No. 1060. Zaterdag 17 October 1896. 12' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAIV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch yerhaal. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In België, waar de spoorwegen worden geëxploiteerd op een wijze, welke zelfs een Amsterdamschen radicaal tot een tegen stander van overheids-exploitatie moet maken, is de minister van de spoorwegen eindelijk eens gaan denken aan de middelen om te voorkomen, dat schier elke week ongelukken plaats hebben, in den regel met doodeljjken afloop. Men zal het block systeem toepassen op de wijze als dit elders plaats heeft, en bjj de toepassing van dit stelsel meer dan vroeger gebruik maken van de telegraaf. De werkstaking der meubelmakers te Brussel is verloopen een steeds grooter wordend aantal werkstakers keerde naar de patroons, terug zoodat Maandag op bjjna alle werkplaatsen een voldoend, op enkele zelfs een voltallig personeel aan wezig was. Voor de werkstakers is de strijd dus al zeer noodlottig afgeloopenzij hebben bjjna 10 weken geen loon ontvangen niets meer ontvangen, dan reeds bij den aanvang van den strjjd was toegezegd, en het langzame verloop der beweging bewijst dat de organisatie niet deugt en niet gemakkelijk te verbeteren zal zijn. Te Parijs baart een handeling van den minister van binnenlandsche zaken Barthou veel opzien. Een der bladen had hem beschuldigd tijdens hjj minister van water staat was, te hebben gespeculeerd in aan deelen van de Orleans, en Zuiderspoor- wegen, op het oogenblik dat hoogst ingrjj pende voorstellen betreffende deze maat schappijen aanhangig waren. De minister heeft twee zjjuer vrienden naar den uit gever gezonden om deze te dwingen de 24 De drukte in en om de woning dei vreugde nam au van oogenblik tot oogenblik toe, en in geljjke mate vermeerderden zich de geschenken, die de gasten naar oud gebruik op het feest medebrachten, be staande uit ham, boter of iets derge lijks 8 Eindelijk waren ook de laatste bezoekers aangekomen, en de anders zoo doodelijk stille woning leverde nu een schouwspel op, 't welk onwillekeurig tot vrolijkheid moest stemmen. Lustig ging de zilveren kom met brande wijn en rozijnen gevuld in het rond, be- hoorigk afgewisseld door het gebruik van koffij met »boeren stoete" en beschui ten n'tls toch een recht genoeglgk gezicht," sprak meester Tabing tot zijn buurman Hilbert Luuks, «zoo'n keuken vol menschen allen in hun Zondagspak, en onder dat pak een vrolijk kloppend hart." »Dat zeg ie goed, meister,''antwoordde zjjn buurman met den mond vol eten en de brandewjjnskom in de hand. »En dan die kosteljjke spgzon en die zaak aan het oordeel van een raad van eer te onderwerpen. Door uitstedigheid van den directeur is nog niet bekend of deze op dit voorstel in gaat. Wat zal men in Frankrijk wel zeggen van een minister, die in zulke omstandig heden niet naar de wapens grijpt, maar bewijzen boven een kogel stelt Volgens de Figaro heeft de hertog van Aumale de vorige week een bezoek gebracht aan president Faure, om deze mede te deelen dat het hem omnogeljjk was de uitnoodiging voor de feesten ter eere van den czaar aan te nemen, zoolang het hem niet geoorloofd is daar in militaire uniform te verschijnen. Den dag nadat de czaar te Chalons gewaagde van de wapenbroederschap van zijn leger en dat der Fransche republiek, werd hij door ziju zwager benoemd tot kolonel der Hessische lijfdragonders. Nu ziet men hoe goed het is gbweest, dat de czaar het laatste bezoek voor zijne familie bewaarde, want aan Duitsche cavalerie-kolonels heeft men in Parijs danig het land. Dat heeft Alfons de Xlle onder vonden Trouwens, Frankrijk is veranderd sedert den dag dat het den Spaanschen koning, den gast zijner regeering, beleedigde. Het juicht thans voor een Duitsche prinses, het bewondert een volle nicht van keizer Wilhelm, want dat is en blijft prinses Alex van Hessen, ook na haar huwelijk met den czaar. 