Gemeenteraad van Zaamslag. waren 23 van katholiete zijde. Van dezen hebben 21 zich' vérkyard voor het door den heer Harte losgelaten, maar door den heer Bahhnan opgeraapte-amen dement over den opkomstdwang. De heer Harte heeft l$j het. intrekken van zijn voorstel de plechtige verklaring doen hooren dat hij en zijn medestanders nu tegen de geheele kieswet zullen stemmen. Sluiten zich nu de 36 tegenstemmers van artikel 1 bij deze 21 katholieke frondeurs aan, dan valt het ontwerp-Van Houten met 57 tegen ongeveer 40 stemmen. Het lot der kieswet is thans derhalve in handen van de 36 leden, die zich tegen artikel 1 hebben verklaard, althans van een gedeelte dier afgevaardigden. Slechts een tiental van hen behoeft ten slotte zich bij de regeling neer te leggen, om de schaal, zij het ook met geringe meerderheid, ten gunste van het ontwerp te doen overslaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit inderdaad het geval zijn en zal de meerder heid voor het ontwerp vermoedelijk nog grooter zijn dan een paar stemmen. De minderheid bij art. 1 was uit zeer verschillende elementen saaingesteld. De grootste helft (19) bestond uir, de geavan ceerd liberalen, voor wie de uitbreiding niet ver genoeg gaat, en waarbij zich 8 antirevolutionairen van de fractie Kuyper en de 3 radicale Kamerleden hadden aan gesloten, te zamen 30. De overige zes tegenstemmers achtten het kiesrecht, in art. I omschreven, te uitgebreid. Tot dat kleine groepje behooren 4 conservatief- liberalen, 1 katholiek en 1 antirevolutionair, van de meesten hunner is het wel niet te verwachten dat zij vrede hebben met een kieswet, die naar hun inzien veel te ver gaat. Anders zullen hoogstwaarschijnlijk niet weinigen oordeelen onder het 30tal, die juist om de tegenovergestelde reden hun stem aan artikel 1 hebben onthouden. Door zich tegen die gewichtige bepaling van de geheele regeling te verklaren, hebben zij getuigenis afgelegd van hun beginsel. Zij wisten echter tevens, dat zij aldus niet het geheele ontwerp in gevaar brachten het was zeker dat de groote meerderheid zich vóór art. 1 zou verklaren. Anders zal het nu bij de eindstemming wezen. Een derde gedeelte der voor stemmers van art. 1 zal afvallig worden, als zij zich aan het dreigement van den heer Harte houden. Dan beteekent het »tegen" der liberale en antirevolutionaire linkerzijde den val van het ontwerp. Maar het Hbd. meent stellig dat niet allen daartoe willen meewerken, omdat de kans op totstandkoming van een kieswet naar hun inzicht, zoo bijzonder gering is. Hun stemmen tegen het ontwerp zoo vervolgt het blad kan dus enkel het gevolg hebben, dat niet enkel een zeer uitgebreid kiesrecht zooals zij wenschen, noch thans, noch in de eerste jaren wordt verkregen, maar dat ookjde vrij aanzienlijke uitbreiding, welke nu "te verkrijgen is, achterwege blijft. fie i 'te Zulk een non possumus öf alles öf niets - moge voor heethoofden, dwepers, of polilieke speculanten aantrekkelijkheid hebben, ernstige staatslieden bedenken zich wel tienmaal, alvorens zij hun land aan de gevolgen van dergelijke poltiiek prijs geven. De houding, door den heer Scbaepman bij dit ontwerp aangenomen, komt ons voor de juiste te zijn. Hij behoort zooals hg in de ver gadering van 28 Mei zeide >tot de verslagenen van 1894" evenals wij en de linkerzijde der Tweede Kamer. Maar hij acht het plicht, deze regeering de gelegenheid te geven tot een eerlijke proefneming. Tot het mogelijk maken van die proef neming kunnen ook de geavanceerden, zonder gemoedsbezwaar, medewerken. In al geval zal het onderwerp het kiezerscorps aanstonds zeer belangrijk uitbreiden en een groot getal werklieden zal er in worden opgenomen. Men late de tijd beslissen, of die uitbreiding al dan niet voldoende is om lang ongewijzigd te kunnen blijven. Zitting van 15 J uni 1896. Tegenwoordig alle leden. Voorz. dhr. J. BareEdregt burgemeester secretaris P. J. Wort man. