TWEE BSÜIDEN. !ie J aarg-. i\o. 990. Zaterdag 8 Februari 1896. \i\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELE1IAN, Buitenland. so FEUILLETON. Landbouw XXELSCIIl! Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot. Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Er dreigt,1 een nieuw conflict te Car maux. Ü9 glasblazers hebben een syn dicaat opgericht en deelde aan de mairie de namen der vier administrateuren, werklieden, mede. Deze zijn door den heer Rességuier onmiddelijk uit de fabriek ontslagen. De glasblazers hebben een beroep gedaan op de socialistische kamer leden. Jaurès, Viviani en Gerault-Richard begaven zich naar den minister president om bem het gebeurde mede te deelen. De heer Bourgeois verklaarde hun dat hij nog nadere inlichtingen verwachtte, alvorens hij een oordeel over het geval kon vellen. De glasblazers te Carmaux vaardigden een manifest uit, protesteerende tegen den maatregel van den heer Resseguier, Deze had een onderhoud met den prefect, waarin hij verklaarde, dal de vier werklieden waren ontslagen inge voige een wijziging in de organisatie van het werk en volstrekt niet omdat zü deel uitmaakten voer het syndicaat. Ingevolge, den maatregel van den heer Rességuier besloot de Fransche minister raad onmiddelijk een wetsontwerp in te dienen, waarbij met straf bedreigd wordt elk pogen uit de wet op de syndicaten voortvloeiende rechten te beperken. Bij gelegenheid van zijn reis naar Nizza op het laatst dezer maand zal president Felix Faure den 29 a. een be zoek brengen aan Lyon. Men herinnert zich dat Carnotinl894 te Lyon onder Caserio's hand viel. Roman van SOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOK AHTST A Een vluchtig rood kleurde het gelaat van den jongen man en hij drukte de hand op het hart, als gevoelde bij daar een plotselinge smart. Toen vloog een droef lachje op het gelaat en het hoofd schud dend zeide hij Zoo dwaas ben ik en zwak, dat ik schrik nu mij wordt toegestaan wat ik heb ge beden. Hoeveel leugen en ydel zelfbe drog is er zelfs in onze beste wenschen! Maar nu is het voorbij God zegene u en bem dien gij hebt gekozen. Wie hi] ook zij, hij zal rr.ij dierbaar zijn, als hij goedmaakt, wat ik heb bedorven. E daarom, noem mij zijn naam, opdat ik weet, aan wien ik mijn toekomstige rust te danken heb. Gij vraagt zeide zij, lachend door haa tranen heen, gp .vraagt eu weet toch, dat de liefde eeuwig is, dat zij slechts een maal bloeit in het menschelijk hart en dar. in onverwelkbie pracht. Martel mij niet met deze dubbelzinnige Op de begrooting voor 1897 heeft de Fransche regsering oen crodiet van 600.000 frank uitgetrokken voor subsidies aan gemeenten ten behoeve van bejaarde en gebrekkige armen Clovis Hugos heeft bij de kamer in gediend een voorstel tot het verstrekken van kosteloos brood. Er is een groote loonsbeweging onder de werklieden te Berlijn in gang. De timmerlieden willen reeds den 1 Oen tot werkstaking overgaan, maar de schrijn werkers achten het verkieselijk, eerst nog een samenkomst te houden met de patroons. Door de kleermakers en naai sters wordt druk veigaderd. Zij zoeken nog naar een overeenkomst met de pa troons. Is deze den 9en Febr. niet tot stand gekomen, dan zal de werkstaking beginnen. Dinsdag morgen vroeg kwam het ss. Moor met Cecill Rhodes aan boord te Plymouth aan. Natuurlijk werd de groote man dadelijk dooi reporters bestormd, doch hij weigerde tot iemand iets te zeggen en vertrok spoedig naar Londen. Reeds voor Madeira kwamen een half dozijn journalisten aan boord van de Moor, doch