r»7wU LÖlilIL Abonné's! Leest dit s. y. p. No. 1067. ff oensdag II November 1806. 12' Jaarg. PI Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. MELKMAN, AXEL. Kiiitcnland. 3iFEI ILLET0 Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. couiunt. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T g PK IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitsluitend voor de Abonné's op dit blad of zij die zich daarop abonneeren heeft de uitgever tot 1 Januari 1897 de tot den laatsten tijd bijgewerkte Land kaart van Nederland, waarop alle plaatsen en gehuchten voorkomen, benevens het plantot Droogmaking van de Zuiderzee, verkrijgbaar gesteld tegen den geringen prils van slechts 30 cents. Voor niet abonné's is de prijs dezer Landkaart f 1,50. De Landkaart is gioót 85 bij 71 cM. Abonné's die de Landkaart verlangen, gelieven de Bon op de vierde pagina uit te knippen en duidelijk ingevuld met naam en woonplaats aan den couranten- rond brenger ter hand te stellen of aan het Bureau in te zendon. Zij die de Courant per post ontvangen zenden de ingevuldê Bon met 35 cents aan postzegels aan DEN UITGEVER. F. DIELEMAN. Willem Mac Kinley, de aanstaande president der Vereenigde Staten, stamt af van een Iersch Schotsche familie. welke in 1755 in de Nieuwe Wereld gevestigd is. Hij is het zevende van de negen kinderen, die uit het huwelijk zijns vaders met Nancy Alison werd geboren, en thans 53 jaar oud. Hij genoot zijn opleiding aan de hoogeschool te Poland, en is een tijd lang leeraar geweest, welke betrekking hij liet varen om zich aan de rechtsstudiën te wijden. De strijd tusschen geest en staal met andere woorden tusschen overtuiging en dwang, is veel te ongelijk o:n niet altijd in het nadeel van den laatsten uit te vallen, Tijdelijk kan de laatste de eerste onder drukken, maar haar blijft ten slotte de overwinning Het stadhouderlijk ieven van Willem de V geleek de tering; telkens kwamen er flikkeringen, die hoop op herstel gaven doch die flikkeringen giDgen altijd vei ge zeld met verlies van krachten die de edelste deeleD zoodanig ondermijnden en verzwak ten, dat zij eindelijk in een stortten en ophielden te bestaan. De vroegere orde keerde terugeene algrmeene amnestie die even wel wegens de vele uitzonderingen dien naam met weinig recht kon dragen werd afge kondigd en de rechten van Oranje tot welzijn des lands werden met klem en nadruk gehandhaafd. Doch met welk eene vaste hand de zaken door den invloed en de dadelijke tusscheukomst van 's prinsen gemalin ook werden geregeld en bestuurd de tijdgeest wat; krachtiger dan alle open Tijdens den burgeroorlog nam hij dienst bij het leger en klom tot den rang van majoor op- maar na den strijd keerde hij tot zijn studies terug, en werd advocaat, terwijl hij zien tevens in de politiek wierp. Van 4 Maart 1876 tot 4 Maart 1890 was hij lid van het congres, waar hij zijn plaats niet dan niet moeite behield. Zijn mislukte' candidatuur voor het voor zitterschap van de kamer w as oorzaak van zijn tegenwoordig succes, want naar het gebruik werd de tweede candidaat voor het voorzitterschap, voorzitter van de commissie van financië In deze betrek king werd hij tegen wil en dank de man van de beschermend- recht" n. Een bij zondere studie had hij nooit van de zaak gemaakt, en dit juist deed hem een al te gewichtig oor leenen aan de fabrikanten en andere belanghebbenden, die den voor zitter der commissie steeds belegerden Deze zwakke toegeeflijkheid was oorzaak dat de nieuwe tariefwet daar hem werd genoemd, en zijn naam over gansch de wereld bekend maakte. Het eerste gevolg van dit hem toege schreven vaderschap was dat zijn lang be dreigde zetel in de Kamer hem ontnomen weid; hij bleet in 1890 