I2e Jaarg. Woensdag 17 Juni 1896. ill O. JNieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen F DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. 3(l FEUILLETON E B Binnenland. AXELSCIIE m COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BON NE ME NTS PRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie'n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit het Hbld. v. A. Aangezien de leden der kamer tegen woordig zittingen willen houden zonder einde, en de journalisten vinden dat het om zes uren tijd is yoor eenen burger jongen, om een stuk te gaan eten, zijn ze overeengekomen op dit uur allen te ver trekken en de babbelaars te laten voort babbelen. Den eersten dag zagen de afgevaardigden erg op, maar den tweeden, Woensdag, vonden ze 't goed van dan ook maar te eindigen en de zitting werd gesloten. Om te spreken, zonder dat de redevoeringen in de gazet komen, daartoe hebben de kamerleden geen lust." Voor journalisten jn andere praatgrage parlementen aan te raden Door de Belgische kamer is met 58 tegen 31 stemmen geweigerd in overweging te nemen een voorstel van den socialist Bertrand om afschaffing van de plaats vervanging. De senaat nam het wetsontwerp betrek kelijk het reglement op de werkplaatsen aan. De kist, welke het stoffelijk over schot van Jules Simon omsluit, werd van de woning uit de Madeleinekerk te Parijs ingedragen, slechts begeleid door de naaste verwanten en voorafgegaan door een gelid politieagenten. De kist was gedekt met de uniform van den académiën, de sjerp van den senator en een enkele krans op welks lint het woord Marguerite. Buiten het kerkgebouw, onder den zachtzonnigen hemel, waren de troepen opgesteld. In den fraai befiuersden en van gouden lichtjes doorfonkelden tempel hadden de ministers en vertegenwoordigers van den president der Republiek, de leden van het Instituutverschillende autoriteiten, veel senatoren, eenige kamerleden, zich ver eenigdonder de menigte verscholen Casimir Perier. De hooge gestalte van Duitschland's ambassadeur met raden en attachés in groot uniform, was zichtbaar in het slecht bezette gedeelte voor het corps diplomatique bestemd. Even voor twaalf was de dienst geëindigd en precies op het middaguur zette de stoet met de stafmuziek der republikeinsche garde voor den lijkwagen zich in beweging door de rue Tronchet heen naar Montmartre. Elf kransen werden aangedragen achter de groep der veiwanten. En daarop volgden nog twee vaD boven tot beneden met kransen behangen rouwdragers. UIT DE 18e EJBUW De bewoners der hut, welke mijne wan hoopkreten hadden gehoord, snelden in het vertrek, en ziende welke noodlottige gebeurtenis bier had plaats gehad, ver wijderden zij mij, ondanks my zeiven, van het lijk mijner beminde Dianora, en brachten mij in eene andere dicht daarbij staande woning, waar zij alle mogelijke zorg voor mij namen. Thans, nu ik uit de nabijheid der geliefde doode was ver wijderd, werd ik spoedig bedaarder, en de, door zoo lang waken en zoo veel tobben afgematte natuur, begon allengs ernstig hare rechten te eisehen. Na het gebruik van eenig voedsel, geraakte ik weldra in eenen diepen en verkwikkenden slaap welke eenen zeer weidadigen invloed op mij had, zoowel naar de ziel als naar het lichaam. Ik was thans veel kalmer de overspanning was Jgeweken. Ik kon nu met bedaardheid over alles nadenken, en In Mei hebben de rijksmiddelen 5 ton minder opgobracnt dan verleden jaar Eenigszins verwend nis men kan zijn door den krachtigen vooruitgang, waarvan de vier eeiste maanden van dit jaar getuigden, is men geneigd deze uitkomst eene teleurstelling te achten. Ai dadelijk echter staan twee dingen on den voorgrond ten eerste, ditmaal vielen de Pinkster dagen in Mei, zoodat rekening moet worden