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter zegt nog iets te zeggen te hebben naar aanleiding van de vraag van dhr. Van de Ree in de vorige ver gadering. Door het lezen der notulen is mij gebleken, dat in dezen een misver stand beeft plaats gehad, daar ik u stellig niet begrepen schijn te hebben, omdat er geen bepaald voorstel was ingekomen. Dhr. Van de ReeDat is best mogelijk er zal wel een misverstand bestaan, maar u hebt gezegd dat een voorstel 24 uren van te voren moet worden ingediend, en, dat ik bedoelde was al meer dan 2 maal 24 uren ingediend. De Voorz. stelt voor om tot het be handelen der punten op de agenda over te gaan. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Request van Van der Plaat, gep6ns. rijksveldwachter, verzoekende om ont heffing van den hoofd, omslag voor den tijd van het jaar, die nog over is. Zonder hoofd, stemming wordt besloten deze te veileenon. b. Brief van den Commissaris dei- Koningin dd. 16 Mei jl. houdende kennis geving, dat, mits eenige aanmerkingen, geen bedenkingen bestaan tegen het bestek betreffende den aanleg der havenwerken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Brief van Ged. Staten houdende mededeeling dat de wijziging in de ver ordening op de brandweer is goedgekeurd, tevens in overweging gevende tot eene volledige herziening en vaststelling over te gaan. De Vooiz. stelt voor aan deze missive te voldoen, waartoe z. h. s. worden be sloten. <1. Idem op de sluiting dei tapperijen. Wordt evenals het vorige besloten. e. Vier adressen van M. Riemens e. a., P. Machielsen, D. Dekker Sr. en wed. A. Dieleman ieder om een algemeen voet pad te mogen dempen, op grond dat zoo veel schade aan hunne landerijen wordt toegebracht, en de zich op die landerijen of weiden bevindende dieren des Zondags niet met rust kunneu gelaten worden door het publiek. Deze adressen worden in handen van B. en W. gesteld, om te worden behan deld bij de herziening van den ligger der wegen en voetpaden. Bericbted van het bestuur van den Zaamslagpolder houdende bezwaren tegen den den aanleg van een grintweg over R6azenhoek. benevens van mevr. deKerck hove da Denterghem dat harerzijds geene bezwaren bestaan. De voorzitter deelt mede dat boveu- dijks Jus niets kan gedaan worden, wijl de polder het niet toestaatwe zullen daarom het benedengedeelte zien te ver harden en de bezwaren uit den weg trachten te ruimen. g. Wordt voor kennisgeving aangeno men een brief van den Zaamslagpolder, dat hg het aanbod terzake van den kei weg verworpen heeft. Zes bezwaarschriften tegen den aan slag in den hoofd, omslag. De v-xirz. st6lt voor deze te behandelen bg het verstrijken van den termijn wat kn. a. s. woidt goedgekeurd. i. Adres van C. Dees, houdende kennis gevmg dat hij bij regenvlagen veel last heeft van den weg afstroomende water, zoodat het dikwijls gebeurt dat de gang van zijn huis onderloopt* Redenen waar óm hij de gemeente verzoekt daarin ver verbetering te brengen door bet leggen van eene goot, Wordt