek van het hoofd der dorps school, dhr. P. C. de Moor, om enkele vruchtboomen in den tuin van hei school gebouw te mogen rooien op eigen kosten, daar deze aan de andere vruchten veel nadeel toebrengen. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek m a. s. toegestaau. Een adres van den telephoonkantoor houder, waai in gezegd wordt, dat liet de aandacht van de hoogere besturen der telegrafie getrokken heeft, dat zooveel telegrammen voor en na sluitingstijd worden behandeld. Dat hjj wel het kan toor wil openen en sluiten tegelijk met Terneuzen, maar dat hij voor dat meer dere weik dan ook ƒ50 meer vraagt. Dat de werkzaamheden voor hem ver meerderen blijkt hieruit, dat in 1896 totaal 160 telegrammen meer zijn be handeld dan in 1895. B. en W. stellen voor dit adres te renvoyeeren naar dit collegia. Dhr. Geelhoedt stelt voor om het thans te behandelen omdat het verzoek tijdig genoeg is ingekomen om behandeld te worden. In de vergadering van B. en W. is hij ook vóór dadelijke behandeling ge weest. Dhr. van de Ree is er ook voor omdat het adres reeds 14 Januari '96 is inge komen. De voorzitter zou het uitgesteld willen zien omdat hij het adres pas 15 Januari II. heeft gezien. Bovendien is dit wel iets waar grondig onderzoek naar moet gedaan worden. De wethouder Riemens kan dat ook zoo gauw niet onderzoeken, of het waar is dat er zooveel telegram men meer behandeld zijn. Spn meent dat de behandeling ook nog zoo'n haast niet heeft. Dhr. Geelhoedt meent dat het in het belang der hurgeiij is, wanneer de toe stemming zoo gauw mogelijk wordt ver leend, en de man vraagt waarlijk niet te veel. Hij stelt voor thans te behandelen. Hot verzoek werdt ingewilligd met 6 tegen 1 stem. Tegen dhr. Riemens, g. Missieve van den Min. v. Binnenl. Zaken dat het adres van ontheffing van de verplichting tot het geven van gym nastiekonderwijs, behooit gericht te worden aan het bestuur der Provincie, waarin de gemeente gelegen is. Wordt besloten hot adres alsnu aan Ged. Staten te richten. h. Verzoek van de eigenaars der steen bakkerij in den Gr. H ujjssespolder om een keiweg te leggen door de val naar de losplaats. i. Een dergelijk verzoek van Jacs. Riemens e. a. met de meening dat de Margarethapolder wel eene bijdrage ver- leenen zal in de k sten vau dien wog. j. Rapport van de commissie benoemd door den Raad van onderzoek te doen naar den weg in den Gr. eu KI. Huijs senspolder. Dit rapport luidt als volgt Aan den Raad der gemeente Zaamslag. Naar aanleiding van het ons in de ver gadering ran 11 Dec. 1896 opgedragen onderzoek omtrent de beste wijze om den weg van den Reuzenhoek naar de losplaats in berijdbaren staat te brengen en te houden, hebben wij de eer het navolgende onder Uwe aandacht te brengen Het onderhoud van het zoogenaamde straatje ,-n den weg langs den Scheldedyk heeft dit jaar ruim f 900 gekost, en nog was deze weg bijna onberijdbaar. Het on derhoud van den weg in den Groote Huis- senspolder is geraamd op f 600deze som zal niet toereikend zijn om den weg berijdbaar te houden, Naar ons oordeel zal 800 nog niet voldoende zijn. Naar matige schatting zal dus die weg van den Reuzenhoek door den G. H. P. en het straatje naar de losplaats minsten jaar- lijkscti 1700 kosten, indien deze weg grindweg blijft, en dan nog zal de weg bij eenigszins nat weder slecht berijdbaar zijn. Naar onze meening