gehouden met den invloed dien dit had op de opbrengst der middelen in welke zich de gang van zaken op het gebied van handel en nijverheid het meest weer spiegelt en dan, verleden jaar is de Mei maand byzonder gunstig geweest voor ongeveer alle middelen. Gaan wij, dit in het oog houdend, den thans voor ons liggenden maandstaat na, dan blijkt dat over het algemeen de uitkomsten niet fraai, maar ook niet beslist ongunstig zijn. Groepsgewijze genomen, is minder ontvangenvan de directe belastingen ruim 23/4 toD, van de accijnzen 2,4 ton, van de indirecte belastingen 11,700, van de domeinen ƒ167,100; van de telegrafen 11,700. Meer daarentegen hebben opgeleverdde invoerrechten 94,500, de loodsgelden 7100, de posterij 11,270 en de staatsloterij 79,500. Ten aanzien van de alzonderlijke middelen valt op te merken dat bet successierecht hetwelk dit jaar tot. dusver groote bedragen afwerpt onge veer 54,000 meer, de suikeraccijns 189,300 minder gegeven heeft. Zonderen wij deze wisselvallige middelen af, dan blijft er dus voor de overige te zameu eene vermindering van 2.6 ton. En hiervan vindt men de oorzaak voornamelijk bij de grondbelasting met 136,600, het personeel met 79,000, de bedrijfsbelas ting met 29,300, de vermogensbelasting met 27,600, het gedistilleerd met 61,800, de zegelrechten met 18,000, de registratie rechten met 45,500, de hypotheek-rechten met 2800 minder. Wat de directe belastingen betreft, behalve voor de grondbelasting, is voor deze, zooals men weet, de Mei-maand van weinig beteekenis, de aanslagen voor net nieuwe belastingjaar beginnen dan langzamerhand in haiden van de belas tingschuldigen te komen wat er in de schatkist vloeit is geheel, of bijna geheel, aanzuivering op aanslagen van vorige dienstjaren. Door hetgeen ditmaal is binnengekomen, is de opbrengst van het personeel over het dienstjaar 1895/96 gestegen tot 11,760,600, tegen 11,793,000 in 1894/95, zoodat ten slotte de cijfers der twee dienstjaren weinig uiteenloopen. Yoor de bedrijfsbelasting is 5,217,800 ontvangen, tegen 4,463,045 in het (eerste) dienstjaar 1894/95; en voor de vermogensbelasting de noodige schikkingen maken, om Dianora met voegzaamheid aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. Naast bet graf van haar zoontje, liet ik ook de laatste rustplaats voor de moeder delveD. Vóór dat zy ter aarde werd besteld, begaf ik mij nog eenmaal in haar vertrek, om dat lichaam voor het laatst te aanschouwen, op hetwelk ik zoo veel betrekking had dat mij zoo onuitsprekelijk dierbaar «as geworden, en in hetwelk ik nog de gebelde meende te zien. Met eene zekere huive ring trad ik in het vertrek. Daar lag nu de dierbare doode hare rampen waren geëindigd elke smartelijke trek was ver dwenen. Zij lag daar, als eene heilige, zoo gerust, zoo kalm, alsof zij sliep een hemelsche glimlach zweefde om hare lippen, als een voorsmaak der zaligheid, welke hare ziel thans geniet. En ik, ellendig zondaar ik, die haar zoo veel leeds had berokkend, baar moordenaar, ik stond met een gebroken hart en het gevoel mijne» schuld aan hare zijde. Hier lag een der slachtoffers mijner onbeteugelde driften de dood van dit deugdzame meisje moest ik verantwoorden haar verwoest geluk drukte als lood op myn geweten. Al deze ge dachten en herinneringen hadden mij wan hopend moeten maken maar de gezaligde geest van dezen engel zweelde rondom mij en deed betere gevoelens in mijn binnenste ontstaan. Eensklaps werd ik door een oprecht berouw getroffen, en ik viel op mijne kniën. Yoor het eerst na vele jaren, verhief mijne ziel zich biddend tot God. Oprecht smeekte ik om vergeving voor mijne tallooze en zware zonden, en ik bad om bescherming en sterkte, om myn voor nemen te kunnen volbrengen, en tot het pad der deugd terug