in handen gesteld van B. en W. tot ondeizoek. k. Drie verzoekschriften van J. A. van Breen, Corns, de Blaag en P. J. Willomsen, om landbouwgereedschappen, die hun door de landbouwers ter reparatie worden toegezonden, zoo noodig voor hunne deur op gemeentegrond te mogen plaatsen. Dit verzoek wordt mede gerenvoijeerd naar B. en W. II. Aanvraag om machtiging tot het in erfpacht nemen van Rijksgronden benoodigd voor den aanleg van haven werken. Is ontvangen een schrijven van den Ontvanger der Registratie te Hulst, dat hij gemachtigd is dezen grond in erfpacht te geven tegen ƒ1,— 'sjaars. B. en W. worden door den Raad ge machtigd zich met bovengenoemden ambtenaar in contact te stellen. lil. Aanvraag tot het sluiten van eene geldleening voor den aanleg van havenwerken. Het conceptbesluit wordt voorgelezen, waaruit bljjkt dat eene leening zal worden aangegaan van 7500, rentende 4 °/0 'sjaars. Dhr. Geelh. vraagt hoe B. en W. er aankomen om dat te doen. De Voorz. zegt dat dit ongeveer de helft is van de begrootingdeze is 14800 we zouden evenwel ook kunnen zeggen uiterlijk tot dat bedrag. Dhr. Geelh.Ik vind het eigenlijk nog wel wat vroegwanneer zal dat geld gevraagd worden. De Voorz.Als het noodig is. Dhr. Geelh.Waarom heett dat stuk niet ter inzage gelegen De Voorz.Dat had u kunnen krijgen bij den secretaris. Dhr. Geolh. Ik ben verleden Woens dag ter secretarie geweest en gevraagd of er geen adviezen ter inzage waren en er was niets. De voorz. (tot den secretaris) Waarom hebt u ze dan niet gegeven. De secretaris antwoordt dat door dhr. Geelhoedt naar adviezen zijn gevraagd, maar een conceptbesluit is geen advies. Dhr. Geeluoedt stelt nu voor om de aan te gane geldleening nog wat te ver dagen, hetwelk met 5 van de 7 stemmen werd aangenomen. De beide wethouders stommen tegen. IV. Aanvraag van J. de Visser om te mogen bouwen op den muur van het gemeenceprivaat, De voorz. zegt dat B. en W. geen be zwaar hebben tegen dit verzoek, mits gezorgd worde voor het in orde op bouwen, en mocht de gemeente net noodig oordeelen het gebouwde weer ten zijnen koste moet worden weggenomen. Dhr. Geelh.Waarom heeft ook dat advies niet ter inzage gelegen. De voorz.Dat is iets van zoo weinig beteekenis, dat ik de vergunning maar mondeling geef. Dhr. Geelhoedt zegt ook dat deze vraag opzettelijk is gesteld omdat in hun adres is gevraagd om ter inzagelegging van stukken, en dat toen B. en VV. geant woord hebben, dat alle stukken steeds ter inzage zullen liggen op de secretarie. De voorz Dit punt is niet aan de orde, 't is de vraag maar vóór of tegen het vergunning verleenen. Allen stemmen voor. V. M. a. s. wordt machtiging verleend aan B. en W. tot pu blieken verkoop van den vuilnishoop bg het dorp. VI. Gewone verkiezing van leden van het Alg. Burgerl. armbestuur wegens periodieke aftreding van de hh. A. Rie- meds, president en H. Hoebé, lid. Dhr. A. Riemons wordt herbenoemd met 4 stemmen. Dhr. J. Vinke en D. Dekker verkregen ieder een stem, bene vens ëen blanco. Dhr. Hoebé werd even eens met 4 stemmen herbenoemd. De overige waren uitgebracht op A. den Decker, J. Vinke en D. Riemens, dhr. Riemens, ter vergadering aanwezig, ver klaart de benoeming te aanvaarden. VII. Wordt besloten tot uitlovicg van premiën voor de jaarmarkt op dezelfde wijze als het vorige jaar is geschied. Tot voorzitter dier Commissie wordt volgens rooster benoemd dhr. J. van de Ree, en tot plaatsvervangers de overige raadsleden. Dhr. de