No. 1055. Woensdag 30 September 1896. I2e Jaarg. IN i e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, FEUILLETON. Voor honderd jaren. Een drentsch verhaal. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. <01 RANT. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden na er plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Itnitciihiid. Er zijn eindelijk weer eens wat feiten te vermelden in zake het dynamiet-complot. Ivory of Bell is Donderdag voor de tweede maai in Bowstreet voor de balie geweest. Het O. M. toonde aan, dat het bekende viertal langs verschillende wegen van Amerika naar Europa was gekomen, om te Antwerpen de fabriek op te richten de daar vervaardigde helsche werktuigen zouden te Londen en Glasgow door hand langers worden gebruikt. De advocaat van de kroon stelde vast, dat de verdachten te New York alle voor bereidende maatregelen namen, om tegen 15 September gereed te zijn. Verder zou men zich in verbinding stellen met Ieren, waartoe aan Bell aanbevelings brieven werden gegeven. Dat de gedane stappen geen resultaat hadden, was een gevolg van onderling wantrouwen De omvangrijke correspondentie, bij Bell gevonden, gaf alle aanwijzingen aangaande bet ontworpen complot. Daarna werd aangevangeu met het hooren der getuigen, in de eerste plaats van de politie-beambten. De behandeling der zaak wordt voortgezet. Verder wordt uit officie use bron gemeld, dat de Engelsche regeering eindelijk eeo beslissing nam in zake de aanvragen om uitlevering. Op grond dat het tusscben Nederland en Engeland bestaande uitleve- ringstractaat niet voorzien heeft het in geval van de beide te Rotterdam gearresteerden, Kearney en Haines, zal de uitlevering dezer gevangenen niet worden gevraagd. Wel zal men trachten de uitlevering van Tynan te verkrijgen. Of deze zal worden toegestaau De 19 „Dat nimmer, mevrouw," was Wouters antwoord, en zich daarop met drift naar Otto wendende, die juist binnen kwam, vervolgde hij „waarom mij niet eerder over deze zaak gesproken Doch eer de binnen gekomene hierop antwoorden kon, keerde Wouter zich weder tot de oude vrouw en zeide «vergun mij waarde mevrouw, dat ik een oogenblik de buitenlucht ga genieten en dat Otto mij volge „Doe alzoo," zeide zij minzaam en de jongelingen verlieten haar om in den tuin bet afgebroken gesprek voort te zetten. «Er is dus, naar ik vermoed," sprak Wouter, «van hooger hand bevel gekomen om mij van hier te verdrijven." »Geen bevel, maar wel eene waarschu wing," antwoordde Otto openhaitig, «waar- in van geene verdrijving, maar eenvoudig van verwijdering wordt gesproken." „Om 't even, 't komt op de zaken, niet op de woorden aan in allen geval is 't hatelijk vervloekt hatelijk »Maar aan wien de schuld ./'vroeg Otto zacht. Amerikaansche regeering heelt hem als haar onderdaan erkend, en medegedeeld, dat zij steeds de uitlevering weigerde, op grond dat deze werd aangevraagd wegen6 «staatkundige vergrijpen." De moord op Cavendish eu Burke is een staatkuudig vergrijp. Bij de voortzetting van de behandeling der zaak Bell voor den politierechter in Bowstreet werd o. a. gehoord de inspecteur van politie Van Beusekom uit Rotterdam. Deze verklaaide, dat hij onder bet üoofd kussen van Kearney een envelop had ge vonden met een dertigtal slaghoedjes voor bommen. De zaak is een week verdaagd. De naar de Levant, en naar Cherbourg te zenden Fransche eskaders hebben zooveel zee miliciens noodig, dat men de lichting, welke aau de beurt is, niet op tijd naar huis kan zenden. De czaar heeft in Frankrijk eeu her vorming tot stand gebracht. Hij geeft mevrouw Felix Faure, voorzoover dit van hem afbangt, de plaats welke overal elders door de gemalin van het hoofd van den staat wordt ingenomen. En men behoeft er