No. 1020. Zaterdag 30 Mei 1890. 12° Jaarg. e a t at f e p Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON Landbouw. 4XELSCHË COIJIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de Groote Opera te Parijs werd Zondagavond een kostelooza opvoering gegeven ter eere van de keizerkroning te Moskou. Er heerschte een onbeschrijfelijk enthousiasme. Alle artisten zongen het Russische volkslied, uitbundig toegejuicht door het talrijke publiek. Tot Fransch gezant bij het Vaticaan is benoemd de heer Poubeile, tot dusver prefect der Seine. Hp vervangt den heer Lefebvre de Bébaine. Men zal zich her inneren, hoe deze nog onlangs aan aan vallen der radicale pers bloot stond, wijl men hem beschuldigde van al te groote toegevendheid tegenover den Heil. Stoel. Tot gezant te Berlijn, ter vervanging van den heer Herbette, is benoemd de markies de Noailles. achtereenvolgens ambassadeur te Washington, te Rome bij het Quirinaal en te Konstantinopel doch sedert 1886 ter beschikking. Volgens bericht uit Parijs ontving de politie de opdracht beslag te leggen op aanplakbiljetten, die een verheerlijking geven van den hertog van Orleans, en door de royalisten ter gelegenheid van de reis van president Faure. Zondag te Tours zouden worden aangeplakt. Nadat nu plechtig aan het Russisch volk de dag dsr kroning is aangekondigd, volgen de ceremoniën te Moskou elkan der op. Maandagmiddag had de plechtige over brenging plaats van de rijksinsigniën van de wapenzaal naar de troonzaal van het groote paleis op het Kremlin. De insigniën werden bij den troon nedergelegd, waar de grenadiers van het paleis en kamer- heeren de eerewacht betrokken. Te half 26 HIT DE IS© EEUW Na oenige oogecblikken van beraad, gat ik, hoe laat het ook was, bevel, om dadelijk in te spannen, en ik begat mij naar mijn slot, oni daar meerdere zekerheid te erlan gen. Nauwelijks had ik het rjjtuig ver laten, of ik jjlde naar den vleugel van het kasteel, welken Dianora bewoonde maar ik waagde het niet, hare vertrekken binnen te treden, zoo zeer vreesde ik het ergstohet was mij, alsof ik haar bloedig lijk reeds aanschouwde. In de galerij gekomen, luisterde ik aan meer dan eene deur, en riep haar overluid maar ik kreeg geen antwoord' Er heerschte eene doode lijke stilte; mijne voetstappen weeigalmden op eene voor mij ijzingwekkende wjjze door de gewelven der galerij, en ik was niet in staat hier langer te bljjven. Ik keerde terug, en liep mijn getrouwen Benedetto, om mij te vergezellen, en thans ondernam ik op nieuw mijn onderzoek, terwjjl mij aan elk haar een zweetdroppel hing, toen ik den sleutel in de deur van het eerste vertrek stak Ik opende hetzelve en betrad thans de plaats, waar deze onge vier begaven zich de keizer en de keizerin naar het paleis op h°t Kremlin Zij werden op de straten door eene talrijke menigte met levendige toejuichingen be groet. Het wed^r was heerljjk. In den loop van den avond werd in de kerk van den Verlosser het »Te Deum" gezongen tot voorbereiding van hetkronings feest, welke plechtigheid de keizer en de keizerin achter het gouden traliehek bijwoonden. Zoidagavonl bool dé Russische digblad- pers een feest aan ter eere van de buiten- landsche journalisten. Zaterdag werd het Ne lerlandsch gezant schap zeer neusch door den czaar en de czarina ontvangen. Het is alsnog bij afzonderlijke oekaze aan de Russische Jo len vergund om een gezantschap naar de kroninn tJ "enden. Iet zal bestaan uit de opperrabbijnen van Kief, Wilna en Warschau. In zijn kronings manifest verleent Nico- laas II vijftien verschillende soorten van strafvermindering en amnestie. Opgeheven worden veroordeelingen wegens lichte ver- griJPen- De naar Sibene verbannenen mogen na twaalf jaren, de naar m-er verwijderde gouvernementen buiten Siberie gedeporteer den na tien