Kraker stelt voor om als keurmeesters aan te stellen Dirk Dekker uit den Otheneschen Hoek en J. Zagers van 't Pontje. Deze worden benoemd en tot plaatsvervangers (op voordracht van dhr. Riemens) Fians de Putter en Dirk Dees. VIII. Goedgekeurd wordt eene wijziging in de begrooting van 1896. noodig ge worden door onkosten gemaakt bg openbare feesten, aanschaffing eener brandkast en kosten van vergelijkende examens. Dhr. Van de Ree maakt de opmerking dat ƒ85 voor laatstgenoemd punt nogal veel is. De Voorz. zegt dat daar niets aan te doen is, die heeren moeten daar toch eenige vergoeding voor hebben. IX Voorstel tot overname van het onderhouden van den grintweg in den Giooten Huijssenspolder. De Voorz. zegt dat het Bestuur van Gr. H. polder voorstelt dien weg over te laten aan de gemeente tegen eene jaar- lijksche vergoeding van 300 komende ten bate van de gemeente. B. en W. stellen voor het voorstel te aanvaarden en genoemd lichaam te mach tigen het betrekkelgk contract te sluiten. Dhr. Van de ReeIk meen dat dit besluit reeds den lsten Mei is vastge steld. De Voorz: Dat is zoo maar dat is later weder ingetrokken. Dhr. Van de ReeDaai ben ik niet wetende van. De Voorz Daar kan ik niets aan doen als u 't niet weet. Dhr Geelhoedt zegt ook dat hij het met den voorzitter hieromtrent niet eens is, want op grond van ons adres kunnen we niet gestemd hebben om in te trekken. De VoorzHet is toch zoo, het staat in de goedgekeurde notulen vermeld. Dhr. Van Dixhoorn is er ook niet wetende van. Dhr. GeelhoedtIk zou de zaak zoo duidelijk mogelijk willen voorgesteld zien. Waarom wordt nu gestemd. De Voorz.Over het overnemen van den weg en het machtigen van B. en W. Dhr. Geelh. stemt niet mee over over name want dat is al gebeurd, zelfs de wethouders wisten niet beter toen het schrijven naar den OntvaDger-Griffier is gestuurd, of het besluit was niet inge trokken. Dhr. DekkerIk wist niet beter of 't is ingetrokken. Dhr. Geelh.En je hebt me het tegendeel zelfs verteld. Dhr. DekkerDat is niet waar. Dhr. Geeih.Ja, ge kunt me ra voor een leugenaar zetten, dat kan me niet schelen, maar gezegd heb je het. Dhr. DekkerWaar was het dan l Dhr. Geelh.Dat was daar midden op het dorp. Dhr. Dekker beweert er niets van te weten. Dhr. Geelh. Z6gt niet mee te steramen over overname. Dhr. Van de ReeAls B. en W. de laatste alliantie (alinea voorstellen dan stem ik mee anders niet. Het voorstel in stemming getracht zijnde wordt met 6 stemmen aangenomen. Dhr. Geelhoedt onthield zich. Uit voorlezing van de notulen bleek nog dat het besluit vroeger was inge trokken. Bij de gewone rondvraag vraagt en verkrijgt dhr. Geelhoedt het woord. Hij deelt mede, dat na het voorgevallene en naar aanleiding daarvan de vijf raads leden De Kraker, De Ruijter, Van de Ree, Van Dixhoorn en Geelhoedt, zich schriftelijk hebben gewend tot den Minister van Binnenl. Zaken, in dat schrijven te kennen gevende, dat zij bij de aanvaarding hunner waardigheid beloofd hebben de belangen der gemeente te zullen behartigen. dat dhr. J Barendregt burgemeester dezer gemeente hun in de uitoefening dier plichten tegenwerkt door de weigering van een onderzoek in te stellen naar de eeDe of andere zaak met de woorden »ik doe het niet, daar is geen kwestie van door het niet in behandeling brengen van voorstellen door de leden gedaan; door het roepen in de orde, als we volmaakt in orde waren.

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 2