No. 1007. Zaterdag II April 1896. 12' Jaarg. E e a - 10 I 18 I 13l Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. is FEUILLETON. Binnenland. 50 I 57 I 05 12 J 22 I 43 I 00 17 I 14 I 28 I 07 I 25 I 49 X 27 I 35 I' 45 55 j I 33, 25 ft 27 I tie 1 13 47 33 35' 55 k 50 00 I 07 10 20 31 36 50 231 34 15' j 56 07 I 42 55] I 15 28 35' 40 i 50 I u. I 53 I I 461 52 j 08 E 1 it 50 001 15 j 40 I 5* 45 I 151 05 AXELSCHE COUIïAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische socialisten hielden hun jaarlyksch congres ditmaal te Charleroi. O. m. werd besproken de propaganda tegen het militairisme en besloten tijdens de aanstaande verkiezingen overal anti- militaire manifestaties te houden. Gemeenteraadsverkiezing in België. Te Schaffen, bij Diest, was de uitslag der verkiezing in October gunstig voor de liberalen. De verkiezing werd door de bestendige deputatie vernietigd. Zondag 11. verkregen de liberalen ander maal de meerderheid. Zeer uiteenloopend luidt natuurlijk het oordeel der Parijsche pers over het conflict, in het l9ven geroepen door den senaat. Volgens de gematigde en conservatieve bladen is het ministerie verplicht heen te gaan. Zij vallen het kabinet en den president der republiek heftig aan. De Matin gaat zelfs zoover Feiix Faure als verantwoordelijk voor de crisis voor te stellen. De Figaro, die het radicale ministerie door kleine en groote middelen zonder ophouden heeft bestreden, schrijft in een artikel: Buiten recht en wet" getiteld, dat het ministerie door zijn houding tegenover het senaatsvotum alle constitutioneels waarborgen opheft, zonder welk9 de saryenleving niet kan bestaan. Zoo wordt de weg bereid aan toekomstige dictators. De royalistische Gaulois beweert dat het de plicht van Faure was geweest aan de ministers te verklaren, dat hy tegenover het buitenland genoodzaakt was nieuwe medewerkers te zoeken, die het vertrouwen van beide kamers genieten UIT DE IQ© E3BTJW. _g Carlo was thans veel gelukkiger dan ik, met een oprecht en rein hart beminde bij eenen engel vol onschuld en deugd binnen kort zoude hij met het schoonste en be valligste meisje worden verbondenhij wist, welk een kleinood hij in haar ontving, maar hij kende ook zijne eigene waarde, hij was bij zich zeiven overtuigd, dat hij haar verdiende. Ik daarentegen, gerechte hemel, hoe was ik gesteld? Ik had de onschuld en de gerustheid van een hart, hetwelk zich niets heeft te verwijten, reeds lang verloren. Mijn schuldig hart dorstte steeds naar ongeoorloofd genot en vermaak, en de schoone Dianora, die het hart van mijnen vriend met liefde had vervuld, deed in mijnen boezem eene drift ontstaan, welke niet was te beteugelen, en de nooJ lottigste gevolgen moest naar zich slepen, terwijl dezelve mij nam doos ongelukkig maakte. Daar Dianora eenige weken te Venetië vertoefde, had ik gelegenheid haar dikwijls te zien en te spreken, waarvan ik ook, In plaacs van dit te doen heeft Faure uit vrees voor de radicalen en socialisten het ministerie in zijn koppigheid gestei kt. Faure is dus volgens het blad schuld aan de crisis en zal er ook voor moeten boeten. Paul de Cassagnac schrijft in de Autorité dat, indien Faure niet de schaamtelooze medeplichtige is der ministers, welke bet recht niet meer hebben om in naam van Frankrijk te spreken, hij dezen moet aan de deur zetten. Ook de Bonapartist Cunéo d'Ornamo in den Petit Caporal en de monarchist De Kérohan, in den Soleil, richten hun aanvallen direct tot het hoofd der republek en betoogen dat vooral Felix Faure getroffen is. Het ligt voor de hand dat de radicale bladen het aanblijven van het ministerie goedkeuren. De afgevaardigde Humbert schrijft in den Eclair, dat de senaat toch niet kan eischen door zijn votum besluiten der kamer eenvoudig te kunnen vernie tigen. Daarom was het senaatsvotum van wantrouwen na het voorafgegane votum van vertrouwen