zal bet spreiden van mac adam den weg nog minder ge schikt maken voor het tegenwoordige bietenvervoer. Wij wijzen daarvoor slechts op het waarschijnlijk oprapen der rnac adam en op het ongemak voor de paarden. Wordt echter een keiweg aangelegd, dan zal de eerste aanh g veel kosten. Door verschillen de ons verstrekte inlichtingen, meenen wij te mogen aannemen, dat een keiweg ?an 3 Meter breedte zal kunnen worden verkregen voor ƒ7.75 per strek kende Meter. De weg vau den Reuzenhoek naar de losplaats door het straatje is 3740 Meter lang hiervan is echter reeds 290 Meter bekeid, zoodat te bekeien overblijft 3450 Meter, dit zou dus tegen 7.75 per Meter kosten 26797,50. Kon dit geld verkregen worden tegen 4% dan zou dit aan interest eischen 1071,90 'sjaal s. Dé grindweg zal waarschjjnlijk kosten jaarljjksch 1700, zoodat voor onderhoud en aflos overblijft f 1700 - 1071,90 628,10. De onderhoudskosten zullen echter waarschijnlijk niet groot zjjn. Indien echter een keiweg werd gelegd van den Reuzenhoek door den G. H. P., over den Yajweg tot aan den Paardendijk en dan langs den Paardendjjk naar de los plaats dan zal de weg lang zjjn 4050 Meter. De weg wordt dan 4050 3740 310 Meter langerhet te bekeien ge deelte is echter 310 -J- 290 600 Meter grooter. Deze meerdere 600 Meter zullen indien onze opgave goed is, kosten, 600 X 7,75 4650. Mocht de weg door de Val gelegd werden dan blijft het onder houd van het straatje en den weg langs den Scheldedijk voor gemeente rekening. Dit ondeihoud zal dan echter veel minder geld eischen dan thans, daar dan een goede rei weg naar de losplaats beschikbaar is. Wordt de keiweg gelegd door de Val dan wordt dus de gemeente belast met den interest en aflos van 4650 en het onderhoud van den weg door den K. H.P. Wij hebben redenen om te gelooven dat de Margarethapolder niet ongeneigd zal zijn om deze meerdere kosten, zooal r,iet geheel dan toch gedeeltelijk voor hare reke ning te nemen. Teneinde nu een volledig oordeel aan den ïaad mogelijk te maken, verzoeken wij U ons te machtigen namens den raad in ouderhandeling te treden met den Mar garethapolder om van deze te vernemen at hij wil bijdragen. Wordt ons deze machtiging verleend dan zjjn wij bereid uiterlijk acht dagen na de vergadering van ingelanden van dien polder een in bijzonderheden afdalende berekening aan den raad over te leggen. Dan kan besloten worden hoe in deze te handelen. Wjj stellen dus aan den raad vóór lste. In begirsel te besluiten tot het leggen van een keiweg door den G. H.P. 2de. Ons te machtigen mimens den raad te onderhandelen met den Margaretha polder. 3de. Na overlegging van ons eindrap port te beslissen of de keiweg zal worden gelegd dooi den K. H. P. of over de Val weg en langs de scheidingsdijk tusschen den Margaretha- en K. H. Polder. (Paar dendijk.) Meenende hiermede aan dn ons opgelegde taak te hebben voldaan hebben wij d«!» eer te zjjn, De Raadsleden. (w. g.) K. DE KRAKER. JAC. VAN DE REE. L. J. GEELHOEDT. Zaamslag, 14 Januari 1897. B. en W. stellen venm dit rapport te renvoijeeren naar B. en W. om advies. Dhr. vaD de ReeDaar ben ik tegen, burgemeester, het verzoek is tijdig genoeg ingekomen. De Voorz Burg en Weth. moeten toch advies uitbrengen en daar dient toch tijd voor te bestaan. Ook heb ik gehooi d dat de polder Margaretha" maar eerst in Mei vergadering zal hebben, dus