niet aan te twijfelen, of de Franschen zullen het keizerlijk voorbeeld volgen. De door de Frans.che regeering te maken kosten worden op 5 millioen francs geschat, die van de stad Parijs op anderhalf millioen. De Vos ft. Zeitung meldde dezer dagen, dat de sultan Grumbkof pacha met een eigenhandig schrijven aan keizer Wilhelm naar Berlijn had gezonden, en leidde daar uit af, dat de sultan alleen nog vertrouwen in Duitschland schijnt te hebben. De sultan heeft daar wel reden voor, want de Fr. Z. brengt een verbazing- Heb ik tot zoo iets reden gegeven ge durende den tijd. dat ik hiei was spreek »Men heeft u bjj Kranghand gezien." „Duivelsche argwaan, kleingeestige ver volgzucht 1 Otto, gelooft gjj, even als dat vervloekte ellendige bestuur hier dat mjjne bezoeken bij Kranghand eenige staatkundige bedoeling hadden „Neon, dat zij verve, Wouter intusschen ware het voor u wellicht beter geweest, niet weder met iemand in aanraking te zijn gekomen, wiens gesprekken voor uwe rust zoo hoogst nadeelig bleken »Het hoog loffelijk bestuur van dit land schap wil alzoo een vreedzaam burger buiten z\jne landpalen zetten, enkel omdat hij met een ander burger gesproken heeft over zaken, die „Niet alléén daarom, Wouter." Wat is er dan meer?" «Men heeft kondschap bekomen, dat gij eene zekere geheime correspondentie voert met den uitgebannen jonker >En gele oft gij dat?" «Niet voor ik er de bewijzen van zie" «Welnu, zeg dan tegen ieder, dien het mag aangaan, dat het een vervloekte leugen isdat ik den naam van dien persoon eerst heb gehoord, maar hem nimmer heb gezien, en dat zelfs zijne handteekening mij ten eenemale onbekend iszeg ot schrijf dat aan hem, van wien die waar schuwing tot u is gekomen, en voeg er wekkende mededeeling. Omstreeks 7 Sep tember, dus een dag of tien na de gru welen. toen de gezanteu der groote mogend heden nog druk aan het beraadslagen waren, eu den sultan dreigende nota's zonden, kwam de Duitscha gezant hem namens keizer Wilhelm een groote familiegroep van het keizerlijk gezin overhandigen. Waarschijnlijk was het geschenk vóór de noodlottige moordpartij afgezonden Maar juist daarom wekt het ergernis, dat de gezant de overbrenging niet wat uitstelde tot beter tijden, of nadere instructies vroeg. Nu kreeg het den schjjn, alsof het ge beurde geen verandering bracht in de ge voelens jegens den sultan. Zoo ten minste werd de zaak aan het Turksche hof opge vat. De sultan had dus wel reden, den keizer dankoaar te zijn. De berichten over de ontdekkingen van bewaarplaatsen van bommen, dynamiet, nitroglycerine enz. volgen elkander met ver rassende snelheid op. Vooral de Armenische kerken zouden ware magazjjnen van dit gevaarlijk goed zijn geweest. Elke ont dekking geeft aanleiding tot nieuwe ar restaties, ook van Armenische geestelijken. Men weigert meer en meer alle daaromtrent door de Porte gedane mededeelingen als waar aan te nemen. Maar toph blijkt voor de zooveelste maal dat de Armeniërs alles behalve engelen zijn. De reeds vermelde aanval der Armeniërs op Eguin heeft volgens Duitsche berichten aan 500 Turken het leven gekost, terwjjl de stad in brand werd gestoken. Is het dan wonder dat de Turksche stoepen, bij gestaan door de bevolking, een bloedblad onder de Armeniërs aanrichtten i Oostenrjjksche berichten stellen den aan val op de Armeniërs echter als een roof bij, dat, eer deze week één dag ouder is geworden, ik van hier zal vertrekken." «Wees bedaard, Wouter," suste Otto. «Zeg liever tegen het kokend water, word koud. Neen, geen ougenblik langer dan volstl ekt noodig is, blijf ik hier waar ik even als in Frankrijk den grond onder mij De voeten als voel branden. Naar elders zal ik gaan en, aan mijn ongelukkig vader land denkende, daar den grooten