der kamer een kinderachtige, doellooze manifestatie, die alleen bewees, dat de senaat niet de macht heeft een ministerie omver te werpen. Zoo heeft de senaat, die reed? onpopulair was, zich nu nog belachelijk gemaakt. De bladen der uiterste linkerzijde schimpen naar hartelust op den seoaat, en dringen op grondwetsherziening aan, d. w. z. afschaffing van den senaat. Het clericale Mhld. v. A. heeft de oor zaak van de tegenwoordige crisis in Frankrijk gevondende vijmetselaars onder alle mogelijke voorwendsels, gebruik maakte, hetwelk tot niets diende, dan om mijne drift te vermeerderen. Onder de vele gelegenheden, welke ik opzocht, om Dianora's gezelschap te genieten, was eene derzelven, dat ik Carlo verzocht, om mij niet haar naar mijne zuster te vergezellen, en deze een bezoek te geven. Daar Carlo hierin genoegen nam, brachten wij te zamen een zeer aangenamen dag op de Villa door. Dianora en mijne zuster waren juist voor eikander geschikt, en hadden zeer veel genoegen in elkander, waardoor dadelijk eene gemeenzame verkeering onder haar ontstond, en zij welhaast vriendinnen wer den. Op lang aanhouden mijner zuster, bewilligde Dianora er eindelyk in, om eenige dagen op de Villa te vertoeven en daar ik mij hier insgelijks dagelijks liet vinden, zoo sleten wij den tijd aller aangenaamst. Diiinora wes zeer gevoelig voor de eer, welke ik-haar aandeedmaar beschouwde zuiks slechts, als geschiedende alleen uit vriedschap voor Carlo, waarvoor zlj mij hare erkentenis betuigde, terwijl ook Carlo hiermede zeer vereerd was De edele jongeling kon natuurlijk niet ver wachten, dat onder dit betoon van vriend schap iets schandelijks lag verborgen Mijn gedrag omtrent dit edele meisje, had ook alleen deszelfs oorsprong uit vriendschap moeten nemen, maar, helaas, het was enkel mijn hartstocht, welke mij hiertoe dreef. Intusschen was het geene eigenlijke liefde, welke ik voor Diiinora gevoelde, dragen er de schuld van. President Faure en de kamer zitten onder de pan toffel der Loge en er wordt niets gedaaD dan wat de Loge belieft Met veel sympathie wordt begroet, als een nieuw symptoon in de beweging ten gunste van den wereldvrede, een beroep, door den kardinaal-aai tsbisschop van Baltimore Gibbons, die van Armagh Logue on die van Westminster Vaughan, de hoofden van de Roomsch Katholieken in de Vereenigde Staten, Ierland en Engeland gedaan op »allen, die hunne stein hooren," om met alle wettige middelen bij hunne legeering aan te dringen op de instelling van een vast scheidsgericht, dat uitspraak heeft te doen over geschillen en oorlog te voorkomen tusschen alle Engelsch sprekende rassen. De kardinalen ont veinzen zich de bezwaren r.iet, maar achten ze niet onoverkomelijk. Vóór eeuwen heeft er immers reeds zulk een scheidsgericht bestaan, toen nl. de volkeren der Christenheid nog éen waren in het geloof de Heilige Stoel. De regeeringen zouden bv. veitegenwooruigers kunnen aanstellen, die gezamenlijk het vaste scheidsgericht vormden. Dit lichaam zou dan wedei voor bijzondere gevallen rechters en scheidsrechters kunnen aanwijzen. Zulk een scheidsgericht zou eene tweede verdedigingslinie zijn, als de diplomatie in hare taak om vijandelijkheden te be letten gefaald had. Althans zou door oen scheidsgericht tjjd gewonnen worden tot rede en verstand het laatste woord hadden gesproken. Anderen mochten naar de verwezenlijking van een dergelijk scheidsgericht streven met een beroep op het stoffelijk belang, den voorspoed, den neen, "ene onzalige drift zette mij aan om mijn eigen ongeluk en dat van dit onschuldige meisje te zoeken. Lang duurde het, eer ik tot eenig besluit koude komen, een vonkje van goede beginselen, welke nog niet geheel en al by mij was uitgedoofd, maar dat nog op den bodem van mijn hart lag te smeulen, werd van tijd tot tyd nog wel eens opgewekt, en de wezenlijke achting en