.\o. 993. Woensdag 26 Februari 1896. 11e Jaari»-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren F. DIELEMAN, AXEL. Ruiteiilaiid. FEIULI.ETOA 18e EEUW. Binnenland. HUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per B Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TM EE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel, brengen ter kennis der ingezetenen- dat lederen Woensdag van de maand HAART, telkens des voormiddags van 9 tot 10 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot koste'oozeinenting en herinenting. Axel, der. 20 Februari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Generaal Duchesne, de overwinnaa; van Madagaocai, is in Frankrijk terug gekeerd. Hij is te Marseille met mili tair eerbetoon feestelijk ontvangen. De minister van oorlog had zijn vertegen woordiger naar Marseille gezonden, en de president van de Republiek had den commandant van bet 15de legerkorps generaal Zurlicden opgedragen den gene taal zijn groet en gelukwensch over t6 brengen. Een dejeuner, een receptie, een banket en een bal met 4000 personen maakten het programma van den dag. Naar de Vorwarts meldt, werd zijn redacteur Kunert Woensdag uit het redac tiebureau gebaald en naar liet commis sariaat van politie gebracht, waar hij geconfronteerd werd met een man, die het amnestie-decreet van 19 Januari aan de Vorwarts zou hebben bezorgd. Kunert verklaarde hem niet tc kennen. UIT DE Eindelijk brak de dag aan, op wiens einde Ferrando en Guiëlruo de plaats konden bereiken, van waar zij binnen weinige oogenblikken het oogmerk van hunnen tocht hoopten te volvoeren. Heerlijk rees de zon boven de veratgelegene en voor het oog verborgene kusten van Epirns, en schoot zij hare stralen over de spiegelgladde Adriatische zeeterwijl een zachte koelte het vaartuig gestadig voortdreef. Bpna den geheelen dag waren de twee vrienden op bet dek, en staarden gestadig naar het noordwesten, om te zien, of de rotsen van Calabrië nog niet opdaagden. Met den avond bereikten zij de haven van Squillace, en meenden eenig land aan den gezichteinder te ontdekken. Dadelijk gaven zij hierop bevel san den schipper, om recht op dit land aan te sturen, en het bij de kust aan te houden, ten einde alzoo bet^-r het punt te vinden, hetwelk hun ter landing- was opgegeven, vis het best geschikt, ou van daar de voorgenomene nasporingen Hierop werd hij wper losgelaten. Een andere redacteur, Braun is 'savonds niet teruggekeerd in zijne woning: men denkt dat hij is gearresteerd. Volgens de Straatsburger Ztg. zijn de schuldigen van het amnestie decreet 2 werklieden van eene boekbinderij. Zij zijn beiden aangehouden. Een later bericht meldt dat werkelijk de redacteur Braun is gearresteerd, nadat hij geconfronteerd was met den vermoedelijken ontvreemder van bet amnestie besluit. In de Duitsche hofkringen heeft het onlangs „emotie< gewekt, dat de mari tieme attaché, van de Fransche legatie, de Mandat Grancey, dio in hooge gunst stond bij den keizer, was terug geroepen. Op een feest ten hove had zelfs Wil helm zijn ergernis daarover in een vrien (lelijk onderhoud met den attaché luide kenbaar gemaakt. Man sprak van ijver zucht van den heer Herbette enz. kitusschen streng gezonuigd moet de attaché hebben, want streng ook is zijn straf, niet alleen moet hij weg van het Duitsch hof, waar hij het zoo goed had, maar na afloop van zijn verlof wordt hi] in dienst gesteld aanboord vanhet^chip La Manchebelast methet toezicht op de IJslandsche vischvangst Hij Wordt dus pêcheur d' Islande. En men scheidt hem van zijn vrouw, de Oostenrijksche gravin, van wie sommigen beweren dat zij in dit duistere