't Was wel te voorzien, dat de socialisten na het vertrek van den czaar weer uit den hoek zouden komen. Jaurès wijst er in de Matin (welk blad betoogd heeft dat er wel een geschreven verdrag tusschen Frank- rjjk en Rusland bestaat) dat het woord overheerljjke drank." »Ja, die sint upperbest meister.'' »En zie die mooi versierde pijpeu eens waar we uit zullen rooken.*' Nou dat zeg ie goed, meister; spietig evenwel dat die pieppen zoo duur sint." »0 ho, Hilbert, bij zoo'n gelegenheid als deze moet men op geen zeslehalf zien «Hm, 't is en beteune (schaarsche) tied meister, ie koopt nog neet eens veel veur en zest half." Dat 's waar, maar 't is notoor even zeker, dat men zjjn fatsoen moet houden en dat een grjjze kraai geen winter aan brengt." »Daar praat ik neet van, meister, of dacht ie «Wel toch niet, Hilbert, daartoe kecnen we elkander te lang en te goed." Eene plotselinge beweging aan het an der eind des vertreks trok eensklaps Ta bings aandacht. «Ik geloof, buurman Hilbert," zeide hij, «dat men reeds wil aanspannen om de bruid te halen en zie, daar dien ik notoor ook bij te wezen want mijne vrouw behoort tot Willems naaste bloed." Zijn vermoeden bleek ge grond te zjjn, want naar buiten gaande vond hij reeds een tiental paarden opge tuigd en aangespannen. Als in een oogwenk tjjds haalde ook hij-de zjjnen van stal en volgde met zjjn wagen de vijf andere, die hem reeds vooruit waren. In het rjjt.uig, 't welk den trein opende «alliance het eenige woord dat een duide lijken zin heeft, tjjdens de feesten niet is genoemd. Jaurès acht zulk een verdrag ook uiet wenschelijkmaar toch moet men het publiek niet wijsmaken dat wel zulk een verdrag bestaat. Ook Furot wijst in de Petite Republique er op, dat een categorische beteekenfs heeft, niet is uitgesproken. Bjj deze beoordeelingen sluit zich aan die van CassagnacDeze vond in geen enkel woord een aanwijzing, dat er werkeljjk een verbond bestaat. En Drumont de Jodenhater vangt een nabetrach ting aan. met de woordenAls de czaar een leening wil sluiten, weet hjj dat ze vooruit volteekend is. Eenige Italiaansche bladen vatten het feit, dat de czaar geen bezoek aan Italië brengt, als het bewjjs, dat dit land niet meer gerekend wordt tot de groote mogend heden te behooren. Whitman, de Konstantinopelsche corres pondent van de New York Herald,genoot de twjjfelachtige eer bjj den sultan te wofden ontboden, om met diens dank voor zjjn houding, een ridderorde voor zich en een voor zjjn vrouw te ontvangen. Tevens kreeg hjj de opdracht des sultans groeten en beste wenschen aan Bismark over te brengen. Zondag over een week vangt het proces tegen de moordenaars van Stamboeloff aan. Om de zaak vooral duideijjk te maken heeft men 730 getuigen gedagvaard. Deze getuigen zullen zoo noodig met geweld voor de rechtbank worden gebracht maar ook voldoende bescherming tegen eventueele aanvallen ontvangen. Men heeft in Matabelenland de holen, en welks paarden met bonte papieren bloemen en grillig gekleurde linten opge schikt waren bad de bruidegom naast een jeugdig boerenmeisje, 't welk gedurende den kleinen tocht de plaats van bruid ver vulde