12' Jaarg\ Abonné's! Leest dit s. y. p. i\o. 1063. Woensdag 4 November 1896. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuw sell- Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. AXELSCIIE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B ïiaii 80 cent. Afzonderl. nuram. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden' near plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uitsluitend voor de Abonné's op dit blad of zij die zich daarop abonneeren heeft de uitgever tot 1 Januari 1897 de tot den laatsten tijd bijgewerkte Land kaart van Nederland, waarop alle plaatsen en gehuchten voorkomen, benevens het plantot Droogmaking van de Zuiderzee, verkrijgbaar gesteld tegen den geringen prijs van slechts 30 cents. Voor niet abonné's is de prijs dezer Landkaart f 1,50. De Landkaart is gioot 85 bij 71 cM. Abonné's die de Landkaart verlangen, gelieven de Bon op de vierde pagina uit te knippen en duidelijk ingevuld met naam en woonplaats aan den couranten- rondbrenger ter hana te s- ellen of aan het Bureau in te zenden. Zij die de Courant per post ontvangen zenden de ingevuldè Bon met 35 cents aan postzegels aan DEN UITGEVER. F. DIELEMAN De Provinciale Staten van Brabant hebben Donderdag gestemd over de subsidievoor stellen, ten behoeve van hut bijzonder hooger onderwijs ingediend. De nieuwe universiteit kreeg niets èn wijl zij Ie rood is, èn wij! zjj nog niet geheel georgani seerd isdaarentegen weden de subsidies voor de katholieke hoogeschool te Leuven en voor de vrije universiteit te Brussel elk a 15.000 aangenomen. Men geeft de campagne tegen Vooruit niet op. Nu wordt weder door Het Vlaam- 29 Wel hoorde ik nog den slag des nachte- gaals en 't gezang des leeuweriks, maat heiden begonnen hunne stemmen reeds te verliezen. De telkens hooger klimmende zon verspreidde gedurig meerdere warmte in het rond en dreigde in vereeniging met den veendamp verstikkend te zullen worden. Ik gaf mjjn paard de sporen, in de hoop van den vreeselijken damp weldra achter mij je zullen hebben. Maar die hoop was ijdel, want hoe verder ik kwam, hoe meer die damp verdikte Buiten Ooe- vorden, althans over de hanoversche grenzen dacht ik, zal 't stellig beter worden, doch helaas, ook daarin zie ik mij bedrogen. Nu. 't is God geklaagd Alfing bleef op deze hem veel ie dich terlijke ontboezeming nog altijd het stil zwjjgen bewaren. Hoewel hij geenszins het afkeurend gevoelen van den woorden ryken vreemdeling deelde, gevoelde hij toch al hel onaangename van den toestand waarin zij verkeerden. De veendamp had zich met eene ver bazende snelheid uitgebreidvan het Ylskke veld was hjj in het lage struikgewas sche Volk gezegd, dat er proces-verbaal is opgemaakt wegens het voorhanden hebben van boter, welke voor 50 pet- margarin bevatte Verder zou de justitie zich thans een in Het Licht en Recht voor allen ge - plaatstebeschuldigingtegen Anseele hebben aangetrokken, en wel het feit. dat deze voor 3V2 jaar, bij de kieswet crisis geld neeft gegeven voor de vervaardiging van dynamiet. Anseele, die den laatsten tijd niet bang was voor het instellen van lasterprocessen, had tot dusver, hoewel daartoe gesommeerd, dit zaakje niet aan gedurfd. Al het materieel in de drukkerij van Vooruit is in beslag genomen om Vrijdag a. te wordeu verkocht wegens onbetaalde boeten in lasterprocessen tegen het blad. Een der zetters van Vooruit, die in liet proces ongunstige verklariugen had afge legd. is uit, Vooruit gebannen. Die vrij heidlievende socialisten Na de vele Engelschen die de laatste weken eerlijk en onbevangen hun oordeel over de houding en de plichten van hun vaderland hebben geuit, kwamen nu de Jingo's van de ergste