met 363 stemmen in de minderheid. Maar reeds drie jaar later werd hij met een meerderheid van 70,000 stemmen tot gouverneur van Ohio gekozen. Het succes, toen aan de stembus behaald, deed de aandacht op hem vallen voor de eerstvolgendepresideutenvtrkiezing Een oogenblik dreigde hij van het looneel te verdwijnen door het faillissement van zijn compagnonvoor wien Mac Kinley borg was gebleven tot een bedrag van ƒ300,000. Hij zelf gaf wat hij had, ter wijl zijn vrienden bijsprongen en voor het bare macht. De geduchte vooibereidselen, die er vereischt werden om het gebouw der oude maatschappelijke instellingen en vormen af te breken en dooi een nieuw te doen ver vangen begonnen zich van lieverlede hier en elders en overal te openbaren- Frankrijk gat den eersten schok. De beruchte omwenteling van 1789 brak uit, en Parjjs, de zetel des opstands geleek den krater van een vuurspuwonden berg, welks gloeiende lava alles dreigde te over .stroomen, en die zijn vuurgloed tot in de ijsvelden van Rusland deed gevoelen. Een vreeselijk bloedbad werd aange richt. Het bloed van Frankrijk* edelen koning en dat van zijne gemalin sijp< Ide langs de ptankeu van 't schavot en ver mengde zich met dat van edel en onedel. De kern van Frankrijks ridderschap, de bloem zjjner geleerden, de luister zijner burgers vielen onder de bijl der guillotine. Reuzen er dwergen, beiden dikwijls even afzichtelijk, betwistten elkander de over macht. Hetheden mijn en morgen dijn drukte in het bloedig- slijk zijnen stem nel. De los gelatene hel scheen te zullen zege vieren. Wet en orde waren verbroken, het koningschap was afgeschaft, de dienst van God opgeheven en de schone bazuin opgestoken, die der ontstelde wereld vrij beid, gelijkheid en broederschap verkon digde. Ook in het naburig België werd de vaal) des ops'aiuls geplant d.» ii d >or li ontbrekende zorgden, zoodat'Mac Kinley's naam niet, of alleen maar bjj kwaad sprekers werd geschaad. Hij is een goed redenaareen eigen schap welke in een candidaat voor het presidentschap onmisbaar iseen fout is zijn groote volgzaamheid tegenover zijn vrienden. Maar toch geldt hij voor een eerlijk man, terwijl hjj zijn taak ernstig opvat. Zoowel uit zijn verki-zings redevoeringen alk uit andere verklaringen blijkt, dat hij niet voornemens is de tarieven kwestie te laten rusten, maar alle krachten zal in spannen om voort te gaan op den weg, welke hem eens bekend maakte, en hem nu naar het Witte Huis bracht. Het schijnt, volgens de Flandre Libérale dat men in hel Belgische ministerie niet al te gerust is ten opzichte van de overeen komst aangaande de sluis van Terneuzen, waarover de Tweed1 kamer deze week zal beraadslagen. De Llandre beweert, uit goede bron te weten dat, ingeval de overeenkomst niet goedgekeurd wordt, de Belgische regeering besloten heeft een wetsontwerp in te dienen, waarbij het maken van een nieuw kanaal tusschen Gent en Heinst wo dt bevoli-n. Iedereen, voegt het blad erbij, zal het oelang van deze tijding begrijpen. Ons dunkt, zegt het Fondsenblad, dat er in geen geval van 6en kanaal van Gent naar Heist sprake kan zijn Het ontwerp Brugge-zeehaven bevat een zeekanaal van Heist na ir Brugge, Van den anderen kant bestaat de Brugsche Vaart, welke men zou kunnen verbreeden, verdiepen en in verbinding brengen met de voornaver. van Gent. Dit alles in de veronderstelling, dat de wapens van Oostenrjjk wedei omver ge worpen. Maar het kwaad schreed telken» verdei Het wel onderdrukte, maar niet bevredigde misnoegen der NederlandscLe patriotten kreeg door het gebeurde in Frankrijk nieuw voedsel. De zucht tot tegenstand en naar vei- andering wakkerde weder bij velen aan Honderden van patriotten, die ni Oranjes herstelling in