I2e Jaarg. i\o. 1063. Woensdag 28 October 1896. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. Biimcnland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Londen doet zich een lastig geval voor. Een daar vertoevend Chinees, die in zijn land verdacht wordt van medeplichtig beid aan een complot tegen den keizer, is voor het gebouw der Chineesche ambas sade aangegrepen, en op het onschendbare gebied van den Chineeschen gezaotgebraebt. De politie, welke het gebouw niet mag betreden, houdt daar buiteu thans de wacht om te voorkomen, dat de gevangene naar een of ander scdip wordt gebracht. Na de terugkomst van het hof te Madrid had een kroonraad plaats, waar Danovas een overzicht van den toestand gaf. Vóór Maart hoopte men op Cuba zoover te zijn, dat de opstand in de provincies Matanzas, Pinar del-Rio en Havanna bedwongen zou zijn althans als generaal Weyler slaagde in de met 40 000 man te ondernemen operaties tegen Maceo. De regeering gelooft, zoolang Cleveland president is, van de Vereenigde Staten niets te moeten vreezen. De limes verneemt echter uit Noord- Amerika, dat men daar meer en meer ge neigd wordt op te treden, nu Spanje toont den opstand op Cuba niet meester te kunnen worden. Op de Philippijnen zou men. naar Canovas geloofde, de zaken nog spoediger in orde hebben. De onderhandelingen over de groote leening van 1000 waren verdaagd. Met Spaansche bankiers werd over een leening van 300 miljoen voor de kosten van den oorlog onderhandeldde opbrengst dei- douanen zou tot waarborg voor deze leening strekken. De koning van Griekenland heeft zijni verblijf te Parjjs met een week verlengd, 27 Wel kwam tls. Reinhoff de ongelukkige ouders bijna dagelijks bezoeken, doch Alfing vermeed telkens 'de gelegenheid om met den waardigen man alleen te zijn die, hoewel hij Alfings zielelijden meer dan iemand anders bevroedde, nochtans geeue vrijheid vond om hem in tegen woordigheid van Grietje zoo toe te spreken als hij dat wel wenschte en noodig keurde. Bij vriend noch nabuur meer inkeerende ontweek Alfing weldra alle mensChen, want hij waande in ieder hunner een be schuldiger te ontdekken, en scheen alzoo op weg te zijn om eindelijk een menschel) hater te znllen worden. Ook te midden 'an zijn gezin was en bleef hij stil en «fgetrokken. Wat hij vroeger zelf be stuurde en regelde liet hij nu aan het bestuur zyner vrouw en de bezorging zijner dienstbaren over en terwijl deze zich daar van kweten, bracht hij bet grootste ge deelte van den dag door in zijne draaibank of hij doodde den tijd met he vervaardigen van voorwerpen die hij kunstig uit hout wist te snijden. Inmiddels was het telkens vérschoveu en gaat, na een bezoek aan het hof te Weenen, naar huis. I>at dit bezoek een politieken achtergrond heeft, wordt nu reeds beslist ontkend. De Turksche regeering zou volgens de limes, van plan zijn een gedwonge leening uit te schrijven, waariu ieder Muzelman naar zijn vermogen voor 25 a 250 piaster heeft deel te nemen. De liberale leider in de Oostenrijksche kamer, dr. Süss, trekt zich uit het open baar leve i terug. Hij heeft van zijn kiezers afscheid genomen in een redevoering, waarin hij verklaarde het te betreuren dat zijn partij niet kon samengaan met de Jong- Czecben, »de eenige nationale partij die zijn denkbeelden van vooruitgang en vrij heid deelt". De verkiezingen voor de provinciale landdagen in Oostenrijk bevestigen de vrees, dat de liberale partij deerlijk geslagen zou worden. Bij gelegenheid van het huweljjk van zijn zoon heeft koning Humbert 32 nieuwe senatoren benoemd, alle kamerleden, ge leerden of nooge ambtenaren. Een commissie van deskundigen, door de Roemeens.che regeering uitgezonden tot het instellen van eeu onderzoek naar de vis scherij