dan is er toch nog tijd genoeg. Dhr. De Ruijter meeDt zeker te weten dat het bestuur eerder vergaderen zal, en wel zoodra het rapport bekend is. De voorz. vraagt wat de bedoeling is van het voorstel onder 2. Dhr. Van de ReeDat is alleen om te hooien wat de Margarethapolder doen zal, wat de bijdrage betreft. De Voorz.Dat kunt U altjjd doei:, daar behoeft geen machtiging voor, Als meD ln eene commissie tot ondoraoek benoemd is, mag men altijd information inwinnen. Dhr. Van de Ree: Jamaar, Burge meester 1 misschien zal de polder niet voor ons eene vergadering willen beleggen, wanneer we niet door den Raad ge machtigd zijn, en zal het niet met ons willen onderhandelen. De Voorz.Q, dus U wou gaan on derhandelen Dhr. V. d. Ree: Neen, het is meer informeeren wat ze geven willen. De voorz. zegt eenige aanmerkingen te moeten maken op het rapport. Op het rappoit van de Raadscommissie, benoemd om verslag uit te brengen hoe het best te voorzien zal zijn in de ver betering van den weg van den Reuzen hoek naar de losplaats aan de Griete, moet ik opmerkeD,, dat do vermenigvul diging van de lengte 34.50 met den prijs der keien ad 7,75 foutief is, en de kosten van aanleg niet zouden zijn f 26797,50 maar 26737.50, en de renten der leening tegen 4 pCt. niet ƒ1071,90 maar 1069,50. Wordt nu de weg van den Reuzenhoek tot aan- en langs den paardendijk bekeid, dau zou die weg kosten ƒ31887,50 waarvan de renten tegen 4 pCt. zou bedragen 1255,50 plus den onderhoud van bet straatje, dat in dat geval toch voor rekening der ge meente blijft, en wel niet tuinder zal kosten daii iu 1896 ad 9002 den on derhoud met dementen van ƒ31387,50 zou bedragen 2155,50; dat het mij verder voorkomt het rap port niet door volledigheid uitblinkt; dat daarin geen melding is gemaakt van welke soort of qualiteit de keien zijn, die tegen 7,75 berekend worden, en terwijl daarvan veel afhangt voor duur zaamheid eens wegs, in de aller eerste plaats de Raad dat zou moeten weten, orn over de wenscheljjkhèid van den aan leg te kunnen oordeelen, of hiermede be doeld worden Feluy, Lessines of Quenast of Greskeien en ook zou hel noodig zijn afmetingen daarvan te weten, terwijl er 1U X 12, 10 X 16- 12 X 14 en ook nog recaupins, en recaupins gefatsoeneerde keien, die meestal 9 X 15 zijn, doch daar hare onregelmatigen vorm,opdezedus maten niet te rekenen valt en daar deze keien weinig voet hebben voor het grond vlak, is het uiet van belang ontbloot te weten of een dezer soorten dooi de com missie bedoeld worden, mocht zij deze laaistgenoemde op 't oog hebben dan zou bij die ontraden omdat die zeer kalkeer zjjn en niet voor straten te gebruiken zijn ook om hun omegelmatigen vorm, en worden Lesines of Quenast Keien be doeld dan de prijs van 7,75 te laag ge schat is en deze toch zekeij niet beneden f 8,50 zullen bljjven, zoodat dan de kosten van een keiweg door den Kleine Hutjssens- polder ƒ29325 en langs den Val 34425 zullen bedragen en de rente 1173 of 1377 plus bet onderhoud vau het straatje f 900 2277 zullen zgn dat hij geen berekening in het rapport heeft gevonden van het opbreken van den weg wat Z6er zeker aan de volledigheid van dit rapport zou ten goede gekomen zijn. Verder heeft het mijn aandacht ge trokken dat in het rapport de opgegeven lengte maat verschilt met die van de

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1