jaar een vrije verblijfplaats kiezen, behalve in de hofsteden en in de gouvernementen waarin die gelegen zijn, en zonder herstel van hun rechten. Ver oordeelden, die in Siberie of meer ver wijderde gouvernementen geïnterneerd zijn of wien een bQpaalde woonplaats is aan gewezen, bekomen strafvermindering voor een derde. Zij, die als kolonisten uitge zonden zijn, mogen na vier, in plaats van na tien jaren landbouwers worden. Die lukkige sedert eenige maanden had ge woond, en waar zoo menige traan haar was ontvloeid. Ik ontdekte niets in deze vertrekken alles was doodelijk stilalles was verlaten. Alleen in haar kabinet vond ik een brief, door Dianora geschreven en aan mij gericht. Ik stak denzelven in mijnen boezem, onderzocht op nieuw alles, liet door het gansche slot, door tuineD en bosscben, alom nasporingen doen, en begaf mij naar mijne kamer, om in de eenzaam beid mp met den inhoud van dezen brief bekend te maken. Met eene zekere angst valligheid opende ik eenen brief, geschreven door een voorwerp, voor hetwelk ik thans eerst recht ondervond, dat ik meer dan hartstocht gevoelde. Met aandoening be schouwde ik de letteren, welke misschien bet laatste bericht behelsden, hetwelk ik van Dianora zoude ontvangen. De weinige regels, waaruit deze brief bestond, maar die ik nimmer zal vergeteu, waren van den navolgenden inhoud Mijnheer de Markies Door deze letteren, neem ik de vrij heid u vaarwel te zeggen, daar ik op het punt sta, eene plaats te verlaten waar ik het dierbaarste heb verloren dat ik op aarde konde bezitten. Gij zijt het, die rag, op de snoodste wijze, hiervan hebt beroofdmaar ik wil niet vloekengij zijt reeds ellendi genoeg. Moctit het Gode behagen zich over u te ontfermen 1 Dit zoude mg een ware troost wezen, eu de tot dwangarbeid veroordeeld zijn, bekomen vermindering van straf voor een derde levenslange dwingarbeid wordt in twintig- jarigen veranderd. Vele andere straff m worden voorts verzacht en de verj iringstjjd verkort. Politieke veroordeelden kunnen, naar gelang van hun schuld en van hup berouw, verzachting van straf bekomen, welke nog erder gaat dan de nu verleende algemeene amnestie; bannelingen kunnen na volbren ging van hun straftijd, indien zij een vlekkeloo* en werkzaam leven leiien, hun geboorterechten terug verkrijgen. Politieke misdrijven, waarvoor volgens de wet geen verjaring bestaat, worden niet meer ver- olgd, indien sedert het plegen van het strafbare feit vijftien jaren verloopen zijn, (Hieronder vallen dus de medeplichtigen aan den moord op Alexander II. die den 13 'n Maart 1881 viel.) Vluchtelingen uit het koninkrijk Polen en uit her, westelijke gouvernement, die geen doodslag, mishan- deling, roof of brandstichting ter onder steuning van den Poolschen opstand ge pleegd hebben, worden, indien zij naar bun vaderland terugkeeren en den eed van trouw afleggen, van politietoezicht vrijgesteld en hun wordt de keuze van een plaats van vestiging overgelaten. Vluchtelingen, die de genoemde misdrijven wèl begaan hebben, staan gedurende drie jaar onder politietoezicht in een door den minister bepaalde plaats. Bij keizerlijke oekase wordt gesticht een eereteeken voor de geestelijkheid, een zilveren kruis dat op de borst wordt ge dragen. De metropolitanen van Petersburg, Kiew en Moskou ontvingen van den keizer een eigenhandig schrijven met een kruis met diamanten 11 aartsbisschoppen even eens een schrijven met het eereteeken, dat eveneens aan vele bisschoppen en geestelijken is geschonkea. Bovendien is een aantal bevorderingen afgekondigd, en zijn vele ridderorden verleend aan het Russische diplomaten-korps, o, a. aan den consul-generaal Von Haehne te Amsterdam, die de »Sint Annaorde" eerste klasse (grootkruis) heeft gekregen. Ook keizer Wilhelm herdacht de gebeur tenissen