TWEE BRUIDEN. Melooze Inenting gg Herinenting. No. 994. Zaterdag 22 Februari 1896. IIe Jaarg', Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 83 FEUILLETON. Landbouw !AI\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TM EE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel, brengen ter kennis der ingezetenen, dat iederen Woensdag van de maand MAART, telkens des voormiddags van 9 tot 10 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot koste'oozeinenting en herinenting. Axel, der. 20 Februari 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. In h9t Engelsch lagerhuis bevestigde de regeering de tijding van ontscheping van Russische soldaten iu Chemoelpo, de havenstad van Korea de koning heeft een schuilplaats gevonden in de woning van den Russischen gezant. Het aantal Engelsche soldaten, dat aan land is ge gaan, is niet bekend. Er is geen bericht ontvangen, dat Fransche en Amerikaanshe marine soldaten zijn ontscheept. Overi gens bestond er geen reden, om aan te nemen dat er sprake is van een bezet ting door de Russen. Chamberlain deelde mede, dat, volgens de laatste tijdingen, van de met Jamesor, opgetrokken troepenmacht 21 personen gedood zijn gedurende het gevecht, of daarna overleden en dat 46 gewond of ziek in het hospitaal zijn opgenomen. Et is geen officieel bericht over de ver liezen der Boeren. Nadat de feesten ter eere van den her Roman van GOLO RAIMUND, UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR ASTMA Een vermoeden kwam in Leo op, maar hij sprak het niet uit, snel volgde hij den vooruitgaanden bediende op het kronkelende pad den berg af naar de bedoelde plaats. Een enkele blik in het ontstelde gelaat van den doode zeide hem, dat hij gelijk had gehadvoor hem lag Nortel, zijn veroverde schatten beschadigd naast zich, hem weder ontrukt op hetzelfde oogenblik, waarop hij zijn roof pleegde. Iedere hulp zou tevergeetsch geweest zijn Leo zond om een draagbaar en gat bevel het lijk naar het dorp te brengen, toen de heer Gerland naderde. Ontroerd zag deze het tooneel aan Hij had vrouw en kinderen, zeide lig, en van al de smart, die hij der arme vrouw heeft aangedaan, is deze, dat hij zoo te midden van zijn zonde den dood vindt, voor haar wel de hardste. Zij zal alleen beter door de wereld komen, zeide Leo, hij zou, als hij het leven er had afgebracht, dit toch in het tuchthuis hebben moeten doorbrengen, dat zou toch doop vau prins Boris tot satisfactie van alle deelnemers waren geëindigd, is de bijzondere gezant vau den czaar uit Sofia vertrokken. Generaal Golonitchef-Koe- toesoff werd tot de grens door vorst Ferdinand en den premier Stoiloff be geleid. Men spreekt van een bezoek, dat Fer dinand binnenkort aan den czaar en den sultan zal brengen. De Sobranje is uiteen gegaan. Te voren nam zij nog een voorstel aan ter breideling van de vrijheid van de drukpers ten einde den vorst te beschermen tegen aanvallen, als waaraan hij der. laatsten tijd heeft blootgestaan. Deze beperking van de viijneid van drukpers vindt scherpe afkeuring bij de aanhangers van Stam bouloff, de Radoslavisten, Karavelisten on Zankowisten. Een vaderlandslievend bankier schonk 800 fres. ter herinnering aan den doop van prins Boris en bestemde het geld voor de oprichting eener universiteit te Sofia. Het vraagstuk der erkenning van vorst Ferdinand is als geregel te beschouwen. Oostenrijk—Hongarije, Italië en Duitsch- iand hebben hun toestemming gegeven aan die van Engeland wordt niet ge twijfeld. De laatste mail uit den Congo geeft nadere inlichtingen mede over de jongste krijgsverrichtingen der Belgen onder kaptem Lothaire tegen de oproerige Batetelé soldaten. Den 9en October leed een colonne onder luitenant Michaux eene groote neerlaageen blanne werd gedood, twee werden gewond. 