op den Donau, is op den Russischen, oeve - dezer rivier gevangen genomen en naar Ismail overgebracht. Eerst na diplo matieke tusschenkomst werdeD de heeren weer m vrijheid gesteld. Een particulier telegram aan Le Temps maakt melding van een botsing tusschen de Turksche en de Albaneascbe lijfwacht van den sultan, waarbij verscheidene dooden vielen. Uit Trebizonde wordt gemeld, dat de bevolking door schrik bevangen werd, wijl tijdstip genaderd waarop de kleine het zegel des doops zou ontvangen, en nu vond de leeraar gelegenheid om den ongelukkigen vader den troost der godsdienst aan te bieden. Wel vond hij in hem een ver brijzeld hart vol schuldbesef en berouw, maar tevens een hart, waarin het vreeselijk geloof huisvestte aan eene strafvorderende gerechtigheid Gods, die in staat zou zijn de misdaad der ouderen aan hun nogonnoozel kind, zelfs voor zijne intrede in de wereld te kunnen wreken en op dat g -loof stuitte aanvankelijk elk woord af, dat Reinhoff daartegen inbracht. Eerst na eene tweede en derde ontmoeting, scheen Alfing een weinig in dat gelooi te wankelen. De tijd, die door de kracht der gewoonte alle wondeu geheel of gedeeltelijk geneest ondersteunde Reinhoffs ijverige pogingen. Alfing vond van lieverlede leniging in zijn leed, want hij leerde, God te beschouwen niet als een vertoornd en wraakgierig rechter, maar als een vergevend Vader in Christus. Auderhalf jaar later schonk Grietje nog maals aan een kind het leven. Volgde op hare eerste bevalling gadelooze droef heid, thans heerschte er vreugde rondom haar want men mocht zich verheugen in de geboorte van een welgevormd wichtje. Alfing gevoelde zich zoo gelukkig, als dat maar immer in een toestand als de zijne mogelijk was. Hij dankte God uit de volheid zijns harten en bad by vernieuwing om ver- het Russische eskader daar binnen viel. Men vluchtte allerwege en zocht een toe vlucht in de huizen der Armeniërs en andere christenen. Het Russische blad de Viedomosti bevat een verslag van haar correspondent te Etchemain over de moorden te Van Vluchtelingen uit den omtrek van deze stad vertellen dat de Christenen vermoord zijn door de Koerden. De schoonste vrou wen en al de jonge meisjes werden ont voerd, terwijl de kinderen in putten werden geworpen, waarna, men aarde op hen wierp. Om het moorden te bespoedigen, plaatsten de Mahomedanen hunne slachtoffers in rijen en schoten ze zoo dood. Afschuwelijke tooneelenj van de bloed dorstigheden der Koerden worden vermeld door deze vluchtelingen, die meerendeels hun ginsche familie verloren hebben. De aanvallende beweging in de provincie Pinar del Rio op Cuba is begonnen. Alle bewoners van de provincie moeten zich binnen een week achter een aangewezen linie terugtrekken, op straffe van als op standeling te worden behandeld. Een telegram uit Jacksonville meldt, dat de kruiser „Saleigh" van de Vereenigde Staten het vrijbuiterschip »Dauntless" in beslag genomen heeft. Frankrijk moet van Marokko, behalve een aanzienlijke schadevergoeding, afstand van aan Algiers grenzend gebied hebben gevraagd. Als het Riff daartoe behoort, dan zal heel Europa Frankiijk's aanwinst zeker met welgevallen zien want de zee roovers doen den emmer overloopen. Ondei tusschen is de Fransche kapitein door de Marokkanen in vrijheid gesteld. In Abyssinië begint zooWel het volk als de vorst ongeduldig te worden. Men wil giffenis en rust. Welig en frisch gloeide de kleine Fenüa op. De blos der gezondheid lag op hare wangen, en vriendelijkheid en onschuld straalden uit hare helder blauwe oogjes. Maar al was zij ook de afgod harer ouders daarom werd bet blind geboren knaapje niet vergeten. Neen Grietjes teederheid en liefde verdeelden zich als in' gelijke mate tusschen do beide kleinen