te Moskou door aan een déjeuner in het keizerlijk slot, naar aanleiding van het kroningsfeest, een too3t uit tj brengen op het Russische keizerpaar. De keizer legde er nadruk op dat Tsaar enTsaritza juist op hetzelfde oogenblik de kroon op het hoofd zetten en met de heilige olie gezalfd werJen en dat onder alle audere volken, die door bizondere gezantschappen vertegenwoordigd zijn, het Duitsche niet het minste deelt in den jubel van het Russische volk In hoog gestemde woorden gat de keizer uitdrukking aan de innigste wensehen voor het heil van het keizerpaar en sloot met een drievoudig hoera, waarmee de aanwezigen vol geestdrift instemden. De Transvaalsche regeering heeft een Groenboek gepubliceerd, behelzende verdere bescheiden, rakende Jameson's inval, de Johannesburgsche samenzwering, also ok verscheidene correspondentien. Eenige zjjn zeer compromitteerend voor Newton, den Engelschen rijkscommissaris van Becboe- analand. De veepest moet Johannesburg hebben bereikt en zich snel uitbreiden. rampzalige vrucht onzer ongeoorloofde vereeoiging, welke ik onder mijn hart draag, zoude zich dan minder over deszelfs snooden vader behoeven te schamen. Ontzet u niet, heer Mai kies ik ben zwangermaar ver van het zoeta der moedei vreugd te zullen smaken zie ik, in de aanstaande geboorte van dit ongelukkig kind, de getuige mijner schandeSedert mij het geheim van ons voorgewend huwelijk is ontdekt, was het rag onmogelijk, langer in uwe tegenwoordigheid te leven. Ik vond gelegenheid dit eiland te verlaten. De man, die rajj dit vreeselgk geheim deed kennen, heeft ipij in zijne bescherming genomen, en onder zijne hoede hoop ik de haven der rust weder te vinden, welke ik helaas! zoo vroeg verloren heb. Het klooster, de toevlucht voor alle onge lukkigen. zal mij, zoo ik vertrouw, vol gaarne opnemen. Daar, afgescheiden van de wereld, zal ik, voor uwe aan slagen beveiligd, mijne overige levens dagen in berouw en boete doorbrengen Daar zal ik God om vergeving voor uwe en mijne zonden bidden, opdat ik eenmaal, als eene ware dochter onze Heilige Kerk, voor mijnen Hemelsche Bruidegom moge verschijnen, en door Hem in genade worden aangenomen Ik beveel u aan God en de Heilig Maagd. Dianora - In de St. Crt. zijn opgenomen de verschillende besluiten van den Belgischen Zoo was Dianora dan nu voor mij ver loren. Zij beschouwde mij als den persoon die haar in het ongeluk had gestortmaar echter deed zij mij geene ver wijtingen, noch vloekte mij niet. Thans vernam ik voor het eerst, dat zij zwanger was, en ik verloor dus beide moeder en kind. Hoe menig meisje, hetwelk ik verleidde, was door mij verlaten, terwijl ik den spot dreef met hare tranen de ontvluchting van Dianora echter, vervulde mijn hart tnet bittere droefheid. Hoezeer wenschte ik haar terug! Vol gaarne zoude ik thans elke voorwaarde, die zij mjj oplegde, willen vervullen, indien ik slechts weder in haar gezelschap mocht leven. De betrekking, welke ik thans op haar had, was meer dan eene misdadige drift. Het was wel eene liefde, door te veel zinnelijkheid beheerschtmaar toch beminde ik haar waarlijk. Haar verlies trof mij dus sterk. Hoe zeer maakten zich woede en verbitterde 3pijt van mijne gansche ziel meester daar ik, bij het herlezen van den brief, duidelijk zag, dat dit alles het werk van dien verloopen monnik was dat hjj zich op mij wreekte, door mij Dianora te ontvoeren. Hoe smartte het mij,dat Dianorazich aan zulk eenen deugniet had toevertrouwd Zij moest onder zijne zoogenaamde bescherming natuurlijk nog ongelukkiger worden, terwijl hij haar ein delijk aan haar zelve zoude overlaten. Dit alles overwegende, maakte mjj zulks haar verlies nog smartelijker, en eene diepe droefheid vermeesterde rajj geheel, v elke

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1