en daarom den naam van «broed-hen"*) droeg, plaats genomen. Volgens oud gebruik was het bestuui van dat rjjtuig toevertrouwd aan de leiding van hem, die door den bruidegom tot broed-neuger was gekozen en die in 't hier voren vermeld costuum uitgednscht, voorzien van eene even smakeloos, ver sierde zweep, de voerkist had bestegen. In vollen draf ging het voorwaarts over Aalden eD voorbjj Meppen naar Ooster- hesselen. Zingend en jubelend reed de feesteljjke optocht laatst gemeld dorp binnen en hield voor de woning der weduwe Sassing stil. Maar in stede dat de bewoners dier huizinge de aangekomenen met een bljj gelaat eu hartelijk welkom te gemoet snelden, scheen er binnen hare muren eene doodeljjke stilte te beerschen. Al de buitendeuren waren, volgens aloud gebruik zorgvuldig gesloten. Doch zoo stil als het daar binnen was, zoo levendig en druk was het daar buiten. Eaue gansche menigte nieuwsgierigen waar daar jjlings zamen geschoold. 't Meisje, dat op de heenreis naast den bruidegom zit, om de bruid af te halen. Eigenljjk Bruid-heen. waann een deel der opstandelingen met vrouwen en kinderen hun toevlucht hadden gezocht met dynamiet doen springen. Een Matabelenhoofd werd gedood, terwjjl 80 vrouwen en kinderen Je wijkplaats ver lieten, en door de Engelschen gevangen werden. De Cubanen hebben weer een trein doen ontsporen door middel van een dynamietbom. De Rijksmiddelen zijn ook in Sep tember rijkelijk blijven vloeien, 9n gaven 578 000 meet dan in dezelfde maand van het vorig jaar, een uitkomst welke men aan alle groepen, behalve aan de rijks-telegraaf, dankt. Deze bleef onge veer 5000 achter, maar alle andere stegende directe belastingen met ƒ130.000, de invoerrechten met bijna een gelijk bedrag, een verschil dat men ditmaal niet aan de verleden jaar inge voerde nieuwe regeling der heffing, maar aan vermeerdering van in voer moet danken. De accijnzen gaven ƒ158.000 meer, waartoe 35.000 door de suiker, 17.000 door den wijn, ƒ82.000 door het gedis tilleerd en ƒ29.000 door het geslacht werd bijgedragenalleen het zout bracht belangrijk minder op en wol ƒ98.000 ir. plaats van 130.000. De indirecte belastingen stegen 120.000, terwijl de stijging der andere middelen niet noemenswaardig was. De negen maanden geven een overschot van ruim 4 miljoen, zoodat men nu reeds bjjna tot 9/12 der raming is gekomen, iets dat in den regel eerst latei plaats heeft. De algemeene toestand is dus aller- Nadat de vau ongeduld trappelende paarden des bruidegoms een oogenblik voor de gesloten «banserdeur"*) hadden geslaan vroeg eene zware basstem uit de menigtewie men was, waar men van daan kwam en wat men begeeide? Ten gevolge deze drievoudige vraag rees de „bioedneuger" van zijne zitplaats op en, zijn hoed mei eene koddige deftig heid afnemende, antwoordde hij in eenige hoogdravende rjjrawoorden, die zakeljjk hierop nederkwamen dat zij geene Oth- uiels waren die om eene vrouw wenschteu te vechten, maar veeleer knechten Abra hams, die als vrienden en goede bekendeD kwamen om eene lieve bruid te zoeken, die ze daar meenden te zullen vinden dat het eerzame Willem Alfing uit Zweelo was, die, vergezeld van zijne bruilofts gasten, voor deze gesloten deuren stond met de vraag, of dit niet was de woning van Grietje Sassing, zjjne welbeminde bruid Nauweljjks was deze wedervraag door de zelfde basstem van vroeger met ja be antwoord, of de brnidsopeiscber ver volgde Bandser, bander noemt men de groote deur eener schuur, om in te rjjden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1