vriendschap, welke ik voor Carlo gevoelde weerhielden mij nog een geruimen tijd. Doch te verg< efsch 1 Dagelijks werd mijn hartstocht sterker, en ik ongelukkige, ik bezweek voor haar geweld. Eindelijk nam ik het onherroepelijk besluit: Dianora zal nooit de vrouw van Carlo worden, maar zij moet aan mijne snoode drift worden opgeofferd." Thans was de teerling geworpen, en niets kon mij '«-rughouden In de eerste pla its moest ik dus naar middelen zoeken, om mijne ontwerpen ten uitvoer te brengen. Dit ging intusschen met vrij wat meerder moeite vergezeld, dan ik in den beginne wel had gedacht, daar ik, om wel te slagen, in het geheim moest werken, en geen geweld kon gebrui ken. Menigen slapeloozen nacht kostte mij dit helsche ontwerp dagen achtereen ging ik hiermede zwanger, totdat eindelijk d° tijd daar was, dat Dianora naar Trevigo terugkeerde, en mijn reeds gedeeltelijk ontworpen plan eensklaps den bodem werd inges lagen. Ik ontving namelijk het bericht, dat, Dianora's vader te Venetië was gekomen, invloed en de wereldwijsheid der Engelsch sprekende volken, de kardinalen komen uit naam van den Vredevorst een beroep doen op de Christelijke liefde. Te Weenen is de werkstaking onder het brandweerpersoneel geëindigd. De kwestie liep ten slotte over het ontslag van acht brandweerlieden die de aanleiding waren geweest cot de werkstaking, en van zeven brandmeesters, die hun post badden verlaten, en de degradatie van drie onderofficieren. De stakers eischten dat de eersten weder zouden worden in dienst genomen. Doch de overheid wei gerde. De regeerende commissaris van Weenen bad verklaard dat bij nog zou wachten tot Zondag of de brandwee; lieden soms terugkeerden tot hun plicht en hem hun verontschuldiging lieten aanbieden. Als dit niet gebeurde, werd de geheele brandweer ontslagen, en werd een gerech telijk onderzoek ingesteld aangaande de handelwijze van de zeven brandmeesters. Zaterdag echter meldden zich 150brand weermannen bij den commandant. In het geheel werden 170 weder in dienst gesteld allen .moesten verklaren dat zij bun ongelijk inzagen en berouw gevoelden. Ongeveer 40, de aanvoerders der beweging, werden niet weder aangenomen. De Stcrt bevat de wet van den 20sten Maart 1896 tot bekrachtiging eener wij ziging van eene provinciale heffing in Zeeland. Artikel 1 dier wet luidt De vereisebte bekrachtiging wordt vei- leend aan de navolgende wijziging van om zijne dochter af te halen, en reeds den volgenden morgen met haar w is ver trokken. Ik was op deze tijding geheel buiten mij zeiven, daar ik hierdoor zelfs de gelegenheid had moeten derven, haar vaarwel te zeggen. Reeds stonden mijne zaken, naar mijn inzien, op een goeden voet; Carlo's vertrouwen bezat ik volkomen, en Dianora was mij niet ongenegen. Aan vankelijk had ik opgemerkt, dat het niet zeer moeielijk viel, Dianora's ijddheid op te wekken; hiervan wilde ik mij bedienen, door haar te doen zien, welk een verschil er tusschen Carlo en mij b°st->nd, en welk eene eer het voor haar gansche geslacht zoude svezen, met een lid dei- beroemde Contarini te worden verbonden, en tot dit. aanzienlijk huis te worden ingeleid. Ik wilde haar mijne liefde be kennen, haar bidden, haar dringen, mij niet wreedelijk af te wijzen en te verstooten, haar om geheimhouding en medelijden smeekendagelijks mijne betuigingen herhalenal mijne weisprekendheid en die kunstgrepen aanwenden, waarvan ik my zoo dikwijls bij menig deugdzaam meisje met vrucht had bediend, en. zoo dit alles niet hielp, dan wilde ik haar dreigen, mij het leven te zullen benemen, indien zij mij niet verhoorde, en, kon het niet anders, zelfs geweld gebruiken. Hoe menig deugdzaam meisje, hetwelk hare eer steeds boven alles had gesteld, #-as voor mijne listen bezweken, en waarom zoude ik Dianora niet aan liet wankelen

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1