dag ver beiden, waarop het uur der wrake slaan zal Otto schudde met het hoofd. «Ja, eens zal hij komen, die van den Hemel afgebeden dag," vervolgde Wouter „waarop een geweldig on weder zal los barsten om den politieken dampkring te zuiveren en den vaderlandscben bodem ontvangbaar te maken vooi het zaad van betere instellingen, waarvan het nagoslacht de vruchten in vrjjheid en welvaart zal plukken." „Gods wil geschiede in alles," zeide Otto. „Zoo zij het," hernam Wouter; „en nu geen woord meer over deze zaak.. Wel zijn onze siaatkuudige beginselen lijnrecht met elkander in strijd, doch onze harten zijn één. Wat er ook moge gebeuren, wij zijn en blijven vrienden. Ook uwe familie zal mij steeds dierbaar blijven ik koester voor haar de grootste achting en liefde, en zou vruchteloos naar woorden zoeken om u en de uwen naai eisch te kunnen danken voor hetgene ik bij en tocht voor. De laatste dagen komen slechte berichten over de houding der Arnauten en over den toestand in Macedonië, waar, volgens mede deeling ;n uit Oostenrijksche bron. vier nieuwe benden zijn binnengedrongen. De overheid te Saloniki vroeg nieuwe troepen aan, welke van Kreta moeten worden ge haald. Maar daar zijn ook krachtige maat regelen noodig. wijl een ernstige botsing tusscben Christenen en Mohammedanen plaats had. Eindelijk heerscht ook in Anatolië een groote spanning. De Khedive van Egypte is geheel on verwacht te Venetië aangekomen. Het was zelfs niet bekend, dat de vorst zijn land had verlaten. Figaro wist juist mede t6 deelen, dat de vorst van den 14en tot den 21 en in het strengste incognito te Parijs is geweest, zonder dat iemand zijn aanwezigheid ver moedde. Spanje zal weer 8000 man naar de Philippijnen zenden, terwijl ook naar Fer nando Po troepen gaan, met het oog op mogeljjke woelingen onder de daarheen gedeporteerde Cubanen, Volgens de Köln Zeitung zouden de Bangaïa-soldaten in den Congostaat 1308 negerhanden hebben afgesneden. Kapitein Fiévez zou volgens het Duitsche blad voor deze gruweldaad aansprakelijk zijn. Volgens particuliere berichten van de Impercial hebben de opstandelingen op de Philippijnen acht dorpen om de stad Cavito bezet, en zijn zij goed van wapens voor zien nog grootere voorraad krijsbehoeften wordt verwacht. Officieele berichten daarentegen melden, dat de opstandelingen uit de provincie Cavito vluchten en verslagen zijn. door u hier heb mogen «maken. Wel had ik in stilte gehoopt, dat ik, door nog Bterkere banden dan de tegenwoordige aan u en de uwen zou mogen worden ver bonden doch de drang der omstandig heden onderdrukt eene hoop, die ik echter verre ben van te laten varen. Deel uwen huisgenooten mijn voornemen, om morgen te vertrekken, nog heden mede, doch be spaar mij de smart, dat gij, noch een van hen op de beweegreden tot dat vertrek terug komt. Laat ik u allen vaaiwel kunnen zeggen, gelijk dat tusschen vrienden plaats vindt, die zich voor eenigen tijd in elkanders gezelschap hebben mogen ver heugen Zult gij daarvoor zorgen «Gaarne," antwoordde Otto, terwijl hij Wouters hand met hartelijke welwillend heid drukte. En alzoo geschiedde het. De landbouwende klasse in Drenthe hecht over het algemeen weinig aan het gezellig verkeer. Hoogst waarschijnlijk is de reden daarvan te zoeken eensdeels in het samenwonen van meer dan één gezin dikwijls van eene geheele familie, en anderdeels in den onvermoeiden arbeid des landmans, in zijne verregaande zuinigheid als ook in de dikwijls uren verre afstanden en de overdrevene zorg voor zijne paarden. De bedoelde neiging is veeltijds zoo weinig bij hem ontwikkeld dat er vroeger be_ jaarde landlieden werden gevonden, dirf ofschoon zij elders ook zeer geliefde be_

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1