te keeren. Na bet eindigen van dit gebed, gevoelde ik mij ook waarlijk gesterkt, en ik was in staat den volgenden dag de begrafenis van Dia nora bij te wonen. Dit was weder eene harde proef voor mij. Ontzettend weêr- galmde elke aardkluit, welke men op hare kist wierp, en mijn hart verweet mij op nieuw mijne zonden. Eindelijk gaf een stroom van tranen eenige lucht aan myn gemoed. Ik liet eenige bloemen en strui ken rondom haar graf plaatsen, terwijl ik op een stuk zaohten steen, dat ik van eene der rotsen bad doen breken, een ge- denkteeken maakte, waarop ik de volgende woorden sneed Hier rust de ongelukkige Dianora een slachtoffer van den hartstocht, de huichelarij en het bedrog Haar ver leider, welke haren dood moest aan schouwen waai schuwt elk, zijn voetr spoor te volgen, en verzoekt den voorbijganger eenen traan te plengen op bet graf dezer ongelukkige, maar deugdzame jonge dochter, en uwe ge beden uit te storten voor de ziel van 7,033,600, Legen 6,937,500. Hieruit blijkt dat zoowei bij de bedryfs- als by da vermogensbelasting de bedragen der raming met eene kleinigheid overschreden zijn. Tot bijzondere opmerkingen geven de overige middelen weinig aanleiding. By de loodsgelden vertegenwoordigt de hoogere opbrengst in Mei ruim 51/4pct., by de invoerrechten staat zij gelijk met 18,8 pet. Dit laatste is niet zoo veel als in vorige maanden. Voor een deel althans zal dit zijne verklaring kunnen vinden in de Pinksterdagen waarvan wij reeds melding hebben gemaakthet is echter niet onwaarschijnlijk dat langzamer hand de invloed merkbaar begint te worden van de juistere aangiften, waartoe de importeurs geprikkeld worden door de regeling der verhooging van het ver schuldigde invoerrecht in geval van te late aangifte. Het door die verhoogingen aan de schatkist komende geld wordt medegerekend onder de opbrengst van de invoerrechten en vooral in de eerste tijden na het in werking treden der wet, moeten er op die wijze groote sommen verkregen zyn. Bij de accijnzen treft het geslacht weer door zwakheid en valt ovsrigens de tegenstelling in het oog tusschen bel toenemen van de opbrengst van bieren en azijnen en het lagere cyfer voor gedistilleerd. De suikeraccijns staat voor de 5 maanden nog wat boven verleden jaar, docb is 2,8 ton beneden de raming. Het niet onaanzienlijke Verschil bij de domeinen is van voorbijgaanden aard. N. R. Ct. Het Handelsblad berekent de kansen der kieswet als volgt Artikel 1 is aangenomen met 62 tegen 36 stemmen. Onder die meerdeiheid van 62 stemmen een berouwhebbend zondaar, baren verleider. Ik bleef nog eenige dagen op deze plaats, om eenige schikkingen te maken. De brave raenschen, welke Diauora zoo edel moedig had opgenomen, werden mildeiijk door my beloond, en zy beloofden mij volgaarne, op mijn verzoek, het graf mijner geliefde in orde te houden, en jaarlijks met nieuwe bloemen te bepalen hetwelk zij te gereeder dedeu, daar zy zeiven aan dit aanminnige, diep ongelukkige meisje zoo zeer gehecht waren. Eindelijk was de dag van miin vertrek daar. Diep bedroefd begaf ik mij, in den vroegen morgen, nog eenmaal naar het graf van Dianora, om hetzelve voor altijd vaarwel te zeggen. Met voel gevoel en aandoening verliet ik deze eenvoudige, maar waarlijk brave menschen, tewijl de oudste zoon mij zoo ver geleidde, tot ik aan eene plaats kwam, van waar ik Spalatro op eene gemakkelijke wijze konde bereiken. Slechts weinige dagen vertoefde ik aldaar. Ik bracht de kennissen, welke ik, gedu rende mijn verblijf in die stad, had ge maakt, een kort bezoek maar niet op ééne der gezelschappen, op welke men my noodige, vertoonde ik mij, en met de eerste scheepsgelegenheid keerde ik naar Yenetië terug. (XVoidt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1