soort aan het woord. Maandag de ruwe bende in het Imperial Institute en Woensdag lord Chs. Beresford, die verklaarde het jammer te vinden dat Engeland voor 14 jaar Egypte maar niet in eens had genomen, want dan zou men nu van deze zaak geen last hebben. De spreker herinnerde er aan dat Frankrijk vóór 100 jaar ook Egypte wel heett bezet, en in onzen tijd Tunis Mada gascar. Voor de bezetting van Egypte door Engeland is ten minste aan te voeren de noodzakelijkheid het Suezkanaa! te beschermen en van daar langs de stammen van het hooger geboomte opwaarts gestegen, en bad eindelijk die hoogte en dikte bereikt dat men schier geene tien schreden meer voor zich uit kon zien. De zon vertoonde nu eene bleekroode schijf die, zonder een enkelen straal van zich te werpen, toch eene bijna ondragelijke hitte verwekte. Moede en mat haalden onze reizigers adem, terwy 1 hunne paarden met naar den grond gerichte koppen door hun herhaald gesnuif te kennen gaven, dat de hitte en de vunze lucht hun even onaangenaam waren, als dit het geval was met alles, wat rondom het leven genoot. Hijgend en kleunend lag liet vee, zoo veel mogelijk in de lommer der buomen, wier gevederde bewoners stom als het graf, met zwoe gende borsten, loom 011 lusteloos van den eenen tak op den anderen springende, verademing zochten. »'t Wordt nog hoe langer hoe benauw der," hervatte de vreemdeling. »Ja, 't is van daag biester arg," sprak Willem eindelijk. »Erg," zei de vieemdeling, »'t is meer dan erg, 't is om dol te worden, en schreit lot den hemel dat het Hoog Be wind geene wetten of verordeningen uit vaardigt om dat duivelsche veenbranden te beletten. »En wat dan?'' vioeg Alfiug. »Wut dan?" herhaalde de andere driftig wel wat anders dan om ieder, die het gebod overtrad, van wat rang, ouderdom Door vele bladen woidt deze taal afge keurd. Uit Egypte zelf komen voor de Engel schen minder opwekkende berichten, welke echter den voorstandere der »pak maar inpolitiek koren op hun molen zijn. Het is uit de ingekomen rapporten gebleken, dat de pas bezette provincie Dongola, welke eens zoo vruchtbaar was, een woestenij is geworden De waterwerken zijn niet onder houden, het vee is dood of geroofd, de bevolking is verspreid en kameelen zijn bijna niet meer te vinden. Dit alles maakt dat Dongola geen aan winst is voor Engeland, maar legt dit land den plicht op ten bate van de arme inlanders de oude welvaart terug te roepen en te beschermen. Maar ondertusschen vraagt men in Egypte vanwaar het g-ld moet komen. En dezelfde vraag doet mei: te Kaïro, nu men hoort van de eisclun, welke gene raal Kitchenei aan de schatkist stelt. Hoewel de ooriogsbegrooting reeds 1 mil joen pond boven het vóór li jaar in internationaal overleg vastgestelde maximum is, wenscht de sirdar nog ongeveer 700.000 pond meer te besteden om het leger een effectief van 15.000 man te geven, en daarmede Berber en Khartoem te veroveren. De Engelsche minister van oorlog, mar kies Lansdown i heeft zich in een te Leeds gehouden rede sterk verklaard tegen een geïsoleerd optreden van Engeland in het oosten. Hij voegde er bij dat, als de armenophillen er in slaagden hetonmoge lijke te bereiken, en de regeering voor hun plannen te winnen, laatstgenoemde ver- plicnt zou zijn de zaak van denverplichten militairen dienst ter hand te nemen. In Duir.schland wordt een g oote be of kunne hij mocht wezen, exemplaarlijk te straffen, zelfs aan den lijve." Willem schudde het hoofd. »Gjj schijnt al heel weinig gevoel voor Gods schoone schepping te hebben," ver volgde de eerste spieker. »Dat heb ik wel," was het ant woord. Welnu, is de Mei-maand niet deschoonste de liefeijjkste van al de maanden des