geval do rol van pêcheresse gespeeld heeft Luidens eer. uit Massouah te Rome ontvangen telegram heeft majoor Wallis den post Alequa bezet om de Karavanen te beschermen. Bij de gevechten bij te doen. Na nog een paar oren te hebben gevaren, zagen zij eeneu inham nabij een hooge rots, en eene visschersbut aan het strand dit was de bepaalde plaatsdadelijk werd dus het zeil gereefd, en weldra gelukte het hun, dezen inham binnen te loopen. Nauwelijks was het vaartui< vastgemaakt, of onze twee vrienden ver lieten hetzelve, na alvoreus den schipper de noocjige bevelen voor hunne verde- ondernerr.ingen gegeven te hebben. Ferrando en Guiëlmo begaven zich thans dadelijk naar de visschershut, om van den bewoner eenige berichten in te winnen. Deze ontvangen hebbende, verlieten zij den visscher aldra weder, en haastten zich, den hun aangeduiden weg tusschen de rotsen te volgen. Het, was echter niet zeer gemakkelijk, om tusschen deze rotsen, waar nauwelijks het gerings e spoor of pad eenen weg aanduidde, niet aan het dwalen te geiaken, terwiil bet gedurige klimmen en dalen over en langs deze steilten, onze vrienden spoedig geheel afmatten. EindeUjk bereikten zij een soort van hol, waarin zij zich begaven, om eenigi oogenblikken te rusten, en iets van de weinige bij zich hebbende verveischingen te nuttigen; terwijl zjj hier tevens een 14e koelte konden geniet-n, en zich beschermen voor de tusschen deze rotsen zoo zeer biur.'lende zonnestralen. Na hier nieuw krachten te hebben verzameld, wihh-n z zich aRdan wedei op weg begeven, ai ie hoop, van nog vóór den nacht het dorp Seeta en Alequa bedroegen de verliezen der Italianen 50 dooden en evenveel ge wonden van den vijand sneuvelden twee onderchefs en een dertigtal man schappen. Verder seint generaal Baratieri, dat in bet Choaansche kamp geenerlei beweging valt waa>- te nemen. Blijkens correspondenties uit ItaliS had het carnaval te Rome niet veel te betee kenen, evenmin te Venetie; er heerscht een gedrukte stemming in hel geheele land wegens Afrika. Op het Marcus plein te Venetie was het wel ontzettend di uk, doch de humor, de uitgelatenheid der carnavalspret ontbraken Ras Makon- nen en de andere „Ras" schenen achter alle maskers to staan, schrijft een cot- respondent. Wie zal dat betalen De Romeinscbe correspondent van de Timesdie als goed vriend van Crispi het kan weten, beweert dat de expeditie in Afrika thans aan Italië 600 0G0 fres per dag kost. Ei zijn weder ongeregeldheden op Kreta voorgevallen. In een plaats in de provincie Se'.ino heeft de Turksche bevolking, den onlangs gepleegden moord op twee Turken .villende wreken, 22 Christenen om het leven gebracht. De Christenen der om liggende dorpen verzamelden zich en be- legeiden de Turken, Er zijn troepen heen gezonden. Aan den Rand schijnt het nog niet ustig Uit Pretoria wordt thans gemeld lat vijftig Boeren zijn opgeroepen voor geheimen dienst aan den Rand. Met betrekking tot de vraag ol pre- sinent Kruger naar Londen zal vertrekken tot het regelen der bestaande verschillen te bereiken, waar zij moesten overnachten maar nauwelijks hadden zij hier eenige oogenblikken gezeten en eene verfrissende teug genomen, of de vermoeidheid deed heD voor den slaap bezwijken. Eerst virj laat op den dag ontwaakte Guiëlmo, en riep dadelijk zjjnen vriend, waarop beiden zich uit het hol begaven, en weldra, tot hunne verwondering en innig leedwezen, ontdekten, dat de zon •eeda zeer lang in het westen was gezonken, en spoedig den geziutpinder zoude verlaten. Thans waren zij in eene groote ongeiust heid, daar zij begonnen te vreezen, met de aanstaande duisternis den weg geheel en