Frankrijk een toevluchtsoord hadden gevonden, hielden die zucht leven dig en stookten haar aan. Aller oogen waren op Frankrijk gericht welks benden, naar 't oordeel van dezen heil en voorspoed en, naar dat van anderen, dood en verderf zouden aan brengen Het duurde met lang of Frankrijk ver klaarde ons den oorlog. De raadpensio naris van de Spiegel deed alles wat moge Ipk was om het gevreesde onheil van de zeven gewesten af te winder., en vond in den door den vijand afgezonden bevel hebber Dumouriez een man, geneigd om den vrede te sluiten Duch ten ander bewind trad inmiddels in Frankrijk op, en Dumcuriez viel in ongenade. Door tus- schenkomst evenwel van Oostenrijk, Pruis sen en Engeland zagen de Nederlandsche gewesten zich voor eene wijle gered, naar dien de Fransehen door het leger der Bond gunooteu binnen hunne eigene greuzen werden terug verdreven. Maai Frankiyk- legei bend-n, geroepen regeering waarlijk voornemens zou zijn Gent over Belgisch grondgebied met de zee te verbinden. Het Hdbl. v. A. meent uit goede bron te weten, dat de terugkoop van de Grand Central Beige niet in Januari e. k. zal plaats hebben, zooals algemeen werd ge dacht. Men vreest zelfs dat de minister Van- denpeereboom, ondanks al zijnen goeden wil, zal moeten afzien van dien terugkoop. Hollaad, zegt men, ziet er geen nut in de gedeelten der lijnen Antwerpen Glad- bach en Aken Maastricht, die op zijn grondgebied liggen, over te nemen- De Societé entre Sambre et Meuse, grooten deels uit Engelschen en Antwerpenaars bestaande en die deel maakt van den Grand Centralverzet zich niet tegen den ver koop harer lijnen, doch eischt uitkeering a, pari harer aandeelen en vergoeding van 5 millioen voor het afstaan der concessie. Vruchteloos dreigt de minister met ont eigening ten openbare nutte en het is ook waarschijnlijk, dat er geene meerderheid zou te vinden zijn, om zulke onteigening goed te keuren. Deze onzekere toestand kan niet big ven duren en men mag vóór het einde des jaars verklaring van den miuister ver wachten. Al weer een bankschandaal in Italië, waar de vertegenwoordiging der Regeering bij de Banca di-Napoli beschuldigd is ge worden 25.C00 lire te hebben aangenomen, om zijn oogen te sluiten voor het feit, dat de bank aan Luraghi een crediet van twee miljoen lire opende. De beleedigde partij heeft een klacht wegens laster in gediend. Daily Graphic wist Vrijdag te melden, zoo het heette om de volken van Europa vrjj te maken van het dwangjuk der tirannen, keerden weder, namen de Oostenrijksche Nederlanden weg en be vonden zich weldra, schier zonder tegen stand, tot midden in ons Vaderland. Door de natuur sterk door onze rivieren, hield men de zegevierende horden een tijd lang tegen doch de Voorzienigheid scheen de lichtzinnige natie, die het: „daar is geen God" verkondigde, zeer te begunstigen. De ingevallen winter werd van oogen blik tot oogenblik strengel, de piassenen kreken bevrorec, de wateren der meren en rivieren stolden en waien binnen korten tijd geschikt om het leger der „sanscu lottes" tot eene brug te dienen, die zjj overtrokken om als de sprinkhanen der Egyptische plagen zich over het gansche land te verspreiden. Nauwelijks was dit gebeurd, of het op roei barstte overal uit. De ongelukkige domme prins Willem V scheepte zich met zijn gezin te Sche- veningen in en stak in eene ellendige vis- scherspink naar Engeland over, om de vaderlandsche kusten nimmer weder te aan schouwen. De geschiedenis van de souvereiniteit der algemeene staten onzes lands werd na een bestaan van meer dan twee eeuwen gesloten. De omwenteling van 1789 plaatste er het punctum achter eu opende een nieuw tijdperk.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1