doch minder was dit het geval bij Alfing. Hoe lief hij ook het blinde jongske mocht hebben, hij kou het toch nooit beschouwen zonder als in een oogwenk een tal van jaren te doorleven. Daarom hield hij zich liever en meer met hel andere kind onledig, dat hij echter evenmin lang kon aanzien zonder dat eene huivering door zijne leden voer. O, als het toch eens waar was dacht hij telkens bij zulk eene aanschouwing dat de vloek ook op dit arme schepseltje rusttemaar dan wendde hy plotseling zijn gelaat van de kleine af en zocht zich te sterken in zijn nog altijd te zwak geloof aan Gods oneindige genade, die zich ook te midden van nacht en dui sternis gansch wonderlijk weet te open baren Terwijl het blinde knaapje, eerst zwak en ziekelijk van gestel, later in gezondheid en kracht begon toe te nemen en weldra zijn zusje in sterkte scheen te zullen even aren, begon het laatste op eenmaal te kwijnen zonder dat men daarvan de oorzaak vrede of oorlog en de troepen zouden, als over drie weken de vrede niet geteekend is, den strijd willen hervatten. H. M. de Koningin is Zaterdagochtend als lidmaat der Nederlandsche Hervormde Kerk bevestigd. De pers is tot deze plechtigheid niet toegelaten. Na afloop werden ons echter in de zaal, waar de bevestiging geschied was, eenige inlichtingen verstrekt. Het was in do zaal, waar het lijk van den laatsten koning tentoon gesteld is geweest. De ruimte werd grootendeels ingenomen door rijen stoelen voor de genoodigden. Daarvoor, naast elkaar, twee armstoelen voor de beide Koninginnen. Op eene kleine verhevenheid eene tafel met een lezenaar, waarop een Bijbel, voor den predikant. Links achter in d9n hoek 9en serafien. Verder waren in de zaal te zien portretten van vorstelijke personen uit het huis van Oranje aan den wand, op den schoorsteenmantel een reusachtige klok, en in het raidden hing van de zoldering eene zware vergulde lichtkroon. Het geheel eene zaal van deftige en voorname pracht. Er waren 110 genoodigden. Wij noemen den hofmaarschalk baron Clifford; de ceremoniemeester graaf van Randwyck de dames du palais den raad van voogdij dames en heeren van de dienstdoende hofhoudingleden van de hofhouding te Amsterdam en op 't Looden intendant van Soestdijkde vroegere gouvernante van H. M. freule De Koek, de oudsten van het dienstpersoneelde mm. van H.M. Te elf uui traden Hare Majesteiten wist op te sporen. Allerhande huismiddeltjes werden aangewend, allerlei raadgevingen van vriend en gebuur opgevolgd, doch alles zonder baat. Om de hulp van een ervaren arts in te roepen kwam in nie- mands gedachten op. Geen wonder trou wens, want, naar wij meenen, bezat Drenthe op dal tydstip slechts een ge promoveerden medicus. Doch al had het den ingezetenen toenmaals ook aan geeue degelijke geneeskundigen ontbroken, zij zouden ze, wellicht toch niet geraadpleegd maar veeleer zoo als men dat zelfs heden ten dage nog doet zich tot dezen of genen kwakzalver gewend hebben. Onder dat slag van wonderdoctors waaraan ook Dienthe nimmer gebreu schijnt gehad te hebben was er destijds ten, die eene bijzondere vermaardheid bezat, 't Was oen oude boer in het kerspel van V Van heinde en ver kwam men dezen man raadplegenen daar Willem hem vroeger leeds met vrucht bezocht had, besloot hij ook nu weder derwaarts te gaan. Dag en uur waren daartoe reeds bepaald, toen het onver acht bezoek van zekeren Leffert Seuring, algemeen be kend onder den naam van vrome Leffert, Alfing eensklaps van plan deed ver anderen. Vrome Leffert was een dier vele dag dieven, die niet alleen door den verkoop van zoogenaamde stichtelijke boekjes het rijk van waarheid en verlichting afbreuk doen, maar ook door het zaaien van dat

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1