al te mbsen, en alzoo niet op de plaats hunner bestemming te zullen aankomen. Het ,v rnachten in de opene lucht was even gevaarlijk, als om zich naar de eene ot andere hut te begeven, welke zij hier mogelijk konden vinden, daar men elk o'ogenblik door roovers, die zich zoo gaarne in deze woeste en eenzame streken op houden, konden overvallen worden, terwjjl men hpt grootBte gedeelte dei Calabrische hoereu evenmin konde vertrouwen. Goede raad was hier dus duur, en onder allerlei overleggingen begon de avond allengs te vallen, zonder dat zij tot eenig besluit konden komen, wanneer Ferrando eindelijk den voorslag deed, om de nabijzijnde hoo^ rots te beklimmen, van waar zij een groot gedeelte der rondom liggende landstreek zouden kunnen overzien, en misschien gelegenheid hebben, eeneu weg of een zegt de Volksstem. Opnieuw beginnen sommige couranten weer te prateD van een reis van president Kruger naar Londen, teneinde daar „alles recht" te maken. Van zulk een reis kan natuurlijk niets komen. Vooreerst past het niet meer aan een president der Z.-A. republiek om om te loopen achter Haier Britsche Majesteits ministers. Ten tweede, als er een conferentie noodig is, dat schijnt na al hetgeen er onlangs gebeurd is niet Londen maar Pretoria de plek om te onderhandelen. Britsche onderdanen, Britsche ambtenaren, Britsche officieren en een Britsche privy council en minister hebben de Z.-A. republiek gekrenkt onder zoodanige omstandigheden brengt de wellevendheid mee dat de Britsche regeering een vertegenwoordiger naar Pietoria stuurt om te probeeren het ge pleegd kwaad goed te maken. Het is bespottelijk om te bedenken dat de Transvalers per slot van rekening nog naar Londen moeten komen om een herstel van gebeden onrecht af te bedelen. Door den Minister van Financiën is in het aanhangige wetsontwerp op de Per- soneele Belasting voorgesteld de grondslag paarden eenigszius te verminderen en wel voor de paarden in gemengd gebruik. Terwijl dit bedrag was voor één paard 10 en voor twee of meer paarden ƒ15 voor elk paard, zal nu voor elk paard niet meer dan 6 betaald worden. Ook voor de paarden van geneesheeren en veeartsen nachtverblijf te ontdekken. Guiëlmo stemde hiermede in en dadelijk werd de beklimming dezer vrij steile rots ondernomen, welker top zij, na eene inspanning van een vierde uura. eindelijk al heigende bereikten. Thans vertoonde er zich een der schoouste en heerlijkste gezichten aan hunne oogen, hetwelk nog verhoogd werd, door de zoo even ondergegane zon en de helderheid van den zoelen Itabaanschen hemel. On mogelijk is het, al het schoone der natuur- tafereelen van het ru.ve Calabrië te be schrijven zoo iets moet gezien worden, om er een volmaakt denkbeeld van te hebben. Al wat ue natuur schoons oplevert, lag hier aan de voeten van onze vrienden als uitgespreid: hier staken de glinsterende punten der rondom gelegene rotsen uit het mosachtige gras, en werden door de stralen der reeds heneden den gezichteinder gezonkene zon verguld daar vormden de verschillende schakelingen van het groen een voor het oog welgevallig tapijtginds opende of vernauwde zich het gezichtspunt; verder verhieven enkele groepen hoornen hunne donkere kruinen boven de rotsen daar waren bosschen, valleien, vlakten, beken en watervallen hier verhiel zich de spits van den toren eenei dorpskerk verder zag men de bisschoppelijke stad Catansaro met hare talrjjke kerken, en aan den gezigteinder degeheel spiegelgladde Adriatische zee, kier en daar met op- en afvarende schepen bedekt. Ziedaar slechts eenige ruwe trekkeD, otn een denkbeeld

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1