40 negersoldaten gedood ook smart geweest zijn. Nu kan men voor haar zorgen en dan komt het toch ook werkelijk den kinderen ten goede, waar nu gemakkelijker iets van te maken zal zijn. dan wanneer de vader hen door zijn voorbeeld had bedorven. Laat mij de zoig voor de vrouw, zei de heer Gerland, ze is mij als een legaat van mijn dochter. Toen de graaf de kapel onderzocht, kwam het ook uit, hoe Nortel verongelukt was daar men haar goed gesloten vond, was hij, toen de graat zich den vorigen avond met zijn vrouw verwijderd had, waarschijnlijk teruggekeerd, in plaats van het slot te verlaten en had zich door de duisternis begunstigd, in de kapel laten opsluiten, welker schatten hij had opge merkt. Dat hij zijn weg door het venster had genomen, bewees een stoel, die dicht daarbij geplaatst was, oogenschijnlijk om zich vandaar op de borstwering te werken. Duisternis of onbekendheid met de plaats hadden hem dat venster doen kiezen, hetwelk over de diepte geopend werd en de diepe val had stellig een oogeublikkelijken dood tengevolge gehad. De verdere aan wezigen in het slot hadden niets van het voorval bemerkt, dat stellig den minister van oorlog diep zou geschokt hebben, en aan Katharina werd ten opzichte van het beschadigde kerkgerief, dat met deuken bedekt en ten deele platgedrukt was, een klein geloofwaardig verzinsel medegedeeld. Des morgens, toen de zou helder scheen tal van wapens en munities en een Nordenfeld-kanon vielen in handen van den vijand. Een tweede colonne, onder bevel van luitenant Svensson, nam ech ter eene schitterende revanche en zij herwon op den vjjand het kanon en tal van munities. Schitterend wordt ook de overwinning genoemd, den 16en October door Lothaire op den vijand behaald. Hot gevecht, om 8 uren begonnen, eindigde te 2 uur met eene zoo glansrijke overwinning, als de Staatstroepen er ooit eene behaalden. Uiteengejaagd lieten de muiters* op het slagveld al den buit, dien zij veroverd hadden te Loeloeaburg, Kambinda en Gandoe. De overwinning weid echter geken merkt door eene ramp. Eene colonne van 4 blanken, 50 geregelde en 600 niet geregelde manschappen werd door de vluchtende Batetelés overvallen en de vier blanken werden neergeschoten. Op 4 November werden de muileis ten slotte definitief verslagen door de Staatstroepen, 900 man sterk, onder bevel van veertien Europeanen. Bietenbouwers en fabrikanten. Naar aanleiding van hot aanhangige wetsontwerp tot nadere regeling van den accijns op suiker, is reeds menig woordje geschreven. De een meent dat de landbouwers het meest voordeel bij de wijziging zullen hebben, de ander weer beweert, dat de vcordeolen voor de fabrikanten zullen syjn. o^er het gelukkige Sturzach, stond Felicita in de met bloemen getooide kapel. Toen /ij het kind ten doop had gehouden, de kleine Felicita, waarop zij alle rechten van liefde en teederheid wilde hebben, toen knielde de schoone bruid neder, om den zegen ook van haar geluk in ontvangst te nemen. Vluchtig ging de herinnering aan den morgen in het klooster door haar hoofd; ontberen kan vrede geven, maar de liefde alleen is het geluk dezer wereld, daar zjj het menscbelijk hart tooit met glans en licht, met jubelende overwinnaars vreugde, met onverwelkbare herinneringen. Liefde opent het hart voor de menschheid en leidt het tot GodFelicita was niet minder de Zijne, nu zij den geliefde toe