de heer Rhodes deelde hun niets mede. Tegelijk met hem kwam ook kapitein Tatcher teiug, wien het gelukte de ge vangenschap te Krugersdorp te ontgaan, doordien hij zich voor een dagbladcor respondent uitgaf. Er was uog niets bekend van de plan nen van den heer Rhodes om den heer Chamberlain een bezoek te brenger.. Er vond Dinsdag eer. ministerraad plaats, die twee uur duurde. woordeD rijp hij vol angst uit, laat geen beariegelijke hoop mijn zinnen verwarren noem mij den naam voor welks klank de spookgestalten zullen vlieden, schud de werkelijkheid wakker in mij. Alexanderliep zij uit op een toon vol nameloore liefde, en als van den bliksem getroffen viel hij voor haar op de knieën neder. Er was eens een dag, een zalige dag, zeide zij bewogen, waarop gij mij vraagdet, of ik de uwe wilde zijn, waarop ge mij alle zaligheid der aarde liet doorleven. Laat mij zwijgen van den tijd die toen volgdeGod die de vreugde ons schenkt geeft ook de verzoeking, Hij weet hoe groot die is en richt daarnaar; de liefde echter vergeeft en wat gL] hebt misdaan dat hebben mijne tranen Daarom kom ik nu tot u, zooals gij het deedt op dien gelukkigen dag en ik bid u, of ge mjj in uw hart wilt laten wonen, nu bet eenzaam daarin geworden is, of ik met u een nieuw tehuis zal stichten in het verre land, ot ik de dochter uwer ouders, of ik uwe vrouw zal worden zooals wij het eens droomden in zalige vreugd Toen stond hij op. Mijn vrouw, fluisterde kij, vol liefde hare blanke handen kussend, die gerust hadden op zijn hoofd. Toen echter overwon zijn mannelijke krachtige natuur over de weekheid van het oogenblikin het volle bewustzij Hoewel Zondag uit Sofia werd geseind, dat de doop-van prin« Boris vast stond en Maandag een proclamatie van den vorst zou verschijnen, is tot dusver niets naders bekend geworden. Niet alleen zijn moeder en zijn vrouw zochten vorst Ferdinand er van terug te houden zijn zoon Boris in de armeD der .chismatieke kerk te werpen, ook zijn schoonmoeder bemoeide zich met de zaak. Mama Parma schreef den paus, dat zij al het mogelijke zou doen om te beletten, dat de jonge prins Boris her doopt wordt. Frankrijk eischte bij monde van zijn gezant te Konstantinopel van de Porte eene schadeloosstelling voor de plundering van het dorp Yen is Doklen en voor den moord op Pater Salvator. Op ziin beurt verlangt de Amerikaan sche gezant 100.000 dollars schadeloos stelling voor den moord op Je Ameri- kaansche missie. Verschillende Fransche en Engelsche bladen worden te Konstantinopel niet neer toegelaten. De Turksche ministerraad vergaderde om te beraadslagen over den financieelen toestaDd. Een ontwerp tot leening van 30 mil- lioen fr. is in beginsel met het bankiers huis Bleichroder te Berlijn gesloten. Waai lijk roerend schilderachtige bij zondei heden deelen de Najv-Yorker bla den mede over de oorlogzuchtige toebe- ■eidselen van Venezuela. Um de natio nale garde, die in massa zal worden op geroepen, in den wapenhandel te oefenen, heeft de regeering bevolen, aldus ver neemt de Herald uit Caracas, houten geweren te gebruiken uit vrees dat de nationale garden met heusche geweren zouden revolutie maken. Een voormalig Duitsch officier, die den minister van oorlog aanspoorde eiken dag schietoefeningen te laten houden, kreeg tot antwoord „Waartoe zou dit dienen Wjj hebben Mausergeworen, die zoo goed zijn dat wie wil ze kan gebruiken. Bovendien mogen we onze munutie niet verspillen." Deze laatste redeneering laat zich hoo- ren, want ook zonder schietoefeningen verdwijnt de munitie. Onlangs werden in de kazernes 50,000 patronen opge borgen, thans vindt men er nog 4000. Met verbazing vraagt men zich at, waar de andere zijn gebleven. Er komt geen eindaan de overwinningen der Spanjaarden op Cuba, evenmin als er een einde komt aan den toestand. 