jaars." Willem knikte toestemmend. »En wat genot hebben wij van haar, zoo lang dat ellendige volk hier. »De mond gaat voor 't oog," viel Al fing in en toen de vreemdeling die uit drukking niet recht scheen te vatten, voegde hij er by: »van 't mooie gezicht kan men niet leven." -Toegestemd, maar waarom dan 't veen juist gebrand en dat nog wel in April en Meiwaarom niet in Februari ot Maart Wanneer gij verstand van de boer derij hadt," antwoordde Alfing »gjj zoudt ganscb anders spreken. Wie veenboekweit wil verbouwer, kan dat op geene andere wijs doen dan thans geschiedt." En daarna den vreemdeling alles ver- Klarende en uit een zettende, zoo als een deskundige dat alleen vermag, eindigde hij aldus ,,'tZou er voor Drenthe ellendig uitzien, wanneer men ei geene veenboekweit meer weging op touw gezet, om bij den Rijksdag aan te dringen op krachtige maatregelen tegen de duelwoede, welke uiting is van misplaatst eergevoel, dat ook tot den moord te Karlsruhe leidde. Eenige hooggephatste personen uit Gotha hebben zich aan het hoofd gesteld. Spaansche bankiers zullen de regeering aan 20G miljoen nelpen tegen 5 pet, binnen 16 jaar te betalen, alles onder waar borg vau de douane ontvangsten. Te Cherbourg worden twee groote pant serscbepen uitgerust, om zoo spoedig mo gelijk te vertrekken men vermoedt naar het Oosten, waar langzamerhand een vloot bijeen komt, zoo groot als nog niet is gezien. Volgens Daily News beschouwt het corps diplomatique te Konstantinopel den toe stand daar ter stede hoogst dreigend. De ambassadeurs hebben daarom voor alle, wellicht zeer aanstaande, eventualiteiten instructies gevraagd Slechts de aanwezigheid der Europeesche oorlogsschepen zou een algemeenen Chris- tenmoord verhinderen. Ook Daily Chronicle gewaagt van een plan van den czaar om na zijn terugkeer te Petersburg een congres of conferentie der groote mogendheden bijeen te roepen. Men zegt dat Rusland er in heeft toe gestemd den eerst volgenden termijn van de door Turkije op te brengen oorlog schatting met 1 miljoen te verminderen. L)s Chartered Company" staat, volgens berichten uit Zuid-Afrika, zeer wrakde opstand en de veepest moeten haar hebben geruïneerd. De Londensche directie denkt echter over een vergrooting van het kapitaal met een miljoen aandeelen van 1 pond. Te Londen verspreidt men, waarschijnlijk kou verbouwen. Wij zouden er met de annen geen raad weten, want thans verschaft ieder behoef tige, die wil, voor eeue betrekkelijke kleinig heid zich zelveu de noodige boekweit en voorziet met de aardappels, die hij poot, daardoor in zijne dagelqksche behoeften. Pannekoeken en aardappels zijn bij den gemeenen man hier schering en inslag. Ja, 't enkel mislukken van den boekweit- verbouw ook voor slechts een jaar, zou Drenthe op een verlies van duizenden van guldens te staan komen en den minderen man aan de diaconie brengen." Hm," zeide de vreemd ding, »'t neemt niet weg, dat die damp vervloekt onaan genaam is voor ''emand, die er geen be lang bij heeft." Dat zal wel zoo wezen," antwoordde Alfing >doch duizenden die er belang bij hebben, getroosten 't zich." De gevoerde woordenwisseling had Alfing niet weinig afleiding bezorgd. Ailengskeus waren de beelden der herinnering, nog zoo kort geleden bij hem opgewekt, op den achtergrond getreden, en nadat zij ook van daar verdwenen, kwam, naar do wijze van zijn landaard, de nieuwsgftrig- iieid weder dermate bij hem boven, dat hij zijn reisgezel geene rust gaf voor dat hij wist, wie deze was, welk beroep iiij had eu waar hjj naar toe reisde. De vreemdeling moest ook naar Nien- huis Nadat men nog eenigeu tijd voortge-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1