behoorde, ja, zij gevoelde het nu helderder dan ooit, dat hare kloostergelofte een leugen zou geweest zijn tegenover God. Die in de diepte van het hart ziet. Des namiddags vertrok het jonge paar met de ouders en den heer Gerland, die hen naar Bremerhaven zou begeleiden. Ween niet, bad Leo en trok Katharina, die het rijtuig nabjikte, de handen voor de verduisterde oogen weg, is zjj niet gelukkig als gij Geloof mij, zij staat u nader daar ginds over de zee, dan hier in het kloosterniet de afstand scheidt, maar de ongelijkheid in wenschen en zorgen, in smart en vreugde. Ween niet, zeide ook de keer Gerland, toen Felicita snikkend aan zijn borst rustte en altjjd nog aarzelde de jol te bestijgen, In de Bildtsche courant geeft een in zender A. het volgende idee aan Was er vroeger sprake van een door de fabrikanten ten koste der rijksschat- kist genoten onderhandsche winst, waar van men de grootte niet juist kende en waarvan het moeilijk was den bieten leverancier zijn rechtmatig deel te ver zekeren, voortaan zal het geen onderhand sche winst zijn, die de fabrikant geniet, maar een door de wet nauwkeurig aan gewezen premie, en even gemakkelijk als aan. den fabrikant, zou door de wet aan den bietenleverancier daarvan een zeker bedrag kunnen worden toegekend. De regeering zegt nu tegen den fabri kant voor elke 100 kilo suiker, die gij in 1897 zult maken, zal ik u 3,50 geven. Die suiker wordt geleverd door de bieten die de boer heeft verbouwd. Men kan precies uitrekenen hoeveel suiker uit elke 1000 kilo bieten van den boer worden verkregen. Wat is nu een voudigor dan dat de regeering het wets voorstel nu zoodanig wijzigt, dat b. v. voor elke 100 kilo suiker slechts 1,50 aan den fabrikant en 2 aan den ver bouwer der suikerbieten zal betaald worden Ter verdediging van zijn standpunt zegt A. »Wij verdedigen het beginsel van pro tectie niet, maar als men zooals men hier gedrongen is te doen - toch be scherming verleent, laat men dan ten minste de rechte personen beschermen en niet den éen wel en den ander niet. Er zijn echter velen, die meenen dat zoo iets onnoodig is. Zij zeggen: „„wie de suikerindustrie beschermt door middel die haar voeren zou naar het tvotsche schip, dat bruisend zijn damp ontwikkelde uit den ontzaglijken schoorsteen ween niet, de gedachte aan uw geluk blijft mij hij. De kloostermuren scheiden ons meer dan de groote zee, daar waart ge mij vreemd mei al uw wenschen, het gevoel, dat nu u heendrijft, dat ken ik en dat zegen ik tot in mijn hoogen ouderdom. En zoo sterk en moedig, alle zelfzuchtige smart bestrijdend, bleef hij ook, toen hij weinige minuten later alleen aan het strand stond en met de hand wenkte naar het schip, dat het schuim sissend in de hoogte werkte en toen, bedaard en zeker den vloed doorsnijdend, zjjn dierbaarste schat heuendroeg. Lang nog wenkten en waaiden de zakdoeken van het dek van de Was hington, waarop twee paren hand in hand hun laatsten afscheidsgroet wegzonden. Felicita leunde op haren echtgenoot, in hem vond zij haar steunde minister echter, de sterke trotsche man, eens de bescherming en beschutting van zijn huis, steunde zich aan zjjn gadezij hadden van rollen gewisseld, in de schipbreuk van zijn gevoel van eigenwaarde en van zijn uiterlijke eer hield hare liefde hem hoog verheven boven de golven der vertwijfeling en voerde hem zeker zijn nieu.v tehuis en een nieuwe toekomst tegemoet. Drie jaar later vinden wij in Bremer - haven de «Washington'" opnieuw gereed oui te vertrekken. Twee heeren staan

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1