'olgens bericht uit Havana heeft er te Consolation een gevecht plaats gehad, waarbij de insurgenten onder Maceo 60 dooden en 300 gewonden hadden. De Spaansche generaal Lugue is gewond. van zijn geluk maakte ook de jubelende vreugde met geweld zich baan hij hief haar op, hij drukte haar aan zijn borst als een kind en kuste met hartstochtelijke liefde de lippen, die een nieuw leven had den verkondigd. Het was reeds geheel avond geworden, toen de stem van den heel Gerlatid die uit de zijkamer om licht iep, de geliefden wekten uit hunne gelukkige vergetelheid. Felicita ging binnen, zij nam Alexander mede en dicht haars vaders leunstoel na derend, zeide zijLaat ons nog een oogenblik in het donker, ik heb u iets mede to deelen, wat ge eerst uit mijn mond zult hooien, eer mijne blikken het u verraden. Ik kan niet bij u blijven, ik moet opnieuw heen en ditmaal is het werkelijk de stem var. God die mij roept, dat gevoel ik en ook gij zult dit erkennen. Zie, uit al mijne tianen is nu toch n het geluk ontsproten, mijne liefde voor Alexander is geen onrecht meer en vol zalige dankbaarheid neem ik de plaats in die Marie vrijwillig heeft afgestaan. Geef ons uwen zegen, vader, vergeef Alexander het verdriet, dat hij u heeft aangedaan maak het goed door het geluk de/.er ure Geloofd zij God, zeide de heer Gerland bewogen, kom aan mijn hart, Alexander houd ditmaal het kleinood in eere, dat ik vol vertrouwen ten tweeden male in u handen leg. Ik ben zoo gelukkig, zeide Feliciti weder, slechts één ding kwelt mij gij Dezer dagen kan men telljeus berichten lezen, nu uit deze dan uit gene streek van ons land, van suikerfabrikanten die met de landbouwers contracten aangaan voor de levering van beetwortelen tegen den prijs van 10 per duizend kilo, met een voorschot van 70 per hectare, of 10,50 zonder zulk een voorschot. Wanneer men nagaat, dat dit voorschot wordt verleend voor acht maanden, dan hebt geen kind meer als ik heenga, nu, dat ge oud geworden zijt, nu het toch reeds stiller wordt om u heen. O vader, dat verzwaart mij het afscheid, uw leven was niet rijk aan vreugde. Maar deze laatste vreugde doet mij ook vele smarten vergeten, hernam hij uw geluk, dat was het doel van mijn jeven Daardoor ben ik oud geworden, rajjn haar is vergrijsd in zorg over u, maar dat ik het toch bereikt heb, dit doel, dat maakt yn einde eens vroolijk en licht en de herinnering aan mijn gelukkig kind zal mij doen. lachen, al moet ik ook haar afscheids kus ontvangen. In Sturzach op het groote slotplein, dat er anders zoo plechtig en vjornaam uitzag, vertoonde zich een vrooljjk bont leven. Meisjes en knechten sierde het oude slot met groen en kransen, zoodat het er zeer feestelijk uitzag, bonte vlaggen werden aangebracht, als voor drie jaar, toen Katharina hier haar treurigen intocht hield en iedereen zoo ernstig keek in weerwil van dien vroolijken bloementooi zoo ernstig als gold het een begrafenis. Heden echter was alles vroolijk lachen en louter scherts er. de jonge vroolijke meesteres van het kasteel stemde hartelijk in met die alge- meene vreugde. Want morgen toch vierde uien opnieuw een bruiloftsfeest in Sturzach en ditmaal een gelukkig, een vroolijk bruiloftsfeest. Katharina had het zich niet laten ontnemen Felicita hier haren feest-

Axelsche Courant | 1896 | | pagina 1